Skocz do zawartości

Sturmgeschütz IV Trumpeter 07261


barti94

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie. Postanowiłem zacząć nowy projekt. Będzie to Sturmgeschütz IV od firmy Trumpeter. Model w skali 1:72. Jest to mój pierwszy model w tej skali więc proszę o wyrozumiałość i rady :D

 

Na początek  mycie w ciepłej wodzie z mydłem osuszenie i rozłożenie wszystkiego.

 

IMG_20221028_111837.thumb.jpg.b49da82621941a5f84f83e6c29c7adc7.jpg

 

 

Na pierwszy rzut oka wydaje się wszystko ok ale przyjrzałem się bardziej wannie i ku mojemu zaskoczeniu odkryłem zarysowania.  Wydaje się to być wadą fabryczną , rysy zarówno po jednej jak i drugiej stronie wanny. Będę musiał powalczyć z nimi  w późniejszych etapach budowy modelu. Jakoś wyprasek oceniam niestety na średnie. Mimo tych przeciwności jestem pozytywnie zaskoczony i będę regularnie wrzucać zdjęcia z budowy :D

 

8.thumb.jpg.643babd289b9b1c73b82771e2cffdb36.jpg

 

Edytowane przez barti94
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Mkbewe napisał:

Zdecydowałeś którą wersje robisz? Bo widzę że zestaw daje dużą możliwość wyboru

 

Tak. Będzie to wczesna wersja.Prace trochę poleciały do przodu. Skleiłem wszystkie koła i połączyłem gąsienice. Koła pomaluje oddzielnie i później je dodam, ponieważ tak będzie mi chyba wygodniej.

 

IMG_20221028_150738.thumb.jpg.66495d651ebc9b2ddfc0ea78a98555b2.jpg

 

 

Udało mi się też wstępnie wyszlifować wannę z tych rys. Zalepiłem szpachlą i wyszlifowałem środkowy otwór, który totalnie tutaj nie będzie pełnił żadnej funkcji.

 

IMG_20221029_124355.thumb.jpg.ca66ae2d8216da1f6d3a51b98730fc1e.jpg

 

Myślę że o gąsienice nie ma się co martwić. Długo nie siedziały w tych zaciskach i nie są odkształcone. Zależało mi na tym żeby klej dobrze chwycił.

 

IMG_20221028_150932.thumb.jpg.0e8cef4b2ea948c5c5f6921eab1ab00c.jpg

 

Teraz zabieram się za sklejanie pancerza.

Edytowane przez barti94
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie. Przepraszam, że dubluje posty ale  pracę dalej postępują :D Zabrałem się za klejenie pancerza. Można powiedzieć że poszło chyba dobrze.  Tu i tam zaszpachlowałem dziury ale nic strasznego więcej się nie wydarzyło. Teraz planuję połączyć pancerz z wanną i pociągnąć wszyztko podkładem. Tak jak mówiłem koła i gąsiennice zrobione zostaną na koniec bo wydaje mi się że będzie mi tak łatwiej dopracować ich detale.Na chwilę obecną wygląda to tak:

 

IMG_20221030_103502.thumb.jpg.d8e0da75d33b12179b94eb7c16a883b0.jpg

 

IMG_20221030_103508.thumb.jpg.8c6bfb445784f3650a04e2bcb4448367.jpg

 

IMG_20221030_103514.thumb.jpg.88b4e490c493406ac9685d098cd24c32.jpg

 

I teraz na sam koniec chciałbym przedstawić wstępną koncepcje co do malowania i zadać kilka pytań.

 

Na początek chciałbym wszystko pociągnąć podkładem Vallejo Grey. Jak już wszystko wyschnie i będzie git jako pierwszy na cały model planuje nałożyć kolor oxide rust. Następnie na cały model german grey lub inny podobny kolor aby uwidocznić cienie. Później nałożę płyn do chippingu. Na koniec TS -3 dark yellow bo w takim kolorze chciałbym aby finalnie był.

 

Jaki kolor dać dać kołom przednim w kontekście chippingu, coś w stylu german black czy może jakiś metaliczny ? 

 

Czy ta koncepcja jest dobra? Czy warto coś zmienić?

Edytowane przez barti94
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zanim zaczniesz malować popraw lufę - usuń ślad łączenia form wzdłuż lufy i hamulca wylotowego. Sprawdzałeś na sucho czy gąsienice pasują do podwozia? Bo może się okazać że są za krótkie lub nie wchodzą na zęby koła napędowego i będzie później problem żeby je założyć/ułożyć. Przejrzyj raz jeszcze model czy gdzieś nie pominąłeś jakiegoś wypychacza czy innej niedoskonałości, czy nie będzie problemu żeby połączyć kadłub z górą. Jak wszystko jest OK to połóż podkład. Ja akurat nie myje ramek modelu przed sklejaniem tylko po cały model, za pomocą miękkiego pędzelka, bo przecież sklejając dotykasz model palcami i zostawiasz tłuste odciski, pył po szlifowaniu itp. Możesz spróbować, nie zaszkodzi tylko uważaj na małe części.

 

Co do malowania nie bardzo wiem po co chcesz pokrywać go po podkładzie w całości oxide rust. To jakiś etap pod przyszłe zabiegi, zdrapki czy cuś?

O jakie koła przednie Ci chodzi? Pytasz czym pomalować zęby na kole napędowym?

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 godzin temu, barti94 napisał:

Będzie to wczesna wersja.

Wiem że skala 1/72, ale jeśli ma ten pojazd przypominać wczesną produkcję to - 

- trzeba zlikwidować dach z pięcioma mocowaniami na dźwig 2t. Zamontować w to miejsce dach bez żadnych mocowań na dźwig.
- koła napinające były w wersji odlewanej, a nie spawanej.

- jarzmo "Saukopf" z otworem na MG nie stosowano we wczesnych pojazdach. Można dać takowe jarzmo bez otworu na MG.
Wczesne miały też pastę "zimmerit".

Jeśli tak zostanie jak teraz nie będzie też oznaczało że pojazd jest w wersji późnej. Aby tak było trzeba pozmieniać te wczesne elementy w innych miejscach pojazdu.

 

Pozdrawiam

Krzysztof

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Mkbewe napisał:

Zanim zaczniesz malować popraw lufę - usuń ślad łączenia form wzdłuż lufy i hamulca wylotowego. Sprawdzałeś na sucho czy gąsienice pasują do podwozia? Bo może się okazać że są za krótkie lub nie wchodzą na zęby koła napędowego i będzie później problem żeby je założyć/ułożyć. Przejrzyj raz jeszcze model czy gdzieś nie pominąłeś jakiegoś wypychacza czy innej niedoskonałości, czy nie będzie problemu żeby połączyć kadłub z górą. Jak wszystko jest OK to połóż podkład. Ja akurat nie myje ramek modelu przed sklejaniem tylko po cały model, za pomocą miękkiego pędzelka, bo przecież sklejając dotykasz model palcami i zostawiasz tłuste odciski, pył po szlifowaniu itp. Możesz spróbować, nie zaszkodzi tylko uważaj na małe części.

 

Co do malowania nie bardzo wiem po co chcesz pokrywać go po podkładzie w całości oxide rust. To jakiś etap pod przyszłe zabiegi, zdrapki czy cuś?

O jakie koła przednie Ci chodzi? Pytasz czym pomalować zęby na kole napędowym?

 

Tak chodzi mi o zęby na kole napędowym. Czy na  koła te w odróżnieniu od całości jako warstwę pod chipping dać jakąś farbę metaliczną czy może trochę nanieść takiej farby małą gąbką podczas robienia już finalnych efektów?

 

Lufa i parę innych elementów zostały poprawione. Gąsiennice wstepnie założone i pasują, więc nie jest źle :D  Zgodnie z Twoją radą przemyłem model.  Udało mi się też bez żadnych problemów dopasować pancerz do wanny i wszystko jest już sklejone:

 

IMG_20221030_142822.thumb.jpg.3a8bfa2ea3fa39c06448d81b63dbc3e9.jpg

 

 

Co do koncepcji położenia old rust a później german grey/innego ciemnego koloru zainspirował mnie jeden z poradników na yt. Pomiędzy mniej wiecej 2:00 a 3:00 minutą wykonujący robi taki zabieg i właśnie zastanawiam się czy i w moim przypadku nie zrobić czegoś takiego i tak tutaj głównie chodzi mi o późniejszy chipping. Tutaj wrzucam link do tego poradnika:

 

 

 

Godzinę temu, meser262 napisał:

Wiem że skala 1/72, ale jeśli ma ten pojazd przypominać wczesną produkcję to - 

- trzeba zlikwidować dach z pięcioma mocowaniami na dźwig 2t. Zamontować w to miejsce dach bez żadnych mocowań na dźwig.
- koła napinające były w wersji odlewanej, a nie spawanej.

- jarzmo "Saukopf" z otworem na MG nie stosowano we wczesnych pojazdach. Można dać takowe jarzmo bez otworu na MG.
Wczesne miały też pastę "zimmerit".

Jeśli tak zostanie jak teraz nie będzie też oznaczało że pojazd jest w wersji późnej. Aby tak było trzeba pozmieniać te wczesne elementy w innych miejscach pojazdu.

 

Pozdrawiam

Krzysztof

 

Nie będę polemizował. Wszystko wskazuje na to, że będzie to  późniejsza wersja  :D

Edytowane przez barti94
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

40 minut temu, barti94 napisał:

Wszystko wskazuje na to, że będzie to  późniejsza wersja  :D

Obecna wersja (ta w modelu) NIE istniała. Popatrzyłem na ramki i w modelu nie dali kół odlewanych.
Przy obecnym stanie najłatwiej (chyba) będzie, aby to trochę upodobnić do wersji wczesnej - trochę pościnać.284925785_meser262@StuGIV1-72.thumb.jpg.f1afd95e3525dd42d339d13aea375cd2.jpg

Po tych cięciach dach będzie OK. "Ciut" szpachli i jarzmo też będzie poprawne.

 

Pozdrawiam

Krzysztof

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już rozumiem. Ja osobiście maluje zęby czy to kół, czy gąsienic, ogólnie elementów metalowych trących o siebie, pędzelkiem Pactra A54 Gunmetal. Można użyć też jakiejś ciemniejszej farby metalicznej np Steel (Pactra A75). Są to farby półmatowe  i powinieneś malować nimi te elementy na sam koniec żeby zachowały swój wygląd wyślizganego metalu. Na tyle na ile pozwala na to później montaż. Nie musi być to akurat Pactra, ale wydaje mi się że najlepiej do tego nadają się farby akrylowe, które można rozcieńczyć woda. Odradzam srebrna farbę gdyż jest za jasna i będzie to kiepsko zgrywać się z resztą. Można też tak jak wcześniej, na sam koniec potraktować takie powierzchnie grafitem z miękkiego ołówka B.

 

  Odnośnie filmiku. Pan używa tam podkładu Tamiya w kolorze red oxide, który na prawdziwym pojeździe jest podkładem antykorozyjnym, później wykonując w sumie kolejności warstw jak na prawdziwym pojeździe. W Twoim przypadku to bez sensu trochę. Musisz wiedzieć że im więcej farby na tak małym modelu tym gorzej dla niego. Do tego jest to ciemny kolor i będzie Ci trudniej go malować. Jeśli chcesz wykonywać jakieś ubytki w farbie do tejże warstwy antykorozyjnej to lepiej będzie je zrobić później na położonym już kamuflażu pędzelkiem czy gąbką - takie moje zdanie.

  Proponuję pomalować go podkładem który już masz, położyć kolor bazowy Dunkelgelb, kamuflaż jeśli jest, później rozjaśnienia tymi kolorami poprzez dodanie białej farby tak by były o ton jaśniejsze i dalej.

  Zobacz sobie taką technikę malowania właśnie cieni i rozjaśnień ,jeśli masz aerograf - Black and White. Wydaje mi się że chyba o to Ci chodzi. Poszukaj też poradników na YT gdzie ktoś skleja model w 1/72. Każda skala rządzi się trochę  swoimi prawami. Zobacz Plasmo lub Night Shift, zdaje się że chyba skleił jakieś dwa modele w 1/72

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, meser262 napisał:

Obecna wersja (ta w modelu) NIE istniała. Popatrzyłem na ramki i w modelu nie dali kół odlewanych.
Przy obecnym stanie najłatwiej (chyba) będzie, aby to trochę upodobnić do wersji wczesnej - trochę pościnać.284925785_meser262@StuGIV1-72.thumb.jpg.f1afd95e3525dd42d339d13aea375cd2.jpg

Po tych cięciach dach będzie OK. "Ciut" szpachli i jarzmo też będzie poprawne.

 

Pozdrawiam

Krzysztof

 

 

Dziękuję za radę :D Elementy zostały usunięte a dziura zaszpachlowana. Model podstał już podkład.

 

IMG_20221030_191155.thumb.jpg.3286e60b84cdd4623fa9c36ef7959331.jpg

 

3 godziny temu, Mkbewe napisał:

Już rozumiem. Ja osobiście maluje zęby czy to kół, czy gąsienic, ogólnie elementów metalowych trących o siebie, pędzelkiem Pactra A54 Gunmetal. Można użyć też jakiejś ciemniejszej farby metalicznej np Steel (Pactra A75). Są to farby półmatowe  i powinieneś malować nimi te elementy na sam koniec żeby zachowały swój wygląd wyślizganego metalu. Na tyle na ile pozwala na to później montaż. Nie musi być to akurat Pactra, ale wydaje mi się że najlepiej do tego nadają się farby akrylowe, które można rozcieńczyć woda. Odradzam srebrna farbę gdyż jest za jasna i będzie to kiepsko zgrywać się z resztą. Można też tak jak wcześniej, na sam koniec potraktować takie powierzchnie grafitem z miękkiego ołówka B.

 

  Odnośnie filmiku. Pan używa tam podkładu Tamiya w kolorze red oxide, który na prawdziwym pojeździe jest podkładem antykorozyjnym, później wykonując w sumie kolejności warstw jak na prawdziwym pojeździe. W Twoim przypadku to bez sensu trochę. Musisz wiedzieć że im więcej farby na tak małym modelu tym gorzej dla niego. Do tego jest to ciemny kolor i będzie Ci trudniej go malować. Jeśli chcesz wykonywać jakieś ubytki w farbie do tejże warstwy antykorozyjnej to lepiej będzie je zrobić później na położonym już kamuflażu pędzelkiem czy gąbką - takie moje zdanie.

  Proponuję pomalować go podkładem który już masz, położyć kolor bazowy Dunkelgelb, kamuflaż jeśli jest, później rozjaśnienia tymi kolorami poprzez dodanie białej farby tak by były o ton jaśniejsze i dalej.

  Zobacz sobie taką technikę malowania właśnie cieni i rozjaśnień ,jeśli masz aerograf - Black and White. Wydaje mi się że chyba o to Ci chodzi. Poszukaj też poradników na YT gdzie ktoś skleja model w 1/72. Każda skala rządzi się trochę  swoimi prawami. Zobacz Plasmo lub Night Shift, zdaje się że chyba skleił jakieś dwa modele w 1/72

 

Faktycznie. Obejrzałem kilka filmików z budowy tych Twórców i parę poradników. Tutaj w 100 procentach muszę się zgodzić, że dawanie dużej ilości farby będzie kiepsko wpływać na model.  Do zrobienia obić najpewniej użyję farby MIG 0044 Chipping bo akurat taką posiadam. Teraz wdrożę następny etap czyli położenie Dunkelgelb. W moim przypadku będzie to TS-3.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 godzin temu, Mkbewe napisał:

Rozwierć jeszcze rurę wydechową przy tłumiku. Będzie lepiej wyglądał 😉

 

Nie mam niestety tak małego wiertła i trochę boję się uszkodzić.  W etapie końcowym budowy postaram się pomalować na czarno i zrobić wrażenie otworu. Udało mi się położyć kolor Dunkelgelb. Faktycznie bez kładzenia pod spodem innych kolorów wygląda to świetnie. Detale są widoczne a obicia zrobię później. Niestety teraz złe wiadomości i aż dwie. Jest dość poważny problem. Podczas prac z malowaniem modelu ułamał się karabin i nieznacznie oberwała osłona. Co do osłony nie martwię się bo można tam zrobić ognisko rdzy i ładnie to zamaskować to karabin siedzi na słowo honoru.Próbowałem podklejać ale połączenie jest bardzo miękkie plastyczne i wszystko odpada. Jest jakieś rozwiązanie jak i czym mógłbym wzmocnić to połączenie? Drugi problem to jarzmo i powstały tam fabrycznie ubytek. O ile udało mi się zaszpachlować, wyrównać i dać podkład to po nałożeniu farby mam wrażenie jakby wszystko siadło odsłaniając niewielki ubytek. Tutaj też niestety będę zmuszony dać trochę rdzy aby zamaskować problem. Obecny stan prac wygląda następująco:

 

IMG_20221031_205014.thumb.jpg.b721486494575b2f121cc10bd052ed95.jpg

 

IMG_20221031_205026.thumb.jpg.0688fd2e4f7e839a6a9d4998b07bf3d8.jpg

 

I tutaj zdjęcie z bliska tego karabinu

 

IMG_20221031_205253.jpg.fc5dcb12a023ec0378cade74a6cbee52.jpg

 

I ostatnie pytanie. Jakimi kolorami najlepiej pomalować ten element:

 

IMG_20221031_210635.jpg.31f1e65726401132e5ad637242da74b5.jpg

 

Proszę o pomoc w sprawie tego połączenia 😞 A tymczasem będę brać się za malowanie detali.

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, Mkbewe napisał:

Zalecałbym jego przyklejenie później gdy już założysz gąsienice i skończysz malować detale bo gwarantuje Ci że znowu go urwiesz operując modelem

 

Tak właśnie zrobię i obecnie będę go malować w częściach a na koniec spróbuje do kupy skleić super glue. Dzisiaj malowałem trochę detali metalowych i pewnie niebawem wrzucę efekt moich prac. Obecnie trochę zastanawiałem się nad gąsienicami. Mój plan zakłada pokrycie ich kolorem german grey, następnie wash for thacks. Na koniec pigment track rust z pigmentfixerem i dodanie trocę light dust. Czy moja koncepcja jest słusza? Co ewentualnie zmienić ?

 

IMG_20221101_204910.thumb.jpg.cb3d94f4010de7c36e12b993afbd8d93.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie po krótkiej przerwie. Prace nad modelem intensywnie trwały i tak udało mi się pomalować elementy wyposażenia oraz zrobić gąsienice. Karabin został pomalowany w dwóch częściach i zostanie przyklejony już na sam koniec.

 

IMG_20221104_213904.thumb.jpg.3e0b1a90cfab1e522116ecbd29e31cf3.jpg

 

IMG_20221104_213939.thumb.jpg.6c0e6f92d142c452a5e7404542d98e6e.jpg

 

IMG_20221104_213931.thumb.jpg.93f4699b5ddc6c25060720d69485f77a.jpg

 

Co sądzicie i czy warto coś zmienić?  Co do wydechu to jest to bazowy kolor. Planuję dać wash light rust, i pigment. Teraz planuję dać lakier i zająć się kalkomaniami.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Udało mi się nałożyć filtr oraz  wash na model.  Teraz planuje skupić się na tworzeniu kilku rdzawych/brunatnych zacieków, ognisk rdzy, zrobieniu obić najpewniej farba + kredka od AK (AK4181) oraz nałożeniu kół oraz gąsienic. Na koniec skleję karabin i położę pigmenty.

 

IMG_20221107_190653.thumb.jpg.ed40e04a6df6b1ef9f1713201fd27df0.jpg

 

IMG_20221107_190706.thumb.jpg.79dd230969cb5bd37a55705ad1e69597.jpg

 

Zastanawiam się również nad użyciem tego płynu od AK

 

IMG_20221107_191346.thumb.jpg.d9d5814ad5f22ccd07165f659dca6971.jpg

 

W jakich obszarach modelu warto/lub nie warto go użyć?  Mój plan to niewielka ilość na koła i przy zawieszeniu. Czy warto dawać na pancerz? Jeśli tak to w jakie miejsca?

Edytowane przez barti94
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najlepiej podpatrzeć pracę innych lub zdjęcia używanego pojazdu co do miejsc aplikacji takiego płynu. Proponuję też oglądać sporo filmików na Yt. Mnie bardzo pomogły. Zanim zaczniesz bawić się tym specyfikiem to polecam porobić obicia, zacieki, ślady rdzy.  Ja też zawsze uwypuklam jaśniejsza baza łby śrub, niektóre krawędzie, itp. Model chyba też się błyszczy. Przydałby się najpierw matowy lakier zanim zaczniesz zabawę z kurzeniem. Bo po nałożeniu innych efektów możesz je zredukować niepotrzebnie. W szczególności pigmenty. Warto też pomyśleć o klasycznej biedronce, która ożywi nieco ten model. 

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten light dust deposit jest ok, tez go używam czasem, daj go gdzieś w zakamarki, a najlepiej dwa kolory, przydało by się  jeszcze coś ciemniejszego od tego, wtedy wieksza głębia będzie z brudzeniem, daj go z umiarem, bo dosyć ciężko się to zmywa, rób podobnie  jak na filmiku

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mały update :D Wywashowałem bardziej pod kątem rdzawych zacieków. Kilka elementów jeszcze bardziej podkreśliłem. Dodałem też trochę Light Dust w paru miejscach. Jutro zajmę się poprawkami gąsienic i drobnymi domalowankami kół. CO do błyszczenia modelu to chyba kwestia światła bo używałem lakieru matowego.

 

IMG_20221108_201419.thumb.jpg.30553e2e47fde06816cd57865256308d.jpg

IMG_20221108_211447.thumb.jpg.4b8722850da6554193a11c26f8a69890.jpg

IMG_20221108_211506.thumb.jpg.96a3bf5b52f6fe51ff6804cadb843ec6.jpg

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.