Jump to content

Stuart M5A1 w PSZ - AFV Club 1:35


SFModel
 Share

Recommended Posts

Sherman skończony, SD'ek zwolnił miejsce w warsztacie i trafił na lakiernię, więc można powoli rozpoczynać kolejny projekt. A będzie nim tytułowy Stuart M5A1 w polskich barwach 1 DPanc gen. Maczka. Mam do wyboru jedno z dwóch oznaczeń z kalek Toro Model. Nie wiem jeszcze którego wybiorę. Oczywiście wszystkich bardzo serdecznie zapraszam do obserwowania i komentowania, jak również o pomoc przy ew. merytoryce powstającego modelu. 

 

I tutaj pojawia się pierwsza prośba - czy posiadacie jakieś zdjęcia jednego z tych dwóch pojazdów? Będę zobowiązany za wszelką pomoc. 

Druga kwestia to dodatki. Mam już metalową lufę a nawet dwie, bo jedna w zestawie już jest. Nie przyglądałem się mu zbyt dokładnie, ale na pewno gąsienicę muszę jakieś nabyć (co polecacie?), linę zakupię z Eureka XXL. Zostaje jeszcze wieżowy KM. Czy nasze je posiadały? Jeżeli tak, to znowu - co polecacie jako zamiennik? 

 

IMG_3729.JPEG

IMG_3730.JPEG

Edited by SFModel
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@macias13_84No to zabiłeś mi ćwieka. A spore są te różnice? Patrząc na boxarta to fartuchy i osłona KM’u na wieży. 
 

Generalnie gubię się w tym wszystkim. Jak patrzę i widzę M5A1 na pudełku i to samo na kalkach, to dla mnie to pasuje. A tu się okazuje, że są jakieś różnice. Damn. W ostateczności albo zrobię jakąś wersję pudełkową, albo model Sci-Fi. 

Link to comment
Share on other sites

46 minut temu, piotrkur napisał:

A czemu chcesz wymienić km?Zestawowy śmiało daje radę

Jeszcze się dokładnie nie przyglądałem, więc jeszcze nie wiem do końca czy go wymienię. 

 

Póki co muszę poznać różnice między tym co ja mam a tym co powinien mieć Maczkowy Stuart. Pytanie jak duże są różnice. Bo np. więzę znalazłem zamiennik:

https://www.scalemates.com/kits/the-new-tmd-35-74453-m5a1-late-replacement-turret--196701

Nie potrafię zbyt dobrze przeszukiwać Internetu i znajdywać potrzebnych mi informacji, więc będę wdzięczny za wszelką pomoc w tej materii. 

Link to comment
Share on other sites

Obejrzyj sobie np. ma Moje Hobby instrukcje od M5A1 i M5A1 late z AFV. 

Ten późny jakiego używali maczkowcy, oprócz osłony KM-u na wieży, miał też pełną osłonę gąsienic, inny układ wylotów powietrza na tylnej płycie silnika i taką wielką skrzynię z tyłu kadłuba. Więc zamiast kombinować z przeróbkami to lepiej upolować gdzieś właściwy model albo tego co masz zrobić w pudełkowym malowaniu. Albo sprzedać i czekać aż M5A1 Late znowu wróci do sklepów.

Link to comment
Share on other sites

@Pan_CernyW sumie masz rację i się ku temu już od rana skłaniałem, żeby jednak albo zrobić wersję pudełkową, albo odłożyć na bok i poczekać aż się pojawi wspomniana wersja Stuarta. Z tego co znalazłem to w dwóch sklepach w Europie jest pre-order na ten model, więc możliwe że niebawem się szykuje jego wznowienie. A podpowiedź aby sprawdzić instrukcje też niczego sobie. Ale tak, nie czuję się na siłach aby przerabiać ten model do "naszej" wersji. 

Link to comment
Share on other sites

Jeśli w pudełkach są pojazdy amerykańskie, to trzeba przerobić na angielskie anteny i ich podstawy/jarzma. Podobne były w angielskich Shermanach, aby były kompatibilne z angielskimi radiostacjami, No i oczywiście angielskie gaśnice.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Decyzja podjęta. Projekt zawieszam do czasu nabycia odpowiedniego modelu. AFV planuje zapewne wznowienie w tym roku jeszcze tej późnej wersji, więc jak nabędę, to zapewne z czasem ten wątek odżyje. Póki co zapraszam do innego wątku, w którym będzie budowany M8 Greyhound "Podolak" - zapewne jedyny taki pojazd w PSZ. 

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Właściwy model nabyty. Ale że na warsztacie jest obecnie Greyhound a w lakierni SD'ek, to ten musi trochę poczekać. Ale na pewno przeskakuje na początek kolejki. 

 

image.thumb.jpeg.72926a183641d03e998635375743c735.jpeg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Praktycznie codziennie śledziłem sieć i miałem ustawienia w moich sklepach o powiadomieniu gdy się tylko pojawi. W Plastmodel się pojawił, ale zanim zdążyłem kupić, to ktoś mnie ubiegł. Potem pojawiła się 1 szt. na Modeledo i ta już była moja. 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.