Skocz do zawartości

Lockheed F-104G Starfighter - FROG 1/72


Staryfajter1954

Rekomendowane odpowiedzi

Jako pierwszy inbox będzie zamieszczona prezentacja modelu samolotu Lockheed F-104G Starfighter z zestawu FROG. Jest to zestaw będący przepakowanym przez brytyjskiego producenta modelem japońskiej firmy Hasegawa. Jako zestaw Hasegawy model ten ukazał się w roku 1963 natomiast jako FROG w 1969 a drugie 1970 (oba wydania modelu różniły się zgrabniejszym i bardziej poręcznym pudełkiem ze śliczną ilustracją oraz zmianą goleni podwozia głównego z z kilku drobnych na jeden wygodniejszy w montażu). 

Jest to  typowy przedstawiciel swoich czasów czyli model z licznymi uproszczeniami, niezbyt wymiarowy (model jest za duży w stosunku do skali 1/72), z wypukłymi liniami podziałowymi oraz nitami. Kokpit to prosta ławeczka z figurką pilota, luki podwozia oraz hamulców aerodynamicznych wieją pustką. Mimo to jakość samych wyprasek jak i tworzywa, z którego został odlany jest naprawdę bardzo dobra i przyjemna w obróbce i sklejaniu. Osłona kabiny niestety ale nie posiada charakterystycznego "schodka" w swojej tylnej części oraz błędny rysunek ram wiatrochronu. Może p pęknąć podczas próby polerowania. 

Zestaw kalkomanii pozwala na wykonanie samolotu w barwach włoskich, holenderskich, duńskich i niemieckich. Poza znakami przynależności państwowej arkusz kalkomanii zawiera również kilka uproszczonych ale bardzo charakterystycznych dla Starfightera napisów eksploatacyjnych. Ich jakość pomimo upływu lat jest nadal znakomita  co jest miłym zaskoczeniem. Kalkomanie nie pękają anie nie rozsypują się w kontakcie wody i nakładają się doskonale.

Jako uzupełnienie tego krótkiego inboxa należy dodać, że w latach 80 model ten został skopiowany przez firmę Academy ale niestety jest on gorszą miniaturą niż japoński pierwowzór i jest on niestety nadal dostępny w sprzedaży (już dawno Academy powinna wprowadzić na rynek zupełnie nowy zestaw Starfghtera tak jak uczyniło z modelami Tomcata czy F-15 albo F-16).

 

IMG_0528.jpg

IMG_0529.jpg

IMG_9946.jpg

IMG_9947.jpg

IMG_9966.jpg

IMG_9959.jpg

IMG_9958.jpg

IMG_9961.jpg

IMG_9963.jpg

IMG_9976.jpg

IMG_9952.jpg

IMG_9953.jpg

IMG_9984.jpg

IMG_9980.jpg

IMG_9981.jpg

IMG_9982.jpg

IMG_9983.jpg

IMG_4278.jpg

IMG_4275.jpg

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz tak sobie myślę że chyba źle robimy nie roddzielając poszczególnych wątków inboxów. 

Wyobraźmy sobie że np. za kilka miesięcy będę chciał znaleźć inboxa powyższego Starfightera Froga i gdzie mam go wówczas szukać jak po kolei będzie kilkadziesiąt czy kilkaset inboxów jeden po drugim. 

Trzeba by było zrobić tak jak jest w dziale warsztatowym lub galeriach, każdy inbox z odpowiednim tytułem (nazwa modelu, skala, producent i ewentualnie nr katalogowy). 

I jeszcze powinien być spis alfabetyczny inboxów z podziałem na skalę.

I wówczas powinno być git🙂

Edytowane przez jmx62
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, jmx62 napisał:

Teraz tak sobie myślę że chyba źle robimy nie roddzielając poszczególnych wątków inboxów. 

Wyobraźmy sobie że np. za kilka miesięcy będę chciał znaleźć inboxa powyższego Starfightera Froga i gdzie mam go wówczas szukać jak po kolei będzie kilkadziesiąt czy kilkaset inboxów jeden po drugim. 

Trzeba by było zrobić tak jak jest w dziale warsztatowym lub galeriach, każdy inbox z odpowiednim tytułem (nazwa modelu, skala, producent i ewentualnie nr katalogowy). 

I jeszcze powinien być spis alfabetyczny inboxów z podziałem na skalę.

I wówczas powinno być git🙂

Jeśli da się to technicznie zrobić w tym dziale to

dlaczego nie ? Napisałem w tej sprawie do Admina i zobaczymy czy się przychyli do Twojego pomysłu, który ja również popieram. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Edytowane przez Staryfajter1954
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Super Moderator
1 minutę temu, Staryfajter1954 napisał:

Do końca roku 1989. 

Już się pogubiłem.... To data pierwszego wydania, ostatniego? Co z reedycjami serwowanymi przez innych producentów od '90? Niby formy te same a już model nie vintage? Wiem, wszystko kwestia umowna, ale w tym podejściu to co proponujesz ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Marcin Rogoza napisał:

Już się pogubiłem.... To data pierwszego wydania, ostatniego? Co z reedycjami serwowanymi przez innych producentów od '90? Niby formy te same a już model nie vintage? Wiem, wszystko kwestia umowna, ale w tym podejściu to co proponujesz ?

Już odpowiadam. Bierzemy pod uwagę pierwszy wypust modelu jaki pojawił się na rynku. Jeżeli były reedycje i przepaki to nadal jest zestaw vintage ponieważ są to wypusty z tych samych starych form nawet jeśli model jest produkowany do dziś i bez problemu można go kupić w sklepie. Modelem vntage jest zarówno Starfighter z FROGa z roku 1963 jak i produkowany przez Italeri do dziś Phantom II z form nieistniejącej już firmy ESCI. 

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Administrator changed the title to Lockheed F-104G Starfighter - FROG 1/72

Wow! Moja myśl żeby zrobić osobne inboxy zadziałała, będzie łatwiej szukać, jeszcze trzeba by było zrobić jakiś wykaz, najlepiej alfabetyczny jak tych inboxów będzie cała masa. Bo wierzę że będzie, bo vintage czy retro jeszcze tak prędko nie umrze śmiercią naturalną.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

45 minut temu, jmx62 napisał:

Wow! Moja myśl żeby zrobić osobne inboxy zadziałała, będzie łatwiej szukać, jeszcze trzeba by było zrobić jakiś wykaz, najlepiej alfabetyczny jak tych inboxów będzie cała masa. Bo wierzę że będzie, bo vintage czy retro jeszcze tak prędko nie umrze śmiercią naturalną.

Owszem Twoja sugestia zadziałała i była bardzo trafna. Teraz pozostaje nam pisać i prezentować inboxy naszych niesklejonych (jeszcze) skarbów. Niebawem coś znów wrzucę bo już szykuję kolejny inbox :). 

Edytowane przez Staryfajter1954
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.