Skocz do zawartości

[Berlin 1945] kilka T-34-85 różnych firm w 1/72


neptun1939

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.
 W majówkę mam więcej czasu, a warsztat coraz częściej zaczyna przypominać mema, tylko zamiast książek ( z książkami tak mam w pokoju xd ) są modele:
WdHWeTs.jpg

Zaczynam zbiorczy warsztat T-34 pod dioramę "Rozbić barykadę! Berlin 1945" i inne przyszłościowe winietki z Operacji Berlińskiej. Docelowo będzie tutaj wykonane kilka sztuk T-34 ( koło 10? ) różnych firm - wszystkie w malowaniach z operacji berlińskiej. 
 Na pierwszy ogień idzie model ze Zvezdy:

djyffYI.jpg

NtDEJR0.jpg

In-box:
ogcuSAw.jpg

Do tego duża instrukcja (A-3) papierowa i malutki arkusik z kalkami do jednego malowania nr.82 i napis "Naprzód na Berlin!" bez podania jednostki, ani okresu malowania.
Gm3RB4H.jpg

Kilka zbliżeń na detale:

MlOov61.jpg
YofGL5O.jpg
caGAFjD.jpg
cjYwKCO.jpg
FJPOwiw.jpg
Ka1Kqux.jpg
O2RA0zx.jpg
udNplFZ.jpg

 Na pierwszy rzut oka i po przejrzeniu kilku filmików na YT model zapowiada się jako przyjemna i szybka budowa. Detal bardzo fajny. Przeróbek nie przewiduję. Z dodatków to lufa KMu z igły 0,6mm, metalowa lufa, brakujące uchwyty z drucika miedzianego.  Zamówione mam dwa modele lufy: D-5t i ZiS-S-53. Tutaj proszę znawców Tetek o pomoc w wyborze właściwej,  bo nie wiem jakiej fabryki jest to  model T-34. 
 Z malowaniem na chwilę obecną mam problem - teoretycznie na operację berlińską powinien mieć białe pasy na wieży - ale czy każdy je miał? Tutaj muszę przejrzeć zdjęcia. 
 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, neptun1939 napisał:

.Tutaj proszę znawców Tetek o pomoc w wyborze właściwej,  bo nie wiem jakiej fabryki jest to  model T-34. 

Bardzo proszę !!! Fabryka 183

http://www.missing-lynx.com/articles/russia/rpt34/rpt34.htm

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, Kolekcjoner WP napisał:

*czy masz zamiar zrobić polskiego t-34 z 1 Drezdeńskiego Korpusu Pancernego? 

 Pewnie kiedyś zrobię 😉 Na chwilę obecną skupiam się na aktorach do dioramy z Berlina ( sowiety)

 Wczorajsze boje zakończone w nocy po 2.
 Wycięte i obrobione 50% kół. Większość czasu spędziłem na zabawie z pocienianiem błotników.
 Porównanie tego co było z tym co udało się osignąć:

dfyVhch.jpg
Oinetxk.jpg
Błotniki z przodu i z tyłu mam skończone - walczę z tymi biegnącymi przez całą długość kadłuba

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powoli do przodu. Bryła kadłuba prosto z pudła prawie zrobiona. Wieża zaczęta. 
 Wydechy:

oT6lcPp.jpg

I po nawierceniu - widać przy okazji pocienione błotniki:
kVpD45R.jpg

KM zestawowy był taki:

1Hctg9R.jpg

. Dodałem brakujący otwór do mierzenia i wymieniłem lufę na igłę 0.6 mm. Wklejony specjalnie krzywo, nie w statycznej pozie, bo docelowo diorama ma być dynamiczna:
caqFFVg.jpg
Z wieża pojawił się mały problem. Po wciśnięciu części włazu na miejsce, został on rozsadzony przez naprężenia - czop mocujący jest trochę za duży w stosunku do otowru:
6xepMCJ.jpg
Pęknięty w 3/4 właz został szybko zdjęty i przejechany Mr.ThinCementem, a czop całkowiecie wycięty:
YLbfJM5.jpg

Części wieży obrobiłem z pozostałości mocowań ramki:

huXlan6.jpg
GTFS3WC.jpg
 Trzeba dodać po jednym spawie pionowym na stronę, bo był zalany połączeniem z ramką. Nad wieża dopiero będę siedział, na razie na ile się dało połączyłem zestawowe części.
V1dudKl.jpg
tNU1fmO.jpg
Kilka ujęć błotników, które wymagają zmęczenia jeszcze. W jednym miejscu (pod piłą) już zacząłem ( przez przypadek wyłamałem fragment i by zamaskować tą usterkę zrobiłem lekkie rozerwanie).

1sSZTXj.jpg
RfGEShg.jpg
wMBTgt9.jpg
AJBVg79.jpg
rzhuTeu.jpg
OmZOSFU.jpg
Na koniec to co jest bazowo obrobione. Miejscami trzeba jeszcze troszkę podszpachlować, bo są lekkie szaprki.
d6yE0c4.jpg
I to co jeszcze zostało:

IeDeXmr.jpg

Ogólnie model bardzo przyjemny w budowie. Minusem są "snap fity", które nie zawsze pasują i często są między częściami tak łączonymi małe szparki + niektóre części mają luzy i się nie trzymają. Kolejny minus to, konieczność ścisłego trzymania się instrukcji ( kolejności). Ja się zastrzeliłem w jednym miejscu (sklejenie kadłuba) i miałem troszkę kombinacji, by połączyć pierścień mocujący wieżę ( wkładany od spodu kadłuba)z dolną częścią wieży, gdzie oba detale łączą się na klik...  Takie rozwiązanie będzie stanowić problem przy malowaniu, bo wieży nie da się już zdjąć. Z kolei zachowując kolejność z instrukcji niemożliwym jest pocienienie błotników. 
Teraz skupię się na kadłubie - wieży za bardzo nie mogę ruszać - potrzebuję lufy, by móc ją zamknąć, obrobić połącznie i dodawać detale.
 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajna robota, takie prace lubię :super:. Lufa km-u wg mnie przewymiarowana. W skali 1:72, lufa Diektiariewa ( kal. 7,62mm + grubość lufy ) to sądzę, że max. 0,3mm + malowanie i byłoby ok. Wiem, że z igłami poniżej 0,4mm jest problem, ale może ja nie trafiłem akurat...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

KM może faktycznie za duży. Jako ciekawostka: ma taką samą średnicę jak zestawowa imitacja 😉 

 Wszystkie fabryczne części obrobione i całość poskładana - część elementów tylko lekko nałożona (min. koła, gąsienice, zapasowe ogniwka gąsienic, haki z tyłu)
PbiT0gd.jpg
NlRzUIS.jpg
Qak8j7s.jpg
Lampa zestawowa:
7RFCVuY.jpg
I nawiercona, na swoim miejscu - resztę zrobić musi malowanie. Tutaj akurat był zonk, bo niby Snap-fit a nie dali otworu do jej zamontowania
is7JYOH.jpg
Haki z tyłu troszkę się mi nie podoba pozycja ich, czy oby nie są o180* odwrócone, ale tylko tak pasowały - muszę zweryfikować ze zdjęciami 😉
PbzkEGI.jpg
Dalej walczę szpachlą wodozmywalną ze szparami wokół wydechów:
mdaHE0d.jpg
 Teraz zacznie się weryfikacja wanny ze zdjęciami i ew. dorabianie części ( na pewno klakson, którego nie ma w zestawie), dodawanie spawów, uchwytów itp.
 Zamówiłem też dedykowany zestaw farb do sowietów od Hataki. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Producent ewidentnie popełnił błąd i przewymiarował km, ale czy to oznacza, że poprawiając fabrykę mamy robić tak samo źle? Otwór celownicay także jest wg mnie za duży. To się rzuca w oczy bardziej niż te niedociągnięcia przy wydechach ( sądzę, że klej mocniej topiący by to załatwił plus końcowe brudzenie - teraz to jest dopiero kłopot, by tę szpachlę usunąć). Powodzenia w dalszych pracach 👍.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problemu z usunięciem tej szpachli praktycznie nie ma - jest wodozmyalna 😉 

 Podgoniłem kadłub. Pozostało dorobić i dodać klakson. Zastanawiam się, czy nie wyciąć jednego błotnika z tyłu. Nad przednimi też jeszcze się zastanowię czy jeszcze je jakoś męczyć, czy zostawić jak jest - muszę zdjęcia przejrzeć. 
 Nie podobały mi się zbiorniki paliwa - były krzywe i częściowo opaski nie występowały, więc poprawiłem je:
bNqCnDl.jpg
qIUPme3.jpg
Wydechy obronione i dodane uchwyty dla piechoty nad przedziałem silnikowym:
AbCvl8V.jpg
Kadłub prawie skończony - dodane uchwyty desantowe dla piechoty. Wszystkie z drucika 0,3 mm, szerokości 6,95mm - przeskalowane, z lekkim zaokrągleniem, oryginały miały fi 2,68 cm i długość 51 cm - wzięte z wątku o t-34-85 z Sanoka tutaj z forum:
hBywszd.jpg

RyuZVNP.jpg

DebpH5F.jpg

Dodane zatrzaski pod dolnymi uchwytami do holowania:
qeb4s3j.jpg

Pogięte na ciepło błotniki:
1URxYg3.jpg

Dodany uchwyt na klapie rewizyjnej silnika:
H1xY61O.jpg

r5WbIlZ.jpg

Teraz czekam na lufę by móc wieżę zacząć.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poprawiłbym te opaski wokół zbiorników - przede wszystkim wszystkie jednakowej szerokości bo w tym momencie masz kilka rożnych, i poza tym są trochę za szerokie.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgodnie z sugestiami poprawiłem opaski wokół zbiorników - zostawiłem najcieńsze ( 0,93 mm) i dorobiłem w 2 pozostałych ten sam wymiar. Na jednym zbiorniku uszkodziłem kryzę podczas usuwania kleju CA i musiałem naprawić to - papier + CA + szpachla dały radę 😉
 Poprawiłem też jeden uchwyt, który szedł krzywo. Usunąłem też jeden z tylnych błotników bo się mi nie podobały jego uszkodzenia.
 Na wieży dorobiłem uchwyty i w złomie znalazłem ogniwka od T-34 zostaną dołączone do modelu tak jak na jednym znanym zdjęciu z Berlina. Zastanawiam się czy nie poprawić ( zmniejszyć wysokość) tych 6 uchwytów, bo między nimi jeszcze muszę 3 cyfrowy numer odlewu dodać... W zakreśleniu znalezione jamki skurczowe - zalane klejem CA. Dziś będę je szlifował i wrzucał podkład na kadłub.
Foty sprzed poprawy uchwytu na pancerzu górnym
wEZJsIB.jpg
DxTUeGa.jpg
Tutaj dobrze widać jak skubany uciekał w bok:
IUPwKTg.jpg
Zbiornik naprawiany:
nAYH3We.jpg
G98fmfr.jpg
ITgFi6X.jpg
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odtłuszczanie z aero:
ttE22wy.jpg
I w podkadzie:
MOXgs6L.jpg
EuHbV48.jpg

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś dotarły farby i lufa. 
SL6ZYdj.jpg
 Na koła wrzuciłem kolor kamuflażu:
8N3YNai.jpg
crajxci.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Czasu jak na lekarstwo, ale walczę.
 Dodany numer odlewu na wieży. Ostatnia cyfra celowo krzywo, bo niby tak ma być wg. rysunku. Fakt mogły być mniejsze, ale nie udało mi się wygiąć mniejszych. Uszy na wieży ( krzywe i za duże + zalane klejem) usunięte - nowe będą z giętego plastiku ( rozciągnieta ramka nad płomieniem). 
lGWTwRK.jpg
Usunięta zestawowa lufa i przygotowane miejsce na aluminiową:
xx003dX.jpg
I po przymierzeniu na sucho lufy, wniosek, że trzeba będzie jarzmo skleić w jednej pozycji na stałe, bo lufa go przeważa :
UTxjZon.jpg
Wieża sklejona i łączenie pokryte szpachlą w płynie od Gunze. Mocowanie na "klik" usunięte, bo po pierwszym wklejeniu okazało się, że jest za duża szpara i nie da się tego lepiej spasować:
mKuctAQ.jpg
Bandaże kół zmalowane. Teraz brudzenie ( kurzenie jakimś piaskowym/ziemnym i później ceglanym pyłem):
jybDFMn.jpg
Kolejne aktualizacje niebawem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powoli do przodu. 
 Dorobiłem klakson:
https://i.imgur.com/qJaeEF1.jpg
Następnie na całość poleciał podkład.
https://i.imgur.com/WFS1m9L.jpg
KTMCCj2.jpgz8HL98w.jpgs6TB8F5.jpg47ifY0e.jpgPoprawione uchwyty na wieży oraz nowy numer (mniejszy)
lN86UH6.jpg

Następnie środek paneli pokryłem czarną farbą, pod marmurek. Na czerń i całość wleciała jakaś zieleń, Panzerschokoladenbraun oraz Iraqi sand. Wszystko emalie - baaaaardzo dawno nimi nie malowałem ( z kilka lat?) i praktycznie musiałem uczyć się wszystkiego nowo (rozcieńczenie itp). Dziś wrzucę jeszcze jakieś odcienie zieleni i brązu z akrylu, a w weekend wleci kolor kamuflażu.
mdZBBix.jpg
3XpXtKD.jpg
4GtoeRT.jpg
2A9IQ50.jpgJ5lLM0H.jpg

CXdTOJw.jpg
JQoKfz2.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wleciał kolor na całość. Poprzednie zabiegi fajnie widoczne - ani za mocno, ani za słabo. Teraz na całość leci gloss, kalki i później biedronka. 
Zdjęcia jedne w komorze malarskiej przy sztucznym świetle, drugie na polu przy pochmurnej pogodzie robione.

t3G3x74.jpg
bA5atXe.jpg
SBmw0gu.jpg
SDn7UEo.jpg
Lm0Zo6C.jpg
AH2pn73.jpg
CAKMGkf.jpg
jTgcPOa.jpg
cpRqBWv.jpg
zPfcwvm.jpg
SIDprCh.jpg
ZFyxLAm.jpg
HcQvAU6.jpg
k2UhKOw.jpg
h0bcX5w.jpg
nJprNnm.jpg
k07LL0L.jpg
oOBEgMl.jpg
PCZ90k9.jpg
8rkwwWO.jpg
UUtJeV9.jpg
3RfMz09.jpg

 

 

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolejne postępy.
Kalki położone. Napis dałem tylko z jednej strony - nie spotkałem się na zdjęciach by napisy były na dwóch stronach wieży. 
E9FnMCC.jpg
 Wjechała biedronka. 
zEKCm2X.jpg
I po rozmazaniu:
IIJY7a1.jpg
D3LLcOu.jpg
Tutaj mam wrażenie że jest zbyt zielono, ale po dalszych zabiegach powinno to się zgubić 😜
5jUY9dV.jpg
MZgM1WI.jpg
LuWvSZr.jpg

Jutro postaram się pocieniować olejami co nieco 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Koniec coraz bliżej. Po zabawach z olejami zaczynam zabawę z pigmentami. 
 Gąsienice, na górne (zewnętrzne) powierzchnie pójdzie jeszcze błotko i pył ceglany, dolna część ( wewnętrzna dopiero czeka na ożywienie)
Rk7TFKV.jpg

adDXf1E.jpg

I cała bryła ze zmalowanymi detalami. Elementy metalowe w trakcie postarzania:
oY2trCr.jpg
tu widać, że na zapasowych ogniwach muszę zmalować paski, ale to jak skończę zabawę z pigmentami
mH2fEEo.jpg
jyKNvR2.jpg
jSqPfu3.jpg
0suOy60.jpg
BHfgPP2.jpg
I w innym świetle:
Jwsykbi.jpg
tINf89Q.jpg
pqqgM1O.jpg

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odzewu brak, ale jedziemy z tematem
Przy pomocy takich jegomości zrobię błoto:
VExg8bu.jpg
I pierwsza warstwa położona i zabezpieczona pigment fixerem. Jutro wjeżdżają oleje mokre pigmenty. ( Obcnie robię tylko błoto za gąsienicami, by móc zamknąć bryłę (posklejać całość)
WmhN5GP.jpg

BTRnGpN.jpg

g4BGgJB.jpg

OJzaqKe.jpg

scJ73VP.jpg

Gąski od góry skończone - zostało je przetrzeć tylko by uwypuklić wystające framgenty. Oprócz 2 ziemistych pigmentów miejscami dodałem "brick dust"
0FR9jrB.jpg

sm2V2Qx.jpg

Myślę, że jutro uda się skończyć błoto pod wanną i wrzucić na całość glossa pod washa.

 

 

 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak dla mnie jeden z przyjemniejszych warsztatów na forum :D Bardzo ładnie to wygląda! czekam na koniec. Pamiętaj, że: "czołg po tygodniu wygląda jakby przeszedł piekło roniego". Twierdzi tak przynajmniej oficer LWP z którym mam przyjemność się znać. Dodaj jakieś obicia zacieki i będzie super!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 godzin temu, p2288 napisał:

Dodaj jakieś obicia zacieki i będzie super!!!

Obicia będą, podobnie jak zacieki -  w tym białe z napisów (spływająca farba)

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gąsienice skończone, podobnie jak błoto na wannie za zawieszenie. Zostały założone na swoje miejsce, teraz pozostało je przykleić do kół, by nie lewitowały.
Na koła wewnętrzne, od strony zewnętrznej ( tej widocznej w prześwicie między płytą dolną a podłożem) dodałem błoto.  Na fotach jeszcze ciemne i mokre, bo pigment fixer schnie.
R0ramVT.jpg
KdTlGGr.jpg
9WZ0Jv7.jpg

74DFnge.jpgBAaw1Ee.jpg
b73YWFZ.jpg
mlI0fGP.jpg
Na dolną część błotników dałem Mud Effects lekko przysypane pigmentami ziemnymi. W końcowej fazie na całość podwozia i tak zostanie napylony jasny kurz.
7ezT9Ib.jpg
L9Qb5hN.jpg
9JqiGIy.jpg
I teraz pytanie do bardziej doświadczonych. Czy Light Dust Deposit  (AK 4062) można nanosić z Aero?  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Generalnie jest prawie skończony (80%?) . Zostało skleić linę i antenę co się ułamała. 
Dodane zacieki z białej farby oraz obicia (Pactra nanoszona pędzlem lub gąbką: Russ Armor Green, później Jungle Green i na sam koniec Gunmetal). Z gunmetalem troszkę przesadziłem i miejscami nie wygląda na razie za fajnie, ale to zniknie po kurzeniu całości. Zielonych obić na zdjęciach prawie nie widać na fotach, w rzeczywistości też są średnio widoczne - zobaczymy co będzie po macie, bo tutaj dużo odbioru psuje gloss i załamywanie się światła.  Zastanawiam się nad kilkoma Iwanami desantu na pancerzu. Rupiecie i śmieci wszelkiej maści na bank dojdą po kurzeniu ( skrzynki amunicyjne, może jakieś Trofiejne fanty 😉 ) . Obecnie dostał glossa na całość pod Wash. 
cNtgTJB.jpg
pfYP4C5.jpg
0is5cV5.jpg
lrTvOvD.jpg
pdEAM5q.jpg
BRxOowz.jpg
Fa6ipPE.jpg
a9mCo49.jpg
VmCbuM3.jpg
k9eaEtt.jpg
n8LyzGF.jpg
TIFDFpZ.jpg
ehITAme.jpg
0M77nmD.jpg
X4kBrcz.jpg
od7RHE9.jpg
nkVQKJv.jpg
jmD0ZDo.jpg
sZLdEZk.jpg
Ot68XSQ.jpg
HEVw89o.jpg
tpEZajK.jpg
bfZzyI1.jpg
Ostatnia fota pancerza górnego, mocno podrasowana by było widać zielone obicia, ale i tak ich nie widać... 
5Ifc9Jt.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Pierwszy skończony. W przyszłości dojdzie jeszcze wpasowany jeden-dwóch fizylierów ostrzeliwujących się z za wieży i jakieś skrzynki. Ale to już podczas wpasowywania na dioramkę.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.