Skocz do zawartości

Cromwell Mk.IV, TAMIYA 1:35


PancerLama

Rekomendowane odpowiedzi

Witam szanowne grono modelarskie 😀

 

Po 7 latach postanowiłem wrócić do hobby i sprawdzić swoje siły w pancerce (dotychczas sklejone 3 modele samolotów w skali 1:72).

Podkład jaki będę chciał położyć to akrylowy One Shot, ale z tego co pamiętam strasznie zapychał dyszę aerografu, spróbuję rozcieńczyć Vallejo Thinnerem (tak mi doradzono). Jeśli będzie dalej zapychać to użyje Surfacera (trudno będzie śmierdzieć).

Będę się starał na bieżąco uzupełniać wpisy odnośnie budowy.

Liczę na Waszą pomoc i porady.

 

PANA3432.jpg

PANA3433.jpg

PANA3436.jpg

  • Like 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, robertmodelarz napisał:

Witamy na pokładzie!!! widzę pudełko już zdążyło pożółknąć ze starości.  Inspiracje: 10 części tutoriala.....

 

 

 

Jeśli chodzi o pudełko to światło takie "ciepłe".

Wiem o tutorialu oglądałem ze dwa razy 😁stąd właśnie pomysł na zbudowanie czegoś na gdzie można coś "podglądnąć" 😇

 

 

5 godzin temu, bulik58 napisał:

Powinienem gdzies miec metalowa lufe do armaty, km, i podstawe anteny jaka stosowali brytole na swoich pojazdach , jesli czujesz sie na silach aby to zmontowac to moge ci dac je za ,, dziekuje,, .

 

Hmmm... sam nie wiem czy podołam, a szkoda byłoby zepsuć i się zrazić.  Nie ukrywam że super propozycja. Dam znać w razie czego na PW.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierwsze elementy sklejone i pierwsze problemy się pojawiły.

Nie trafiłem trochę pędzelkiem z klejem i miałem go trochę za dużo.

Czy te ślady po kleju idzie jakoś usunąć ?  Z tego co pamiętam to podkład powinien zakryć te ślady ?!

 

PANA3476.thumb.jpg.49f9742b5beb4764d9c681338e68bb4a.jpgPANA3486.thumb.jpg.b3b9a5ca93844a5294eef8e1a75fd566.jpgPANA3477.thumb.jpg.dc8dc34c5012e33502964ed091608afd.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, bulik58 napisał:

Moze a nie musi zakryc, kup lepiej taki klej , wystarczy cieniutka warstwa kleju , dobrze trzyma. I do tego taki pedzelek , masz pewnosc ze nakladasz klej tam gdzie ma byc .

Tamiya 87038 Klej z pędzelkiem do modeli plastikowych EXTRA THIN CEMENT -  40ml

Dokładnie taki mam klej i ręka mi się trzęsie 😇 Poprostu nie trafiłem w szczelinę.

Edytowane przez PancerLama
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, PancerLama napisał:

Pierwsze elementy sklejone i pierwsze problemy się pojawiły.

Nie trafiłem trochę pędzelkiem z klejem i miałem go trochę za dużo.

Czy te ślady po kleju idzie jakoś usunąć ?  Z tego co pamiętam to podkład powinien zakryć te ślady ?!

 

PANA3476.thumb.jpg.49f9742b5beb4764d9c681338e68bb4a.jpgPANA3486.thumb.jpg.b3b9a5ca93844a5294eef8e1a75fd566.jpgPANA3477.thumb.jpg.dc8dc34c5012e33502964ed091608afd.jpg

Jak już wyschło, to spróbuj to wyszorować miękką szczoteczka do zębów używajac jakiejś najtańszej pasty jako środka ściernego.

Nie powinno uszkodzić pobliskiej faktury modelu (nity, śruby, spawy itp.), a ślady po kleju schodzą.

Mi to w wielu przypadkach pomogło.

Nie było śladu po tym kleju.

A jak jakiś ślad zostanie widoczny, to masz jeszcze delikatne "maskowanie blotem".

Nastepny model pójdzie lepiej.

Przemek

Edytowane przez PrzemekW
Literówka
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, PancerLama napisał:

Próbowałem szczoteczką - trochę zeszło.

 

Jaką pastę masz na myśli ?

 

Ja do tego używam pasty do zębów "Colodent",  białej.

"Super biel", czy coś takiego w nazwie.

Mi to się bardzo sprawdza, jak przesadzę z takim klejem. Tylko klej musi dobrze wyschnąć, zanim zacznę szorowanie szczotką.

Przemek

Edytowane przez PrzemekW
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też używam tego kleju i używam go dokładnie tak jak to pokazano w tutorialu. Składam razem dwa elementy i zapuszczam odrobinę kleju w szczelinę. Zapuszczenie całej kropli spowoduje wylanie się kleju poza szczelinę. Ten klej szybko schnie i nawet jak wypłynie nieco poza szczelinę to powinien szybko wyschnąć pozostawiając jedynie ślad, który farba zakryje. Nie wolno usuwać nadmiaru kleju jeśli wyleje się poza szczelinę. Drżącą dłoń najlepiej oprzeć na czymś np. na pudełku, książce. U mnie z wiekiem też to przyszło. Po pokryciu modelu podkładem będzie dokładnie widać wszystkie niedoróbki. Zawsze będzie można poprawić szpachlówką. 

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzień dobry,

W dniu 3.01.2023 o 09:18, bulik58 napisał:

Powinienem gdzies miec metalowa lufe do armaty, km, i podstawe anteny jaka stosowali brytole na swoich pojazdach , jesli czujesz sie na silach aby to zmontowac to moge ci dac je za ,, dziekuje,, .

Jeśli chcesz zrobić czołg gen. Maczka to nie stosuj żadnych proponowanych luf, tylko popatrz na zdjęcia. Czołg Maczka był czołgiem dowódczym i nie posiadał armaty a lufa widoczna na zdjęciach jest tylko atrapą i musisz ją dorobić jak i kilka innych elementów, więc się zastanów, czy w ogóle robić tę wersję. Ze znanych postaci np. czołg płka Skibińskiego był ,,normalny'' tylko dopancerzony ogniwami z dwoma zapasowymi kołami na wieży i wygląda też atrakcyjnie. Chociaż czołg Skibińskiego miał inny kadłub więc warto się zastanowić czy nie zrobić po prostu jakiegoś zwykłego z 10 pułku. Jeśli się zdecydujesz na Maczka to poszukam swojej toczonej lufy i prześlę Ci wymiary.

Pozdrawiam

Andrzej

Edytowane przez sas55
  • Like 1
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 godzin temu, bulik58 napisał:

Moze a nie musi zakryc, kup lepiej taki klej , wystarczy cieniutka warstwa kleju , dobrze trzyma. I do tego taki pedzelek , masz pewnosc ze nakladasz klej tam gdzie ma byc .

Tamiya 87038 Klej z pędzelkiem do modeli plastikowych EXTRA THIN CEMENT -  40ml

Jestem ciekaw czemu wszyscy polecaja ten klej od Tamki mam go ale 100% lepszy jest od Mr Hobby S ktory nie zostawia takich śladów jak na zdjeciu. Zasada jak w Tamiya dopasuj potem przyklej.

Mr.Cement S (MC-129)

Edytowane przez DamianosPL
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ma to jakieś znaczenie jaka lufa i wersje ?! Trzeba czy nie trzeba wykonać go historycznie - dla mnie nie ma to znaczenia. Bardziej mi zależy aby czołg był w miarę dobrze zrobiony i cieszył oko.

  • Like 1
  • Confused 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli to ma być model konkretnego czołgu to chyba trzeba się jednak skupić na detalach bo to jest modelarstwo, czyli odzwierciedlenie obiektu istniejącego w rzeczywistości. Jeśli chcesz go zrobić jako czołg gen. Maczka to jednak dobrze będzie zrobić tak jak mówię. Jeśli zaś ma tylko cieszyć oko to moje oko ucieszy pomalowany na żółto bo zielony jest jakiś taki zbyt popularny. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, sas55 napisał:

Jeśli to ma być model konkretnego czołgu to chyba trzeba się jednak skupić na detalach bo to jest modelarstwo, czyli odzwierciedlenie obiektu istniejącego w rzeczywistości. Jeśli chcesz go zrobić jako czołg gen. Maczka to jednak dobrze będzie zrobić tak jak mówię. Jeśli zaś ma tylko cieszyć oko to moje oko ucieszy pomalowany na żółto bo zielony jest jakiś taki zbyt popularny. 

Zrobię co w mojej mocy.

 

Tymczasem praca wre.

 

PANA3524.jpg

PANA3526.jpg

PANA3533.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja używam 3 klejów,  Extra Thin i takiego Extra Thin Quick Setting od Tamiya; ten ostatni jest szczególnie fajny, bo jak nie trafisz, to dmuchniesz i odparuje.

Może dlatego są polecane.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Postanowiłem narazie sklejać model w wersji z pudełka bez żadnych dodatków typu lufa i dorabianie elementów (jeszcze brak wprawy).

W każdym bądź razie dziękuję koledze bulik58 za pomoc i propozycję oddania elementów - doceniam gest. Lecz narazie nie czuję się na siłach.

 

Teraz prosiłbym o pomoc w doborze malowania/oznakowania czołgu. Kompletnie nie interesuję się historią i trochę nie rozumie tych dywizji itd.

 

Wybrałem sobie B squadron 2nd. bat welsh guards czy to będzie dobre jeśli chodzi o historyczność i żeby móc sklejać model tylko "z pudełka" ?

 

Z tego co patrzyłem w internecia na zdjęciach historycznych były takie ?!

1462361110_PANA3538_11.thumb.jpg.078ebe0b96a954a826915dabdf34b552.jpg

 

 

Edytowane przez PancerLama
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, bulik58 napisał:

Tutaj masz jednego  z Cromwelli tego batalionu,ponizej opis tego pojazdu ze strony Welsh Guards 

Gwardia Walijska nieco inaczej oznaczała swoje czołgi, umieszczając białe oznaczenia eskadry na bokach kadłuba, a nie na wieży. Umieścili również numery wewnątrz tych oznaczeń, ale nie byłem w stanie ustalić, czy dokładnie wskazywały one numer eskadry, czy numer pojazdu w eskadrze.

Jest taki Cromwell z 9 Dywizjonu Walijskich Gwardii Oddziału B – co wyjaśniałoby „9”

Cromwell of 9 Troop B Squadron Welsh Guards – which would explain the "9"

picturepicture

Na wieży też jest jakiś numer

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, bulik58 napisał:

Tyle na szybko udalo mi sie zlowic w sieci, moze ktos znajacy sie bardziej w temacie Cromwella pomoze ci bardziej

Cromwell Mk.IV, o nazwie ,, Blenheim ,, majora  J Spencer dcy. 2 Batt. Welsh Guard, kolejne obok 

THE BRITISH ARMY IN THE UNITED KINGDOM 1939-45 

       kolejne zdjecie to Cromwel 2 nd. Welsh Guard w Trie-Chateau kolo Gisors 31.08.1944

    Cromwell TankThe Welsh Guards in Color- Interesting colorized photos will take you back

zdjecie czolgu (inna jednostka) z nr. na wiezy

Cromwell tank 1944

 

No i gra :) Dzięki

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli będziesz chciał zrobić model Cromwella który znalazł @bulik58 to będziesz musiał znaleźć gdzieś kalkomanie do niego.

W zestawie który posiadasz jest zestaw kalkomanii do zrobienia tego Cromwella jako czołgu liniowego z szwadronu dowodzenia 1 Dywizji Pancernej. To ta Dywizja którą dowodził gen. Maczek. Jest to zestaw malowania opisany po angielsku jako "Div. HQ Squadron 1 Polish Armoured Div.". Ten zestaw kalkomanii jest dość poprawnie opracowany. Nic nie musisz zmieniać ani szukać dodatkowych kalkomanii a będziesz miał zrobiony fajny czołg w polskim malowaniu.

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobry wieczór,

4 minuty temu, Endrju napisał:

Jeśli będziesz chciał zrobić model Cromwella który znalazł @bulik58 to będziesz musiał znaleźć gdzieś kalkomanie do niego.

W zestawie który posiadasz jest zestaw kalkomanii do zrobienia tego Cromwella jako czołgu liniowego z szwadronu dowodzenia 1 Dywizji Pancernej. To ta Dywizja którą dowodził gen. Maczek. Jest to zestaw malowania opisany po angielsku jako "Div. HQ Squadron 1 Polish Armoured Div.". Ten zestaw kalkomanii jest dość poprawnie opracowany. Nic nie musisz zmieniać ani szukać dodatkowych kalkomanii a będziesz miał zrobiony fajny czołg w polskim malowaniu.

Proszę nie mącić człowiekowi w głowie i przeczytać ten wątek od początku to się kolega dowie co trzeba zrobić żeby zrobić czołg gen. Maczka poprawnie merytorycznie.

Pozdrawiam

Andrzej

  • Confused 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Andrzeju. Śledzę ten wątek od samego początku. Czytałem Twoje posty. Nie pisałem o czołgu dowódczym gen. Maczka tylko o czołgu liniowym z szwadronu dowodzenia 1 DP.  Nie mącę człowiekowi w głowie. Sugeruję mu zrobienie modelu prosto z pudła z polskim malowaniem. Przeczytaj jeszcze raz co napisałem.

Pozdrawiam. Andrzej. 

Edytowane przez Endrju
  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ohh najmocniej przepraszam ale dla mnie nasze postaci historyczne z Maczkiem na czele to świętość jak i ich pojazdy. Nie doczytałem... Jeszcze raz przepraszam i przychylam się do Twojej propozycji.

Pozdrawiam

andrzej

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Endrju napisał:

Andrzeju. Śledzę ten wątek od samego początku. Czytałem Twoje posty. Nie pisałem o czołgu dowódczym gen. Maczka tylko o czołgu liniowym z szwadronu dowodzenia 1 DP.  Nie mącę człowiekowi w głowie. Sugeruję mu zrobienie modelu prosto z pudła z polskim malowaniem. Przeczytaj jeszcze raz co napisałem.

Pozdrawiam. Andrzej. 

Bardzo dziękuję za sugestie. Chociaż Panowie bardzo mi w głowie namieszali i mimo że nie znam historii i ufam wam na słowo zrobię "HELE"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.