Jump to content

Cromwell Mk.IV, TAMIYA 1:35

PancerLama
 Share

Recommended Posts

Witam szanowne grono modelarskie 馃榾

Po 7 latach postanowi艂em wr贸ci膰 do hobby i sprawdzi膰 swoje si艂y w pancerce (dotychczas sklejone 3 modele samolot贸w w skali 1:72).

Podk艂ad jaki b臋d臋 chcia艂 po艂o偶y膰 to akrylowy One Shot, ale z tego co pami臋tam strasznie zapycha艂 dysz臋 aerografu, spr贸buj臋 rozcie艅czy膰 Vallejo Thinnerem (tak mi doradzono). Je艣li b臋dzie dalej zapycha膰 to u偶yje Surfacera (trudno b臋dzie 艣mierdzie膰).

B臋d臋 si臋 stara艂 na bie偶膮co uzupe艂nia膰 wpisy odno艣nie budowy.

Licz臋 na Wasz膮 pomoc i porady.

PANA3432.jpg

PANA3433.jpg

PANA3436.jpg

• Like 4

6 godzin temu, robertmodelarz napisa艂:

Witamy na pok艂adzie!!! widz臋 pude艂ko ju偶 zd膮偶y艂o po偶贸艂kn膮膰 ze staro艣ci.聽 Inspiracje: 10 cz臋艣ci tutoriala.....

Je艣li chodzi o pude艂ko to 艣wiat艂o takie "ciep艂e".

Wiem o tutorialu ogl膮da艂em ze dwa razy 馃榿st膮d w艂a艣nie pomys艂 na zbudowanie czego艣 na gdzie mo偶na co艣 "podgl膮dn膮膰" 馃槆

5 godzin temu, bulik58 napisa艂:

Powinienem gdzies miec metalowa lufe do armaty, km, i podstawe anteny jaka stosowali brytole na swoich pojazdach , jesli czujesz sie na silach aby to zmontowac to moge ci dac je za ,, dziekuje,, .

Hmmm... sam nie wiem czy podo艂am, a szkoda by艂oby zepsu膰 i si臋 zrazi膰.聽 Nie ukrywam 偶e super propozycja. Dam zna膰 w razie czego na PW.

Pierwsze elementy sklejone i pierwsze problemy si臋 pojawi艂y.

Nie trafi艂em troch臋 p臋dzelkiem z klejem i mia艂em go troch臋 za du偶o.

Czy te 艣lady po kleju idzie jako艣 usun膮膰 ?聽 Z tego co pami臋tam to podk艂ad powinien zakry膰 te 艣lady ?!

PANA3476.thumb.jpg.49f9742b5beb4764d9c681338e68bb4a.jpgPANA3486.thumb.jpg.b3b9a5ca93844a5294eef8e1a75fd566.jpgPANA3477.thumb.jpg.dc8dc34c5012e33502964ed091608afd.jpg

3 minuty temu, bulik58 napisa艂:

Moze a nie musi zakryc, kup lepiej taki klej , wystarczy cieniutka warstwa kleju , dobrze trzyma. I do tego taki pedzelek , masz pewnosc ze nakladasz klej tam gdzie ma byc .

Tamiya 87038 Klej z p臋dzelkiem do modeli plastikowych EXTRA THIN CEMENT -  40ml

Dok艂adnie taki mam klej i r臋ka mi si臋 trz臋sie 馃槆 Poprostu nie trafi艂em w szczelin臋.

Edited by PancerLama
  • Haha 1

Godzin臋 temu, PancerLama napisa艂:

Pierwsze elementy sklejone i pierwsze problemy si臋 pojawi艂y.

Nie trafi艂em troch臋 p臋dzelkiem z klejem i mia艂em go troch臋 za du偶o.

Czy te 艣lady po kleju idzie jako艣 usun膮膰 ?聽 Z tego co pami臋tam to podk艂ad powinien zakry膰 te 艣lady ?!

PANA3476.thumb.jpg.49f9742b5beb4764d9c681338e68bb4a.jpgPANA3486.thumb.jpg.b3b9a5ca93844a5294eef8e1a75fd566.jpgPANA3477.thumb.jpg.dc8dc34c5012e33502964ed091608afd.jpg

Jak ju偶 wysch艂o, to spr贸buj to wyszorowa膰 mi臋kk膮 szczoteczka do z臋b贸w u偶ywajac jakiej艣 najta艅szej pasty jako 艣rodka 艣ciernego.

Nie powinno uszkodzi膰 pobliskiej faktury modelu (nity, 艣ruby, spawy itp.), a 艣lady po kleju schodz膮.

Mi to w wielu przypadkach pomog艂o.

Nie by艂o 艣ladu po tym kleju.

A jak jaki艣 艣lad zostanie widoczny, to masz jeszcze delikatne "maskowanie blotem".

Nastepny model p贸jdzie lepiej.

Przemek

Edited by PrzemekW
Liter贸wka
  • Like 1

5 minut temu, PancerLama napisa艂:

Pr贸bowa艂em szczoteczk膮 - troch臋 zesz艂o.

Jak膮 past臋 masz na my艣li ?

Ja do tego u偶ywam pasty do z臋b贸w "Colodent",聽 bia艂ej.

"Super biel", czy co艣 takiego w nazwie.

Mi to si臋 bardzo sprawdza, jak przesadz臋 z takim klejem. Tylko klej musi dobrze wyschn膮膰, zanim zaczn臋 szorowanie szczotk膮.

Przemek

Edited by PrzemekW
  • Thanks 1

Ja te偶 u偶ywam tego kleju i u偶ywam go dok艂adnie tak jak to pokazano w tutorialu. Sk艂adam razem dwa elementy i zapuszczam odrobin臋 kleju w szczelin臋. Zapuszczenie ca艂ej kropli spowoduje wylanie si臋 kleju poza szczelin臋. Ten klej szybko schnie i nawet jak wyp艂ynie nieco poza szczelin臋 to powinien szybko wyschn膮膰 pozostawiaj膮c jedynie 艣lad, kt贸ry farba zakryje. Nie wolno usuwa膰 nadmiaru kleju je艣li wyleje si臋 poza szczelin臋. Dr偶膮c膮 d艂o艅 najlepiej oprze膰 na czym艣 np. na pude艂ku, ksi膮偶ce. U mnie z wiekiem te偶 to przysz艂o. Po pokryciu modelu podk艂adem b臋dzie dok艂adnie wida膰 wszystkie niedor贸bki. Zawsze b臋dzie mo偶na poprawi膰 szpachl贸wk膮.聽

• Thanks 1

Dzie艅 dobry,

W dniu 3.01.2023 o 09:18, bulik58 napisa艂:

Powinienem gdzies miec metalowa lufe do armaty, km, i podstawe anteny jaka stosowali brytole na swoich pojazdach , jesli czujesz sie na silach aby to zmontowac to moge ci dac je za ,, dziekuje,, .

Je艣li chcesz zrobi膰 czo艂g gen. Maczka to nie stosuj 偶adnych proponowanych luf, tylko popatrz na zdj臋cia. Czo艂g Maczka by艂 czo艂giem dow贸dczym i nie posiada艂 armaty a lufa widoczna na zdj臋ciach jest tylko atrap膮 i musisz j膮 dorobi膰 jak i kilka innych element贸w, wi臋c si臋 zastan贸w, czy w og贸le robi膰 t臋 wersj臋. Ze znanych postaci np. czo艂g p艂ka Skibi艅skiego by艂 ,,normalny'' tylko dopancerzony ogniwami z dwoma zapasowymi ko艂ami na wie偶y i wygl膮da te偶 atrakcyjnie. Chocia偶 czo艂g Skibi艅skiego mia艂 inny kad艂ub wi臋c warto si臋 zastanowi膰 czy nie zrobi膰 po prostu jakiego艣 zwyk艂ego z 10 pu艂ku. Je艣li si臋 zdecydujesz na Maczka to poszukam swojej toczonej lufy i prze艣l臋 Ci wymiary.

Pozdrawiam

Andrzej

Edited by sas55
  • Like 1
  • Haha 1

20 godzin temu, bulik58 napisa艂:

Moze a nie musi zakryc, kup lepiej taki klej , wystarczy cieniutka warstwa kleju , dobrze trzyma. I do tego taki pedzelek , masz pewnosc ze nakladasz klej tam gdzie ma byc .

Tamiya 87038 Klej z p臋dzelkiem do modeli plastikowych EXTRA THIN CEMENT -  40ml

Jestem ciekaw czemu wszyscy polecaja ten klej od Tamki mam go ale 100% lepszy jest od Mr Hobby S ktory nie zostawia takich 艣lad贸w jak na zdjeciu. Zasada jak w Tamiya dopasuj potem przyklej.

Mr.Cement S (MC-129)

Edited by DamianosPL
  • Like 1

Czy ma to jakie艣 znaczenie jaka lufa i wersje ?! Trzeba czy nie trzeba wykona膰 go historycznie - dla mnie nie ma to znaczenia. Bardziej mi zale偶y aby czo艂g by艂 w miar臋 dobrze zrobiony i cieszy艂 oko.

• Like 1
  • Confused 1

Je艣li to ma by膰 model konkretnego czo艂gu to chyba trzeba si臋 jednak skupi膰 na detalach bo to jest modelarstwo, czyli odzwierciedlenie obiektu istniej膮cego w rzeczywisto艣ci. Je艣li chcesz go zrobi膰 jako czo艂g gen. Maczka to jednak dobrze b臋dzie zrobi膰 tak jak m贸wi臋. Je艣li za艣 ma tylko cieszy膰 oko to moje oko ucieszy pomalowany na 偶贸艂to bo zielony jest jaki艣 taki zbyt popularny.聽

1 godzin臋 temu, sas55 napisa艂:

Je艣li to ma by膰 model konkretnego czo艂gu to chyba trzeba si臋 jednak skupi膰 na detalach bo to jest modelarstwo, czyli odzwierciedlenie obiektu istniej膮cego w rzeczywisto艣ci. Je艣li chcesz go zrobi膰 jako czo艂g gen. Maczka to jednak dobrze b臋dzie zrobi膰 tak jak m贸wi臋. Je艣li za艣 ma tylko cieszy膰 oko to moje oko ucieszy pomalowany na 偶贸艂to bo zielony jest jaki艣 taki zbyt popularny.聽

Zrobi臋 co w mojej mocy.

Tymczasem praca wre.

PANA3524.jpg

PANA3526.jpg

PANA3533.jpg

Ja u偶ywam 3 klej贸w,聽 Extra Thin i takiego Extra Thin Quick Setting od Tamiya; ten ostatni jest szczeg贸lnie fajny, bo jak nie trafisz, to dmuchniesz i odparuje.

Mo偶e dlatego s膮 polecane.

• Like 1

Postanowi艂em narazie skleja膰 model w wersji z pude艂ka bez 偶adnych dodatk贸w typu lufa i dorabianie element贸w (jeszcze brak wprawy).

W ka偶dym b膮d藕 razie dzi臋kuj臋 koledze bulik58 za pomoc i propozycj臋 oddania element贸w - doceniam gest. Lecz narazie nie czuj臋 si臋 na si艂ach.

Teraz prosi艂bym o pomoc w doborze malowania/oznakowania czo艂gu. Kompletnie nie interesuj臋 si臋 histori膮 i troch臋 nie rozumie tych dywizji itd.

Wybra艂em sobie B squadron 2nd. bat welsh guards czy to b臋dzie dobre je艣li chodzi o historyczno艣膰 i 偶eby m贸c skleja膰 model tylko "z pude艂ka" ?

Z tego co patrzy艂em w internecia na zdj臋ciach historycznych by艂y takie ?!

1462361110_PANA3538_11.thumb.jpg.078ebe0b96a954a826915dabdf34b552.jpg

Edited by PancerLama

5 minut temu, bulik58 napisa艂:

Tutaj masz jednego聽 z Cromwelli tego batalionu,ponizej opis tego pojazdu ze strony聽Welsh Guards

Gwardia Walijska nieco inaczej oznacza艂a swoje czo艂gi, umieszczaj膮c bia艂e oznaczenia eskadry na bokach kad艂uba, a nie na wie偶y. Umie艣cili r贸wnie偶 numery wewn膮trz tych oznacze艅, ale nie by艂em w stanie ustali膰, czy dok艂adnie wskazywa艂y one numer eskadry, czy numer pojazdu w eskadrze.

Jest taki Cromwell z 9 Dywizjonu Walijskich Gwardii Oddzia艂u B 鈥 co wyja艣nia艂oby 鈥9鈥

Cromwell of 9 Troop B Squadron Welsh Guards 鈥 which would explain the "9"

picturepicture

Na wie偶y te偶 jest jaki艣 numer

2 godziny temu, bulik58 napisa艂:

Tyle na szybko udalo mi sie zlowic w sieci, moze ktos znajacy sie bardziej w temacie Cromwella pomoze ci bardziej

Cromwell Mk.IV, o nazwie ,, Blenheim ,, majora聽 J Spencer dcy. 2 Batt. Welsh Guard, kolejne obok聽

THE BRITISH ARMY IN THE UNITED KINGDOM 1939-45

聽 聽 聽 聽kolejne zdjecie to Cromwel聽2 nd. Welsh Guard w Trie-Chateau kolo Gisors 31.08.1944

聽 聽聽Cromwell TankThe Welsh Guards in Color- Interesting colorized photos will take you back

zdjecie czolgu (inna jednostka) z nr. na wiezy

Cromwell tank 1944

No i gra :) Dzi臋ki

• Like 1

Je艣li b臋dziesz chcia艂 zrobi膰 model Cromwella kt贸ry znalaz艂 @bulik58聽to b臋dziesz musia艂 znale藕膰 gdzie艣 kalkomanie do niego.

W zestawie kt贸ry posiadasz jest zestaw kalkomanii do zrobienia tego Cromwella jako czo艂gu liniowego z szwadronu dowodzenia 1 Dywizji Pancernej. To ta Dywizja kt贸r膮 dowodzi艂 gen. Maczek. Jest to zestaw malowania opisany po angielsku jako "Div. HQ Squadron 1 Polish Armoured Div.". Ten zestaw kalkomanii jest do艣膰 poprawnie opracowany. Nic nie musisz zmienia膰 ani szuka膰 dodatkowych kalkomanii a b臋dziesz mia艂 zrobiony fajny czo艂g w polskim malowaniu.

• Thanks 1

Dobry wiecz贸r,

4 minuty temu, Endrju napisa艂:

Je艣li b臋dziesz chcia艂 zrobi膰 model Cromwella kt贸ry znalaz艂 @bulik58聽to b臋dziesz musia艂 znale藕膰 gdzie艣 kalkomanie do niego.

W zestawie kt贸ry posiadasz jest zestaw kalkomanii do zrobienia tego Cromwella jako czo艂gu liniowego z szwadronu dowodzenia 1 Dywizji Pancernej. To ta Dywizja kt贸r膮 dowodzi艂 gen. Maczek. Jest to zestaw malowania opisany po angielsku jako "Div. HQ Squadron 1 Polish Armoured Div.". Ten zestaw kalkomanii jest do艣膰 poprawnie opracowany. Nic nie musisz zmienia膰 ani szuka膰 dodatkowych kalkomanii a b臋dziesz mia艂 zrobiony fajny czo艂g w polskim malowaniu.

Prosz臋 nie m膮ci膰 cz艂owiekowi w g艂owie i przeczyta膰 ten w膮tek od pocz膮tku to si臋 kolega dowie co trzeba zrobi膰 偶eby zrobi膰 czo艂g gen. Maczka poprawnie merytorycznie.

Pozdrawiam

Andrzej

• Confused 1

Andrzeju. 艢ledz臋 ten w膮tek od samego pocz膮tku. Czyta艂em Twoje posty. Nie pisa艂em o czo艂gu dow贸dczym gen. Maczka tylko o czo艂gu liniowym z szwadronu dowodzenia 1 DP.聽 Nie m膮c臋 cz艂owiekowi w g艂owie. Sugeruj臋 mu zrobienie modelu prosto z pud艂a z polskim malowaniem. Przeczytaj jeszcze raz co napisa艂em.

Pozdrawiam. Andrzej.聽

Edited by Endrju
  • Like 2

Ohh najmocniej przepraszam ale dla mnie nasze postaci historyczne z Maczkiem na czele to 艣wi臋to艣膰 jak i ich pojazdy. Nie doczyta艂em... Jeszcze raz przepraszam i przychylam si臋 do Twojej propozycji.

Pozdrawiam

andrzej

• Like 1

2 godziny temu, Endrju napisa艂:

Andrzeju. 艢ledz臋 ten w膮tek od samego pocz膮tku. Czyta艂em Twoje posty. Nie pisa艂em o czo艂gu dow贸dczym gen. Maczka tylko o czo艂gu liniowym z szwadronu dowodzenia 1 DP.聽 Nie m膮c臋 cz艂owiekowi w g艂owie. Sugeruj臋 mu zrobienie modelu prosto z pud艂a z polskim malowaniem. Przeczytaj jeszcze raz co napisa艂em.

Pozdrawiam. Andrzej.聽

Bardzo dzi臋kuj臋 za sugestie. Chocia偶 Panowie bardzo mi w g艂owie namieszali i mimo 偶e nie znam historii i ufam wam na s艂owo zrobi臋 "HELE"