Skocz do zawartości

Mirage 2000-5F, Modelsvit, 1/72


rod190

Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry,

dość długo zastanawiałem się co zrobić po dwóch MiG-ach 29 (na trzeciego już nie miałem weny). 
Wybór padł na Mirage 2000-5F od Modelsvit.

 

IMG_1172.thumb.jpeg.ce90702b78dac72b10e17233fbe367c9.jpeg

 

To mój pierwszy model od tej firmy. Przy wstępnych oględzinach „detal” wyglada ok.

 

IMG_1173.thumb.jpeg.f19ce695f631f4d4dd6e56955ea18afb.jpeg

 

Ponieważ moja wiedza nt. tego samolotu jest mizerna i dopiero co zaczynam czytać na jego temat będę liczył na Waszą pomoc.

 

Na ten moment ma w formie broszury Przegląd Konstrukcji Lotniczych 6/92, oraz w formie pdf. książkę Mirage 2000, Philippe Roman i Alain Crosnier. 

IMG_1176.thumb.jpeg.df699d44b50ae1c38ee4c8ca437045af.jpeg

 

Model mam zamiar zrobić bez dodatków. Malowanie takie jak na pudełku. 

 

IMG_1174.thumb.jpeg.c786bbdacdd1bb5d1b3609127fb0992b.jpeg

 

Ponieważ mam już z poprzednich prac kilka niezbędnych kolorów model będzie malowany mieszanką farb od Hataki, Gunze, MRP. 
Brakuje mi Intermediate Blue (FS 35164) oraz Light Grey (FS 36495) i tutaj pierwsze moje pytanie. Która w/w firm robi farbę najlepiej oddającą rzeczywisty kolor?

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o kolory to niestety nie pomogę bo osobiście sam je sobie namieszałem - mam wrażenie, że numery FS nie do końca pasują do francuskich farb.

 

Ale jeśli chodzi o model to mogę dać kilka wskazówek:
1. Przyłóż się do składania komór podwozia. Są dość skomplikowane i zrobione nadmiarowo bo w sumie to na ziemi i tak powinny być zamknięte. Ale są dość istotne konstrukcyjnie w tym modelu bo na nich leży górna część skrzydła i wcześniejsze niedopatrzenia mogą potęgować.

2. Dysza to koszmar do złożenia, warto kupić żywicę, ale rozumiem opór bo są dość drogie.

3. Kalki to również droga przez mękę, bardzo się zwijają i pękają i w szczególności linie na górze skrzydeł mogą doprowadzić do wylewu.

 

Ogólnie ten model to jednak short run. Bardzo dobry, ale nadal short 😉 Ale jednak poza miejscami, o których wspomniałem składa się dobrze, chociaż ilość części i fototrawionek wymaga dużo uwagi.

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć! Myślę, że jeśli tego modelu nie można nazwać łatwym, to przynajmniej przyjemnym.

Z Mirage'm IIIE (budowa na tym forum) nie doświadczyłem żadnych problemów podczas montażu. Chyba że połączenia skrzydeł od dołu i kil. Ale z tego co wiem producent bardzo zmienił się w kolejnych modelach. Zmontowałem go praktycznie z pudełka (dodałem tylko drobne rzeczy: hydraulikę, pistolety, rurka Pitota, reflektory). W ogóle nie rozumiem o czym kolega mówi, szczególnie odnośnie kalek. Jeśli chodzi o wloty powietrza: możesz oszlifować krawędzie, jeśli jest to dla ciebie ważne.
Jeśli chodzi o farby, Vallejo ma dobry zestaw nowoczesnych francuskich (71.627).

71627.jpg.40dcb5856ed3a2f67bf7892e0c0bbae0.jpg

 

image.png.ba01b95e3c055b4deaa02ff39e49e380.thumb.png.ea64c4babbb82f14e70db683b74a4664.png

 

Ale te farby są również sprzedawane pojedynczo. Miałam inne kolory kamuflażu i żaden mi się nie podobał. W rezultacie farbę wymieszałem na oko (jeśli tak się mówi po polsku). Ale to Intermediate Blue wydaje się dla nich odpowiedni. Spód malowałem Hataka Light Aircraft Grey BS381C:627. Na wszelki wypadek link do tej samej budowy na forum ukraińskim (jest tam trochę więcej szczegółów).
Świetny model, szykowna opcja (choć każda jest ciekawsza od drugiej) - życzę powodzenia, chętnie pomogę w jakikolwiek sposób!

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, JollyMonk napisał:

Jeśli chodzi o farby, Vallejo ma dobry zestaw nowoczesnych francuskich (71.627).

Próbowałem kiedyś malowania farbami Vallejo z serii Model Air i są to za „trudne” farby jak dla mnie. Ciężko było mi dobrać proporcje farba/thinner, aerograf się szybko zapychał. Jestem być może trochę za leniwy ale dużo łatwiej mi się pracuje z Gunze H, Hataką Orange, nie wspominając MRP które są „bez obsługowe”.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 godzin temu, Matys napisał:

Dysza to koszmar do złożenia, warto kupić żywicę, ale rozumiem opór bo są dość drogie.

Po przestudiowaniu instrukcji prace zacząłem od sklejenia dyszy. Rzeczywiście nie jest „łatwo”, ale dokupienie tego elementu to koszt ok. 40%. Zobaczę jak wyjdzie mi ten element z zestawu i wtedy się zastanowię.

Na ten monet wyglada tak.

IMG_1179.thumb.jpeg.03ebaa494c34071ac9d2992471abb072.jpeg
IMG_1182.thumb.jpeg.7eb954ccb225183b83bf7fd79c302d3a.jpeg

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 months later...

Miało być szybko i przyjemnie ale niestety nie „dogadałem” się z tym modelem, dlatego i ochota na robienie zdjęć i ciągnięcie warsztatu mnie opuściła. Doszło do tego że model wylądował na kilka tygodni do pudełka. Potem chciałem szybko go skończyć, a to zawsze grozi pomyłkami i kolejnymi poprawkami co jeszcze bardziej zniechęcało mnie do robienia warsztatu. Po wielu próbach udało mi się ukończyć model ale ochoty do zrobienia galerii nie mam żadnej. Może przy następnym modelu pójdzie mi lepiej z warsztatem.

Poniżej dwa zdjęcia skończonego modelu.IMG_1654.thumb.jpeg.bd8512bfecb5ff82a025b5dd0850b19c.jpeg

 

IMG_1661.thumb.jpeg.b40d7f03671443bfa1718ca850001b53.jpeg

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.