Skocz do zawartości

Napisy eksploatacyjne A-10


PKD4GA

Rekomendowane odpowiedzi

Witam !

 

Postanowiłem sobie namalować w 2D jakiś samolot i padło na A-10. Gdy już zdecydowałem się na typ wybór malowania był łatwy – oczywiście któreś z eksperymentalnych tzw. JAWS a konkretnie egzemplarz A-10A 75-259.

 

Wygooglałem dokładnie rozrysowany schemat i parę zdjęć samolotów w tych malowaniach. Myślałem, że będzie więcej zdjęć – to przecież takie popularne (wśród modelarzy) schematy malowania. Sięgnąłem do biblioteczki – przydało się zbieractwo publikacji na potrzeby przyszłego modelowania – wybrałem najlepsze moim zdaniem plany (tu pojawia się pewnie znana modelarzom prawda – plany często różnią się miedzy sobą znacznie) i zacząłem coś tam tworzyć.

 

Powstał problem napisów eksploatacyjnych i tu moja prośba. Może macie w swoich zbiorach jakieś kalkomanie i schematy rozmieszczenia i możecie podesłać skan ? Ideałem prawdopodobnie będzie ten który przegotowała Tamiya dla modelu 1:32 (tam chyba był wariant w malowaniu JAWS ?) ale będę wdzięczny za każdą pomoc.

 

Próbkę mojej pracy macie poniżej. Wszystkie barwy według FS. Oryginał jest w dużej rozdzielczości, oczywiście jeszcze dużo jest do zrobienia – szczególnie poprawki tak by było wszystko jak najbardziej zgodne z wczesnym wariantem Warthoga (fotel ESCAPAC, inny kształt anten, osłony wylotów chłodzenia itp.itd.). Później oczywiście weathering bo obecny to tylko wprawka + poprawki w cieniowaniu itd.

 

th_75-259.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajnie to wyglada. A tak z ciekawosci spytam, w jakims konkretnym celu robisz to, co robisz, czy tak dla zajawki? Szykujesz sie moze do zrobienia sklejanki? W jakim programi malujesz? Ta teksturka wyglada wrecz fotorealistycznie.

 

Co do kalek, to jeszcze miesiac temu bym Ci pomogl... Znajomy kleil A-10 z Monogramu, ale teraz niestety kalki juz leza na modelu...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Majek

 

fotorealistycznie powiadasz – dzięki, miód na moje serce Hmm ja jestem jeszcze średnio zadowolony, ale jak już pisałem – chwilowo pracuje nad szczegółami samego samolotu – na dopieszczanie samej grafiki będzie jeszcze czas. Co do programu to oczywiście wszystko jest zrobione w Photoshopie i tylko w Photoshopie

 

Rysuje w konkretnym celu który zamierzam zrealizować jak wszystko się uda Muszę być trochę enigmatyczny ponieważ może być tak że nic nie pójdzie po mojej myśli – więc jeszcze za wcześnie żeby coś obiecywać itp. itd. Na 100% nie będzie to model kartonowy – jeżeli o to Ci chodziło.

 

Pozdr.

Pawel

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sorki za zaśmiecanie forum – ale przesyłanie wiadomości miedzy kontami coś mi szwankuje – do admina od 20:00 leży w folderze „do wysalania” i nic - pewnie cos poprzestawialem

Nic nie poprzestawiales, tylko tak ma byc. Jak wyslesz komus PW, to lezy ona w skrzynce nadawczej do momentu, kiedy adresat nie zaloguje sie na forum. Jak juz sie zaloguje, wtedy wiadomosc jest dostarczana i z Twojej skrzynki nadawczej wedruje do "wiadomosci wyslanych". Tym samym masz potwierdzenie, ze ze ten ktos byl na forum i odebral wiadomosc. A jezeli piszesz o tej wiadomosci do mnie, to nie bylo mnie wczoraj caly wieczor przy kompie, dlatego wiadomosc lezala od 20:00 niewyslana.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

Witam !

Skoro Admin nie wywalił moich wpisów postanowiłem wrzucić nowy obrazek mojego modelu 2D.

 

Jeżeli chodzi o płatowiec mojego Warthog'a to jest raczej w ostatecznej konfiguracji – nie będę już nic dodawał (podwieszenia, anteny etc.) chyba, że się okaże, że jest jakiś błąd i brakuje np. anteny, która koniecznie powinna być. Jako ciekawostkę napiszę, że są zdjęcia A-10 z jednostek linowych z antenami ALR-46 i ALR-69 jednocześnie, a wedle wszelkich monografii, system ALR-46 został w połowie lat 80 zastąpiony przez ALR-69 i stare anteny zostały zdemontowane.

 

Jak już pisałem A-10 w tym malowaniu to bardzo wczesna wersja płatowca – później wprowadzano liczne modyfikacje i współczesne samoloty znacznie się różnią od tych z lat 70-tych. Teraz już wiem, że wybór tego rodzaju malowania był błędem – mało zdjęć i planów „wczesnego” płatowca + dodatkowo mała dostępność fotek tego malowania + dodatkowo brak planów czy fotek fotela ESCAPAC w wersji IE7 który był montowany na A-10. Trzeba było mi wybrać European I – już dawno schemacik bym skończył. Z napisami eksploatacyjnymi też jest cyrk ponieważ okazało się że do tej pory obowiązywały już trzy „style” malowania napisów na A-10. Jedyna pociecha to że malowania JAWS są super sexy. Współczuję modelarzom którzy mają ambicję zbudowania dokładnego modelu konkretnego egzemplarza – bez dokładnego Walk Arounda (patrz anteny itd.) wybranego płatowca może być ciężko.

 

Sam obrazek będę oczywiście jeszcze dopieszczał - nie na wszystkich powierzchniach jest położony mat (piszę po modelarsku ), poprawie trochę cieniowanie itp. itd., następnie brudzing i kalki. Przeszklenie kabiny też tylko tymczasowe – tak żeby było widać kształt.

 

51bfed60ca10726em.jpg

 

To tyle. Chętnie poczytam, co według Was należy zmienić czy poprawić – co wygląda źle itd.

 

Pozdr.

Pawel

 

P.S. Następny będzie F-15C w bardzo ciekawym malowaniu – teraz mam dobrą dokumentację, więc powinno pójść jak po maśle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dawaj wiekszy obrazek, bo ciezko sie dopatrzec cokolwiek. Ale i tak w tej rozdzielczosci wyglada jak ilustracja z jakiejs monografii. I nie wiem czy mi sie tylko zdaje, czy zdjecie "zdjecie" jest przeskalowane w poziomie. Jakis za krotki i za bardzo pekaty mi sie wydaje... A, no i ten napis "PRZYKLAD" jakos zakluca odbior...

Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.