Skocz do zawartości

Cromwell Mk.IV, TAMIYA 1:35


PancerLama

Rekomendowane odpowiedzi

No to koniec mieszanki. Bardzo trafna decyzja a ja już wiem gdzie mam składowanego zaczętego Cromwella i jutro prześlę Ci na priv zdjęcie i wymiary tej atrapy lufy. 

Pozdrawiam

Andrzej 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

49 minut temu, sas55 napisał:

No to koniec mieszanki. Bardzo trafna decyzja a ja już wiem gdzie mam składowanego zaczętego Cromwella i jutro prześlę Ci na priv zdjęcie i wymiary tej atrapy lufy. 

Pozdrawiam

Andrzej 

No ale podobno miał być z pudła. Wiec armata ta co w zestawie jest. Już nic nie rozumie.

 

To jeszcze raz Panowie od początku mogę zrobić malowanie jak w "Div. HQ Squadron 1 Polish Armoured Div.". z napisem HELA i ze standardowymi elementami z pudła czy nie. Jeśli nie to robię B squadron 2nd. bat welsh guards

 

 

IMG_20230106_220412.jpg

Edytowane przez PancerLama
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra więc od początku. Jak zaczynasz model to zainteresuj się zawsze trochę historią i budową konkretnego pojazdu. 

Teraz wytłumaczę Ci co tu zaszło. Ja od początku zacząłem pisać o czołgu Maczka bo z Twoich rozważań wynikało, że taki chyba chcesz zrobić. Potem zaczęła się mieszanka bo ja mam ten model schowany i nie pamiętałem jakie tam są malowania.

Potem wszedł kolega Endrju i zasugerował Ci malowanie Div HQ Squadron 1st Polish Armoured Div. a ja nie pamiętając co tam jest przeprosiłem go niebacznie a teraz odkopałem model i tam jest tylko jedno polskie malowanie, właśnie to.

WIĘC TERAZ TŁUMACZĘ JESZCZE RAZ. CZOŁG O NAZWIE WŁASNEJ HELA BYŁ OSOBISTYM CZOŁGIEM GENERAŁA MACZKA. I MUSI MIEĆ ZASTOSOWANE ZMIANY.

Pozostałe czołgi w tej instrukcji są w malowaniu angielskich jednostek i bulik58 dobrze Ci radził abyś zrobił jakieś inne malowanie.

Mam nadzieję, że jasno to opisałem i zrobisz jak zechcesz.

Pozdrawiam

Andrzej 

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, sas55 napisał:

Dobra więc od początku. Jak zaczynasz model to zainteresuj się zawsze trochę historią i budową konkretnego pojazdu. 

Teraz wytłumaczę Ci co tu zaszło. Ja od początku zacząłem pisać o czołgu Maczka bo z Twoich rozważań wynikało, że taki chyba chcesz zrobić. Potem zaczęła się mieszanka bo ja mam ten model schowany i nie pamiętałem jakie tam są malowania.

Potem wszedł kolega Endrju i zasugerował Ci malowanie Div HQ Squadron 1st Polish Armoured Div. a ja nie pamiętając co tam jest przeprosiłem go niebacznie a teraz odkopałem model i tam jest tylko jedno polskie malowanie, właśnie to.

WIĘC TERAZ TŁUMACZĘ JESZCZE RAZ. CZOŁG O NAZWIE WŁASNEJ HELA BYŁ OSOBISTYM CZOŁGIEM GENERAŁA MACZKA. I MUSI MIEĆ ZASTOSOWANE ZMIANY.

Pozostałe czołgi w tej instrukcji są w malowaniu angielskich jednostek i bulik58 dobrze Ci radził abyś zrobił jakieś inne malowanie.

Mam nadzieję, że jasno to opisałem i zrobisz jak zechcesz.

Pozdrawiam

Andrzej 

Dzięki.

Czyli pierwsza koncepcja była najlepsza "B squadron 2nd. bat welsh guards".

 

To jeszcze o co chodzi z czołgami liniowymi 1 brygady pancernej ? Jakie miały malowania ? To co kolega @Endrjunapisał że nie trzeba będzie nic zmieniać ?

Skoro dla 1 brygady pancernej jest jedno malowanie. Czyli co wszystko to samo tylko bez napisu "HELA"? Bo w instrukcji dla 1BP jest właśnie z napisem "HELA"

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po prostu jak w wielu innych przypadkach producent poszedł po linii najmniejszego oporu i dodał kalki do nie tej wersji która jest w pudle. Nie wiem co Endrju miał na myśli bo tam innego malowania nie ma. natomiast czołg liniowy od czołgu dowodzenia różnił się tym, że miał normalne uzbrojenie i był przeznaczony do walki. Czołg dowodzenia miał tylko atrapę armaty, dwie radiostacje i gadżety do pracy dowódcy we wnętrzu. Nie wiem gdzie tam w tych wersjach malowania Endrju zobaczył wóz liniowy bo tam jest tylko jedno polskie malowanie. Kalkomanie do czołgu Maczka są prawidłowe natomiast nie do tego zestawu. 

Pozdrawiam

Andrzej

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, sas55 napisał:

Po prostu jak w wielu innych przypadkach producent poszedł po linii najmniejszego oporu i dodał kalki do nie tej wersji która jest w pudle. Nie wiem co Endrju miał na myśli bo tam innego malowania nie ma. natomiast czołg liniowy od czołgu dowodzenia różnił się tym, że miał normalne uzbrojenie i był przeznaczony do walki. Czołg dowodzenia miał tylko atrapę armaty, dwie radiostacje i gadżety do pracy dowódcy we wnętrzu. Nie wiem gdzie tam w tych wersjach malowania Endrju zobaczył wóz liniowy bo tam jest tylko jedno polskie malowanie. Kalkomanie do czołgu Maczka są prawidłowe natomiast nie do tego zestawu. 

Pozdrawiam

Andrzej

Wielkie dzięki - trochę jaśniej teraz 😇

Tak więc wracam do pierwszego założenia.

Czołg wykonam w malowaniu "B squadron 2nd. bat welsh guards".   prosto "z pudła".

 

Braki w historii dają się we znaki. Ale niestety historia nie moja bajka. Ale może dzięki modelarstwu trochę ją poznam. Ale od czego jest forum 😇

Następnym razem zanim wybiorę rodzaj malowania zapytam 😅

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolega Andrzej @sas55 ma rację że producent poszedł po linii najmniejszego oporu i dodał kalki do nie tej wersji która jest w pudle a ja nie mając tego zestawu w rękach, bazując na instrukcji ściągniętej z sieci nie zauważyłem napisu HELA na malowaniu i patrząc na lufę sądziłem, że jest to normalny czołg liniowy. Mam nadzieję że chwilowe zamieszanie, które spowodowałem nie spowolni tempa prac. Teraz chyba wszystko już jasne.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Endrju napisał:

Kolega Andrzej @sas55 ma rację że producent poszedł po linii najmniejszego oporu i dodał kalki do nie tej wersji która jest w pudle a ja nie mając tego zestawu w rękach, bazując na instrukcji ściągniętej z sieci nie zauważyłem napisu HELA na malowaniu i patrząc na lufę sądziłem, że jest to normalny czołg liniowy. Mam nadzieję że chwilowe zamieszanie, które spowodowałem nie spowolni tempa prac. Teraz chyba wszystko już jasne.

Tak. Już wszystko wyjaśnione.  Praca wre 👌

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niezależnie od tego jaką wersję malowania wybierze autor i w czyich barwach każe swojemu Cromwellowi służyć, to jest piękny model i ważna dla nas tradycja. Pozwalam sobie wtrącić się do dyskusji gdyż jeden z jej aspektów dotyka problemu nad którym długo się głowiłem - jakie działo było głównym uzbrojeniem tego czołgu? Wiedziałem, że to była armata 75 mm, ale nic ponadto. Dopiero niedawno udało mi się ustalić, że Angole po prostu przekalibrowali posiadane armaty 6 funtowe i wstawili je do tego czołgu. Sam bym nigdy na to nie wpadł😁.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 2.01.2023 o 18:40, PancerLama napisał:

Po 7 latach postanowiłem wrócić do hobby [ciach!].

Zaskakujące...

Ja zrobiłem to samo, ale po hm... na pewno o wiele dłuższym czasie. 

Zaskakujące, bo na swój 'pierwszy' model wybrałem dokładnie ten sam pojazd, tej samej firmy.

Kleiło się go, i malowało, przyjemnie, i wiele się nauczyłem. Nie miałem jednak odwagi, żeby go pokazać. Teraz, kilka sklejonych modeli i kilkadziesiąt obejrzanych filmów później, wiem że to, co zrobiłem, jest to tylko wstęp do tego, co chciałbym osiągnąć. 

Będę śledził Twój wątek. Powodzenia!

 

 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 15.01.2023 o 18:06, krn78 napisał:

Zaskakujące...

Ja zrobiłem to samo, ale po hm... na pewno o wiele dłuższym czasie. 

Zaskakujące, bo na swój 'pierwszy' model wybrałem dokładnie ten sam pojazd, tej samej firmy.

Kleiło się go, i malowało, przyjemnie, i wiele się nauczyłem. Nie miałem jednak odwagi, żeby go pokazać. Teraz, kilka sklejonych modeli i kilkadziesiąt obejrzanych filmów później, wiem że to, co zrobiłem, jest to tylko wstęp do tego, co chciałbym osiągnąć. 

Będę śledził Twój wątek. Powodzenia!

 

 

Wybrałem ten model bo wydawał się dobrze spasowany i w miarę prosty - no i polecił mi go również Pan z Agtomu (przy okazji pozdrawiam :) ) 

Kilka lat temu skleiłem 3 modele samolotów 1:72 malowany pędzelkiem. Teraz chciałem spróbować swoich sił w pancerce gdyż będą (są) pierwsze próby malowania aerografem a pancerka dużo wybacza :) 

Edytowane przez PancerLama
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, bulik58 napisał:

Nie chce byc zlym prorokiem ale nawiercanie lufy km w sytuacji gdy jest wlejona w kadlub moze sie zle zakonczyc

Coś tam się udało nawiercić jutro wrzucę zdjęcia ale dzięki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Malowanie koloru głównego użyłem TAMIYA XF-5 + X-20A + retarder

Trochę nie jestem zadowolony bo słabo widać preshading - myślę ze powód to słabo rozcieńczona farba (zaczynałem od 1:1 a skończyłem na 1:2), albo preshading zrobiłem zbyt jasnymi kolorami.

Co o tym sądzicie ?

Pytanie co teraz ? Mam jeszcze do doklejenia parę drobiazgów, ale co potem i w jakiej kolejności ?

Z tego co kiedyś czytałem to :

- lakier błyszczący pod kalki tak ?  Na cały model jeśli chcę robić wash?

- kalki + lakier błyszczący ?

- wash ?

- lakier ?

- pigmenty + fixer ?

- lakier matowy na całość ?

PANA4051.jpg

PANA4053.jpg

PANA4054.jpg

PANA4055.jpg

PANA4056.jpg

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ładnie to wygląda. Co do słabego preshadingu to chyba faktycznie farba do preshadingu jest za jasna. Przy takim malowaniu ja użył bym na szarym podkładzie czarno-zieloną. Wygląd poprawi się po położeniu washa.  Dalsza procedura dokładnie tak jak opisałeś.  

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po krótkiej przerwie jedziemy dalej.

Obicia - nie wiem czy trochę nie przesadziłem.

Teraz kolejny etap - kalki a potem lakier bezbarwny pod weathering... i nie wiem jaki wybrać czy satynowy czy mat ?! Na vallejo premium gloss się przejechałem i nie wiem czy nie zdecyduję się na Tamiya x-35 albo Gunze H110.

 

PANA4216.jpg

PANA4219.jpg

PANA4220.jpg

PANA4222.jpg

PANA4224.jpg

PANA4225.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.