Skocz do zawartości

Z czego zrobić olinowanie / odrutowanie na okręcie 1:700


bart1710

Rekomendowane odpowiedzi

Pytanie zawarłem w tytule w moim przypadku okręty to:

-Shikinami

-Musashi (1944)

spróbowałem zrobić z drutu nawojowego 0,2mm ale okazał się za gruby

znalazłem jeszcze coś takiego https://allegro.pl/oferta/drut-miedziany-nawojowy-dne-0-05mm-50g-2857mb-8973783670

Z góry dziękuje za pomoc

Edytowane przez bart1710
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, bart1710 napisał:

Pytanie zawarłem w tytule w moim przypadku okręty to:

-Shikinami

-Musashi (1944)

spróbowałem zrobić z drutu nawojowego 0,2mm ale okazał się za gruby

znalazłem jeszcze coś takiego https://allegro.pl/oferta/drut-miedziany-nawojowy-dne-0-05mm-50g-2857mb-8973783670

Z góry dziękuje za pomoc

Z drucikami to jak już bardziej relingi.Olinowania raczej nie wykonasz jak z linek chcesz olinowanie zrobić to te w  podanym w linku przez Noxet-a.Ja też sobie skorzystam z tych linek MIGa.Ale do pancerki.Tam masz 3 rozmiary do wyboru 0,1mm ,0,2mm 0,3mm myślę,że warto.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Linka z Ammo lub Uschi: https://www.plastmodel.pl/p/481/42579/uschi-4007-elastic-rigging-thread-superfine-size-0-01mm-x-45m--drut-prety-rurki-materialy-modelarskie.html

Łatwe w użyciu, ale nie da się nimi robić zwisów. Żeby zrobić olinowanie ze zwisami, trzeba użyć cienkiego drutu lub ramki rozciągniętej na gorąco. Tu jest opisane jak to zrobić: http://www.shipmodels.info/mws_forum/viewtopic.php?f=4&t=37536

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przesyłam fotki linek możliwych do użycia. Pierwsze to linki A.Miga. Bardzo dobre, ale naprężenia po rozciągnięciu mogą wypaczyć omasztowanie. Poza tym są dość drogie, takiej wychodzą te od Uschi (to to samo, tylko kto inny konfekcjonuje). Ja od wielu lat używam nici wiodącej do wędkarstwa podlodowego UNI Caenis 20 den (do kupienia w lepszych sklepach wędkarskich). Suwmiarka w dokładnością 0,01mm pokazuje jej grubość jako 0,00mm. Nic nie jest rozciągliwa, więc po lekkim naprężeniu jest całkowicie bezpieczna dla masztów. Czas też na nią nie działa. Niektóre moje modele mają po ponad 10 lat i olinowanie nie zwiotczało. Następne nici to UNI Threat 8/0, różne kolory, ja wybrałem szary i beżowy. Podobne do Caenis ale trochę grubsze, pasują do skali 1/350 lub do lotnictwa 1/72 i 1/48. Ciekawą propozycją jest UNI Threat 17/0. Bezbarwna i można ją rozdzielić na 4 cieńsze włókna, takie, że nie widać ich gołym okiem. Jeszcze jej nie używałem. Nici 0,04mm i 0,08mm rozciągliwe sprzedaje JSC. Jakość podobna do Uschi i A.Mig. Mój ostatni wynalazek do nici i druty z AliExpress. Rubber Skeeting Rigging w rozmiarach 0,047mm, 0,069mm i 0,13mm są rozciągliwe, zaś Memory Metal Model Decorative Wire o rozmiarach 0,046mm, 0,067mm, 0,10mm są sztywnymi drutami, które można lekko uginać. Idealnie nadają się do naciągów podtrzymujących maszty, kominy i innych krótkich odcinków olinowania. Dla przykładu pokazuję dwa zdjęcia modeli w 1/700: La Gloire (1859) z olinowaniem z UNI Caenis 20den oraz kuter rybacki King Stephen  z olinowaniem w całości z drutu 0,046mm.

Wszystkie takie linki i druty klei się klejem cyjanoakrylowym.

DSC07729.JPG

DSC07730.JPG

DSC07731.JPG

DSC07732.JPG

DSC07733.JPG

DSC07734.JPG

DSC07735.JPG

DSC07736.JPG

DSC07737.JPG

DSC07738.JPG

DSC07739.JPG

DSC07740.JPG

DSC07211.JPG

DSC07537.JPG

Edytowane przez retopa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.