Skocz do zawartości

"Akademia umiejętności część 1" Yakovlev Yak-11


u-boot

Rekomendowane odpowiedzi

No tak jak obiecałem przedtawiam relację z budowy czegoś w miarę prostrzego od Tb-7. Mianowicie samolot szkolno-treningowy Yakovlev Yak-11 w skali 1/72. Niewspomnę że jest to staroć któru kupiłem razem z pięcioma innymi vacuformami za jedyne 10zł. Na początek fotka ogólnego zestawu:

p8060823xy1.th.jpg

 

Niestety miałem egzemplasz wybrakowany. Nie było w nim osłony kabiny i kalkofoni polskich szachownic (oprócz jednej i dwóch pozostałych oznakowań dla innych państw). Dokumentacje stanowił jeden arkusz planów znaleziony na airwar.ru. Niestey brak mi najważniejszego, czyli planów lub zdjęć wnętrza. Z tego co mi wiadomo to samolot zbudowano na bazie Yak'a-3. Jedyny zachowany w polsce egzemplasz stoi w Krakowie. No jasny gwint chyba nie będe szedł po fotki wnętrza do Krakowa i to piechotą. No ale dosyć tego "pindolenia o Chopinie" i czas pokazać co dziś zdziałałem. Na początek wyciąłem górną połówkę lewego płata. Porównując z palnem stwierdziłem jednoznacznie że linie podziału są w pożądku. Spód połówki pocieniowałem papierem ściernym by uzyskać odpowiednią grubość. Następną czynnością było naniesienie rysunku nitów. Przy odrobinie wprawy poszło mi to dosyć dobrze. Tylko nie wiem czy po pomalowaniu będą widoczne. Pytam bo miałem taki problem jak robiłem B-25 z bilka. Pomalowałem podkładem a na następny dzień kolorem właściwym i się spostrzegłem że nitów nie ma na powieżchni. Co w takim przypadku robić? Narazie prezentuję to co dzis działałem

p8060827dx2.th.jpg p8060828po4.th.jpg p8060830xe3.th.jpg

 

End of Part 1.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Brawo za odwage i krok w kierunku vacuformy.

 

Minus za pozostawienie tych oryginalnych linii podzialowych. Pomimo, ze sa one w dobrych miejscach, to jednak ich jakosc, podyktowana przez specyfike technologii vacu, jest dosac kiepska. Nie sa one za bardzo rowne czy jednolite. W prawdzie nie sa tragiczne, ale...

Zadales sobie duzo trudu z tymi nitami, a podzialy jakos zaniedbales.

 

W kazdym razie trzymam kciuki za udanego Jakowlewa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Posyłam tobie zeskanowane strony z monografii Jaka-11 z seri Skrzydła w miniaturze nr 21. Mam nadzieje że sie przydadzą. Ja za swojego jaczka jedenastego biorę sie już od conajmniej trzech lat i jakoś niemogę się zabrać. Powodzenia i wytrwałości w budowie życze.

0686bc7aa31c0cb6.jpg

4dcc75fed57abf30.jpg

fa6ba32d02d4460c.jpg

56ca5b809b0790d3.jpg

22fdcfa9d07f9c97.jpg

0867e586b793a24e.jpg

312ca59f73852b29.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... Jedyny zachowany w polsce egzemplasz stoi w Krakowie. No jasny gwint chyba nie będe szedł po fotki wnętrza do Krakowa i to piechotą.

 

Ten w Krakowie na pewno nie jest jedynym w Polsce. Choćby w Lubuskim Muzeum Wojskowym w Drzonowie też taki stoi. Ma nawet dość osobliwy element oznakowania. Link do zdjęcia (niestety HTML nie działa)

http://picasaweb.google.pl/polar1234/Jak11_Drzonow/photo#5138516093490193698

Fotografia autorstwa Tomasza Spólnickiego

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A w Poznaniu w Muzeum Uzbrojenia jest zielono- błękitny. Nie spotkałem się z tym aby tak pomalowane jaczki jedenaste latały w polsce w czasach swej świetności. Moze gdzieś był jakiś wyjątek.Zazwyczaj dominował kolor jasnoszary.

http://www.esstre.pl/planespotting/pics.php?u=20/72&t=Pozna%F1%20-%20Cytadela,%20Muzeum%20Uzbrojenia.%2002.04.2005.%20Jak-11%20(04),%20eksponat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podejrzewam, że nity nie wystają bardziej niż 2mm i mają średnice jak ołówek. Z tego tytułu naturalną rzeczą jest, że nie da się ich poprawnie odwzorować w 1/72. Rozumiem, że te nity potem zalejesz washem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ludzie, nitowanie wgłębne stosowane w modelarstwie lotniczym to sztuka iluzji a nie odtwarzanie pomniejszonej rzeczywistości, zrozumcie to w końcu.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hubercie z tym waschem to dam sobie spokój bo nie mam odpowiednich farbek. ewentualnie zaleje to czarną mocno rozcięńczoną pactrówką. Tylko nie próbuj mnie namówić na kupno tych farb do wascha bo zamiast tego zakupiełm sobie korwetę w 1/72 i He-162A2 1/32.

 

Popieram Marcina_C w kwesti nitów.

 

Jako gospodarz tego wątku proszę Admina żeby dwa pierwsze posty pod moim wstępnym o usunięcie. Obędzie sie bez zbędnych niezwiązancyh z relacją postów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Part 2

 

Zamiast pisać o pierdołach zabrałem się za klejenie Yaka.

Na dobry początek wyciąłem z płytki połowki kadłuba i dolną połówkę płata:

p8090008au1.th.jpg

 

Kadłub został dokładnie wyszlifowany z jednoczesnym pasowaniem elementów by nie wpaść w trakcie klejenia.

 

Na górnej połówce poprawiłem linie podziału no i rzecz jasna nity:

p8090007kx3.th.jpg

 

Ostanią rzeczą było wykonie otworu w kabine ucznia i instruktora, i rozpocząłem nitowanie kadłuba.

p8090010pu0.th.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

 

Tutaj masz ujęcie z nitowaniem na kadłubie .

 

Yak-11_engine.jpg

 

W skali 1:72 będzie troche trudno wiernie to odwzorować. Nie wiem też , czy nie przesadziłeś z nitowaniem skrzydeł . Na zdjęciach oryginalnych maszyn ( nie takich , które odrestaurowano jako samoloty sportowe ) - nawet w dużym formacie nie widać takowego. Prawdę mówiąc przypuszczam , że Twój Jak - 11 miał skrzydła kryte sklejką - ale tego pewien nie jestem .

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wg opracowania Zbigniewa Luranca pokrycie plata bylo "...pasowane na styk i mocowane plaskimi nitami wpuszczanymi w blache pokrycia, co w rezultacie zapewnialo gladka powierzchnie".

 

Moze pozniej szpachlowano je pokrywano farba, tak ze byly slabo widoczne, jesli w ogole

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

 

Fotki z prac przy rekonstrukcji Jaka-11 . Na drugiej widać sposób nitowania statecznika pionowego.

 

Jak-11%27.jpg

 

Jak-11.jpg

 

Na górnej części skrzydeł w stanie surowym nie widać za bardzo nitowania.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tees w poscie z Czw Sie 07 2008, 2:14 fotki sie nie laduja

 

Witam.

Tak . Nie ładują się bo je wykasowałem. Ktoś zwrócił mi delikatnie uwagę że niepowinienem robić takich rzeczy jak umieszczanie całych kopii publikacji na forum. Prawa autorskie. Rozumiecie. W pełni się z tym kimś zgadzam i sam szanuje tych praw a w tym przypadku o tym poprostu nie pomyślałem.Z drugiej strony nie było to w celach zarobkowych tylko szczytny cel pomocy koledze modelarzowi. No ale prawo to prawo. Następnym razem jak będe mógł komuś w czymś pomóc do wyślę materiały na PW.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.