Jump to content

[Warsztat] CP czyli hybryda RPM


Jendrass1
 Share

Recommended Posts

Nie wiem czy się kierowała firma RPM wypuszczając na rynek zamiast C2P to ciągnik CP ?! Może po prostu tym, że mieli do niego wszystkie części a do C2P nie W sumie to sam sobie właśnie udzieliłem odpowiedzi.

 

Mam więc model CP (ciągnik pancerny) powstały na skutek zdemontowania z pojazdu TKD działa 47mm. Te kilka/kilkanaście podwozi, zamieniono na ciągniki, nie do końca wiadomo czego i gdzie. Sam widziałem jedno zdjęcie takiego rozbitego już wozu, więc udział we wrześniu miały jakiś - choć prawdziwie maleńki.

 

Do rzeczy.

Ciągnik jest sklejony w standardzie, który mnie już nie zadowala. Trzeba go zrewitalizować i to będzie tematem tegoż wątku. Robienie po nocy niezdrowe podobno, zatem zdjęcia pierwszych prac - jutro.

Link to comment
Share on other sites

Prace trwają powoli i jest jedno ale ... mój superwszystkomający aparat jeździ w tej chwili z rodzicami rowerem po Beskidzie Niskim i wróci dopiero po 14 sierpnia. Ojczulo historyk pewnie będzie chciał zerknąć na rekonstruktorów w TV ;) wtedy zdjęcia. Na razie musi starczyć to:

tkd_7.jpg

 

Wyleciała cała przednia płyta, muszę dorobić nowe pokrywy (karta telefoniczna) bo te "oryginalne RPM" owszem mają grubość przedniego pancerza, ale Tygrysa mark II.

Nie ma już też "okiennic" były zdecydowanie za grube. RPM robi solidne elementy 2mm, kiedy powinno być ok 0,5mm Cóż, modelarskie życie.

Nie wiem czy dziś coś skubnę, ale jak by co będę pisał.

Link to comment
Share on other sites

Jedyne zdjęcie tegoż wozu jakie w życiu widziałem. Wygląda bardziej jak TKD ze zdemontowaną przednią płytą i armatą. Ciekawym elementem są te podwójne "szyny" z przodu kadłuba, charakterystyczne dla TKD. Zgaduję, że ciągniki też takie miały.

tkd.jpg

Zdjęcie pochodzi z forum odkrywca.pl

Link to comment
Share on other sites

Instrukcję do działka czy to ciągnika ? Ta dla ciągnika jest identyczna z tą dla TKS firmy RPM, dla działka nie mam, ale znając omawianą firmę skomplikowana być nie może. Generalnie instrukcjami nie warto ( w tym wypadku) zaprzątać sobie głowy obie- są wyssane z palca, jak większość tych z RPM.

Pioter - skrzynki amunicyjne w TKS-D (kal 37mm) to była zagadka, w o TKD wiadomo jeszcze mniej, bo i pojazd totalnie unikatowy i działo zupełnie enigmatyczne. Ciężko cokolwiek powiedzieć. Model ciągnika jest ciasny, z działem w środku i amunicją musiało być już na prawdę gęsto. Można założyć ,wzorem TKS-D, że w dużej większość amunicji holowana była w przycepce za wozem.

Prace chwilowo przerwane bo muszę się już uczyć przed wyjazdem, poza tym nie mam surowca. Za to jest już kolejna partia figur `39. Zdjęcia - kiedy aparat wróci z gór.

Link to comment
Share on other sites

Raczej skrzynki amunicyjne były przewożone w środku, na zdjęciach jakie się zachowały, gdzie widać pluton (?) tkd nie ma nigdzie przyczepek amunicyjnych, również projekt samego tkd w przeciwieństwie do TKS-D nie zakładał powstania takowej o ile dobrze pamiętam.

Link to comment
Share on other sites

hmm powiem tak, pojazd bez armaty i bez jakichkolwiek skrzynek na amunicję jest bardzo ciasny. W samym pojeździe amunicja musiała się znajdować, owszem ale w bardzo umiarkowanej ilości. Nie wiem jaka była wartość jednostki ognia ale było to przynajmniej 20 (?!) pocisków. 20 pocisków kal 47 mm to już sporo miejsca. Nie wiem gdzie by to upchali. Poza tym pozostałe 2-3 jednostki musiały być pod ręką. Więc gdzie ? w grę wchodzą przyczepka albo ciężarówka.

O działku

http://www.odkrywca.pl/pokaz_watek.php?id=288212#288422 w innych tematach na tym samym forum tez troszkę

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.