Skocz do zawartości

Tamiya 35009 Żołnierze Afrika Korps


barti94

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie. Jest to mój jeden z pierwszych postów na forum. Dopiero rozpocząłem moją przygodę z modelarstwem. Pierwszym dużym wyzwaniem było skompletowanie wszystkiego czego mi potrzeba. Zaopatrzyłem się w różne pędzle, pilniki nożyki i przede wszystkim w model a mianowicie Tamiya 35009 Panzer Kampfwagen II Ausf. F/G.

 

IMG_20220309_184628.jpg

 

 

IMG_20220309_184800.jpg

 

Moją uwagę na samym początku zdominowały figurki i sam model Panzera poszedł na drugi plan. Rozpocząłem wiec mozolny proces wycinania szlifowania.

 

IMG_20220309_184532.jpg

Po szlifowaniu zabrałem się za gruntowanie

IMG_20220309_200518.jpg

 

I tutaj pojawiają się pierwsze pytania dotyczące właśnie gruntowania i kolorów.

1. Ile razy skutecznie gruntować model? Czy jeden raz wystarczy czy zrobić to np  dwa razy?

2. Postawiłem na farby Vallejo. Z racji tego że moja wiedza nie była wystarczająca poprosiłem o dobranie kolorów.  Z tego co się zorientowałem to:

  • Tamiya XF-49, XF-60 (mundur, hełm, puszka na maskę przeciwgazową)  - 70.988 Vallejo.Posiadam jeszcze 70.882 czy może się gdzieś przydać?
  • Tamiya XF-10 (buty, pas, manierka)  - 70.984 Vallejo
  • Tamiya XF-64 (elementy drewniane broni i wyposażenia) - 70.843 Vallejo
  •  Tamiya X-10 (elementy metalowe broni i wyposażenia) tutaj pytanie bo mam 70.995/70.864/70.863 który z nich warto użyć?
  • Tamiya XF-15 (skóra) planuje 70.984.

 

Co do farb mam takie 951.950,927,843864,984,863,924,882,988,995.

 

Czy dobór kolorów jest prawidłowy? Czy są jakieś sugestie? Ile razy malować model? Czy idę w dobrą stronę?

 

Z góry dziękuję za wszystkie wskazówki i komentarze. Z biegiem czasu będę tu wrzucać dalsze postępy.

 

 

 

 

Edytowane przez barti94
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć.

Po pierwsze - pojęcia "gruntowanie" używa się raczej przy materiałach chłonnych, tu raczej mówimy o podkładzie.
Zamieszczasz zdjęcie popiersia - zakładam jednak, że to tylko próbka, i zamierzasz jednak zrobić całą figurkę? Jeśli nie, pomysł malowania wszystkich elementów osobno jest tyleż nieortodoksyjny, co karkołomny - jak skleisz potem, zaszpachlujesz i oszlifujesz łączenia?
Jaki zastosowałeś, i czym kładziesz podkład? Na fotce sprawia wrażenie strasznie grubej warstwy - zauważ, że i tak mydlany detal figurki zginął już zupełnie. Sprawę załatwia zwykle podkład w spray'u, wybór jest ogromny, przed aerografem do figurek stosowałem zwykle podkłady z Games Workshop, ale zasada zawsze ta sama - jak najcieńsza warstwa, w zależności od potrzeb 1-2x do pokrycia pełnej powierzchni.
Ten potraktowałbym jako test, zmyłbym i próbował jeszcze raz.

Powodzenia i wytrwałości! :)
Krystian

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prawda . Mój błąd. Chodzi o podkład. Podkład mam w sprayu.Tak to tylko próba problem jest jednak taki że postać ma trzymać lornetkę blisko twarzy i trudno będzie się tam dostać pędzlem dlatego zdecydowałem się na taki krok . Plan jest taki żeby umalować samą twarz, później rękę z lornetką i to wszystko osadzić.

Edytowane przez barti94
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie potraktowałem tę figurkę jako model testowy. Testowałem klej szpachle dopasowywanie elementów przyklejanie elementów dodatkowych. Myślę że jeśli jeszcze trochę nad nią popracuje będzie warta pokazania. Na chwilę obecną odpoczywa 😆 Zgodnie z radami zająłem się drugą figurką. Żołnierz z MP-40. W ruch poszła szpachla kleje pilniki i po jakimś czasie udało mi się stworzyć coś takiego:

 

IMG_20220312_151241.jpg

 

IMG_20220312_151344.jpg

 

 Dałem mniej podkładu.Wiadomo idealny nie jest i dużo mu brakuję do ideału ale staram się. Zgodnie z instrukcją dokleiłem różne elementy: hełm, pojemnik na maskę, broń itd. Starałem się dość solidnie szlifować żeby nie było widać różnych niepotrzebnych elementów albo ostrych krawędzi.

 

Zapraszam do komentowania i porad co ewentualnie zmienić i nad czym bardziej pracować?

 

 

Edytowane przez barti94
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Model ten doczekał  się  fajnej recenzji

https://www.kfs-miniatures.com/1-35-panzerkampfwagen-ii-ausf-f-g-tamiya/

 

To  dobry model dla początkującego , niestety figurki są najsłabszą częścią  tego zestawu . Detale  figurki mają nieostre i każda warstwa farby jeszcze te detale pogrubi . Jak chcesz to możesz je pomalować , ale szału nie będzie .  Możesz też je wyrzucić straty też dużej nie będzie.

I nie słuchaj  ludzi , którzy Ci będą tłumaczyć , że na takich figurkach nauczysz się dobrze malować, bo oni też od takich zaczynali. Ten zestaw ma prawie 50 lat

Bierz się za czołg. On w tym zestawie ma wartość.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 godzin temu, merlin_70 napisał:

Model ten doczekał  się  fajnej recenzji

https://www.kfs-miniatures.com/1-35-panzerkampfwagen-ii-ausf-f-g-tamiya/

 

To  dobry model dla początkującego , niestety figurki są najsłabszą częścią  tego zestawu . Detale  figurki mają nieostre i każda warstwa farby jeszcze te detale pogrubi . Jak chcesz to możesz je pomalować , ale szału nie będzie .  Możesz też je wyrzucić straty też dużej nie będzie.

I nie słuchaj  ludzi , którzy Ci będą tłumaczyć , że na takich figurkach nauczysz się dobrze malować, bo oni też od takich zaczynali. Ten zestaw ma prawie 50 lat

Bierz się za czołg. On w tym zestawie ma wartość.

Potwierdzam, figurki do kosza😁

 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Figurki służą jako obiekty testowe i gdy coś uda mi się stworzyć co będzie miało ręce i nogi koniecznie zaprezentuje. Mam pytanie co do czołgu. Jaki zastosować kolor pancerza? Widziałem wiele wariacji od koloru piaskowego po ciemny szary.Z tego co udało mi się ustalić standardowo powinno się go malować raczej w ciemnych barwach (Tamiya XF-63) co jest odpowiednikiem Vallejo 71.056- Dark Grey. Ja jednak posiadam German Grey 70.995. Czy będzie on w miarę odpowiedni do tego modelu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do figgurek, wydaje mi się, że podkład za bardzo sie rozlał na detalach. Co do szlifowania, pilniki to może być za dużo, linie podziału form lepiej wyrównać skalpelem/nożykiem. Pilniki są w stanie zniszczyć figurkę i detal. Akurat jeżeli chodzi o figurki to im więcej ostrych krawędzi tym lepiej (oczywiście pozbywamy się wszystkiego co zbędne).n Jak chcesz tanie figurki to kup coś z nowych zestawów Tamiya - fajne figurki są w Kettenkraftradzie, w zasadzie jakość podobna do figurek żywicznych. Co do kolorów - bazowe kolory plus żółty/różowy do rozjaśnień i brązowy/fioletowy do cieni. Na tych figurkach możesz poćwiczyć podkładowanie, ale jak używasz podkładu samochodowego to może mieć za grube ziarno pigmentu i dlatego zalewa rzeźbę., wtedy lepiej kupic jakiś modelarski. Ewentualnie postaraj się podkład kłaść w kilku psiknięciach z większej odległości, możliwe że po prostu trzymasz spray za blisko.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chwilkę mnie tu nie było ale przyszedł czas na pokazanie czegoś co zrobiłem 😆 Czy jestem dumny z tego że zrobiłem i pomalowałem swój pierwszy model? Zdecydowanie tak ☺️ Czy jestem zadowolony z efektów?  Nie 😶 zawsze może być lepiej i jestem świadomy swoich błędów. Na minus zdecydowanie wypadają oczy i niektóre drobne elementy ale myślę że z każdym modelem będę nabierać wprawy. Starałem się dbać o zachowanie kolorów a elementy brązowe takie jak pas buty kabura zostały pociągnięte washerem. Efekty moich prac prezentuje poniżej:

IMG_20220318_155843.jpg

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

podziwiam determinację ,bo z tej tamiyii niewiele  można zdziałać . jak chcesz to mogę podesłać ci napoleończyka z Verlindena w 120 ( 1:16)  o ile pamiętam powinni mi leżakować jacyś kompletni . to też dość stara produkcja ale znacznie lepsza od tej Tamijii .kiedys kupiłem od goscia wszystko co miał ,  więc mam sporo podwójnych .

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Determinacja jest :D  Figurka nie jest jeszcze dokończona. Brakuje broni i skrzynki z amunicją.W porównaniu do poprzedniej większy nacisk kładłem na szczegóły i nieszczęsne oczy :DUdało się nawet skończyć ją wiele szybciej . Pytanie za 100 punktów czy kolory są w miarę prawidłowe.?

IMG_20220329_202154(1).jpg

IMG_20220331_223416.jpg

IMG_20220331_223344.jpg

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Ile razy kupuję Panzer II F Tamiyi, dostaję tych czterech amigos + czołgistę w zestawie. Już mam prawie cały Afrika Korps. Muszę się w końcu za nich wziąć. Nabyłem ostatnio akryle AK Interactive do malowania  mundurów DAK, także będzie okazja. Ta figurka czołgisty DAK jest fajna, lepsza jakościowo niż pozostałe. Urżnę mu łebek i wymienię na Verlindena (jest bardzo podobny tylko lepszy jakościowo, bo żywica).

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.