Skocz do zawartości

Zegar z Ducati


Sitof

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Mój syn zdał egzaminy na prawo jazdy AM - postanowiłem uczcić to wydarzenie zrobieniem czegoś ciekawego. Wpadłem na pomysł zrobienia zegara ściennego z wyjeżdżającym z niego motocyklem. Do tego projektu wybrałem model Ducati 1199 firmy TAMIYA...

22449_rd.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Model postanowiłem wzbogacić efektami świetlnymi co w znacznym stopniu skomplikowało projekt - ale czego się nie robi dla syna 😉

Aby nadać dynamiki całości wymyśliłem, że motocykl  będzie połączony z Tłem zegara tylko w jednym punkcie - kontaktu z tylnym kołem. Tutaj kolejne wyzwanie mojej CHOREJ WYOBRAŹNI- uzyskać efekt kręcących się kół. Uznałem, że najlepiej będzie użyć twardych miedzianych drucików, które z jednej strony zapewnia sztywność całości a dodatkowo będzie nimi można podłączyć napięcie do diodek. Druty zostały poprowadzone przez oponę, tylny wahacz do silnika a z tamtą droga wolna...

IMG_20201213_192701.jpg

IMG_20201213_213122.jpg

IMG_20201214_182454.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, Kolekcjoner WP napisał:

Świetnie wygląda rura wydechowa. Jak osiągnąłeś efekt przegrzanego metalu?

 

Nie twórzmy fikcji... Rury w tym modelu nie mają nic wspólnego z efektem widocznym na "realnych" motocyklach tego typu... Nomen omen dlaczego rura miałaby się aż tak "wygrzać" na swoim najdłuższym i prostym odcinku?   :)  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Dzięki za konstruktywną krytykę - faktycznie trochę mnie poniosło z tym przepaleniem rury - mogłem je zrobić bliżej zagięcia, ale w tym modelu rura jest mało widoczna a chciałem troszkę poeksperymentować z zestawem do przebarwiania rur (nigdy tego wcześniej nie robiłem), aby to było finalnie widoczne nie było zbyt dużego pola manewru. Jeśli chodzi o zestaw to zestaw BILMODELu - bardzo wdzięczny do pracy.

IMG_20230722_092522164.jpg

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tarczę zegara zaprojektowałem samodzielnie - chodziło mi o to aby w jakimś stopniu przypominała zegary motocykla. Podświetlenie zrobiłem z listwy LED (zasilaną na USB), która ma pilota i można za jego pomocą zmieniać kolory, natężenie czy po prostu włączać czy wyłączać. Wyzwaniem były wskazówki, które aby były lepiej widoczne trzeba tło wyciąć i wkleić w nie małe podłużne pryzmaciki z pleksi.

IMG_20201222_000312.jpg

IMG_20201222_000335.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla podkreślenia dynamiki (oprócz efektu kręcących się kół) postanowiłem dodać efekt smugi świetlnej (zrobiłem je z rurek z pleksi), którą można zobaczyć na rożnego rodzaju nocnych zdjęciach samochodów czy motocykli. Oczywiście nie mogło zabraknąć oświetlenia aby "AMATOR" się po ciemku nie zabił 😉 oraz aby wiedział ile POMYKA podświetliłem licznik i ze złomu kalkomanii dorobiłem 270 (normalnie było 0)...

IMG_20201225_013822448.jpg

IMG_20201225_013908271.jpg

PC220524.JPG

PC220500.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Finalnie wyszło coś takiego. Jak wspomniałem tarcza zegara jest podświetlana za pomocą pilota, natomiast "smuga" i oświetlenie za pomocą 'pseudo" stacyjki z kluczykiem. Dajcie znać co o tym finalnie myślicie. Pozdrawiam

PC220522.JPG

PC220537.JPG

PC220538.JPG

IMG_20201222_023221.jpg

PC220510.JPG

PC220540.JPG

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do samego modelu miałbym wiele zastrzeżeń, ale generalnie nie o szczegóły tu chyba chodziło. Pomysł bardzo fajny i jestem "za".

Podoba mi się! Gratulacje  :super:

 

P.S. Zmieniłbym kolorystykę ramy na bardziej motocyklową :) 

Edytowane przez Dorotka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Całość prezentuje się imponująco. Wprawdzie zegar jest mało uniwersalny i wpasuje się jedynie w dość specyficzne wnętrze, ale to przecież nie moje zmartwienie. Tu pojawia się kwestia ramki. To użytkowy przedmiot stanowiący element wnętrza właśnie, nie diorama. Ważniejsza od wewnętrznej spójności obiektu jest jego prezentacja w otoczeniu.

Jedyne co mnie martwi, to fakt, że tyle dobrego kombinowania poświęcono na jakieś Ducati.

Aha, spokojnie mogłeś zrobić 270, te zegary łżą jak psy.

Może i amator, ale jaki odważny!

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.