Skocz do zawartości

M113 Tamiya 1:35 Wietnam USA


zajoc7N1

Rekomendowane odpowiedzi

Witam drogich forumowiczów. Jest to mój pierwszy temat tutaj, choć obserwuję forum od dawna. Zakładam, ponieważ przy tym modelu zamierzam robić rzeczy, jakich nie robiłem wcześniej oraz jest co najmniej kilka spraw co do których liczę na podpowiedź bardziej doświadczonych.
146686118_116810800341182_1679166495305212888_n.jpg.0c13eb680d0782db2d45a535767f14fb.jpg
Model wybrałem dość przypadkowo, pewnego dnia znalazłem na dnie szafy figurki rosyjskich współczesnych wojaków, chciałem kupić jakiegoś kamaza czy BTRa i sobie zrobić dioramkę. Poszedłem do pobliskiego sklepu modelarskiego (miałem nadzieję że ograniczony wybór pomoże mi uporać się z niejasną koncepcją) gdzie jednak nie było nic pasującego do tematu. Już miałem wyjść i zamówić z neta, kiedy ujrzałem pudełko z m113. W głowie odpaliło mi się "Run through a jungle" i migawki z filmów o Wietnamie, więc bez zbędnych przemyśleń wziąłem. Wobec tego  przyjdzie mi działać na kilku nowych obszarach na raz, figurki, diorama, wnętrza,  coś czym się za bardzo wcześniej nie zajmowałem.

Jak wiadomo, m113 to strasznie kanciasta puszka, prosta do bólu, zwłaszcza bez późniejszych modyfikacji, gniazda KMu, działa bezodrzutowego itp. Więc tym bardziej chcę zrobić ładne wnętrze i całość umieścić w jakiejś fajnej scence z figurkami. Problem w tym że ten komplet Tamiji jest co prawda fajnie spasowany i nie ma jakiś rażących wad produkcyjnych, jednak jest dość uproszczony i pozbawiony detali. Więc pewnie sporo czasu poświęcę dodatkom i kombinatorstwu. Nie ukrywam że co się da chce zrobić samemu, bo jednak budżet na hobby mam ograniczony :D . Na pewno trzeba się rozejrzeć za jakimś innym 0.50, bo jednak to najbardziej widoczny element z zewnątrz. Zastanawiam się też nad blaszkami, myślicie że warto? Skrzynki, szmaty, barachło chcę zrobić samemu o ile się da. Mam też nadzieję że zestawowe figurki i broń ręczna nie wypadną tragicznie, bo jednak kupowanie zestawu m16/m60 mi się nie uśmiecha, zwłaszcza że chcę później wrócić do ruskich.

Próbne spasowanie musora wypadło dobrze, nie trzeba nic ucinać ani szpachlować nie wiadomo jak.
146220586_810599872827690_4515696775827624059_n.jpg.845478151c3eccf392b28f05538223c8.jpg

Chcę zacząć od wnętrza, a konkretnie silnika. Mimo że nie będzie domyślnie widoczny, bo nie planuję go otwierać, chcę zrobić go ładnie, traktując to jak wprawkę, bo planuję później zająć się ciężarówkami ruskimi.

146285432_718915935664426_1302956125942926569_n.jpg.53e8e2bf9d6c253242ca94dc33c484f8.jpg
Na razie na sucho. W ogóle nie ufam instrukcji w tej kwestii i bardzo zastanawia mnie jakie kolory wybrać żeby silnik wyglądał spoko, a nie jak ciemny kloc z zardzewiałymi rurami. Myślałem o szarym bloku z tłustymi zaciekami, ubrudzonej bieli na te rury pomocnicze i blok przekładni, nie wiem jak malować wałki przełożenia. I tu przechodzę do zasadniczego mojego pytania. Jak koledzy o koleżanki robią research przed klejeniem modelu? A konkretnie, gdzie najlepiej szukać fotek maszyny, wnętrza, zdjęć z terenu itp? Na przykład zdjęć przedziału silnika m113 jest trochę, ale większość w nowszych wersjach, lub izraelskich modyfikacjach, co  mi nie pomaga. Czy przedział silnika malować na jasnozielony, jak przedział bojowy? No i muszę znaleźć inspirację dla tego konkretnego tranportira XD.

Edytowane przez zajoc7N1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za uwagę, fifrak ze mnie że tego nie zauważyłem. Mam nadzieję że teraz jest spoko.

Przy okazji kolejne pytanie
asinvd.jpg.a81e0c9bc7b8fc9d4efd7dd822ec2c92.jpg

Czy ta część w kółeczku (alternator?) według Tamiji trzyma się na... pasku transmisyjnym? XD Powinienem dorobić do tego jakiś stelaż czy coś?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mojego M113 robiłem 3 lata...

 

Mój warsztat tutaj, choć sporo fotek wyparowało.

Tu masz galerię końcową modelu:

Powodzenia w budowie!

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Stojkovic, pewnie nie jedną rzecz podpatrzę :D

Ogólnie poziom detali jest wysoce dla mnie nie zadowalający, np. ten właz i KM
147380052_1921175568058617_5100281793459120815_n.jpg.05e11f9b2b9889db4270c87791691c35.jpg

Zastanawiam się więc nad jakimś zestawem z blaszek, bo chyba kupowanie osobno km się nie opyla. Taki Eduarda wygląda zachęcająco, jednak to 4 dyszki, także jestem ciekaw co sądzicie.
https://www.mojehobby.pl/products/M-113-TAM.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

Witaj , nie wiem na jakim etapie znajduje się budowa twojej m113-nastki. W swojej dotychczasowej "karierze" zbudowałem około 100 modeli M113 różnych wersji , z reguły inne niż proponują producenci modeli. Zebrałem też około 25 tysięcy (!) zdjęć tego pojazdu wyłącznie z wojny wietnamskiej. Jeżeli potrzebujesz dostępu do dokumentacji fotograficznej daj znać. Mój email - zippo132@interia.pl Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.