Skocz do zawartości

Sd.Kfz.184 Elefant Dragon 1:35


Pan_na_Zulawach

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

Ruszam z nowym warsztatem na forum, mimo tego, że jest kilka modeli rozgrzebanych czekających na swoją kolej i chwilę mojego wolnego czasu. Z czasem było przez jakiś czas krucho, może teraz uda mi się podgonić zaległości.

Bohater akcji:

10049205.jpg.daa67b0efd400ef52f0a37fc8908293d.jpg

Model kupiony okazjonalnie na Forum za czasów, gdy miałem manię kupowania Dragona, zwłaszcza starszych wydań z MT. Kupiony mimo tego, że sam pojazd nie podobał mi się... Zmieniło się, gdy @Thalgonispokazał swojego słonika 🙂, potem z modelem wystartował jeszcze @Evildead- to mnie jakoś przekonało do pojazdu.

Sam model, mimo tego, że jest z 2006r., po otworzeniu pudełka sprawia, że chce się od razu lepić- masa dodatków: metalowa lufa, liny, MT, metalowe błotniki, extra bonus, blaszki, metalowe szekle.  Dla mnie mógłby wyglądać tak każdy model, który jest w sprzedaży, bo można obyć się bez dodatkowych, jak ktoś nie chce, kosztów na dodatki.

Merytorykę modelu pomijam, bo nie znam się.

Do modelu dołożyłem blachy plus błotniki Abera i liny Eureki. Problem jest z kalkami jeszcze, ale o tym może w trakcie warsztatu.

Obecnie wygląda to tak:

20220805_123538.thumb.jpg.5e4e80e47505644f62675334ce85ee2d.jpg

 

20220805_123351_001.thumb.jpg.661260c0b703730d713dd45cd2d6ecc9.jpg

 

No i na koniec taki zonk: 🙂

20220805_122406.thumb.jpg.9486e3e477452cdab0e9e7eb99148a32.jpg

 

20220805_122206.thumb.jpg.725d862497f8e0ea90294dbf8dede6ce.jpg

 

 

Pozdrawiam

 

Marek

 

  • Like 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli jednak nie takie super te mityczne  dragony, to pokrywa tylnego włazu chyba się deko nie schodzi :) , choć można drzwiczki otwarte zostawić zawsze :), wynika z tego że robisz jeden z czterech Elefantów  z 653 batalionu lipiec Ukraina 1944 , spoko zawsze to inny, i czy na tych drzwiczkach z tyłu nie powinny być po cztery śruby stożkowe na każdej połówce ?, na rysunkach takowe widnieją, zimmerit ogólnie to Twoja wizja ? czy się wzorujesz mniej więcej ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zimmerit bardzo udany.  Nie wiem, czy robiony grzebieniem (?), ale z tego co widzę z białej szpachli. Zachęcam do wypróbowania w przyszłości radełek (np. Trumpetera) i Greenstuff-u. Radełka są lepsze niż grzebień, a Greenstuff wolno krzepnie także w przeciwieństwie do białych szpachli jest mnóstwo czasu na pracę z nim. A jak coś nie wyjdzie to można go zdjąć z modelu całymi płatami i położyć na nowo.

 

Również uważam, że Greenstuff jest znacznie lepszy od Milliputa (do robienia Zimmeritu). Milliput z uwagi na konsystencję jest trudniejszy do formowania, a po zakrzepnięciu robi się twardy jak skała. Także jak coś nie pójdzie, to potem trudno poprawić.

Edytowane przez Mr_X
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Pan_na_Zulawach napisał:

No i na koniec taki zonk: 🙂

 

1 godzinę temu, Evildead napisał:

... pokrywa tylnego włazu chyba się deko nie schodzi :)

 

Najwyraźniej dlatego, że mocowania (dolne) zawiasów przyklejone są na zimmerit, przez co dół przylega pod innym kątem, jak góra , a co za tym idzie, pokrywy włazu nie domkną się.

 

Godzinę temu, Mr_X napisał:

Zimmerit bardzo udany.

 

Zgadzam się, mnie też się podoba.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

40 minut temu, Rafał B napisał:

 

 

Najwyraźniej dlatego, że mocowania (dolne) zawiasów przyklejone są na zimmerit, przez co dół przylega pod innym kątem, jak góra , a co za tym idzie, pokrywy włazu nie domkną się.

 

 

Zgadzam się, mnie też się podoba.

W takim razie założenie warsztatu miało jak najbardziej sens , jest problem, jest i rozwiązanie,  co kilka głów to nie jedna.

Edytowane przez Evildead
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Evildead napisał:

Czyli jednak nie takie super te mityczne  dragony, to pokrywa tylnego włazu chyba się deko nie schodzi :) , choć można drzwiczki otwarte zostawić zawsze :

 

Jak się dociśnie paluchem, to wszystko jest ok🙂 Mocowanie na zawiasach jest luźne. Zamysł był taki, aby zostawić ruchome, chociaż jak będą wisiały gąski na zapasie, to nie wiem, czy nie będzie problemu z otwarciem. Nie jest to akurat problem, bo w ostateczności wkleję je na stałe.

4 godziny temu, Rafał B napisał:

Najwyraźniej dlatego, że mocowania (dolne) zawiasów przyklejone są na zimmerit

Tak jakby, zawiasy odcisnąłem w zimmericie- zawsze trochę masy pod nimi zostało.

 

5 godzin temu, Mr_X napisał:

Zimmerit bardzo udany.  Nie wiem, czy robiony grzebieniem (?), ale z tego co widzę z białej szpachli

Zimmerit robiony rolkami Trumpetera z białej masy Tamiya. Dzięki, że zimmerit podoba się. Obym tego nie położył, jak już się to zdarzyło w Brumbarze. Kolejny model, więc to czas dla mnie, aby wypróbować coś nowego🙂

 

6 godzin temu, Evildead napisał:

wynika z tego że robisz jeden z czterech Elefantów  z 653 batalionu lipiec Ukraina 1944

 

Tak, dokładnie. Nigdy nie byłem miłośnikiem odtwarzania każdej śrubki w modelu, dla mnie już jest dobrze, że pojazd chociaż trochę wyglądem zbliży się do oryginału. Co do niego to w necie natrafiłem na dwie foty tych zmodernizowanych Elefantów- słabej jakości, z daleka... Z czego jeden, który mnie interesuje, to Elefant nr 301 Oberleutenanta Franza Kretschmera. Gość w przełamaniu pod Nikopolem zniszczył ponoć 21 czołgów swoim Elefantem.

Sam pojazd bez numeru taktycznego, więc rozpoznanie go na fotkach z epoki jest raczej dyskusyjne. Dla mnie to idealny model do budowy- gdzie mogę improwizować przy uszkodzeniach, czy malowaniu. Jednakże, gdyby ktoś coś wiedział na temat Elefanta nr 301, to będę wdzięczny za info.

6 godzin temu, Evildead napisał:

czy na tych drzwiczkach z tyłu nie powinny być po cztery śruby stożkowe na każdej połówce

Tego akurat nie wiem. Części do tej modernizacji wzięte od Dragona z bonus packu. Możliwe, że coś nie jest hallo, zwłaszcza, że sam mechanizm zawiasów u Dragona też wygląda trochę inaczej niż w opracowaniach.

20220805_201515.thumb.jpg.e8cb3192f0912bc5fcc12f428612c095.jpg

 

Pozdrawiam

Marek

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

29 minut temu, Pan_na_Zulawach napisał:

Zimmerit robiony rolkami Trumpetera z białej masy Tamiya. Dzięki, że zimmerit podoba się. Obym tego nie położył, jak już się to zdarzyło w Brumbarze. Kolejny model, więc to czas dla mnie, aby wypróbować coś nowego🙂

 

Szpachlówek Tamki jeszcze do Zimmeritu nie stosowałem. Greenstuff jest na tyle dobry,że nie szukam alternatywy. Ta dwuskładnikowa Tamka jest chyba bardzo zbliżona do Greenstuffu. Tylko nie rozgryzłem jeszcze jak Zimmerit na Panterach robić efektywnie (ten taki a la tabliczka czekolady). Nightshift tam nagrał jakiś filmik gdzie kładł taki Zimmerit na Jagdpanterze, ale jakoś mnie to nie przekonuje. Sądzę,że można prościej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...

Prace trochę posunęły się do przodu. Nadbudówka skończona. Nie wiem, czy trafiłem z osłoną podstawy Sternanntene do FUG-9, widziałem podobne osłony na Jagdpanther oraz Jagdtiger, może była jakaś standaryzacja. Swoją osłonę podstawy adoptowałem z Brummbara.

 

20220826_091501_002.thumb.jpg.2da55ae1f13a913c5ac87d2c53700015.jpg

 

20220826_093117_001.thumb.jpg.756375ed1765ce42328224f49fcea3b3.jpg

 

20220826_093137.thumb.jpg.ae233322589bb8ae60cb87b4a22844da.jpg

 

20220826_092939_001.thumb.jpg.8c07277279643a7eadabbe7cafeb2e16.jpg

 

Pozdrawiam

Marek

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, bulik58 napisał:

Dragon jak i kazda inna firma ma lepsze i gorsze modele , czasem  jednak wystarczy troche wlasnego wkladu , przejrzenia internetu aby usunac niektore bledy

Oczywiście, podobnie jak opracowania, gdzie np. u Mellemana są sprzeczne informacje o mocowaniu młota w zmodernizowanych Elefantach. Za zdjęcia dzięki, podobnie jak za linki, które umieściłeś w warsztacie @Evildead. Nie jestem miłośnikiem odtwarzania każdej śrubki, dla mnie to super zabawa, gdy w trakcie budowy poznam historię pojazdu, jego użycie bojowe, jakieś ciekawostki... Czasem coś mnie najdzie, aby coś poprawić.

Problem z tym Elefantem jest taki, że zdjęcia, które znalazłem można policzyć na jednym ręku, głównie z daleka i słabej jakości, które generalnie niczego nie wnoszą.

Model to luźna interpretacja pojazdu, który chcę zbudować.

Teraz problem anteny. Podstawa była w każdym Elefancie i nie chodzi mi tutaj o samą podstawę, bo wiadomo jak ona wyglądała, ale o to, jak całość wyglądała po montażu anteny, gdzie raczej jakaś osłona też była przykręcana. Może i nie, nie mam wiedzy. Do końca budowy trochę jeszcze pozostało czasu i akurat to bardzo łatwo poprawić, co mogę zrobić.

 

Pozdrawiam

Marek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 year later...

Witam!

 

Słonik gotowy do kąpieli i malowania. Nie uniknąłem błędów w czasie budowy i nie chodzi tutaj o zgodność z oryginałem, ale o błędy montażowe. generalnie jestem zadowolony, głównie z tego, że wylazł z szafy i niedługo stanie na półce🙂

20240214_105510b.thumb.jpg.1bc806f5182dc0b7bc65d0cc9a536ad9.jpg

 

20240214_105739b.thumb.jpg.d907f0863949a8f519e8b165b56e20e2.jpg

 

20240214_105755b.thumb.jpg.3d10ed74d71a2ce7e2d8692eb0237aea.jpg

 

 

Sam model to raczej sf, nie wzorowałem się na żadnych zdjęciach z epoki, tylko i wyłącznie moja inwencja.

W planach jest malowanie jak poniżej (trochę zgodności historycznej 🙂) i tutaj jest prośba, jakby ktoś miał kalki 2x emblemat krzyż Nibelungów, to chętnie przygarnę. Ewentualnie jakiś namiar na kalki z nim. Znalazłem jedne na Moje Hobby, ale czas oczekiwania wynosi do 6 tygodni i nie jest godłem z HQ.

 

elefant.thumb.jpg.40a3b4acc1b62e4e247bc2c2f7f2901f.jpg

 

 

pozdrawiam

 

Marek

 

 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.