Skocz do zawartości

F-104C Eduard 1/48


Juffre

Rekomendowane odpowiedzi

image.thumb.png.977bc5551f56d69e3ad0fd6b4223949c.png
Hej, Tomcat na finiszu, czeka już tylko na zrobienie fotek. Czas więc na coś nowego. Tym razem padło na F-104C z zestawu "The Zipper" Eduarda.  Jak zawsze model budowany relaksacyjnie, bez liczenia nitów i przykładania do planów :D  Byleby przypominał Śledzia :D 
Kalki zestawowe nawiązują do maszyn używanych podczas Wojny Wietnamskiej.  Mój wybór padł na malowanie "D" a zatem samolot w wersji metalicznej:
image.thumb.png.e35076713f100a9de58b6351159e185e.png

 

Zestaw posiada kolorowe blaszki do kokpitu, żywiczny fotel oraz koła. Od siebie planuję dodać drukowaną dyszę i może żywiczne sidewindery. 

Chciałbym z wami skonsultować proponowany przez Eduarda kolor kokpitu. W instrukcji wnętrze szoferki jest malowane w szarym C317 - mi wydaje się on kolorem zbyt ciemnym: 
image.thumb.jpeg.9e984b23bbe0ebd61e9d41016ef10fc6.jpeg

 

image.thumb.jpeg.4defc2f14338f3c1b74161ca036d0460.jpeg

 

Jakim kolorkiem byście prysnęli kabinkę? 

  • Like 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Świetny wybór, podglądam :D . Szkoda że nie w kamo SEA, ale maszyny z Da Nang też fajnie wyglądały. Zdjęcie kokpitu jest rozjaśnione fleszem, patrz zawsze w największy kąt i dobierz wg niego kolor. Wrzucam ci jeszcze jedno zdjęciu maszyn z tej bazy, sporo szczegółów powierzchni na nim widać:

003.thumb.JPG.db131c72835dc392f6a0767d44928cf1.JPG

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 26.11.2023 o 17:17, barszczo napisał:

Świetny wybór, podglądam :D . Szkoda że nie w kamo SEA, ale maszyny z Da Nang też fajnie wyglądały. Zdjęcie kokpitu jest rozjaśnione fleszem, patrz zawsze w największy kąt i dobierz wg niego kolor. Wrzucam ci jeszcze jedno zdjęciu maszyn z tej bazy, sporo szczegółów powierzchni na nim widać:

003.thumb.JPG.db131c72835dc392f6a0767d44928cf1.JPG

Dzięki za foteczki :) Chciałem bardzo spróbować NMF :) Może kiedyś jakiś F-4 w SAE powstanie :)
Jak masz więcej foteczek to przyjmę :D

 

10 godzin temu, mirage3 napisał:

Co do kokpitu to zdaje się, że powinien to być FS36231 czyli...

 

image.png.47dcdb7df3b8ca5df6fb3231f8109956.png

 

 

Dzięki! To wygląda obiecująco :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolejne pytanko. Model będzie w "metalowym" wykończeniu. Czy uważacie za słuszne polerowanie wyprasek przed malowaniem?  Myślałem żeby przepolerować połówki kadłuba pastami polerskimi Tamki aby osiągnąć jak najbardziej gładką bazę przed malowanie metalizerami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, Juffre napisał:

Czy uważacie za słuszne polerowanie wyprasek przed malowaniem? 

Jak są "pryszczate jak żaba" to jak najbardziej ale jeżeli nie to nie bardzo widzę w tym sens. I tak 99%  sukcesu zależy od podkładu. Ja gotowy model psikam Siurfaserem 1200 i jak jest ok to pokrywam go GX-2 Ueno black i na to daję metalik. Możesz jeszcze zamiast GX-2 dać lakier w połysku ale wtedy może ci wyjść trochę inny odcień sreberka. Grunt, żeby było gładko i ślisko :mrgreen:

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak są jakieś grudki/skazy to przecieram papierem 1200/2500.  Jak mi coś wylezie na "sreberku" to przecieram/poleruję  2500 i maluję to miejsce powtórnie.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

34 minuty temu, Juffre napisał:

Super,

Nie ma sprawy

Jedna uwaga - jak się dodrapiesz przy poprawce do plastiku to to miejsce malujesz znowu 1200, potem GX-2. Jak się dodrapiesz po metalicu to już trochę  szerzej trzeba podziałać - najlepiej zmyć/ zeszlifować cały panel (do najbliższych linii podziałowych) i pomalować kolejnymi warstwami. Jak sobie odpuścisz (a z tego co widzę sporo osób tak robi) to potem jest duża szansa na to,  że będzie tego wżera bardzo ładnie widać po metalicu.

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Pierwsze cięcia i malowanki za mną. Tradycyjnie zacząłem od przygotowania szoferki wraz wnękami podwozia głównego. Te elementy są potrzebne do złożenia połówek kadłuba. 

image.thumb.jpeg.bc5df3589702de1a102da8da9beb7dec.jpeg

 

image.thumb.jpeg.c458024b743e48910caf2ce9ce608f3f.jpeg

 

image.thumb.jpeg.79ae05f3b8b3e00706b863f258ca936e.jpeg

 

image.thumb.jpeg.29523a7a4613f6ef66fc5768bd2aab0b.jpeg

 

Skleiłem też połówki kadłuba. Całość leży sobie teraz spokojnie i schnie :) Wybornie nie wyszło mi to sklejanie połówek. Zapowiada się, że będę miał sporo pracy przy wyprowadzeniu tego na prostą :)

  • Like 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo ładna robota, zapowiada się super Śledź :super:.

 

Edytuję bo jedna sprawa nie dawał mi spokoju. Chodzi konkretnie o osłonę z twojego drugiego zdjęcia. Pamiętam jak się szykowałem do budowy dwumiejscowego TF-104G i gdzieś doczytałem że na wcześniejszych wersjach A/C, ta osłona nie występowała, albo była wręcz szczątkowa. Ta twoja przypomina tą z wersji G, a że był  to brezent, to kolorystyka powinna być inna. Generalnie u ciebie powinno być tak jak na zdjęciach poniżej. Pierwsze to maszyna z tego samego okresu, czyli wojna w Wietnamie, baza Udorn. Słabo, ale widać że osłony brak:

691985089_104.jpgoriginal.jpg.9fe0f53b9c785aa5e724ec90cbe51b41.jpg

 

Tutaj nieco więcej szczegółów, zdjęcie z zasobów Gettyimages:

gettyimages-115601246-2048x2048.thumb.jpg.3f2c71062401b10bd857ea31612c2013.jpg

Edytowane przez barszczo
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

27 minut temu, barszczo napisał:

Bardzo ładna robota, zapowiada się super Śledź :super:.

 

Edytuję bo jedna sprawa nie dawał mi spokoju. Chodzi konkretnie o osłonę z twojego drugiego zdjęcia. Pamiętam jak się szykowałem do budowy dwumiejscowego TF-104G i gdzieś doczytałem że na wcześniejszych wersjach A/C, ta osłona nie występowała, albo była wręcz szczątkowa. Ta twoja przypomina tą z wersji G, a że był  to brezent, to kolorystyka powinna być inna. Generalnie u ciebie powinno być tak jak na zdjęciach poniżej. Pierwsze to maszyna z tego samego okresu, czyli wojna w Wietnamie, baza Udorn. Słabo, ale widać że osłony brak:

691985089_104.jpgoriginal.jpg.9fe0f53b9c785aa5e724ec90cbe51b41.jpg

 

Tutaj nieco więcej szczegółów, zdjęcie z zasobów Gettyimages:

gettyimages-115601246-2048x2048.thumb.jpg.3f2c71062401b10bd857ea31612c2013.jpg

Hmm, posiłkowałem się wyłącznie instrukcją modelu. Faktycznie wygląda na to, że nie był to jednolicie czarny kolor.

image.png.f5e1372fe9ac1493716a0c92fb5a3f71.png

Zaznaczony na czerwono obszar faktycznie ma zamodelowane jakby ugięcia. Mogę to szybko pędzelkiem przelecieć jakimś brezentowym kolorem. Co uważasz? 

 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kusząca opcja aczkolwiek plan na model jest taki, że ma być szybki i przyjemny, bez większych przeróbek fabryki :D Taki model na odpoczynek po bardziej angażującym Tomcacie. 
Także przemaluje ten element a scratch może w kolejnym śledziu :)
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks later...

Szukam planów nitowania i linii podziału do F-104. Macie coś pod ręką? Znalazłem kilka w google aczkolwiek są w dość przeciętnej jakości i nie bardzo mi się przydadzą. W czasie szlifowania po szpachlowaniu co nieco pozacierałem :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 9.12.2023 o 15:31, barszczo napisał:

Przemalowanie to plan minimum, ale możesz podnieść poziom, zrobić tył tablicy, okablowanie i całą resztę awioniki przed tablicą :D .

No skąd ja to znam 😛

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.