Skocz do zawartości

Farby miga i efekt pajączków


Tomasz_Dusza

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Maluje m.in. farbami miga przy pomocy aerografu i czasami drobne elementy pędzlem. Kleje F-16 na który położyłem podkład Mr. Surfacer 1200 i chciałem pomalować model farbą miga. Niestety po pierwszej warstwie położonej aerografem robią mi się pajączki. Farbe miga rozcieńczyłem w proporcji 1 rozcieńczalnika do 2 farby. Czy wam też zdarzają się takie "przygody" z migiem?

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie maluję farbami winylowymi, więc nie mam takich doświadczeń. Ale przy tak skromnym opisie, trudno powiedzieć co się dzieje. Malujesz powierzchniowo, czy małą plamką? Z bliska, czy z większej odległości? Masz ciągłe rozdmuchiwanie, czy sporadyczne? Itd, itp. Przyczyny w zależności od sytuacji mogą być zupełnie różne. Np. w upalny dzień, duża wilgotność powietrza może powodować słabe schnięcie farby, szczególnie wodorozcieńczalnej.

Edytowane przez HKK
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Maluje powierzchniowo tak żeby pomalować kadłub F-16 w skali 1/48. Z takiej samej odległości jak bym analogicznie malował np.gunze. Na gunze nigdy mi się tak nie zdarzyło.  Jakie rozdmuchiwanie? Raczej ciągłe tak żeby pomalować kadłub F-16 jego spód ponieważ góra składa się kamuflaż z dwóch kolorów i tu już nie maluje ciągle .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

45 minut temu, Tomasz_Dusza napisał:

Jakie rozdmuchiwanie?

"Pajączek" jesli mówimy o tym samym, polega na rozdmuchaniu farby na powierzchni przez powietrze z aero, zanim farba zwiąże sie z podłożem. Pajączki moga być spowodowane zbyt rzadką farbą w stosunku do ciśnienia. Ale jesli aero splunie nagle nieco większą ilością farby to taki kleks też często zamieni sie w pajączka. Dlatego pytam, czy to rozdmuchiwanie farby na wszystkie strony jest ciągłe, czy chwilowe - np. tuż po naciśnięciu spustu. Jesli aero rozdmu:bip:e farbę cały czas, to znaczy, że ona nie gęstnieje i po trafieniu na powierzchnię nadal jest wodnista. Albo, ciśnienie z aero jest za wysokie. Jesli malujesz dobrze rozcieńczonym Gunze i nie masz problemów przy takim samym stylu malowania, to znaczy, że do tego MIG-a musisz najpierw zmniejszyć ciśnienie, bo może masz zbyt duże na tą farbę i jej konsystencję. Ale to takie gdybanie. Bez zobaczenia (i usłyszenia) co się dzieje, diagnoza będzie niepewna.

P.S. Skoro używasz Gunze, to moim zdaniem przesiadka na "błoto" jest nieuzasadniona. Jesli nie Gunze, to użyj AK RC albo w ostateczności pomarańczowej Hataki. Z Mig-ami i innymi Vallejo dałbym sobie spokój.

Edytowane przez HKK
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Tomasz_Dusza napisał:

Farbe miga rozcieńczyłem w proporcji 1 rozcieńczalnika do 2 farby.

Też błotem nie robię, ale z tego co wiem, to zwykle daje się odwrotnie, więcej rozcieńczalnika niż farby. Farba jest za gęsta podczas rozpylania i dlatego zasycha w postaci kropek na powierzchni. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciśnienie powyżej 2 bar to niemal zawsze będzie za dużo do komfortowego malowania. Pomijając bardzo szczególne sytuacje, takie ciśnienie wymusza malowanie dość gęstą mieszanką ze sporej odległości. Taki styl bardziej pasuje do  pistoleteu lakierniczego niż aerografu. Słaba kontrola nad efektem, od razu gruba warstwa farby i rozpylony pigment wszędzie dookoła.

P.S. Optymalne ciśnienie a raszej przepływ powietrza zależy równiez od stosowanego aerografu, Niektóre lubią nieco większe ciśnienia, inne zaledwie tolerują.

Edytowane przez HKK
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj ustawiłem na kompresorze ciśnienie tak około 1,2 bara i rozcieńczyłem farbe miga w proporcji 1:1 i udało się. Tzn. malowałem i nie robiły mi się żadne pajączki. Inna kwestia jest taka że musze się przyzwyczaić do malowania na tak niskim ciśnieniu. Pozatym czyszczenie aerografu na takim ciśnieniu szło gorzej. No ale jakoś przy pomocy dedykowanemu cleanerowi miga sobie poradziłem. Jutro jak będe malował zamierzam dać konsystencje 1,5 rozcieńczalnika do 1 farby. Zobaczymy jak wtedy pójdzie malowanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlatego lepiej jest używać aero z zaworkiem lub zaopatrzyć się w szybkozłączkę z takowym. I ustawiać ciśnienie zależnie od potrzeb bez manipulacji przy kompresorze. Ja na sprężarce mam ustawione 2 bary i nigdy tego nie zmieniam. Całą resztę załatwiam zaworkiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj malowałem farbami miga na ciśnieniu 1,5 bara i dałem 10 kropel farby i 20 kropel thinnera miga. I bezproblemowo i pięknie poszło. Na takim ciśnieniu 1,5 bara nawet czyszczenie aerografu było łatwiejsze. Także fajne są te farby miga. Zamierzam spróbować jeszcze farb AK Interactive 3 generacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.