Skocz do zawartości

T-60 Mistercraft 1:35


hampel08

Rekomendowane odpowiedzi

Biorę udział w konkursie Agtom "Zostaję w domu - sklejam model", a z racji że obowiązkiem jest relacjonowanie przebiegu prac na Facebook, postanowiłem założyć wątek warsztatowy ?

Będzie to mój pierwszy model czołgu, jest to prezent gwiazdkowy który czekał na swoją kolej ? Nie spodziewam się wiele po firmie Mistercraft, ale mam nadzieję choć trochę pozytywnie się zaskoczyć.. Sam T-60 produkcji radzieckiej, miał służyć Armii Czerwonej jako lekki czołg rozpoznawczy i własnie w takim malowaniu planuję go wykonać. Jeśli chodzi o poczynania bojowe to dopóki służba rzeczywiście polegała na rozpoznaniu, to było OK, ale gdy dochodziło do walk to niestety T-60 ponosiły duże straty przez słabe opancerzenie i uzbrojenie (pancerz miał grubość od 7 do 20mm, w ostatnich seriach do 35mm). Uzbrojenie to działko automatyczne SzWAK 20mm oraz karabin maszynowy potocznie zwany Dyktą na amunicję 7,62mm. Co ciekawe, w zestawie jest również opcja malowania Wojska Polskiego - maszyny te służyły jako jednostki szkoleniowe w Chełmie i Modlinie do 1945 roku, natomiast próżno szukać zdjęć lub materiałów, ich dalszy los nie jest znany... 

Obraz może zawierać: ekran

Brak dostępnego opisu zdjęcia.

Brak dostępnego opisu zdjęcia.

Brak dostępnego opisu zdjęcia.

Na etapie składania wanny, pierwsza przeszkoda z nie spasowaniem elementow, delikatne szlify powinny rozwiązać problem

Brak dostępnego opisu zdjęcia.

Szpachelka poszła w ruch...

Obraz może zawierać: telefon

Brak dostępnego opisu zdjęcia.

Brak dostępnego opisu zdjęcia.

Brak dostępnego opisu zdjęcia.

Obraz może zawierać: tabela

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz kwestie uzupełniania braków w modelu od Mistercrafta, na pierwszy ogień poszły siatki

Brak dostępnego opisu zdjęcia.

Brak dostępnego opisu zdjęcia.

Później musiałem uruchomić produkcję seryjną nitów, których brakuje na wielu elementach:

Brak dostępnego opisu zdjęcia.

Zdjęcie po lewej przed, a po prawej po uzupełnieniu braków

Brak dostępnego opisu zdjęcia.

Prace z wieżą zakończone, udało mi się ją doprowadzić do stanu bliskiego oryginalnemu, zamontowałem również właz w którym brakowalo kilku nitów. Za lufę posłużyła igła od skrzykawki. 

Zastanawiam się czy wieżę montować na gotowo do korpusu czy też zostawić na czas malowania oddzielnie.

Brak dostępnego opisu zdjęcia.

Brak dostępnego opisu zdjęcia.

Jak urosnę to chcę być taki jak Ty! ? Z błotnikami było trochę zabawy, musiałem spiłować linie naprowadzające na prawej stronie, bo tak naprowadzały błotnik że wychodził poza obrys czołgu ? zostało jeszcze kilka detali, trzeba powoli myśleć o wyborze koloru bazowego...

Brak dostępnego opisu zdjęcia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajnie Ci idzie :super:.

Jakiej grubości igłę dałeś na lufę?.

Zaszpachluj dwa wklęśnięcia na płycie czołowej, po bokach "kabiny" kierowcy. Przy niesprzyjającym oświeleniu widać je ( np. na zdjęciu po prawej z uzupełnionymi nitami ).

Będę obserwował, bo sam powoli składam tego szkraba ( zestaw Aero z blaszkami, ale to to samo).

Edytowane przez Rack
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, knoor napisał:

Mam słabość do budżetowych modeli, sam go robiłem parę miesięcy temu. Model ma jeden, zasadniczy minus - zbyt mało jest ogniw gąsienic:(

Gąsienic jeszcze nie testowałem, ale właśnie zastanawiałem się, jak ustawić zawieszenie ( którego jeszcze nie wklejałem ), by gąsienice pasowały.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, Rack napisał:

Fajnie Ci idzie :super:.

Jakiej grubości igłę dałeś na lufę?.

Zaszpachluj dwa wklęśnięcia na płycie czołowej, po bokach "kabiny" kierowcy. Przy niesprzyjającym oświeleniu widać je ( np. na zdjęciu po prawej z uzupełnionymi nitami ).

Będę obserwował, bo sam powoli składam tego szkraba ( zestaw Aero z blaszkami, ale to to samo).

Dziękuję - wypraski nie są takie złe, bywały już gorsze. Po prostu brakuje detali a pierwszy raz zdarza mi się dorabiać samemu co jest nawet całkiem przyjemne i chyba jest kwintesencją modelarstwa. Jeśli chodzi o igłę to grubość 1,2mm. Dzięki za wskazanie miejsc do uzupełnienia szpachlą, nie widziałem ich wcześniej ? zapewne przez to że oświetlenie na warsztacie mam bezpośrednio z góry...

Jak myślisz, czy kleić już teraz wieżyczkę do korpusu czy po malowaniu? (maluję pędzlem).

10 godzin temu, knoor napisał:

Mam słabość do budżetowych modeli, sam go robiłem parę miesięcy temu. Model ma jeden, zasadniczy minus - zbyt mało jest ogniw gąsienic:(

 

2 godziny temu, Rack napisał:

Gąsienic jeszcze nie testowałem, ale właśnie zastanawiałem się, jak ustawić zawieszenie ( którego jeszcze nie wklejałem ), by gąsienice pasowały.

Zawieszenie maksymalnie do góry, no i w związku z tym problemem o którym napisał @knoor trzeba przesunąć ostatnie koło... dodatkowo koło napędowe zębate jest do piłowania bo po nie ma szans żeby założyć na nie gąski... zdjęcie od kolegi Kuby z FB, nie moje

Brak dostępnego opisu zdjęcia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za info, też mam przygotowaną igłę 1,2mm, bałem się, że może być za gruba po podkładzie i malowaniu ( też będę pędzelkował ).

Odnośnie wieży, to ja w całych moich dwóch ukończonych dotąd modelach czołgów wieży nie przyklejałem. W tym też raczej nie przewiduję sklejenia.

Jeśli chcesz przykleić, to sugeruję po malowaniu ( bez wieży możesz wykorzystać wnętrze wanny do mocowania przy malowaniu, a samą wieżą też łatwiej operować  ). Na koniec można skleić cjanoakrylem. Jak wolisz ?...

Nad gąsienicami się zastanowię - spróbuję lekko wkleić Tamką wahacze i koła ( w razie czego da się rozkleić ) i dopasuję gąski, zobaczę jak to wyjdzie.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Daj znać co tam Ci wyjdzie @Rack, ja działam nad imitacją śladów po spawaniu pancerza, nacinam krawędzie nożykiem a później delikatnie smaruje klejem tamiya extra thin. O ile krawędzie są proste do zrobienia jeśli chodzi o spawy, tak na płaskiej powierzchni musiałem coś wykombinować. Tutoriale na youtube polecaja formowanie spawów na masie modelarskiej np tamiya epoxy, jednak ja takiej nie posiadam (jeszcze). W zamian formuje makaron z masy patafix, ukladam tam gdzie powinny być spawy, nadaje im teksturę i utwardzam klejem CA. Trochę z tym zejdzie, ale nie ma pośpiechu :) Dorobiłem też brakującą blaszkę pod budą kierowcy 

Brak dostępnego opisu zdjęcia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Markuz napisał:

Paczam, na chwilę obecną wygląda fajnie.

Malowanie widzę zaplanowałeś radzieckie. Jakimi farbami zamiarujesz go malować? 

Właśnie się zastanawiam, zobaczcie poniżej. Ja się skłaniam ku Vallejo yellow olivia RAL6008 (próbki malowane wg kolejności jak stoją farbki)

2035392438_Beztytuu.thumb.jpg.599e8f4fe31a6ed642353446b53a0345.jpg

Edytowane przez hampel08
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Rack napisał:

Tak z ciekawości, pierwsze zdjęcie próbek jest bliższe realowi, czy drugie?.

Pierwsze zdjęcie to światło sztuczne, lampa nad biurkiem zimna barwa, drugie to światło dzienne przy oknie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Twitch napisał:

Te spawy nie są zbyt masywne?? No i w kilku miejscach odstają co może świadczyć o przyklejeniu ?

Masywne raczej nie, może aparat zniekształcił perspektywę. A gdzie widzisz żeby odstawały?

A co do prac, to dorobiłem wydech wykonany z blaszki od tzw podgrzewaczy (malych świeczek) jak większość elementów dorabianych przeze mnie do tego czołgu

Obraz może zawierać: ekran

Koła zębate wymagają korekty, ponieważ nie wpasowują się w gąski. Zeszlifowalem je o 1,5mm, skorygowałem skosy pilnikiem i teraz jest OK

Brak dostępnego opisu zdjęcia.

Brak dostępnego opisu zdjęcia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm, zastanawiam się nad możliwością dorobienia ( np. odciśnięcie i odlew ) kilku ogniw  i umieszczeniu ich przykładowo nad kołem napędowym lub napinającym - zasłonią sporo ewentualnej niedokładności wykonania ogniw :hmmm:...

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tył również zrobiony + dorobiłem blaszane klapy na osłonę silnika imitując wgniecenia

92200770_3231913533509731_336850883411181568_o.jpg?_nc_cat=110&_nc_sid=dbeb18&_nc_ohc=9BqNixLmxUkAX_OfQmp&_nc_ht=scontent-waw1-1.xx&_nc_tp=6&oh=275d44de1e5672dba907f4ac6ed0eee7&oe=5EAD9C52

Całość przed nałożeniem podkładu

91359289_3232100283491056_1202639058182864896_o.jpg?_nc_cat=106&_nc_sid=dbeb18&_nc_ohc=Ak6KW8TWLz8AX9n7tV0&_nc_ht=scontent-waw1-1.xx&_nc_tp=6&oh=4fcbca0809a3c520489a8621396c4e41&oe=5EACFE3C

 

I po nałożeniu podkładu. Jest jeszcze kilka miejsc do poprawy które uwidoczniły się po nałożeniu. Jutro w planach pierwsze malowanie kolorem bazowym.

1976693379_DSCF9873(Medium).thumb.jpg.fe3aeb4b1c49c0118089f9764c59e8d0.jpg

1533771400_DSCF9874(Medium).thumb.jpg.3cb270188cd166d328e8b5a7e1bd4980.jpg

592609715_DSCF9875(Medium).thumb.jpg.f45ceec20f6d624a7212455e5763f47f.jpg

1348724800_DSCF9876(Medium).thumb.jpg.fdd64172e3ceb4f9e2d25013493c4220.jpg

470454543_DSCF9878(Medium).thumb.jpg.85d9f5561898eb244ee67160b4581ede.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.