Skocz do zawartości

Polikarpow R-5 i R-Z w trzech odsłonach, 1/72


JWM

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie,

Kontynuuje ale tylko częściowo wątek modeli w technice wakuform.  Chciałbym podzielić się zdjęciami trzech wariantów rodziny samolotów Polikarpowa R-5: samolotu liniowego (bombowo-rozpoznawczego), wersji transportowej i wersji rozwojowej R-5, mianowicie R-Z. Modele to odpowiednio wakuforma z pionierskiego okresu działalności MPM, wtryskowy model firmy Apex (znany tez z Encore itp.) oraz wtryskowy short run ze Special Hobby .  Wszystkie modele mają korygowane kształty do planów z monografii R-5/R-Z Masłowa.  Reportaż z budowy jest dostępny na Britmodellerze, łatwo się go znajduje w googlach wpisując mój nick JWM, nazwę samolotu i britmodeller. 

Model MPM w malowaniu z inwazji  na Polskę, wrzesień 1939, transportowy z frontu wschodniego i R-Z z Hiszpanii. 

Pozdrawiam

 

poli DSC04963.jpg

poli DSC04962.jpg

poli DSC04960.jpg

poli DSC04959.jpg

poli DSC04958.jpg

poli DSC04957.jpg

poli DSC04610.jpg

poli DSC04609.jpg

poli DSC04608.jpg

poli DSC04606.jpg

poli DSC04605.jpg

poli DSC04603.jpg

poli DSC04917.jpg

poli DSC04915.jpg

poli DSC04914.jpg

poli DSC04912.jpg

poli DSC04911.jpg

poli DSC04909.jpg

poli DSC04908.jpg

Edytowane przez JWM
  • Like 15
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, skarczu napisał:

Bardzo mi się podobają, szczególnie ten w zimowym malowaniu 👍.

Dzięki! To jest głęboka konwersja z tego bardzo elementarnego i  kiepskiego Apexa/Encora. Ciekawostka - dorabiane w modelu  zasobniki transportowe pod skrzydłami służyły do przewozu ludzi,  po 4 osoby w każdym!  

 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Twoje modele to naprawdę rewelacja. :super:

W epoce świetności vacu robiłem podejście do Mustanga. Podejście niezaliczone. Więcej podejść nie było a Mustang zamiast na półce wylądował w koszu.

9 godzin temu, JWM napisał:

zasobniki transportowe pod skrzydłami służyły do przewozu ludzi,  po 4 osoby w każdym!

A na wyposażeniu zasobnika była flaszka i musztardówka bo kto by na trzeźwo dał by się w tym zamknąć. :mrgreen:.

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisano (edytowane)
19 godzin temu, Kolekcjoner WP napisał:

Bardzo ładnie wyszły! Vacuformy, to już wyższy poziom modelarstwa. Szacun :brawo:

 

W jaki sposób zrobiłeś zimowy kamuflaż? 

Dzięki! Zimowe kamuflaże robę kładąc najpierw biały a polem pędzelkiem retuszerskim imituje ciemniejsze odrapania.  Wypróbowałem to kiedyś na Storchu   

a potem na Me 321.    Dornierze Do 26 i na majbardziej "odrapanym"  He 111 Z.... :) (edit - usunęłem linki, bo chyba tego wymaga regulamin forum...)

Ale  łatwo się je znajduje w googlach wpisując mój nick JWM, nazwę samolotu i britmodeller. 

Może powinienenem pokazać je oddzielnie? 

Serdecznie pozdrawiam

JWM

 

Edytowane przez JWM
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Endrju napisał:

A na wyposażeniu zasobnika była flaszka i musztardówka bo kto by na trzeźwo dał by się w tym zamknąć. :mrgreen:.

Zapewne tak było, ale obawiam się, że tak też ewakuowano rannych, mogli mieć większą motywację do odbycia takiej podróży... 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisano (edytowane)
15 godzin temu, mig napisał:

Cała trójka bardzo ładna :super:

Dziękuję bardzo!

Teraz dostępny jest bardzo ładny model R-5, tylko w wersji podstawowej jak dotąd, z firmy AMG (oprócz 1/72równiez w 1/48 i 1/144). Planuję zrobic jeszcze R-5 w czwartej odsłonie...

Pozdrawiam

JWM

 

Edytowane przez JWM
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 22.05.2023 o 23:16, JWM napisał:

Dzięki! To jest głęboka konwersja z tego bardzo elementarnego i  kiepskiego Apexa/Encora. Ciekawostka - dorabiane w modelu  zasobniki transportowe pod skrzydłami służyły do przewozu ludzi,  po 4 osoby w każdym!  

 


poszukałem… 8-miu spadochroniarzy w każdym zasobniku! 16-tu ekstra :)

 

image.jpeg.02fc72990f73dca203fa8c9316cc81c9.jpeg

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisano (edytowane)
2 godziny temu, Kon_Bar napisał:

poszukałem… 8-miu spadochroniarzy w każdym zasobniku! 16-tu ekstra :)

No tak! To jak 18 osób w maluch 126 p.... Zasługiwało na zdjęcie! 

8 godzin temu, zaruk napisał:

Bardzo ciekawe modele i wykonanie też zacne.

Druga odsłona najbardziej mi się podoba.

Dziękuję!  W mojej ocenie też ta zimowa "limuzyna" jest najbardziej  efektowana.  Pierwszy to waku, wiec z natury pracochłonny. Ale wbrew pozorom to bardzo dużo pracy było z tym R-Z ze Special Hobby, zmieniałem w nim np. cięciwy skrzydeł i obrys całego tyłu, tak by uzgodnić z planami z książki Masłowa.  Reportaż z budowy wszystkich trzech jest na Britmodellerze,  ale jak przeczytałem Regulamin to przyjęłem do wiadomości, że nie wolno tu publikowac linków do reportaży z budów na innych forach...

 

P.S.

Jestem tu nowy i mam jakis problem że nie mogę dawać "reakcji" (lików)- dam kilka i pojawia mi się okienko,  że wiecej nie moge. Jaki jest limit?

Edytowane przez JWM
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.