Skocz do zawartości

Sherman IC Firefly "PL" 1:35 Asuka


SFModel

Rekomendowane odpowiedzi

Na dwóch pierwszych zdjęciach faktycznie anteny nie widać ale na zdjęciu z defilady Loreto już ja widać Generalnie te wozy w wariancie bojowym miały przynajmniej jedną antenę. Antena była z pewnością elementem demontowanym bo w przypadku jej uszkodzenia musiała być możliwość wymiany.

Czy zawieszenie masz już sklejone na gotowo? Jeśli jest poskładane tylko na sucho i masz możliwość to wymień kółka. Zamość miał kółka "dish type". Masz je w swoim zestawie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@EndrjuTo że antena była demontowana nie jest moim pytaniem, bo oczywiście jak sam napisałeś, w przypadku uszkodzenia musiała być możliwość jej wymiany. Bardziej mnie zastanawia fakt, czy załoga ją demontowały gdy nie potrzebowała (jakoś mi się wierzyć nie chce), czy najzwyczajniej jej nie widać dobrze na zdjęciach. 
 

Koła, jak już wspomniał @bigmodelsą jak najbardziej właściwe. Wyraźnie je widać na zdjęciach z 1. strony. Ale dziękuję za czujność 😉

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawsze mnie zastanawiało: te wielkie napisy z nazwami wozów zostały namalowane po bitwie o Bolonię?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to chyba skończona budowa. Gratów dużo nie będzie, bo nawet na załączonych zdjęciach też ich jakoś nie widać. Teraz biorę się za rozebranie i malowanie. W międzyczasie muszę jeszcze zdobyć odpowiedni sznurek imitujący linę, którą te graty będą przywiązane.

 

I jeszcze jedną rzecz zauważyłem, której brak. Muszę dokleić mocowanie zapasowych ognik na osłonie transmisji. Ale jeżeli dobrze widzę, to "Zamość" je miał poziomo (czyli ogniwka pionowo) a nie tak jak sugeruje instrukcja, prawda? 

 

IMG_2763.JPG

IMG_2765.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zauważyłem że niektóre Firefly-e na wieży z lewej strony miały przyspawane małe uszka do mocowania tam zwiniętej plandeki. Te uszka widać na załączonym poniżej pierwszym zdjęciu. Miał je też nasz Firefly IC Composit Pawian co widać jak się powiększy drugie zdjęcie. Podejrzewam  że miał je też Zamość ponieważ te trzy ciemne paski widoczne na wieży na trzecim zdjęciu wyglądają na paski zamocowane między uszkami.  Ale to tylko moja wizja. Pytanie czy w ogóle warto  się takimi drobiazgami zajmować. 

Chciałem jeszcze zapytać o prawą przednią płytę dopancerzenia zasobników z amunicją. Nie jestem pewien czy ja dobrze widzę ale mam wrażenie że jej górna część nie przylega do kadłuba i widzę tam szczelinę a powinna być przyspawana i szczeliny nie powinno być.

Co do kółek to oczywiście myliłem się. Zabrakło trochę wiedzy ale wzrok mnie też zawiódł. :D

 

image.thumb.jpeg.02a1c1a3813a1a00981f7d3a2bd4e795.jpeg

 

image.jpeg.faac1118ffedd6be803a881a1f817525.jpeg

 

image.jpeg.c77995a705098d35bdd4abc864100ef9.jpeg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz rację. Te uszka chyba powinny tam być. Zdaje się, że nawet Asuka je dała, bo są małe punkciki gdzie je mocować. Jeszcze się upewnię i je dorobię. 
 

Dopancerzenie wiem że jest dospawane. Na zdjęciu to wygląda jak szczelina, ale to tylko cień. Szpara jest zaklajstrowana klejem, którego tutaj nie widać. Zresztą podkład wszystko pokaże. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam, że uczepiłem się tematu płyty ale chyba źle postawiłem pytanie. Górna część płyty ta która jest już nad odlewaną częścią kadłuba to tak naprawdę jest oddzielna płyta i była oddzielnie spawana do kadłuba. W efekcie wygląda to tak jakby górna część była "wygięta" do kadłuba. Dobrze to widać to na załączonym poniżej zdjęciu. U Ciebie wygląda to tak jakby cała płyta była prosta.

 

m4_composite6.jpg.ae6c1d8c45bddbccbb73939159a29ea4.jpg

 

IMG_2756.JPG

 

W międzyczasie dopatrzyłem się jeszcze jednej drobnej nieścisłości. Otóż na Twoim  modelu występuje typ celownika mechanicznego który według mnie nie występował na Zamościu. U Ciebie występuje celownik jak na rysunku poniżej (Vane Sight) a na Zamościu występował inny typ  celownika, który dobrze widać na kolejnych dwóch zdjęciach. Zaznaczyłem je na czerwono. Twój celownik to standardowe wyposażenie fabryczne Shermanów, które najprawdopodobniej zostało zmodyfikowane przez Brytyjczyków. Niestety więcej na ten temat na dzień dzisiejszy nie jestem w stanie powiedzieć.

 image.thumb.jpeg.58d9e7cc4e12fee82bf1f52716baef28.jpeg

 

image.jpeg.31f2768e2de39ad84c4994c8b127dce2.jpeg

 

image.jpeg.72dada9de5052b0cc78c292c5f22fd8d.jpeg

Edytowane przez Endrju
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz rację @Endrju . To dopancerzenie powinno być pod kątem. Niestety Asuka to schrzaniła i zamiast element wykrzywić, dała spaw dzielący płytę i dorzuciła masę spawów wyrównawczych. 
 

Zmieniać już tego nie będę. Nie jestem maniakiem odwzorowywania modeli na 100%. Gdybym może wcześniej zwrócił na to uwagę…

 

Ale szpary tam nie ma. Cień robi swoje 😉

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym to jednak rzeźbił, bo z moją nerwicą po syfieniu widziałbym w modelu tylko to...

Zaszpachluj szparę, doszlifuj płaszczyznę, będzie o wiele lepiej (i poprawnie).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 2.04.2023 o 20:18, Endrju napisał:

na Zamościu występował inny typ  celownika, który dobrze widać na kolejnych dwóch zdjęciach.

Ten celownik mi się urwał, więc dokleję go jak już skończę wszelkie gmeranie przy modelu. Przy malowaniu szanse na ponowne urwanie są znacznie mniejsze.

16 minut temu, Lipstein napisał:

Zaszpachluj szparę, doszlifuj płaszczyznę, będzie o wiele lepiej (i poprawnie).

Szpary na żywo nie ma. Na zdjęciach cień robi swoje. Jeżeli po nałożeniu podkładu będzie widoczna, wtedy zaszpachluję.

Niestety robienie poprawek już nie wchodzi w grę. Gdybym to zauważył wcześniej... Płyta jest przyklejona na klej Contacta i dałem go sporo. Podejrzewam, że jakakolwiek próba odklejenia tego spowoduje spore uszkodzenia. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months later...

Przepraszam, że tyle czasu wątek leżał bez odzewu, bo widzę że z jakieś 2,5 m-ca, ale mając ograniczony czas wolałem go poświęcić na zabawę z nim, niż dokumentowanie postępów. Ale uznałem w końcu, że jednak coś pokazać wypada. Póki co prezentuje się model jak na zdjęciach. Ale mam wrażenie, że nie do końca umiem oddać prawdziwej kolorystki. Wszelkie komentarze mile widziane. 

 

IMG_2767.JPG

IMG_2768.JPG

IMG_2769.JPG

IMG_2770.JPG

IMG_2771.JPG

  • Like 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest git,może ciemny na wózkach taki bardziej widoczny prishejding.

 

Jest ok. ładnie podbiłeś kolorem żółtym te smugi proste na burtach kadłuba.

 

Jeśli zaczynasz zabawę aero,tego nie wiem to jest spoko.Też swojego męcze,z braku laku ale do przodu. Ja cieniowanie spartoliłem ciemną baza z początku, wyprowadzając go haj lajtami później jasną barwą. 

 

 

Edytowane przez MayonesEXG7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam to samo zdanie co Michał. Ale wydaje się, że jest już na tyle zrobiony, że można to podciągnąć olejami. A przy jasnym brudzeniu kurzem ma potencjał na fajny kontrast między ciemnym czołgiem a jaśniejszym weatheringiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za miłe słowa. Ale zapomniałem dodać, że jest dopiero w połowie drogi jeżeli chodzi o malowanie. Jest ciemny, bo teraz ma być jeszcze ciemny. Na to pójdą dalsze rozjaśnienia. Chciałem po prostu coś pokazać w temacie, pokazać że coś robię 😉

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks later...

Gdy nie ma dzieci w domu to... można nadgonić pracę nad modelem :D Malowanie dokończone, położone kalki i lakier. Teraz zostaje zabawa z wymalowaniem detali i narzędzi oraz tzw. weathering. 

Nie wiem jak wasza ocena, ale ja jestem zadowolony z koloru jaki mi wyszedł. Celowałem nie w typowy Olive Drab amerykański, tylko właśnie bardziej w brytyjski odcień SSC15 (czy jakoś tak), który ma w sobie mniej brązu a więcej zieleni. Ale znając życie po zakończeniu z olejami odcień może się jeszcze lekko zmienić.

 

IMG_2772.JPG

IMG_2773.JPG

IMG_2774.JPG

IMG_2775.JPG

  • Like 12
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...

Koledzy, prośba o poradę odn. malowania figuranta. Czy jesteście w stanie polecić albo jakiś dobry zestaw do wymalowania czołgisty, albo konkretne kolory którymi to można zrobić? Zakupiłem kolor Khaki od Ammo Mig i mam wrażenie, że jest zdecydowanie za ciemny nawet jak na bazę. Na cienie powinien być Ok. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tamka podaje katane-kurtkę w xf 60 to dunkelgelb innaczej wiec maluj tym.Kask jest zielony moze byc olive green rozjasniony żółtym lub olive drab z zoltym. Spodnie mieli zielonkawe. Na kasku poziomie paski sa brazowe a jeden na kasku kolor khaki.Nie każdy robi idealny wzór malowania. Ale na moim secie pacynek do shermana tak robie-chodzi o dowódcę i strzelniczego np. na wieży na włazach. Szukam pdf z setami i malowaniami np. tamki

Screenshot_20230727-101919_Chrome.jpg

Edytowane przez MayonesEXG7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, SFModel napisał:

Koledzy, prośba o poradę odn. malowania figuranta. Czy jesteście w stanie polecić albo jakiś dobry zestaw do wymalowania czołgisty, albo konkretne kolory którymi to można zrobić? Zakupiłem kolor Khaki od Ammo Mig i mam wrażenie, że jest zdecydowanie za ciemny nawet jak na bazę. Na cienie powinien być Ok. 

 

W instrukcji FF z Taski jest takie rysunek. 

 

Drugi schemat do ekipa z A34 Comet, podobny schemat malowania Brytyjczyków.

Wersja na jesień/zima.

W takie kombinezony jest ubrana załoga Zamościa.

 

I trzecie zdjęcie, to oryginalny zimowy kombinezon.

 

Dodatkowo - Kapral Pułku Ułanów Karpackich, Włochy, lipiec 1944 - czerwiec 1945 r.

https://army1914-1945.org.pl/polska/wojska-ladowe-ii-rp/uzbrojenie-wyposazenie-i-sprzet-wojsk-ladowych-ii-rp/ekwipunek-mundury-urzadzenia-i-sprzet-ii-rp/323-pulk-ulanow-karpackich-wlochy-1944-1945-r-sylwetki-zdjecia

 

012222.JPG

012223.JPG

M.3.jpg

Edytowane przez bigmodel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, martinello napisał:

Ale Firefly jest brytyjski, a powyżej jest malowanie amerykańskich figurek. Coś nie gra...

W sumie racja, z telefonu pisalem. Wybaczta😀  Z przyzwyczajenia do U.S. Army i Shermana.

Edytowane przez MayonesEXG7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, martinello napisał:

Ale Firefly jest brytyjski, a powyżej jest malowanie amerykańskich figurek. Coś nie gra...

Taaa, dokładnie to samo mi się rzuciło 😉 

 

@bigmodelDzięki, zdjęcie prawdziwego munduru na pewno się przyda. Mowa o tym kapralu.

 

Generalnie zadając pytanie o farby liczyłem o wasze sprawdzone kolory, których ew. wy używacie do malowania swoich figurek. Wiadomo, że instrukcja swoje a malowanie swoje. W końcu ja czołgu też nie maluję wg instrukcji, ale wg własnej receptury. 

 

Nie mniej to co powyżej będzie pomocne, bo wiem teraz w jakim kierunku mam podążać. Dziękuję.

Edytowane przez SFModel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.