Skocz do zawartości

Farby Ammo Mig - pytania o Transparator, Scratches Effects i pierwsze kroki


Amarok

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

Zaczynam przygodę z modelarstwem, aby mieć jakiś sensowny start zdecydowałem się na farby Ammo by Mig i zakupiłem na start jedną z jego książek gdzie pokazuje proces malowania od początku do końca (Encyklopedia Pojazdy Pancerne - Kompletny Proces vol. 6). Jako pierwszy model leci Merkava od firmy Tamiya.

 

Używam aerografu, testowałem go na dwóch modelach nakładając podkład. Teraz chce przejść przez cały proces 😉 i idę zgodnie z książką Miga. Od razu nasuwają mi się pytania na początkowych etapach (tutaj używam wyłącznie produktów Ammo by Mig):
 

  1. Pierwszym etapem jest nałożenie farby bazowej (One Shot Primer Grey w tym przypadku), używam tutaj aerografu HARDER & STEENBECK ULTRA 2 in 1 (dysza 0,2) i nie było żadnych problemów. 
     
  2. Kolejnym krokiem jest nałożenie koloru A.MIG-0132 (Sand grey). Nie byłoby to nic dziwnego, jednak Mig w swojej książce poleca położenie go z dodatkiem 30% Transparatora - i tutaj moje zdziwienie, bo farba zrobiła się w konsystencji mleka, nakładanie nie jest już tak łatwe jak przy pomocy primera. Dodatkowo zauważyłem, że w niektórych miejscach pojawiają się pory (widać farbę bazową) i momentami aerograf chlapie mi farbą po modelu (pojawiły się kropki farby na modelu w kilku miejscach).
    1. Czy to jest normalne przy rozcieńczaniu farby za pomocą takich dodatków? A może dobrana mieszanka była zła? Czy wielkość dyszy (zmieniłem z 0,2 na 0,4) ma tutaj też znaczenie
    2. Zauważyłem, że na cały model wykorzystałem cały pojemnik farby 17ml. Czy nie za dużo jej położyłem?
       
  3. W książce kolejne kroki to nałożenie Scratches Effects 2010 (dwie warstwy) i ostateczną warstwę koloru Sinai Grey 82 0131. Następnie uzyskanie effektu chippingu poprzez usunięcie w niektórych miejscach Siani Grey.  Rozumiem, że robimy ten proces jeden po drugim?
     
  4. Kolejne ważne pytanie do Was: Następny etap to łosze - Czy nie powinniśmy wcześniej zabezpieczyć naszej pracy lakierem przed ich nałożeniem? Niestety w książce w ogólnie nie ma chyba nic o lakierze i kiedy mamy go nakładać, czy istnieje możliwość ze ich nie używają, pominęli przez pomyłkę?

    Z góry dziękuję za pomoc :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2. Generalnie farby akrylowe MIG wymagają rozcieńczania i przygotuj się na to, że każdy kolor może wymagać nieco innej proporcji aby uzyskać oczekiwany efekt. Nie musisz stosować oryginalnego rozcieńczalnika firmy MIG, mogą być inne tańsze do akryli i też będzie dobrze. Przy dłuższym malowaniu można dodać  kroplę  retardera, bo farba zasycha i zapcha Ci aero.

Jeśli pojawiły Ci się kropki i chlapie to prawdopodobnie masz złe proporcje farby i rocieńczalnika lub ciśnienie z kompresora - poszukać sobie na forum informacji na ten temat - bo jak malować - naprawdę dużo o tym napisano. 

Radziłbym zrobić trochę testów najpierw np. na pudełkach po jogurtach a potem malować model. Dobrać optymalne rozcieńczenie farby, ciśnienie, przetestować. Z czasem wszystko opanujesz. Na początku wszyscy mają takie problemy, a farby które wybrałeś nie ułatwiają tego startu.

Nie wiem czy cały pojemnik można zużyć na model, bo nie wiadomo jaka to skala. Jeśli do 1:72 zużyłeś cały pojemnik to coś jest nie tak.

4. Ja kładę wcześniej lakier błyszczący. Jeśli chodzi o wash jest dużo wątków i warto przeszukać forum. Pierwszy jaki mi się nawinął https://modelwork.pl/topic/3659-wash/#comment-58237

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 months later...
W dniu 7.02.2023 o 00:47, Amarok napisał:

 sensowny start- farby Ammo by Mig

Moim zdaniem te pojęcia są sprzeczne. Nawet producent o tym wie, skoro potrzebna jest encyklopedia, żeby ich używać. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.