Skocz do zawartości

Sherman IC Firefly "PL" 1:35 Asuka


SFModel

Rekomendowane odpowiedzi

Na początek chciałbym się przywitać na forum. Konto założone od ponad roku, jednak póki co ograniczałem się do obserwacji. Przyszedł czas, ze chcę rozpocząć prowadzić warsztat na forum. Głównie licząc na waszą fachową pomoc merytoryczną. Bo póki co kleję modele dla siebie i głównie na zasadzie SF - czyli z rzeczywistością mają niewiele wspólnego, chyba że producent się postarał. Stąd też mój nick. Ale naszła mnie ochota, aby jednak zrobić coś bardziej poprawnie merytorycznego. 

 

Zdecydowałem się na Shermana IC Firefly w polskich barwach. I od razu zrozumiałem, że zanim zacznę składać model muszę podjąć decyzję co chcę wykonać. Od tego zależy jakie koło napędowe wybrać, jakie koła i jakie ew. dodatki. Kalki Toro Model nr 35D30 wydają się odpowiednie. Z tego co widzę są tam do wyboru aż 3 Świetliki. Zaś model jaki mam zamiar sklejać to Asuka 35-028. Nie jestem ekspertem w Shermanach i aż w głowie mi się zakręciło, gdy uświadomiłem sobie ile jest różnych wersji itp. 

 

Dlatego od razu pytanie: czy z tego zestawu wykonam jednego z tych 3 Świetlików? Który wymaga najmniej przeróbek, bo wolałbym takich uniknąć (albo ograniczyć do minimum). 

Kwestia dodatków: lufa i gąsienice. Lufę chciałbym wymienić na metalową, gąsienice użyć inne niż te zestawowe gumowe. Co polecacie, co będzie poprawne?

 

Będę zobowiązany za pomoc. 

 

sherman-ic-firefly-z-kompozytowym-kadlubem.jpg

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć.

Zacny temat. Moja rada - jeśli chcesz porzucić się na rzecz merytoryki to xacznij od wywiadu.

Wpisz w wyszukiwarkę nazwy własne czołgów. Znajdziesz albo wątki na forum, albo zdjęcia prawdziwych czołgów. Wtedy wszystko się wyjasni.

Pytasz o dodatki. Lufa jak najbardziej godna polecenia, gąsienice i typy kol - dopiero jak się dokopiesz do zdjęcia oryginału.

Powodzenia w budowie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 minut temu, DamianosPL napisał:

Ale Asuka produkuje polskiego shermana. Wiec dlaczego akurat padł na tego?

ASUKA (TASCA) 35009SA - 1:35 Sherman Vc Firefly Polish ...

Kwestia losowości i przypadku. Takiego miałem na półce a nie innego. 

 

Cóż, możliwe że sobie utrudniłem zadanie, ale z tego co się zorientowałem, to można wykonać "Zamość" z mojego zestawu. Nie mniej w poszukiwaniach w necie słaby jestem i ciężko mi idzie coś więcej wyszukać. Stąd też prośba do osób, które mają o tym znacznie większe pojęcie niż ja. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, 

 

Zrób "ZAMOŚĆ", spokojnie zrobisz go zestawu Asuki, bez przeróbek.

Kalkomanie Toro Model nr 35D30 są ok. 

Nie pamiętam już czy wieża w modelu Asuki ma integralne do pancerzenie wieży.

Jak nie ma, to się nie przejmuj. 

 

Co do gąsienic, Zamość, jeździł na gąsienicach T-48,  polecam te - 

https://panzerwerkdesign.com.pl/pl/p/Sherman-typ-T48/43

 

Poniżej są trzy zdjęcia Shermana M4.I.c - ZAMOŚĆ z Pułku Ułanów Karpackich.

 

 

 

 

003 a.jpg

003 b.jpg

003 c.jpg

Edytowane przez bigmodel
  • Like 1
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, DamianosPL napisał:

Ale Asuka produkuje polskiego shermana. Wiec dlaczego akurat padł na tego?

ASUKA (TASCA) 35009SA - 1:35 Sherman Vc Firefly Polish ...

Bo to inna wersja kadłuba jest...

 

A co do planowanego modelu - brakuje skrzynki amunicyjnej na płytę nadsilnikowa. W zestawie asuki są - ale metalowe od amunicji 17 funtówki.

Edytowane przez martinello
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, bigmodel napisał:

Witam, 

 

Zrób "ZAMOŚĆ", spokojnie zrobisz go zestawu Asuki, bez przeróbek.

Kalkomanie Toro Model nr 35D30 są ok. 

Nie pamiętam już czy wieża w modelu Asuki ma integralne do pancerzenie wieży.

Jak nie ma, to się nie przejmuj. 

 

Co do gąsienic, Zamość, jeździł na gąsienicach T-48,  polecam te - 

https://panzerwerkdesign.com.pl/pl/p/Sherman-typ-T48/43

 

Poniżej są trzy zdjęcia Shermana M4.I.c - ZAMOŚĆ z Pułku Ułanów Karpackich.

 

 

 

 

003 a.jpg

003 b.jpg

003 c.jpg

Bardzo ci dziękuję. Zdjęcia oraz wyjaśnienia znacząco pomagają. Teraz już wiem co mogę składać. 

 

Dziękuję również za podpowiedź gąsienic. 

 

A jak z lufą? Czy ta będzie odpowiednia? https://www.mojehobby.pl/products/Lufa-do-czolgu-Sherman-VC-Firefly-TASCA.html Z opisu wynika że jest do Shermana VC, ale jak na nią patrzę to wydaje mi się identyczna. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję. No to teraz budowa powinna już iść w miarę ok. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zamówione dodatki doszły. Dorzuciłem jeszcze linę od Eureka XXL i w zestawie są też lufy żywiczne. I bardzo dobrze, bo od kiedy RB Model zaprzestał produkcji, dostępność tych luf jest mocno ograniczona.

 image.thumb.jpeg.43fc17eb1b29c80b91c35143dbbbae04.jpeg

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

RB dalej działań. Wystarczyło się wysilić i wejść na ich stronę i zamówić. Fakt że to chwilkę potrwa. Ale ja sporo rzeczy kilka miesięcy temu zamawiałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lufa RB nie jest najlepsza...

https://www.perthmilitarymodelling.com/reviews/vehicles/rb_model/rb35b07.html

Poza tym, dedykowana jest do dragona, co oczywiście nie jest dużym problemem.

Edit -> teraz zwróciłem uwagę, że najprawdopodobniej może chodzić o lufy od browningów.

Rb już nie kupisz, chyba że z drugiej ręki. Ale przecież jest master!

 

Żywiczne z eureki da podobne jakościowo do zestawowych z tańca. Metalowe są znacznie lepsze.

Edytowane przez martinello
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@martinelloTak, chodziło mi o lufy Browninga. Od działa już zakupiłem sobie Aberowską. 
 

@bulik58Wątpię aby miał Browninga, ale spytać warto. Kto wie, może gdzieś się ostały. 
 

@SnajperTBGTo co masz na stronie to są resztki, które im zostały i wyprzedają. Z tego co wiem, to RB Model jako firma dalej istnieje, ale przestawili się na produkcję zupełnie czegoś innego. Chciałeś być uszczypliwy a wyszedł brak znajomości firmy. 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks later...

Robię obecnie zaślepkę KM’u z przodu i mam pewną wątpliwość. Asuka wykonała ten element w taki sposób, że od góry może napadać woda itp. Czy ona faktycznie od góry powinna być otwarta? Czy to błąd?

 

Pytam też z tego względu, że na pierwszym zdjęciu Zamościa powyżej wyraźnie widać zarysy wnęki gniazda. Czyli zaślepka nie przykrywała go kompletnie. 
 

A może to sam otwór na KM powinien być też zaślepiony?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Tu jest link, do złego fejsa.

https://www.facebook.com/search/top?q=crcs onlus - cingoli e ruote per conoscere la storia  

 

CRCS onlus - robi renowacje Shermana M4.I.c z kadłubem typu compozyt.

Można znaleźć sporo ciekawostek w ich relacjach 😉 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki wielkie. Czyli od góry zaślepka powinna być też zamknięta. Widać wyraźnego babola Asuki. 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...

Szybkie pytanie: czy kopułka dowódcy była ruchoma? Wydaje mi się że tak, ale pewności nie mam. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 21.03.2023 o 20:12, SFModel napisał:

Szybkie pytanie: czy kopułka dowódcy była ruchoma? Wydaje mi się że tak, ale pewności nie mam. 

 

 

Tak. 

 

Cytat

Jakiego typu włazy w kadłubie miał "Zamość" ? Umieszczone pod kątem (jak w modelu Asuki) czy równolegle do osi kadłuba?

 

Zamość, miał  takie włazy, jak na rysunku po niżej. 

Widać je na zdjęciach Zamościa, parę postów wyżej.

Te włazy, można bardzo łatwo rozróżnić, wcześniejsze włazy ( te co były ustawione w osi kadłuba ) były o połowę mniejsze.

 

0026 a.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, Endrju napisał:

Z jakiego wydawnictwa pochodzi załączony przez Ciebie rysunek?

Przepraszam właściciela wątku za offtop. :D

 

Rysunek pochodzi z tej książki.

 

 

0089 a.jpg

  • Like 1
  • Thanks 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Budowę z grubsza ukończyłem. Pozostały mi jeszcze osłony peryskopów, lina i może jakieś dodatkowe graty na czołgu. Ale zdaje się, że Zamość za dużo ich nie woził. Jednak coś tam postaram się wrzucić. Przy okazji pytanie o antenę - albo jest tak cienka i na zdjęciach nie widzę, albo jej tam nie ma. Czy to w ogóle możliwe? Np.  że antena była zdejmowana? Jakoś mi się wierzyć nie chce. 

 

Za wszelkie komentarze będę zobowiązany. 

IMG_2756.JPG

IMG_2757.JPG

IMG_2759.JPG

IMG_2760.JPG

IMG_2761.JPG

IMG_2762.JPG

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.