Skocz do zawartości

Skot 1/35 projekt 3D


stakov

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, po długim namyśle postanowiłem założyć warsztat dotyczący budowy skota w skali 1/35 (wydruk 3D). Wspólnie z kolegą z naszego forum Robertem zajęliśmy się pozyskaniem plików do druku 3D oraz samego wydruku. Robert , zakupił na jednej ze stron pliki ja natomiast zwymiarowałem ten model do skali 1/35 gdyż był w nieco większej skali. Drukowanie już rozpoczęte , ze względu na długi proces drukowania foty będą zamieszczane w miarę możliwości. Co z tego wyjdzie zobaczymy.

1.webp

  • Like 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierwsza próba wydrukowania kadłuba żywicą UV była niezbyt zadawalająca, efekty poniżej.  Ze względu na duży skurcz materiału wystąpiło pęknięcie  w dolnej części kadłuba oraz powstały zaokrąglenia z przodu pojazdu, nie wspomnę już o linii bocznej też niewielkie odkształcenia.  Projekt kadłuba składa się z 2 części góra i dół, ja natomiast musiałem podzielić kadłub jeszcze na pół ze względu na to, że pole robocze drukarki nie zmieściłoby całości kadłuba w jednym kawałku nawet pod skosem.  Reasumując drukowanie dużego elementu żywicą UV nie przyniosło zamierzonego efektu. 

3.jpg

2.jpg

1.jpg

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podejście nr 2. w związku z niepowodzeniami przy druku żywicznym postanowiłem użyć drugiej drukarki tym razem materiał to filament PLA. Efekt  jak na fotkach, model bez odkształceń  i innych niespodzianek w końcu jest to co chciałem. Pozostało tylko usunąć podpory i drukuję dalej następne elementy. Pozostałe części modelu tj. zawieszenie, koła, drzwi, wieża będą wydrukowane z żywicy.

4.jpg

5.jpg

6.jpg

7.jpg

8.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po usunięciu podpór model zaczyna nabierać kształtów, nie uniknąłem jednak oderwania niektórych elementów wraz z podporami. Elementy takie jak siniki wraz z osłonami i sterami służące do  pływania zaprojektuję i na nowo wydrukuję jako osobny element, te z modelu aby je wyciąć to za duża dłubanina.

 

a.jpg

b.jpg

c.jpg

d.jpg

e.jpg

f.jpg

g.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

SKOT- jaki jest każdy widzi. parę szczegółów ze strony:

http://www.primeportal.net/apc/jean_thomas_rembert/ot-64_skot/

ot-64_skot_03_of_12.jpg

ot-64_skot_04_of_12.jpg

ot-64_skot_07_of_12.jpg

Dużo razy siedziałem na tych ławeczkach -jako desant na poligonie w Biedrusku, ćwicząc zagadnienie " Kompania piechoty zmechanizowanej w natarciu". Metodą musztry bojowej czyli do pełnego opanowania przerabianego zagadnienia. 

 ot-64_skot_10_of_12.jpg

Na sąsiednim forum jest parę fotek SKOT-2A z muzeum WP w Warszawie:

 https://www.pwm.org.pl/viewtopic.php?f=473&t=37264

 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Super Moderator

Sugerowałbym jeśli ma to być w technice mieszanego druku, usuń wszystkie detale tak aby buda była goła do szpachlowania i szlifowania-  ułatwi to znaczenie prace, resztę detali drukuj w żywicy- do doklejenia do bryły,  detal będzie lepszy jakościowo i zdecydowanie ułatwi to sklejenie modelu, w takiej wersji nie widzę możliwości uzyskania zadowalającej jakości wyprowadzenia na "gładko" kadłuba.
Oglądam 😉

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeskalowanie tego modelu troszkę bezsensu - lepiej było rozrysować go od początku i przygotować pod druk. Da się drukować większe modele w technologi druku z żywicy - sam popełniam aktualnie MID-a w skai 1:25 i Jelcza 4 osiowego - fotki niedługo - ale trzeba tak naprawdę zaprojektować wszystko od zera pod skalę. tu błotniki do druku w 1:25 oraz Jelcz Bartek w skali 1:35 poza plandeką cały wydrukowany z żywicy. 

 

blotnik.jpg

D_SO_100.jpg

Edytowane przez Maverick33
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, Greif napisał:

Sugerowałbym jeśli ma to być w technice mieszanego druku, usuń wszystkie detale tak aby buda była goła do szpachlowania i szlifowania-  ułatwi to znaczenie prace, resztę detali drukuj w żywicy- do doklejenia do bryły,  detal będzie lepszy jakościowo i zdecydowanie ułatwi to sklejenie modelu, w takiej wersji nie widzę możliwości uzyskania zadowalającej jakości wyprowadzenia na "gładko" kadłuba.
Oglądam 😉

Taki był zamiar od samego początku, najpierw usunięcie elementów z kadłuba następnie szpachla i szlifowanie aby wyrównać łączenie  (jak na fotkach poniżej). Teraz będzie powtórne szpachlowanie całej powierzchni tzn. prawego i lewego boku i szlifowanie dokładne. Góra, tył i przód kadłuba będą tylko przeszlifowane aby nie było widać śladów drukowania. Na sam koniec wydrukuję parę nowych detali na kadłub.

1.jpg

2.jpg

3.jpg

4.jpg

5.jpg

6.jpg

7.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, Maverick33 napisał:

Przeskalowanie tego modelu troszkę bezsensu - lepiej było rozrysować go od początku i przygotować pod druk. Da się drukować większe modele w technologi druku z żywicy - sam popełniam aktualnie MID-a w skai 1:25 i Jelcza 4 osiowego - fotki niedługo - ale trzeba tak naprawdę zaprojektować wszystko od zera pod skalę. tu błotniki do druku w 1:25 oraz Jelcz Bartek w skali 1:35 poza plandeką cały wydrukowany z żywicy. 

 

blotnik.jpg

D_SO_100.jpg

Uważam, że przeskalowanie ma sens skoro wszystkie wymiary wyszły prawidłowe to jest ok.  Bawić się w nowy projekt to strata czasu co nowego mógłbym w ten projekt wnieść jeśli wymiary wyszły by takie same. Jedyne to chyba tylko satysfakcja, że model  został w całości zaprojektowany i wydrukowany przeze mnie. Co do druku żywicznego to niestety nie mam zbyt dużych możliwości, pole robocze drukarki to tylko 127x80x160mm duże modele musiałbym programowo dzielić na kilka części a tego bym wolał unikać. Mam jeszcze pytanie,  jakiej żywicy używasz do druku ? bo ja używając Anycubic 3D Printing UV Sensitive Resin Basic - efekt jak na pierwszych moich fotkach, szału nie ma.  Być może używam niewłaściwej żywicy do druku większych elementów, może powinienem kupić taką która ma mniejszy skurcz lub jakąś inną, mniejsze elementy wychodzą bardzo ładnie. Będę również obserwować twoje poczynania bo temat ciekawy, zwłaszcza Jelcz. Na fotkach wyszedł przepiękny, miód malina, czy jest gdzieś w necie możliwość zakupu projektu tego Jelcza ? bo modelu 1/35 raczej nie ma co się spodziewać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skot jest dosyć pudełkowaty, więc śmiało można główne płyty wykonać z arkuszy PLA. Następnie całość ubrać w elementy żywiczne. Będzie czysto i prosto. Masz może fotkę tego uszkodzonego elementu górnej części z supportem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, IIQBAII napisał:

Skot jest dosyć pudełkowaty, więc śmiało można główne płyty wykonać z arkuszy PLA. Następnie całość ubrać w elementy żywiczne. Będzie czysto i prosto. Masz może fotkę tego uszkodzonego elementu górnej części z supportem?

Po starym skocie tylko ta fotka mi pozostała. Na tym etapie zrezygnowałem z  budowy  skota robionego w całości z żywicy. Jak widać na fotkach przy większych drukowanych elementach wystąpiła deformacja kadłuba oraz pęknięcie w okolicy podłogi kierowcy co wpłynęło na decyzję o rezygnacji z kadłuba żywicznego na poczet kadłuba wykonanego z PLA.111.thumb.jpg.6cd97f4b479d3a76c6cf39430ef42335.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Super Moderator

podstawa pod wieżyczkę będzie bardzo trudna do idealnego szlifowania, wizjery skutecznie ograniczą możliwość swobodnej obróbki, podobnie z kopułka kierowcy itd. falochron też bym usunał i dał na żywice...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie lepiej byłoby budę sobie rozrysować i skleić z polistyrenu, a tylko dodatki drukować? Bo rzeczywiście te warstwy trochę średnio wyglądają już teraz, a co dopiero będzie po malowaniu...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam te same pole druku - drukuje na Photonie S i na MOno 4K i dziele na odpowiedne części - więc pole robocze to mały problem. Uzywam zwykłej szarek i czarnej żywicy Anycubic

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli mogę wtrącić swoje 3 gr: z mojego doświadczenia z klejenia SKOTa drukowanego w 3D uważam, że dobrym pomysłem jest rozbijanie modelu na drobniejsze części. Tak, jak zauważył @Greif - skomplikowane bryły utrudniają obróbkę i/lub malowanie. Ja namordowałem się z malowaniem narzędzi odlanych integralnie z kadłubem. Z kolei osłony sterów śrub napędowych i same stery rozważyłbym jako elementy fototrawione; nie wiem, czy uda się zrobić je odpowiednio cienkie jako wydruk, podobnie piłę na przednim pancerzu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

On 7/16/2022 at 12:03 AM, Maverick33 said:

Przeskalowanie tego modelu troszkę bezsensu - lepiej było rozrysować go od początku i przygotować pod druk. Da się drukować większe modele w technologi druku z żywicy - sam popełniam aktualnie MID-a w skai 1:25 i Jelcza 4 osiowego - fotki niedługo - ale trzeba tak naprawdę zaprojektować wszystko od zera pod skalę. tu błotniki do druku w 1:25 oraz Jelcz Bartek w skali 1:35 poza plandeką cały wydrukowany z żywicy.

 

D_SO_100.jpg

Jelcz piękny! Skleił bym sobie takiego...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.