Skocz do zawartości

Moje wariactwo czyli Tb-7 z Vacu w 1/72


u-boot

Rekomendowane odpowiedzi

Hej!

 

Polecam każdemu - kupcie sobie jakikolwiek model np. z ZTS Plastyk czy chociażby Airfixa (im gorszy tym lepiej) i spróbujcie, pracując w wolnych chwilach, na maksa go zwaloryzować.

 

ArmiA - masz calkowita racje! Ja robie tak samo jak Ty. Na przyklad kupilem sobie dwie Kaczki (Grumman Duck J2F-2) Glencoe Models w cenie jednej Kaczki Classic Airframes. Calkowita masakra, ale zrobie obie i to w roznych malowaniach. Wedlug mnie modele samosklejalne sa nudne...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

. Na przyklad kupilem sobie dwie Kaczki (Grumman Duck J2F-2) Glencoe Models w cenie jednej Kaczki Classic Airframes. Calkowita masakra, ale zrobie obie i to w roznych malowaniach. Wedlug mnie modele samosklejalne sa nudne...

Pozwolę sobie ZDECYDOWANIE nie zgodzić się z powyższym stwierdzeniem. Modele Classic Airframes nie są "samosklejalne". Wręcz przeciwnie, często są "asklejalne" . Co do "kaczki" z Glencoe to hmm, wiele w nim można poprawić, ale kształtu i wymiarów nie skorygujesz. Tak więc nie do końca ma sens kupowanie zawsze najgorszego modelu dostępnego na rynku - czasem efekt końcowy, pomimo gigantycznego nakładu pracy, i tak będzie mierny.

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dobra skala nie jest dokladnie 1/48 - jest blizej 1/50. Poza tym calkowita masakra, ale da mi wiecej zabawy niz Classic Airframes. A jesli chodzi o efekt koncowy to jeszcze zobaczymy.

 

U-boot, sorry za OT i mam nadzieje zobaczyc jakies dobre ujecia Twojej kartonowej walorki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po tygodniowej przerwie wracam do klejenia TB-7.

Kadłub to prawdziwa "pomyłka" w ogóle nie pasuje do tego z planu(jest za wysoki). Trochę fotek kadłuba który i tak zamierzam pociąć tj. podzielić na sekcje[dziób z kabiną pilota, centrum, tył, przedział tylnego strzelca]

p5150690ih3.th.jpg p5150691rp3.th.jpg p5150692rd1.th.jpg

 

Po małym mózgowaniu na temat jak zwężyć kadłub zacząłem usuwać wszelkie błędy poprzedniej ekipy, czyli usuwać szpachlę i jakieś grudy minifrezarką.

p5150694dx1.th.jpg

 

Efekt po wyfrezowaniu. Tylko zaszpachlować małe wgłębienia i gotowe do rycia linii:

p5150695jw2.th.jpg

 

Usterzenie pionowe a raczej jego ruchoma część jest niewymiarowa. Zrobiłem tylko lewą połówkę [oczywiście linie podziału].

p5150693tf4.th.jpg

 

Michał_86 pisałeś że niewiesz jak ryć linie na obłym kadłubie. Jest na to rada. Kawałek prostej blaszki wyginam do zamierzonego krztałtu wręgi kadłuba i przyklejam na taśmę maskującą i potem to już z górki ryje linie i "gitara" niczym sie nie przejmuje. Ale trzeba dokładnie dopasować do kadłuba gdyż możemy wyryć linię nie tam gdzie trzeba. Fotka dla wiarygodności:

p5150696wb3.th.jpg

 

Avi- krztałt można skorygować, wymiary też! Mam tutaj foty tego o czym mówiłem na powyżej:

p5150697eq5.th.jpg p5150698tx1.th.jpg

A moje mózgowanie przyniosło dobrą chodź ryzykowną procedurę.

Najpierw trzeba rzut boczny skopiować, wyciąć, nakleić na deseczkę i wyciąć wyżynarką, oszlifować, na końcu sprawdzić zgodność i przykleić do górnej krawędzi modelu potem do dolnej krawędzi połówki kadłuba i na końcu trochę podgrzać suszarką do włosów i polać zimną wodą. Nie wiem jaki będzie erfekt gdyż tego niepróbowałem(tylko w Super Modelu przeczytałem o tym jak facek prostował płaty do E-3 Sentry).

 

Mam taki przykład modelu asklejalnego. Heinkel He-111E z rodenu w 1/72. połowki kadłuba są o różnych wielkościach o trzeba nieźle się na piłować by to doprowadzić do używalności. Wad jest więcej. Wręgi komory bombowej są za duże. Aby wam poszarpać nerwy powiem że pewien facet ze Stolicy poprostu WYRZUCIŁ NA ŚMIETNIK 6 SZTUK HE-111 z tej firmy tłumacząc że są nie sklejalne. Toszto Szok w majtasach. A tak odemnie też zamierzam sobie skleić tego Heinkla też od podstaw.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...

Czołgiem!

 

Na poczatku chcę przeprosić za przerwę w relacji ale ostatni miesiąc dał mi sie we znaki z robieniem głównie modeli kartonowych no i rzecz jasna festiwaql piosenki europejskiej w Gim nr.1. Tym razem też bez nadzwyczajnego ruszenia. Zrobiłem tylko okienka w kadłubie. Postaram sie w czwartek wstawić więcej fotek z pracy twórczej:

p5240729nj7.th.jpg p5240730st3.th.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ciekawie się zapowiada. Niestety ale będe musiał rozwarzyć decyzje przerwania na pewien czas prac ze względu na brak pomysłów na wykonanie a właściwie dopasowanie kadłuba do planów. Na dzień skopiowałem wręgi:

p6030701eg0.th.jpg

 

By móc je później nakleić na tekturkę:

p6030702fl8.th.jpg

Jest to pierwszy objaw walorki kartonowej. Na początek wręgi później nie wiem co zrobię.

 

W między czasie gdy wręgi schnęły wyciąłem drugie okienko na garbie kadłuba:

p6030703tz5.th.jpg

 

Otworzyłem luk na małe bombki oświetlające SAB-25 narazie tylko w prawej połówce kadłuba:

p6030704jy4.th.jpg

 

Wyryłem linie na usterzeniu, oraz rozpocząłem proces rycia linii kadłuba:

p6030705yn9.th.jpg p6030708mt0.th.jpg

 

Aby sobie utrudnić pracę odciąłem usterzenie i skleiłem je:

p6030707ma9.th.jpg p6030709kq3.th.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Hejas!

Kolejna odsłona mojej relacji.

Na sam początek chcę powiedzieć że będe jednak ciągną budowę do końca. W dni dzisiejszym dokończyłem rycie linii podziałowych na prawej połówce kadłuba. Było ciężko ale dotrwałem a oto efekty:

p6160753yd3.th.jpg p6160754tr3.th.jpg p6160755km6.th.jpg p6160756mf1.th.jpg

 

Poprawiłem lewą połówkę usterzenia. Nareście wygląda jakoś przyzwoicie. Dalej obydwie połówki przed i po sklejeniu:

p6160757pi5.th.jpg p6160758kf5.th.jpg p6160760lj3.th.jpg p6160761qo9.th.jpg

 

W między czasie zabrałem się za wstępne szlifowanie połówek gondoli silnika nr 2:

p6160762fr7.th.jpg p6160763aq6.th.jpg

Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Jasny gwint trzeba bedzie poprawić.

 

EDIT.

Już poprawione. Trochę z tym zwlekałem ale to nieważne. tak przy okazji ostatnim czasem się zrujnowałem i kupiłem za 59 zł TB-7 ze zwezdy i szczeże mówiąc zadowolony jestem jak nikt. Mimo kilku błędów model będzie sę nadawał na wystawy. Ciekaw tylko jestem jakie są wpraski amodelu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

Achtung! w związku że straciłem bezpowrotnie dokumentację do Tb-7 relację muszę zamknąć na czas nieokreślony. Prosiłbym z wiązku z zaistaniała sytuacją o zamknięcie tematu, ale jego nie usuwaniu. Być może do niego kiedyś powróce. Narazie zrobię cos zastępczego za vacu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.