Skocz do zawartości

Tamiya Iraqi Tank T-55 "Enigma" Tamiya 1/35


robertmodelarz

Rekomendowane odpowiedzi

Dawno, dawno temu , kiedy jeszcze Krzysztof Ibisz był stary oraz RbModel produkowało tanie metalowe toczone lufy..... Będąc na wycieczce u naszych południowych sąsiadów (proszę nie mylić z wyjazdem w 1968 roku), zakupiłem model Tamiya 35324 Iraqi Tank T-55 "Enigma". zamierzam oczywiście go skleić:

 

 

W kolejnych latach  zakupiłem trochę akcesoriów do waloryzacji, modelu golutkiego jak go Pan Tamiya stworzył:

- metalowa lufa do T-55 RbModel,

- mała blaszka z siatkami nadsilnikowymi Eduard,

- gąsienice TAKOM do T-55 typ OMSH,

- anteny ABER,

- liny metalowe EUREKA XXL,

- imitacja brezentowej osłony jarzma armaty - żywica MIG.

Więcej grzechów nie pamiętam.....😁

image.jpeg.18a106069ca31d3bb38efff5ed766dcf.jpeg

Edytowane przez robertmodelarz
  • Like 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wypasiony zestaw dodatków :) Prawdopodobnie będziesz musiał wzorować się na konkretnym egzemplarzu, bo "Enigmy" były budowane na T-55 wyprodukowanych w różnych krajach i poszczególne egzemplarze różniły się od siebie. Sam przerabiałem ten temat w moim modelu. Powodzenia :)

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, bulik58 napisał:

Stara ale zawsze dobra Tamiya!!

Stara ale jara!!!! Mam jeszcze w zapasie parę modeli z kraju Kwitnącej Wiśni. Coś tam pewnie się ulepi💪.

 

t-55_enigma_001_of_117.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, bulik58 napisał:

Tu cos nie tak skleilo(((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((1.jpg.284be722f493af1c6f7d51039b6d11cf.jpg

Masz doskonały wzrok!!! Gratuluje, ale to jeszcze nie sklejone. Całą wannę kadłuba z zawieszeniem, trzeba wcześniej pomalować. To nie jest zwykła 55-tka, czołg ma boczne panele i nie da rady pomalować tego po sklejeniu. Są różnie szkoły, ale ja maluje koła i gąsienice oddzielnie    

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warzywa do rosołu obrane, mięso namoczone. 

W dniu 20.10.2022 o 09:34, axel1st napisał:

Wypasiony zestaw dodatków :) Prawdopodobnie będziesz musiał wzorować się na konkretnym egzemplarzu, bo "Enigmy" były budowane na T-55 wyprodukowanych w różnych krajach i poszczególne egzemplarze różniły się od siebie. Sam przerabiałem ten temat w moim modelu. Powodzenia :)

Zgodnie z sugestią kolegi -zrobiłem odstępstwo od instrukcyjnych zaleceń  i dokonałem małych zmian.  Wszystkie części do owej podmianki wlotów powietrza są w zestawie, podpowiedź jak to montować  znajduję się w instrukcji do zwykłej zielonej 55-tki Tamiya . Od razu lekko sfatygowałem ramkę siatki- będzie wyglądać bardziej bojowo!!!! 

 image.thumb.jpeg.0bb75cbee21f20a5a6bae8a889cc64d7.jpeg

image.thumb.jpeg.b56242f7a388cfadaf3f3bff1b93cef6.jpeg

image.thumb.jpeg.a488fbe554d21ef8c2ff18610371ded5.jpeg

image.thumb.jpeg.2ea0c4b9f80e51825f66763f6d3a75e4.jpeg

image.jpeg.f0dfe000598c4f3a1473b020dbeeacac.jpeg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po mszy i oczywiście tradycyjnym schabowym z ziemniakami oraz mizerią...

Czarnym podkładem trochę niedbale pomalowane miejsca, które po sklejeniu całości -trudno będzie pomalować. 

1666245547345.jpg.bbcebf565424d917861df32929f349bb.jpg...1666245547354.jpg.783b81247207b35c2f04562ff75d5488.jpg

 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

W dniu 23.10.2022 o 20:28, bulik58 napisał:

Robert w jaki sposob byl ten pojazd holowany za przednie zaczepy ? Enigma ma co najmniej 7 ruchomych czesci  dodatkowego opancerzenia z tego ty juz skleiles na stale 3-4, w tym 2 blednie. Myslalem ze choc troche wzorujesz sie na oryginale. z tego co napisal axel1st wynika iz Enigma byla zakladana na T-55 budowanych w roznych krajach roznych fabrykach .Czyli roznice byly np. we wlotach powietrza , zewnetrzne wyposazenie itp. Dlatego tez kazdy zestaw opancerzenia pasowal zarowno do czolgu czy to polskiego , czeskiego, czy tez nawet rosyjskiego. I to nie chodzi o to ze beda nieruchome , ale brakuje podstawowych elementow ktore by sygnalizowaly iz taka mozliwosc byla w prawdziwym czolgu.

Uwagi są nad wyraz celne i słuszne. Model jest relaksacyjny,  Od początku budowy, nie planowałem odtwarzać całych mechanizmów zawiasowo- drążkowych .  Skleiłem jak w instrukcji z grubsza patrząc na ogólne widoki czołu umieszczone w Internecie.  Enigma ma być fajnym modelem , efektownie wyglądającym na półce.  Do golasa Tamiya i tak sporo dodatków dołożyłem.  

Zbiornik na olej nad wydechem bardzo podnosi wygląd modelu i znalazłem foty, że tam go montowali.

 

 

 

Edytowane przez robertmodelarz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, bulik58 napisał:

Ok, twoja decyzja ma pierszenstwo , Skasuje te fotki bo nie beda potrzebne .

Szkoda, że usunąłeś bo pewnie przydałyby się komuś innemu. Sam robiąc jakiś model oglądam sobie inne warsztaty żeby wyszukiwać co by tu jeszcze można dorobić. Zdjęcia zamieszczone w jednym warsztacie nie służą tylko temu jednemu, ale i wielu kolejnym modelarzom, którzy taki temat odwiedzą nawet po długim czasie po zakończenia budowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, halset napisał:

Tydzień temu zaczęty i już prawie skończony 😛 Chciałbym mieć takie tempo 😉

 

To tylko świński trucht,,,,,

Teraz, Mariusz45 napisał:

A ja myślałem że to będzie długa epopeja ociekająca detalem😏...

Projekt luźny i bezstresowy. W celu uniknięcia napięcia przed długim weekendem,  nie zaglądam Enigmie pod ogon i nie liczę każdej śrubki. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiejsze mazanie kolorem bazowym  AK Interactive AK11361 New Iraqi Army Sand 

AK 11361 New Iraqi Army Sand

 

 potem przełamane  DESERT SAND / NEW IRAQI ARMY SAND AMIG0029

desert-sand.jpg

Tak to wyszło:

 

1667234613539.jpg

1667234613558.jpg

1667234613575.jpg

1667235941113.jpg

1667235941122.jpg

1667235941132.jpg

Jak wyschło to pomyziałem to AK INTERACTIVE 066 Africa Korps Wash i Shaderami.

Edytowane przez robertmodelarz
  • Like 8
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po  doklejeniu anteny, reflektora podczerwieni na włazie ładowniczego oraz DSzK na włazie dowódcy oraz przetarciu modelu gąbką do demakijażu kurzem z za szafy. Czas na galerię!!!!

 

1666883021769.jpg

1666883021789.jpg

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.