Skocz do zawartości

Hurricane Mk.IIa/b/c "Dieppe" ARMA HOBBY 1/72


letalin

Rekomendowane odpowiedzi

O ile to są zdjęcia Cesi. Zdjęcia z Gapy pokazujące defiladę są datowane przez Gretzyngiera na czas, gdy Cesi nie było jeszcze w jednostce. Dotarła dopiero w początku lutego 44. 

Znowu się otwierają pytania: Zdjęcie jest źle datowane, czy to nie jest Cesia? I jak dodać do tego zapis z ORB, że HL957 był w istocie Mk.IIb, to mamy taki koktajl, że nikt tego nie rozkmini bez dodatkowych danych. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Wymysl napisał:

A to zdjęcie, na którym stoją w szeregu i jeden na dalszym planie jest ciemny?

W pewnym momencie poczułem zniechęcenie do Hurricanów z 318 Sqn. Tam się nie da wiele z tych zdjęć zrozumieć. Cała narracja Gretzyngiera się posypała, gdy odkryłem, że HL957 był w jednostce dopiero od lutego 1944, że był w dokumentach dywizjonu jako M.IIb, a w karcie ewidencyjnej Mk.IIc. Nie wiem na pewno, czy  zdjęcia w locie i to z szeregiem, gdzie  jest jeden ciemny są z jednego filmu. Jeśli tak, to nie jest to na pewno "Cesia", bo film jest podobno z września 43. Podobno. 

Teoretycznie można dowiedzieć się więcej. Dotrzeć do filmu. Ustalić konkretną datę. Masa zachodu i niepewny efekt.  Wolałbym zainwestować czas i pieniądze w inne, np. hinduskie z SEAC. 

Mam  jednak pomysł na "Busię", która jest dobrze obfocona.  Zaczęli w AH robić druki 3D. Przy odrobinie lobbingu może się uda namówić szefów AH do zrobienia kiedyś rozpoznawczych Hurri z wanną pod kadłubem. Jednak to pewnie zajmie lata. Teraz idą z nowymi zestawami, będzie tego więcej i Hurri nie bedzie miał priorytetu, bo to przecież jest rynkowa nisza, a rysunków tych wanien nigdzie nie widziałem. Kolejny problem.  Każda zreszta jest inna.  Tak więc nie widzę tego zbyt optymistycznie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 25.08.2022 o 00:01, letalin napisał:

Cała narracja Gretzyngiera się posypała, gdy odkryłem, że HL957 był w jednostce dopiero od lutego 1944, że był w dokumentach dywizjonu jako M.IIb, a w karcie ewidencyjnej Mk.IIc. Nie wiem na pewno, czy  zdjęcia w locie i to z szeregiem, gdzie  jest jeden ciemny są z jednego filmu. Jeśli tak, to nie jest to na pewno "Cesia", bo film jest podobno z września 43. Podobno. 

Dziwne, wygląda jakby Gretzyngier nie doczytał ORB, a to jakby podstawowy i najłatwiej dostępny dokument. Jest tam m.in. o wizycie filmowców już po dostawie HL957, więc może jednak wtedy zdjęcia powstały?

 

PS. Czy da się w jednej wypowiedzi zacytować fragmenty, które są na dwóch różnych stronach wątku?

Edytowane przez Wymysl
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Wymysl napisał:

To zdjęcie jest gdzieś opublikowane, czy masz w swoich zbiorach?

PFC t.1 s.221. Nie mam żadnych zdjęć 318, których by nie było w książkach, czy sieci.

 

Godzinę temu, Wymysl napisał:

Dziwne, wygląda jakby Gretzyngier nie doczytał ORB, a to jakby podstawowy i najłatwiej dostępny dokument. Jest tam m.in. o wizycie filmowców już po dostawie HL957, więc może jednak wtedy zdjęcia powstały?

 

 

Jeden  przeoczył,drugi coś pokręcił. I tak się dzieje, że w końcu trudno odróżnić co się zgadza z rzeczywistością, a co nie. Jeśli np. Franks napisał, że 175 Sqn stacjonował 19 sierpnia 42 w Warmwell, to przeczytasz to potem u innych autorów. Tak to działa. Setki detali, których weryfikacja jest b.trudna i muszą się zdarzać pomyłki. 

Co do filmu możesz mieć rację. Jak pisałem, 318 nie jest moim konikiem, nie będę drążył tematu. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 godzin temu, letalin napisał:

PFC t.1 s.221. Nie mam żadnych zdjęć 318, których by nie było w książkach, czy sieci.

 

Jeden  przeoczył,drugi coś pokręcił. I tak się dzieje, że w końcu trudno odróżnić co się zgadza z rzeczywistością, a co nie. Jeśli np. Franks napisał, że 175 Sqn stacjonował 19 sierpnia 42 w Warmwell, to przeczytasz to potem u innych autorów. Tak to działa. Setki detali, których weryfikacja jest b.trudna i muszą się zdarzać pomyłki. 

Co do filmu możesz mieć rację. Jak pisałem, 318 nie jest moim konikiem, nie będę drążył tematu. 

 

Skąd taka pewność, że akurat pan Gretzyngier coś pokręcił?  Może to pan czegoś nie doczytał?

Edytowane przez Jostein
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Jostein napisał:

Skąd taka pewność, że akurat pan Gretzyngier coś pokręcił?  Może to pan czegoś nie doczytał?

Mam jakiś tam kontakt z panem Gretzyngierem, wspierał mnie fotografiami  i był pierwszy, który dowiedział się o tym przeoczeniu. - Dostałem taką odpowiedź:

 

Super.

Dobry research.

GR

świadczącą chyba jasno, że ludzie zajmujący się poważnie takimi sprawami  zdają sobie sprawę, że nikt nie jest nieomylny, choćby strasznie się starał,

Ja mam też swoje na sumieniu:) Nie ze złej woli, po prostu z braku danych i złej interpretacji dostępnych szczątków. 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.