Skocz do zawartości

Tiger I initial RFM 1/35


Jedynak

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Przedstawiam moją pierwszą galerię. Tiger I initial w skali 1/35 firma RFM. W tym modelu po raz pierwszy bawiłem się z błotem jak i z kamuflażem zimowym. Uwagi co mógłbym poprawić/zrobić lepiej w przyszłości mile widziane. Pozdrawiam:)

IMG_20220529_153549.jpg

IMG_20220529_153654.jpg

IMG_20220529_153821.jpg

IMG_20220529_153839.jpg

IMG_20220529_153901.jpg

IMG_20220529_153911.jpg

IMG_20220529_153933.jpg

IMG_20220529_154003.jpg

IMG_20220529_154204.jpg

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do merytoryki to się nie wypowiem ale na pewno kolega @meser262sie wypowie.

Kamo wyszło fajnie model sklejony poprawnie .

Błoto jakieś takie jednolite, może warto jeszcze popracować nad nim. Pigmenty w różnych  odcieniach powinny pomóc. 

Możesz zrobić troche zbliżeń i troche tak aby pokazać górę?

 

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

45 minut temu, Jedynak napisał:

Uwagi co mógłbym poprawić/zrobić lepiej w przyszłości mile widziane. Pozdrawiam:)

Rozsądniej dobieraj tło do zdjęć.

Warto też przed zabraniem się za jakiś model poczytać, pooglądać zdjęcia

archiwalne albo inne modele. Niestety brak wiedzy w temacie widać na twoim modelu.

Rzucają się w oczy za długie liny holownicze, których tak btw "setka" chyba nie miała.

Błoto kompletnie nie podoba mi się i sprawia raczej wrażenie zamaskowania nie pomalowanych bandaży kół?

Kamo nawet ok, chociaż w oryginale raczej malowane ławkowcem niż pistoletem.

Untitled-Stitched-10.thumb.jpg.5a0bb5cee25f030373ba00471e95e9b0.jpg

Pzdr

Ps. Czy miałeś jakieś kłopoty przy składaniu gąsek?

Edytowane przez Seb
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

43 minuty temu, Seb napisał:

Niestety brak wiedzy w temacie widać na twoim modelu.

Rzucają się w oczy za długie liny holownicze, których tak btw "setka" chyba nie miała.

Jeśli chodzi o realia historyczne to jakoś super mocno się nie trzymam. Bardziej robię w taki sposób żeby mi się podobało. Ale i tak dzięki za uwagę😁

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Jedynak napisał:

Kłopotów nie było ale jeśli chce się zrobić ruchome to trzeba mocno uważać z ilością kleju

No właśnie, tego się obawiałem.

Nie rozumiem czemu RFM zrezygnowało z dotychczasowego rozwiązania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Seb napisał:

No właśnie, tego się obawiałem.

Nie rozumiem czemu RFM zrezygnowało z dotychczasowego rozwiązania.

 

Przy pinach tez trzeba było uważać z ilością kleju

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, Seb napisał:

No właśnie, tego się obawiałem.

Nie rozumiem czemu RFM zrezygnowało z dotychczasowego rozwiązania.

Z tego co widziałem to w nowym Tygrysie initial o numerze bocznym 121 wrócili do tego starego rozwiązania

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, Jedynak napisał:

Z tego co widziałem to w nowym Tygrysie initial o numerze bocznym 121 wrócili do tego starego rozwiązania

Właśnie składam późne gąski RFM i co zauważyłem:

Niektóre piny są za grube, a siłowa próba wepchnięcia ich na miejsce kończy się pękaniem ogniwek.

Jest też możliwość, że niektóre ogniwka mają za małe otwory?

Nie kumam, kiedyś złożyłem takie gąsienice bez problemu.

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 godzin temu, kzugaj napisał:

Co do merytoryki to się nie wypowiem ale na pewno kolega @meser262sie wypowie.

Rzadko wypowiadam się w dziale "Galerie" bo to już zazwyczaj jest za późno na poprawki merytoryczne. Jednak wywołany do odpowiedzi zacytuję Autora wątku - 
 

20 godzin temu, Jedynak napisał:

Jeśli chodzi o realia historyczne to jakoś super mocno się nie trzymam. Bardziej robię w taki sposób żeby mi się podobało.

Wszystko jasne.

Jednak podstawowe i charakterystyczne elementy modelu warto by było jeszcze uzupełnić - chyba.

Na fotkach czerwone strzałki - podkowa (pierwsza fotka - część nr.Y13) i tuba do anten zapasowych (druga fotka - instrukcja pkt.14 - część nr.B63)

Fotek tego pojazdu jest sporo. Jednak tylko na jednym widać - przedłużone wydechy (żółte strzałki) i tylne błotniki (zielona strzałka).1091608537_meser262@No.100-01.thumb.jpg.0acddc68afbfa42c5b2c6d4c8b14c363.jpg

Pomarańczowa strzałka - to klocek drewniany pod lewar - widoczny tylko na tej fotce. Fotki pojazdu już w niewoli nie pokazują tych elementów.

Malowanie też nie odwzorowuje tego z pojazdu No.100, choć jest zrobione zgodnie z instrukcją modelu.

 

21 godzin temu, Seb napisał:

Rzucają się w oczy za długie liny holownicze, których tak btw "setka" chyba nie miała.

Stanowczo za długie. Na jednej jedynej fotce widziałem że No.100 miał liny na wyposażeniu (zielona strzałka). Na dachu podwozia nie miał żadnych narzędzi.

221824772_meser262@No.100-02.thumb.jpg.0dce425b64fae29f5101e2565c4fcbb9.jpg

 

Jeszcze tylko jedna nieścisłość - błąd producenta modelu - granaty dymne. Chodzi tylko o same wkłady, a nie o obudowę czy mocowanie.1744185175_meser262@No.100-03.thumb.jpg.4e537527a7c7855638aef3e6720845c0.jpg

 

Pozdrawiam

Krzysztof

 

 

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

57 minut temu, meser262 napisał:

Stanowczo za długie. Na jednej jedynej fotce widziałem że No.100 miał liny na wyposażeniu (zielona strzałka). Na dachu podwozia nie miał żadnych narzędzi.

221824772_meser262@No.100-02.thumb.jpg.0dce425b64fae29f5101e2565c4fcbb9.jpg

 

 

Niezła rozkmina z tą liną, ale nie przekonuje mnie.

 

389509566_100gra.thumb.jpg.6f97d01ffbc89bfe48bf4a8293b7e61c.jpg

 

Chociaż na zdjęciu poniżej zaznaczony strzałką tajemniczy uchwyt:

 

859727941_100uchwyt.thumb.jpg.5ea0dcef25b15ad9407b4f9284d3b289.jpg

 

Temat ciekawy, bo ten model czeka u mnie w kolejce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, Seb napisał:

Niezła rozkmina z tą liną, ale nie przekonuje mnie.

 

389509566_100gra.thumb.jpg.6f97d01ffbc89bfe48bf4a8293b7e61c.jpg

 Na tej fotce nie ma wielu elementów które na pewno miał zamontowane.

Liny tak jak pisałem widziałem tylko na tym jednym zdjęciu. Podobnie jak inne elementy które miał zamontowane. Czy zagrabione przez sowietów czy zgubił w walce tego nie wiem.

Mam fotkę tego wozu jak "siedzi" w bagnie. Na przedzie nie ma żadnych narzędzi, podobnie po bokach, ale tyłu nie widać.

 

Pozdrawiam

Krzysztof

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 godzin temu, Seb napisał:

Jeżeli używałeś rzadkiego penetrującego kleju to pewnie miałeś problem.

 

 

Ja używałem TET i nie miałem problemów kwestia ilości kleju. 

 

4 godziny temu, meser262 napisał:
4 godziny temu, meser262 napisał:

Rzadko wypowiadam się w dziale "Galerie" bo to już zazwyczaj jest za późno na poprawki merytoryczne. Jednak wywołany do odpowiedzi zacytuję Autora wątku - 

 

 

Krzysztof nie chodziło o to aby cie do tablicy wywołać. Zawsze twoje uwagi są jak najbardziej na miejscu w galerii jak i w warsztatach. Choćby dla potomnych jakby chcieli zbudować ten właśnie ciołg. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Seb napisał:

Chociaż na zdjęciu poniżej zaznaczony strzałką tajemniczy uchwyt:

 

859727941_100uchwyt.thumb.jpg.5ea0dcef25b15ad9407b4f9284d3b289.jpg

 

Takowe uchwyty widoczne są już na początku produkcji. Czwarty pojazd z serii ma takowe już zamontowane.905225079_meser262@No.121-01.thumb.jpg.37394461d55dd07007da859dbe41b465.jpg

 

Popatrz na fotkę No.11 na str.15 w książce Der Tiger część 2. Jest tam pojazd No.102.
Co do tego elementu chyba nie Masz już wątpliwości.

 

Godzinę temu, kzugaj napisał:

Krzysztof nie chodziło o to aby cie do tablicy wywołać.

Nie ma najmniejszego problemu.:super: Dziękuję za miłe słowa. :szampan1:

 

Pozdrawiam

Krzysztof
 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, meser262 napisał:

 Na tej fotce nie ma wielu elementów które na pewno miał zamontowane.

Pozdrawiam

Krzysztof

To się zgadza, ale musiałby mieć też urwane mocowania tych lin?

Na tej fotce co wstawiłeś też widać wyraźnie element wyciora, który nie jest zasłonięty liną.

 

wycior.jpg.94525b2316ce2dc17a5ce84a081531b2.jpg

 

Ta teoria z brakiem lin holowniczych mogła też zostać uknuta na podstawie braku linki do naciągania gąsienic?

Pamiętam też jak w 2006 pojawił się pierwszy "Initial" od Dragona w którym brakowało siatek na grille.

Dragon tłumaczył się tym zdjęciem które wstawiłem wcześniej pokazującym "setkę" od góry, gdzie rzeczywiście słabo widać siatki.

Ale dostali w kontrze inne zdjęcie i w kolejnych "Initialach" siatek już nie zabrakło.

 

1788198248_100siatka.jpg.2e5a8cfa8bbc1f8495784483e327ce40.jpg

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za przykład brany jest/był No.100 już w sowieckich rękach. To błąd w niektórych przypadkach. Podobnie jak przekładanie standardu późniejszego lin do wczesnego wzorów.

Może lina mimo że była rozciągnięta nie zasłaniała elementów wycioru (biegła po wewnętrznej stronie), lub w tym momencie jej tam nie było. Tego nie wiem.

Wiem po analizie fotek że te wczesne Tygrysy (może nie wszystkie) też miały na stanie liny holownicze.

 

Pozdrawiam

Krzysztof

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Seb @meser262 Dziękuje za dużą ilość informacji. W przyszłości spróbuję zrobić No.100 zgodny z realiami. Tak sobie poczytałem i zaczyna mi się podobać szukanie informacji na temat konkretnych pojazdów:). Mam jeszcze małe pytanko. Mianowicie próbuję "odrestaurować" mojego starego tygrysa early. Postanowiłem zrobić go na wersję  o numerze 323 z s.pz.abt. 503. Znalazłem kilka zdjęć jak i kilka planów kamuflażu lecz nie wiem który jest najbliższy pierwowzoru (patrząc po zdjęciach wydaje mi się że jest jednobarwny lecz na wszystkich planach ma kamuflaż albo dwubarwny albo trójbarwny) . Może wy macie jakieś informacje? Pozdrawiam:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, kzugaj napisał:

@Jedynakfajnie że spodobało ci się szukanie informacji. 

Co do 323 to zajrzyj tutaj masz zdjęcia i charakterystyczne elementy wymienione 

 

https://tiger1.info/tank-page/A3R

Wielkie dzięki :). Przeglądałem tą stronę ale z tego co widzę to nie szukałem wystarczająco dobrze.

 

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.