Skocz do zawartości

Okręt


Bikernytzu

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie, nie wiedziałem gdzie napisać więc piszę na warsztacie, defacto i tak chyba trafię tu z racji budowy naprawy tego oto egzemplarza. Czy ktoś może wie co to jest za statek, jakiego typu i być może przybliżona skalę (ponad 110cm długości). 

Będę wdzięczny za informację 

Pozdrawiam 

Marcin 

Resized_20220403_154918.jpeg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Celował bym raczej w drobnicowiec, jeżeli to model "stoczniowy", a na taki mi wygląda, to jest spory wybór opcji...

Dobrze widzę, że robiony "starą" metodą, czyli z blachy ocynkowanej? Jeśli tak, to wolał bym go robić od nowa 🙂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

29 minut temu, Soris napisał:

Celował bym raczej w drobnicowiec

bez wątpienia to wg mnie drobnicowiec

 

5 godzin temu, Bikernytzu napisał:

Czy ktoś może wie co to jest za statek, jakiego typu....

żeby coś konkretnego powiedzieć potrzeba więcej zdjęć : chociażby od dziobu i od rufy oraz z boku w poziomie.

Czy w ogóle chociaż wiadomo czy służył pod polską banderą? 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak pisałem wcześniej, należy iść tropem statków produkowanych w polskich stoczniach w latach 1960-80.  Było kilka typów masowców produkowanych u nas w kraju.

 W dekadzie lat 70-tych flota Polskich Linii Oceanicznych wzrosła do 176 jednostek o łącznej nośności przekraczającej 1,2 mln DWT, a roczne przewozy wzrosły do ponad 5 mln t.. Zatrudnienie wzrosło do ponad 10 tys. osób (w tym: ponad 80% to marynarze).

Rzut boczny na pewno wiele pomoże w ustaleniu typu statku.

Edytowane przez robertmodelarz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od czterech dni grzebie i szukam.... Chlodnicowiec, drobnicowiec... Bardzo przypomina chlodnicowiec typ b360 jednak są różnice... Tu parę zdjęć :

Screenshot_20220404_233321_com.android.chrome.jpg

Screenshot_20220404_233334_com.android.chrome.jpg

Model pochodzi ze Szczecińskiej stoczni więc pewnie tam budowany był  statek bądź to tylko jakiś protop? Nic kompletnie nie wiem na jego temat właściciel też nie a chciałbym go odrestaurować, to była kiedyś czyjaś praca i nie chce by skończył w śmietniku.... 

Edytowane przez Bikernytzu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko wskazuje na to iż jest to "Wieliczka" ze stoczni Szczecińskiej 😁

Niebawem zacznę pracę nad rekonstrukcja.... 

Dziękuję za wszystkie podpowiedzi Kolegów. 

Screenshot_20220405_190044.jpg

Screenshot_20220405_190156.jpg

Edytowane przez Bikernytzu
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja to bym jednak podszedł do tego racjonalnie....

 

skoro Wieliczka to czemu nie Garwolin, Radzionków czy Ostrołęka ?   to były bliźniacze drobnicowce typu B-432 z pierwszej serii

potem w drugiej budowanej w latach 1976-77 były kolejne 4 wyglądające prawie identycznie : Bochnia, Chełm, Siemiatycze, Skoczów

 

przykładowo m/s Ostrołęka :

203709673_ostroka.jpg.3cb2d57dbeefae5021a403af69bae1f6.jpg

 

 

a tu Bochnia na pięknych fotkach z 2004 roku (woziła towary jeszcze w 2006)

bochnia9.jpg.d5ca500402c889cf1adcdaf8a445aefd.jpg

 

bochnia11.jpg.2064d9ceedeede1b9de95996b305576e.jpg

 

bochnia10.jpg.e04b5d367467197c2352986fcc56e388.jpg

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O widzisz, jednak jak ktoś jest w temacie to wie gdzie szukać i o czym mowa. Ja niestety pierwszy raz się zabieram za okręt.

Dziękuję. Będę miał go w ręce to może coś więcej z detali zauważę i podzielę się licząc na podpowiedzi od kolegów będących w temacie. 

I.... Dziękuję, będę znów zastanawiał który to🤣

Choć patrząc po dźwigach czy co to tam jest, kolorach.. Hmmm.... Wygląda to na taki wczesny. 

Czy można gdzieś dostać rysunki czy plany co gdzie i jakie powinno być na tym statku? Chciałbym by był jak najbardziej odzrorowany. 

Bliźniacze czyli różniły je detale czy były identyczne zupełnie? 

Radzionków mi odpal z listy po przeanalizowaniu zdjęć samego okrętu 🤷‍♂️

 

Edytowane przez Bikernytzu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

44 minuty temu, Bikernytzu napisał:

W jakim sensie? 

 

chodziło mi o to, że skoro prawie pewne jest, iż to model drobnicowca typu B-432 to masz do wyboru 8 potencjalnych statków (więc niekoniecznie musi być Wieliczka)

Trzeba by teraz przeanalizować fotki wszystkich jednostek bo może były jakieś różnice i będzie można doprecyzować. Powinieneś również wziąć pod uwagę to iż ten model może nie odwzorowywać "oryginału" w 100% bo na pewno są w nim pewne uproszczenia.

 

Przy okazji dwie uwagi...

1) malowanie modelu szaro/zielono/czerwone sugeruje, iż statek należał do PLO (Polskie Linie Oceaniczne). To malowanie Bochni czarno/czerwone to już po sprzedaży jednostki spółce POL-Euro w 2004, wcześniej statek miał takie samo malowanie jak pokazana wyżej Ostrołęka

 

2)

W dniu 4.04.2022 o 17:57, Bikernytzu napisał:

być może przybliżona skalę (ponad 110cm długości)

to możesz sobie policzyć z danych : długość jednostek B-432 wynosiła 123,7m (lub 123,9m przy nowszej rufie) , szerokość 17m , zanurzenie 6,6m

Niestety o jakieś konkretne plany będzie ciężko, cywile nie są tak popularne jak wojenne.

 

na koniec ciekawostka :

https://polska-morska.pl/2021/07/21/31-lat-temu-u-wybrzezy-hiszpanii-zatonal-drobnicowiec-skoczow/

Edytowane przez M.A.V.
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 9.04.2022 o 18:27, GrzeM napisał:

A może to nie jest model konkretnego statku tylko taka wersja demo zbudowana dla potencjalnego klienta według projektu, przed zbudowaniem prawdziwego statku?

Prawdopodobnie masz rację, po reanimacji kadłuba będę się starał zrobić konkretną jednostkę. Nie ukrywam, że będę liczył na pomoc doświadczonych kolegów w dziedzinie  szkutnictwa. To będzie mój pierwszy taki projekt. 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 year later...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.