Skocz do zawartości

Pancerne ,,Skorpiony'' - pamięci Mieczysława Białkiewicza i opolskich ,,Skorpionów''


sas55

Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry,

Jeden z kolegów, z którym omawiałem coś zupełnie innego, zainspirował mnie do powrotu do tematów, które kiedyś zacząłem w innych, nieistniejących już miejscach a ponieważ po drodze miałem i inne inspiracje, więc teraz postaram się to wszystko zgrupować w jednym miejscu.

Będzie trochę opowieści, więc proszę o cierpliwość.

Rzecz cała zaczęła się dawno, dawno temu. Z zastawu 6203 Italeri M32 Recovery postanowiłem wydziergać Shermana i to od razu M4A2. Tego nie robiła wtedy żadna firma i trzeba było wszystko produkować samemu, oprócz podwozia. Nie było żadnych 3D itp. gadżetów, więc kopyto wieży zrobiłem z modeliny i na to naklejałem paski z płytki, potem szpachla, szlif itd.

A malowanie… Inspiracją do całego działania była sprowadzona zachodu ,,Polish Armour’’ z Ospreya a tam spodobał mi się PIRAT porucznika Mieczysława Białkiewicza z Pułku 4 Pancernego, jak był opisany.

Ponieważ jestem ze skorpionem związany także zodiakalnie, poszło to wszystko w takim kierunku.

W pewnym momencie życia znalazłem się w pewnym towarzystwie i pochwaliłem się swoim hobby, sukcesem w konkursie i padło nazwisko porucznika a na to pewna pani powiedziała, że ona zna pana Białkiewicza osobiście i że on często bywa w Polsce, biorąc udział w cyklu czynności przekazania tradycji pułkowi w Opolu. No i skontaktowała mnie z panem Mieczysławem, który wtedy był już w stopniu majora.

W tym czasie 102 pzmech z Opola przejmował tradycje Pułku 4 Pancernego ,,Skorpion’’ i doszło do spotkania z panem majorem. Mój model poszedł do sali tradycji a ja dostałem odznaki, książki i egzemplarze ,,Tarana’’ oraz zobowiązałem się do napisania książki. Książkę napisałem, złożyłem w pewnym wydawnictwie, które niespodziewanie zakończyło działalność a ja nie miałem jak dochodzić swego. Później, znacznie później książkę o pułku wydał ktoś inny, jednak modelarsko temat pozostał. Na jednym z nieistniejących forów podjąłem go jako M4 105 mm a potem jeszcze jeden temat na kolejnym forum, które padło.

Dodam jeszcze, że po drodze udało mi się na Allegro kupić ryngraf pułkowy od członka rodziny pana Mieczysława, ale ów krewny nie wyrażał chęci na dalszy kontakt.

Po opolskich ,,Skorpionach’’ pozostało tylko stowarzyszenie którego prezesem jest oficer, który był wtedy obecny przy naszych spotkaniach. I tak tradycja jednego z najsławniejszych naszych pułków pancernych… (wężykiem Jasiu, wężykiem)

Teraz chciałbym to wszystko zebrać i przedstawić w następujących częściach:

1. Sherman M4A2, nazwa do ustalenia (jako odtworzenie mojej wczesnej tffuurrczości)

2. Odgrzany M4 105mm ,,POGANIN II’’

3. T72 M ze 102 pzmech z Opola jako temat dawno planowany.

4. Być może BWP – 1 z tego samego pułku.

5. 2s1 Goździk z 5 Brygady Pancernej ,,Skorpion’’ z Opola, z którym wiąże się pewna ciekawostka, którą opiszę później.

To na początek kilka fotek.

Pan major w T 72 i kilka innych z wizyt weteranów w Opolu. Cdn…

Pozdrawiam

Andrzej

DSC02466.JPG

001.jpg

014.jpg

016.jpg

  • Like 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przejęcie tradycji nastąpiło 15 maja 1993 na rynku w Opolu a przed ta datą w pułku już były siedemdwójki. Jeśli chcesz dokładnie wiedzieć napisz do Stowarzyszenia Skorpionów w Opolu. Tam są byli żołnierze pułku to na pewno wiedzą.

Pozdrawiam

Andrzej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Andrzej  od stycznia 1991 do kwietnia 1992 służyłem w tym pułku ale wtedy był to 89 zmech.A T72 to były wtedy nówki nie śmiganie i stały w garażach . Jak znajdę gościa to będą zdjęcia BWP że skorpionem ,gość był z pod Kudowy i robiłem mu model ze zdjęcia pozdrawiam OLO.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzień dobry,
Łatwo zacząć a potem trzeba jakoś kontynuować.

Trochę mnie OLO zainspirował, aby zacząć od końca.

Zacznę od końca, czyli punktu 5. To temat odgrzewany z forum, które padło i się nie podniesie, jak mnie poinformowano.
Parę lat wstecz w swojej ówczesnej klasie postanowiłem zaproponować młodzieży jakiś wyróżnik. Ponieważ młodzi się wahali, zaproponowałem skorpiona i chwyciło. Opowiedziałem im w czym rzecz a następnie rozdałem wydrukowane w 3D skorpioniki jako przypinki i na dziennik przykleiłem naklejkę ze skorpionem. Wszyscy pytali, co to i dlaczego, więc cierpliwie tłumaczyłem ten aspekt tradycji WP. Ponieważ była to klasa informatyczna wymyśliliśmy takie IP. Mianowicie Informatyczny Pluton ,,Skorpion’’. Miało być tak nieco elitarnie w naszej szkole, ale oczywiście uczniowie dość szybko przestali nosić miniaturki, lecz na dzienniku została naklejka.
No i przyszedł rodzic żeby się dowiedzieć o synka a tu na dzienniku skorpion. Tak patrzy na mnie, patrzy i pyta skąd taki znaczek. Trochę mu opowiedziałem a on na to, że był w Opolu w Brygadzie kierowcą Goździka. I już na drugi dzień miałem plik zdjęć.
W końcu otrzymałem też nazwiska załogi na podstawkę.
Goździka rozgrzebałem i dobrze, że się zatrzymałem, ponieważ olśniło mnie z kołami i musiałem wydrukować prawidłowe.

Tak się to prezentowało przed i po zmianie kół.
Hamulec wylotowy jest całkowicie do przeróbki. Nie chce mi się tego poprawiać, ale na zdjęciach od pana Rafała Goździk występuje przeważnie z pokrowcem, więc trzeba to będzie to tak eksponować. Lufę metalową kupiłem dawno i nie zwracałem uwagi na kształt a ona także jest do kitu. Chyba nikt nie produkuje lepszej, więc niech tak zostanie. 

To tyle na razie pozdrawiam

Andrzej

DSC04377.JPG

DSC04379.JPG

DSC04380.JPG

DSC04381.JPG

DSC05100.JPG

skanowanie0002.jpg

skanowanie0006.jpg

skanowanie0007.jpg

skanowanie0012.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze w temacie 3. To jest T-72 już kompletnie oznakowany. W 102 pzmech jeszcze nie stosowano camo. W Brygadzie już tak, co widać na zdjęciu zamieszczonym przez dei i na Goździku.

 

DSC02464.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to jeszcze z rozpędu w temacie 4 takie zdjęcie. Niestety wpadło mi za meble i dopiero wakacyjny remont pomógł je wydobyć. Wygląda jak u Szwejka, jakby je muchy obsrały, podobnie jak portret  Najjaśniejszego Pana. Jeśli ktoś potrafi ,,oczyścić'' to zdjęcie to proszę, ale i tak widać o co chodzi i oznaczenia są widoczne.

Scan.jpg

Edytowane przez sas55
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz pora na mały historyczny przerywnik. Zapewne są tacy hobbyści, którzy cenią również historię więc dla nich nieco wydawnictw o Pułku 4 Pancernym. To takie granatowe ze skorpionem beretowym to dar od pana Białkiewicza ,,Walczące Skorpiony''. Książki panów Wrońskiego i Tylki wydał Instytut Tarnogórski.

Pozdrawiam

Andrzej

Scan01.jpg

Scan02.jpg

Scan03.jpg

Scan05.jpg

Scan06.jpg

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jeszcze odgrzewany temat 2.

Zanim spotkałem się z panem Białkiewiczem w Opolu, miałem już zamiar zrobić ,,POGANINA II'' i nawiązałem kontakt listowny, w wyniku którego otrzymałem taki list z nazwiskiem dowódcy tego pojazdu.

Więc na początek takie fotki. 

Pozdrawiam

Andrzej

scan0001.jpg

WSs.jpg

WSs-1.jpg

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W całej tej części wstępnej brakuje jeszcze tematu nr 1. Kolega, o którym wspomniałem i który zainspirował mnie do odgrzebania tego wszystkiego i zajęcia się Skorpionami, wspomniał, że pracuje nad ,,Pięścią'' M4A2 por. Białkiewicza. Zaprosiłem kolegę do tego wątku. Nie wiem czy odpowie, ale jeśli tak to tematem nr 1 byłby Sherman ze zdjęcia poniżej.

Pozdrawiam

Andrzej

Bez tytułu.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzień dobry,

Jutro zaczynam wakacje. Wyprawa z wnukami odciągnie mnie od wszystkiego innego i dobrze. Wykonałem niniejszym część umowy z kolegą i odgrzałem temat Skorpionów. Pozostaje mi jeszcze pokazać co tam działo się w temacie Poganina, ale pudełko z rozgrzebanym modelem jest gdzieś dobrze ukryte i dokopię się do niego dopiero po powrocie. Kolega się niestety do tej pory nie odezwał, ale wszystko przed nami.

Na koniec tej całej wstępnej sekwencji tematów dodaję zdjęcia Bewupa. Miał być a innym malowaniu, ale chyba skończy jako skorpion.

Pozdrawiam 

Andrzej

IMG_20210715_143006.jpg

IMG_20210715_143102.jpg

  • Like 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.