Skocz do zawartości

Kolory stoczniowe japońskiej marynarki wojennej.


bsnt3k

Rekomendowane odpowiedzi

jak w tytule. jak dobrze wiemy każda stocznia miała swój kolor i występowały różnice w odcieniu. czy jest jakaś publikacja na temat stoczniowych kolorów?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dużo nie pomogę, są tutaj na pewno odpowiedni znawcy tematu, jedynie mogę od siebie dodać, że Gunze produkuje farby opisane w zależności od stoczni, ja np. jak robiłem Shimakaze to używałem Mr.Color 603 IJN COLOR/MAIZURU

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

po co wyważać otwarte drzwi.....

taki wątek już jest tutaj :

 

 

 

a tu masz konkrety :

W dniu 13.10.2017 o 10:28, blacman napisał:

Właśnie wczoraj przyleciała. Zastosowałem dwa serwisy internetowe : www.rgb.to oraz www.e-paint.co.uk do konwersji kolorów RGB na paletę RAL (swoją drogą leniwi ci Panowie w coponiektórych lakierniach - może warto im owe stronki podrzuć)

wyniki separacji :

 

37410377680_fafb7f1b9c_k.jpg

 

jak widać dopasowanie jest różne w zależności od strony.

spasowanie ciemnożółte - różnica w substrakcjach RGB na poziomie 2-3 punktów (czyli nic)

spasowanie żółte - różnica w substrakcjach RGB na poziomie 5-7 punktów (czyli coś niewielkiego) ale czasem inny mix pozyskiwania barwy. Generalnie ludzkie oko różnicy nie powinno rozpoznać. Moja żona twierdzi, że widzi różnice ... wierzyć nie wierzyć... bezpieczniej twierdzić, że tak

spasowanie białe - różnica dostrzegalna w zakresie obserwacji kolorów na monitorze. Prawdopodobnie w pokryciu fizyczną farbą kompletnie niezauważalna.

 

Trzeba pamiętać że:

1. Kolory skanów odbiegały nieco od kolorów podanych przez Waldka Góralskiego. Zastosowałem te z publikacji.

2. Kolory stoczniowe są też swego rodzaju symulacją, Wprawdzie publikacja zawiera teoretycznie próbki kolorów prawdziwych ale pewności nie ma.

3. Skaner dokonuje konwersji fizycznego koloru do zapisu cyfrowego przy zastosowaniu palety konwersji (najczęściej Adobe rgb) co już może dawać zmiany

4. Internetowe programy konwertujące też stosują pewien algorytm i dają przybliżone kolory - wprawdzie stopień przybliżenia wynosi ok 95% ale...

5. Kolory kamuflaży są jednak hipotetyczne. O ile składowe farb szarych są znane to farb zielonych do kamo tak sobie....

6. inne czynniki ....

 

Zalecam w przypadku stosowania powyższego w skali 1/700 nieco rozjaśnić farby składowe.

Edytowane przez M.A.V.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 months later...

Nie do końca o to mi chodziło. Wytłumaczę na przykładzie:

 

Statek a zbudowano w roku "x" w stoczni X, w roku "y"przeszedł remont  w stoczni Y, w roku "z" przed bitwą przeszedł dozbrojenie i naprawy w stoczni "Z", itd.

 

Na każdym postoju był domalowywany.

 

Kolor statku zmienia się z czasem w zależności gdzie był. To co podałeś z samymi kolorami to tylko podstawa.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
W dniu 16.05.2022 o 13:45, bsnt3k napisał:

Nie do końca o to mi chodziło. Wytłumaczę na przykładzie:

 

Statek a zbudowano w roku "x" w stoczni X, w roku "y"przeszedł remont  w stoczni Y, w roku "z" przed bitwą przeszedł dozbrojenie i naprawy w stoczni "Z", itd.

 

Na każdym postoju był domalowywany.

 

Kolor statku zmienia się z czasem w zależności gdzie był. To co podałeś z samymi kolorami to tylko podstawa.

 

 

Tu jest zgromadzone prawdodpobnie wszystko co było osiągalne dla IJN w zakresie ruchu floty:

http://www.combinedfleet.com/kaigun.htm

sekcja 

Tabular Records of Movement (TROM)

 

EDIT: Statki to przewożą musztardę i majonez. I inne rzeczy - jak np wyngiel.  Jednostki posiadające uzbrojenie oraz służące w marynarkach wojennych to okręty 😉

bez urazy oczywiście 😉 pozdrawiam serdecznie

 

Edytowane przez blacman
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.