Skocz do zawartości

3x BT-2 HobbyBoss 1/35


Konrad-Ciba

Rekomendowane odpowiedzi

Witam! Mam na warsztacie trzy modele czołgu BT. Wczesny, średni i późny. Wczesny i średni są już w B&W z kolei późnego muszę jeszcze wymalować.  Głównym problemem jest brak gąsienic do tych modeli, liczyłem na MasterCluby ale jak wiadomo wojna wszystko pokrzyżowała. Trzeba czekać na jakiegoś producenta. 

68F7AE97-2E32-4404-9B97-8E7B6ADC5056.jpeg

CD1C003C-B478-41EA-82BA-74F70B6B9DEC.jpeg

  • Like 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 18.12.2022 o 15:33, Paweł Czarnocki napisał:

No. Na razie taki szarak ale zaraz za momencik będziemy achać i ochać z zachwytu

Postaram się. Dzięki. 
Poza T-28 dziś też pracowałem na ostatnim BT-2. Początki malowania techniką B&W na trzecim a zarazem ostatnim BT-2 w kolekcji. W tym wypadku to wersja późna. 

B90BE8BF-B642-4363-8B58-8DB167FD4445.jpeg

Edytowane przez Konrad-Ciba
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ładnie to wygląda, bardzo jestem ciekaw efektu końcowego. Mam ten model i jest on kolejnym przykładem na to że ludzie z HB nie robią żadnego researchu tylko kopiują coś z jakiejś książki albo pojazd muzealny zupelnie bez zastanowienia. W przypadku tego wozu skopiowali pojazd z muzeum (jak znajdę zdjęcie to zamieszczę) który był składany z jakiegoś wraka i miał na górze pod wieżą dospawaną płytę stalową żeby móc na czymkolwiek wieżę postawić. I ta płyta jest tu idealnie odwzorowana 😉 Elementy zawieszenia pierwszej pary kół też robili z głowy, bo w tym walkaroundzie, z którego korzystali autor zdjęć nie dotarł wszędzie z aparatem.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podoba mi się to podejście do tematu. Wygląda bardzo obiecująco.:super:

@Endrjutechnika BW polega na wymalowaniu efektów kolorem czarnym i białym a także pośrednimi a następnie położeniu na tak przygotowaną powierzchnię mocno rozcieńczonego koloru bazowego. Przy transparentnych warstwach docelowego koloru wcześniejsze efekty są bardzo dobrze widoczne z pod spodu i moim zdaniem o wiele bardziej delikatne i nienachalne niż klasyczna modulacja. A technika ta nie ogranicza się wyłącznie do światłocienia bo można jeszcze na tym etapie zrobić marmurki, zacieki, obicia a nawet wash.

Tutaj jeden z mistrzów tej techniki w akcji: https://jllopezstyle.com/tiger-i-bw-technique/

Edytowane przez TAW
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie. Ja jeszcze dodam, że standardowa technika B&W powinna mieć jeszcze mocniejsze kontrasty, tak by zapobiec całkowitemu zamalowaniu kolorem bazowym, niż na moich pracach lecz mnie akurat się podoba lekka modulacja.  Mam jeszcze pare przykładów B&W jeżeli jesteście zainteresowani. 

  • Like 1
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Malowanie rozpocząłem od transparentnej warstwy AK RC073. Następnie nałożyłem lakier GX100 oraz AK088 - Worn Effects. Potem AK RC013 i zdrapywanie pędzlem, nasączonym w wodzie, zimowej warstwy. Na koniec wymalowałem kamuflaż, używając do tego AK Camouflage Elastic Putty - AK8076. Kolor kamuflażu uzyskałem mieszając ze sobą XF-64 i Mr. Hobby H-12 w proporcjach pół na pół. Dojdzie jeszcze sporo bieli. 
 

50545864-2490-4948-9C71-48765B3398E7.jpeg

1EC287B9-15AF-4265-9BCF-D823C14935E6.jpeg

D529B675-8339-4D3C-8FBF-0DA9B77982A2.jpeg

193CBB02-BC1E-4000-82D4-3BAAF99DC6E4.jpeg

5C07BA8F-C37B-4FBD-BA0A-FDF19706CBEB.jpeg

98B943A8-206D-42A4-AB48-E30B3DD8D928.jpeg

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Klapouch napisał:

Obserwuję z ciekawością, bo sam chętnie popełniłbym jakiś zimowy model

Zimówki są fajne bo ożywiają kolekcje. Sam problem jest w dobrym namalowaniu zimowego kamuflażu co na tym BT się chyba nie udało. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatnia warstwa bieli to „szminka” Tamiy biała, nakładana za pomocą wody. Numer katalogowy to 87083. Pomalowałem pędzlem detale takie jak opony czy skórzane paski na kadłubie. Użylem do tego farb Vallejo 305 do kół oraz Vallejo 71.035 do skóry. 

 

A36F545C-7087-4D5D-A54C-5263C6E312AB.jpeg

795F78D6-FF6A-4AA5-BB5A-1A59C1E732B1.jpeg

78F1C7F7-4439-4092-A12A-A3BAE28EEE26.jpeg

Edytowane przez Konrad-Ciba
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żółte rozjaśnienia do mnie przemawiają najbardziej z estetycznego punktu widzenia. Są super. 
 

Z białym chyba baza jest zbyt … ciemno - zielona? Nie wiem, wydaje mi się, że wszelkie russian green dobrze grają z żółtymi, a do białych trzeba by mniej nasyconych zieleni użyć.  Takie domorosłe mądrowanie się, ciekaw jestem Twojego zdania. 
 

Co do zimowego - na tutorialach, które widziałem „zimowy” efekt uzyskuje się pod koniec. Przez cały czas malowanie wyglada dość dziwnie, nagle w kilku ostatnich krokach zaczyna wyglądać to zimowo. Mi nigdy się  nie udało tego dobrze zrobić. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

29 minut temu, Klapouch napisał:

Żółte rozjaśnienia do mnie przemawiają najbardziej z estetycznego punktu widzenia. Są super. 
 

Z białym chyba baza jest zbyt … ciemno - zielona? Nie wiem, wydaje mi się, że wszelkie russian green dobrze grają z żółtymi, a do białych trzeba by mniej nasyconych zieleni użyć.  Takie domorosłe mądrowanie się, ciekaw jestem Twojego zdania. 
 

Co do zimowego - na tutorialach, które widziałem „zimowy” efekt uzyskuje się pod koniec. Przez cały czas malowanie wyglada dość dziwnie, nagle w kilku ostatnich krokach zaczyna wyglądać to zimowo. Mi nigdy się  nie udało tego dobrze zrobić. 

Ten ciemny kamuflaż jak w instrukcji. Ponoć wczesne pojazdy z tego okresu miewały nawet i czarny kamuflaż. Ja zrobiłem tak żeby się kolekcja ożywiła, w sumie to mi się też podoba ta koncepcja ale czy ona jest słuszna to nie wiem. Napewno nie jest wykluczona. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem jeszcze trochę czasu na wymalowanie detalu na wersji średniej. Późnego nie malowałem bo póki co i tak nie mam cyrkla, którego użyje do malowania oznaczeń.  Te dwa BT-2 są gotowe na filtry lecz nie wiem kiedy to nastąpi bo i tak nie mam do nich gąsienic. 

1D86A15B-1D37-4B49-B86A-0183C7848DF1.jpeg

F43E4786-EE59-4379-A755-24998C59948E.jpeg

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, Lipa napisał:

BARDZO fajne kolorowanki. Tak się głupio zapytam. Ruscy nie barwili kauczuku na czarno? Czy to tylko zabieg mający urozmaicić kolorystykę?

O opony Ci chodzi? To mogę zboczenie w tym temacie. Takie jasna guma mi się podoba bardziej. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.