Skocz do zawartości

[L] Focke-Wulf FW 190D-15 Torpedo Bomber - IBG Models 1/72


sjr

Rekomendowane odpowiedzi

W kwietniu tego roku gościłem na grupowym speedbuild IBG. 

Złożenie foczki z blacharka udało się wykonać w 4h.

Model niepomalowany do najpiękniejszych nie należy, trochę żal było rzucić w kąt więc postanowiłem go rozkleić i wyremontować... 

Może nie jest idealnie ale chociaż nie straszy w witrynie. 

Zapraszam do mini galerii :)

 

 

IMG_20220410_152513.jpg

IMG_20220912_214809.jpg

IMG_20220912_214752.jpg

IMG_20220912_214655.jpg

IMG_20220912_214441.jpg

IMG_20220912_214537.jpg

IMG_20220912_214552.jpg

  • Like 10
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo mi się podoba kombinacja kolorystyczna. Te maziaje to z ręki malowane? Czym?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, osmial napisał:

Cieszy oko, bo nietypowe kamo jak na niemca:) Twoja inwencja czy faktycznie takie planowano?

Ta torpeda to jakieś wunderwaffe?

Malowanie pudełkowe, nie mam pojęcia czy faktycznie takie planowano oraz żadnych informacji odnośnie torpedy. Bardziej traktuję to jako takie s-f. Mi się podobała bardzo kolorystyka dlatego go wybrałem. 

3 minuty temu, Helmut napisał:

Bardzo mi się podoba kombinacja kolorystyczna. Te maziaje to z ręki malowane? Czym?

Te szlaczki robiłem pustym markerem, 0,3mm jak dobrze pamiętam. Lejesz farbę i lecisz. Najlepiej wychodzą na Jasnej bazie - spod udało się załatwić jedna warstwą, górę robiłem na dwa razy i jakby się dobrze przyjrzeć jest to widoczne. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 godzin temu, osmial napisał:

Ta torpeda to jakieś wunderwaffe?

20 godzin temu, sjr napisał:

....oraz żadnych informacji odnośnie torpedy. Bardziej traktuję to jako takie s-f.

wygląda to na bombotorpedę o napędzie rakietowym BT-1000 ale przed końcem wojny nie wyszła ona poza testy i o ile się orientuje nigdy nie była używana bojowo

77.jpg.7249321382ca4ef5cd256c3f64eb13e8.jpg

Co ciekawe ta broń była testowana przez niemców w oksywskiej torpedowni przy Babich Dołach. Kilka lat temu całkiem przypadkiem odkryto pozostałości dwóch egzemplarzy

http://www.polska-zbrojna.pl/home/articleshow/21359?t=Unikatowe-bombotorpedy-odnalezione-w-Gdyni

 

obecnie można je oglądać w Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni :

800px-Bombotorpeda_BT_1000_RS_1.jpg.66ddc9cd1f34f0f1403ed899de793c70.jpg

 

jeszcze na koniec ciekawostka - po wojnie jankesi prowadzili ściśle tajne badania nad zdobycznymi technologiami III Rzeszy - w tym również nad bombotorpedami...

Do poczytania dla zainteresowanych - oficjalnie dostępne wyniki badań z 1947 (zasoby online biblioteki California Institute of Technology) :

https://authors.library.caltech.edu/61353/1/Hydrodynamic Characteristics of the 500 pound T16 SP Bomb.pdf

 

:szczerbol:

Edytowane przez M.A.V.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.