Skocz do zawartości

TKS z 20mm nkm FK wz.38


MCzarnowicz

Rekomendowane odpowiedzi

Stało się, dałem się skusić i kupiłem pchełkę. Zakochałem się w niej od pierwszego wejrzenia choć znając RPM pewnie będzie to miłość nieodwzajemniona. Pierwsza myśl jaka mi przyszła po otwarciu pudełka: marnotrawstwo kartonu, dwie wypraski jakie serwuje firma zmieściły by sie do kartoniku o połowę mniejszego. Części odlane raz lepiej raz gorzej. Dramat jest szczególnie z lufą. oto inboxik:

 

tks001.jpg

 

tks002.jpg

 

tks003.jpg

 

tks006.jpg

 

tjs005.jpg

 

tks004.jpg

 

 

W sumie chyba ponad 70 części, kilka ciekawych rozwiązań, jak na przykład gąski razem z kołem i monolityczny blok z zawieszeniem, co napewno uprości budowę modelu i zachęci do niego szczególnie młodszych modelarzy. Odlanie elementów jak na RPM przystało, to nie dragon, ale jak sie powalczy będzie nieźle.

Największa wada modelu: brak nitów.

Najpotrzebniejsze przeróbki: włazy

zakup metalowej lufy dedykowanej do zestawu ESO

przerobienie detali środka

generalnie sporo atencji potrzeba nadbudowie.

 

Planuje pchełkę zrobić na bazie zdjęć w malowaniu któregoś z pojazdów używanych w 10BK. Będzie miał otwarte górne luki ale przeróbka środka ma być w rozsądnych wymiarach, tzn nie będe ślęczał nad detalami jakich nie będzie widać, cały czas zastanawiam sie czy robić wewnątrz szkielet.

 

Zapraszam do komentowania i pomocy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piękny TKS-ik, no szkoda, że tak bardzo uproszczony. Głównie chodzi mi o te nity (będziesz musiał je dorobić, bo bez nich dość plaskato wygląda). Zresztą ,nawiasem mówiąc ,dość "ciekawy" sposób łączenia gąsienic z kołami. Ale cóż. A tak przy okazji dwa miesiące temu starałem sie kupić 7TP ale bez rezultatu. Moze gdzie byłby on dostępny??

 

Kończąc jeśli miałbym kupować TKS-a to na pewno nie plastikowego tylko kartonowego, jest ciekawiej wydany i bardziej mi się podoba.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O Bosh ... rozwiązanie koła + gąsienice, co za poraszka. Dobrze, że udało mi się załapać chociaż na te z gunowymy/ramkowymi gąskami, bo inaczej chyba trzasnąłbym to pudło w kąt. Co za pomysł, ostatnio widziałem coś takiego w Kettenkradzie Academy w 1/72...

RPM sam sobie strzela gola, nie rozumiem, tego.

Czekam na prace, bo widzę że firma podnosi poprzeczkę

 

Wicio1 - chciałeś kupić 7TP i nie znalazłeś ? Dziwne w zasadzie są obecne cały czas, chociażby na alledrogo, w obu wersjach, to samo Vickers. Słabo szukałeś chyba ?!? google.pl "7TP+model".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na to by wychodziło, może dlatego że skupiłem tylko na dobrze mi znanych internetowych sklepach. Co do allegro podchodzę sceptycznie, chyba, że jest możliwość spotkania się z danym sprzedawcą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaką to ma długość, możesz dać zdjęcie poróanwcze np. z pudełkiem od zapałek. Dobrze, że nikt nie wpadł na robienie tks w skali 1:144 (:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wico1 - trochę Ci się nie dziwie, ale nie ma co przesadzać chyba. Masz jakieś złe doświadczenia ? Kupiłem już na allegro sporo modeli (zapakowanych firmowo i sklejonych też) i nie żałuję. Faktycznie trudnej znaleźć 7kę w innych sklepach modelarskich ale mi udało się znaleźć 3 w przeciągu kilku minut 7TP warte jest odrobimy zachodu

 

Wracają do naszego TKS, to czy autor ma zamiar kupić blaszki jakieś ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A są już jakoweś do tego zestawu dostępne? Na pewno będzie metalowa lufa, jak tylko będzie dało się ja dostać, mam drobną siatkę żeby wymienić tę zza chłodnicy, nity też będą bo to przymus. Cały czas zastanawiam sie nad wizjerami czy je wycinać i jak poradzić sobie dobrze z płytą górnego pancerza. Na razie skupie sie chyba na wnętrzu jeśli ktoś ma jakieś pomysły czy uwagi zamieniam sie w słuch.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dobra pierwszy zonk:

 

Silnik, na forum można znaleźć zdjęcia z prezentacji TKSa, na silniku od strony kierowcy i od góry widoczna jest osłona, na schemacie u Magnuskiego w Karaluchach kontra niczego takiego nie ma, ktoś ma wiedzę jak to było?? Druga sprawa, TKS z ckm miał za plecami dow. półkę na skrzynki amunicyjne jak było z tym z nkm-em FK??

 

A tak mnie naszło, wiecie że właśnie wyburzają zakłady Zieleniewskiego w Krakowie, gdzie nkm 20mm FK wz. 38 był budowany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wysłałem Ci to co obiecałem, poszło prio więc w najpóźniej w poniedziałek powinno być na miejscu. Zobaczysz tam sobie co jak ze skrzynką biegów, wstrzymaj się chwilę z robotą. Osobiście skłaniałbym się do tego wozu, który jest i jeździ niż do szkiców.

Co do lufy to dobry pomysł, bo ta z zestawu jest fekalna/fatalna.

Amunicja - obstawiałbym to samo miejsce co amunicję do km. Z tego co wyczytałem we wspomnieniach to załogi niektórych wozów uskarżały się, że zapas na całą wojnę wynosił dla nich 100 sztuk !?! Mało jak na działko, książki niestety już nie pamiętam, ale może "Anatomia boju" ?!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, amunicji do FK wyprodukowano niewiele ale z powodzeniem stosowano niemiecka amunicję do ichniejszych działek 2cm w jakie uzbrojone były Pz II czy SdKfz 223. Powód był prosty zarówno my jak i niemcy zerznęliśmy nkm konstrukcję nkma od działka solthurn 20mm.

 

Zrobie w takim razie półeczkę.

 

 

A za MiFy D Z I Ę K U J Ę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podwójnie rozradowałeś moje serce, to znaczy że oprócz doskonałego działka 20mm (polskiego) szkopskie czołgi rozp...szała ich własna amunicja no jak fajnie, od razu udany dzionek !

Fajnie będą wyglądać łuski od 20mm na podłodze Twojego pojazdu ! (ja mam i łuski i pociski w swoim).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tymi gąskami to przegięcie, ja w 1:72 mam z pasków i ogniwek (a raczej miałem, bo trochę się roz...pirzyły przy próbie poprawienia krzywo przyklejonej wanny:()

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiecie, RPM wzoruje się nie najlepszych - Tamka robi bren carriera w 48 w takim systemie.

 

Na gąski bym aż tak nie narzekał. Coś sie z nich da wycisnąć po odpowiednim ich oczyszczeniu. Wyciąłem wannę burtę i kiosk i jak na RPM to schodzi sie znakomicie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tymi gąskami to przegięcie, ja w 1:72 mam z pasków i ogniwek (a raczej miałem, bo trochę się roz...pirzyły przy próbie poprawienia krzywo przyklejonej wanny:()

 

Ja je już spaliłem na stosie, bo..... jak te durne ESO mogłó coś takiego wypuścić? Ja chcę gumiaczki ichuchu..........

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jezu, tu też o gąskach do 1/72 ? już było w temacie o Ursusie... bez przesady. Czy właściciel karalucha z nkm ma jakiś pomysł na nity ? bo chyba będziesz zmieniał prawda ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaopatrzony dzięki Jędrasowi i życzliwości muzeum książki (Biblioteki Jagiellońskiej), które tym razem dao radę mi coś wypożyczyć, zabrałem się do roboty.

 

Zaczynam od środka. Powiedziałem sobie jasno - to 1:72 wnętrze będzie widoczne przez włazy więc nie ma co szaleć i poprawiać każdą świecę w silniku. Najważniejsze żeby układ się zgadzał a architektura wnętrza oddawał stan faktyczny. Niezbędne w tym celu było: dodanie przynajmniej części okablowania, szczegółów zbiornika i chłodnicy, osłony silnika, prądnicy. Model RPM przygotował pod wersję z ckm więc należy przesunąć fotel dowódcy - strzelca do tyłu, zrobić skrzynkę na amunicję pod jego nogami. Fotele nie mają oparć jakie widać na zdjęciach, to tak w gwoli wstępu.

 

na razie zająłem sie bakiem i chłodnicą, dorobiłem wlewy, poprawiłem górę baku żeby wyglądała jak na zdjęciach. Dodałem ze starej blaszki PE siatkę w chłodnicy i zacząłem robić osłonę silnika.:

 

tkswntrze003.jpg

 

tkswntrze002.jpg

 

tkswntrze001.jpg

 

 

Zapomniałem dodać, że części po za bakiem ustawione na blutacu do zdięcia i spasowania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dajesz dajesz czekam na tego minikaralucha z rosnącym zainteresowaniem.

 

Jakoś tak słabo się starasz :P :P

Poważnie mówiąc to mi w 1/72 już by się nie chciało grzebać, za to wiernie kibicuje. Cieszę się, że książeczki się przydały.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

No przyszły gifty. Ponieważ chce zrobić całą rodzinkę tk doszły lufy do nkmu i 2 do ckm i góra blach. Pomyślałem że najlepiej będzie rozszabrować metalowo-żywiczny model Parta. Po za tym że dostałem dwa arkusze do podwozia to same rozczarowania. Najbardziej zależało mi na częściach budy i tu zonk. Włazy nie mają linii podziału przy krawędziach zewnętrznych. Podobnie z wizjerami które jedynie są zaznaczone od zewnątrz

Zobaczymy co się będzie dało z tego zrobić. Jak wróce z pracy pokaże zdjęcia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.