Skocz do zawartości

Scania R730 Streamline 4x2 , Projekt "Ghost Rider" Italeri 1/24


Grzegorz Grabowski

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Jestem Grzesiek i jest to mój debiut w tym dziale, bo na Modelwork jestem już od ładnych kilku lat. Od ładnych kilku lat prezentowałem też na tym forum różne wątki w dziale pojazdów wojskowych, gdyż to właśnie stamtąd przyszedłem do "cywili". Przez te kilka lat, w pojazdach wojskowych nie zaprezentowałem, niestety niczego ciekawego. Kupa wątków zaczętych i prawie żaden nie dokończony. Wiem, wstyd się przyznawać 😞. Po co zatem przyszedłem tutaj? A no chyba za sprawą zwykłego, chwilowego impulsu, który najczęściej kierował mną, gdy zaczynałem budować jakiś wojskowy pojazd. Tak było między innymi z Humvee. Mam nadzieję, że koledzy od Humvee mi wybaczą? Taki właśnie impuls poczułem, gdy przypadkowo obejrzałem na YT, filmik z budowy podobnej Scani. Przyszedłem też tutaj, gdyż byłem już zmęczony tym sztywnym trzymaniem się kwestii merytorycznych, które towarzyszą modelarstwu militarnemu. Tutaj, w "cywilach", według mnie, panuje większa swoboda, choćby w doborze kolorów. Ostatnim z powodów mojej obecności w tym dziale, jest zwykła chęć spróbowania czegoś innego niż czołgi i wojskowe pojazdy kołowe. Co z tego wyjdzie? Nie wiem. Może zbuduję fajny model, a może będzie to kolejny projekt, który odłożę do szafy, by zniknął w otchłani zapomnienia? Zobaczymy. Ok.  Dość tego przydługiego wstępu. Przechodzimy do rzeczy, a mianowicie do tytułowej Scani R730 Streamline 4x2. Czemu taki pojazd? Ciężarówki, a w szczególności Scanie, zawsze mi się podobały, a szczególnie takie właśnie jak ta (na zdjęciu poniżej), błyszczace,  ociekające chromem, obłożone rurowymi osłonami itp. Taki właśnie w założeniu ma być model firmy Italeri o numerze katalogowym 3952. Czy to dobry model, wzorowo spasowany i odwzorowany na 100%, w każdym, najdrobniejszym szczególe? Nie mam pojęcia. Z pewnością znajdą się tutaj znawcy tematu i gdyby zechcieli się wypowiedzieć, to będę wdzięczny. W tej chwili, mam już swoją wizję tego modelu i chciałbym się nią podzielić. Moja wizja dotyczy kolorystyki. Ciężarówka na pudełkowej grafice jest polakierowana na czarno. Mój pomysł na kolor "bazowy", jak to się w militarnych zwykło pisać, jest inny. Mianowicie ubzduralo mi się, że pomaluje model najpierw na złoty kolor, a następnie pokryję go warstwą transparentnej czerwieni. Gdyby ktoś, był w stanie wyobrazić sobie, jak takie malowanie będzie wyglądać finalnie, to proszę śmiało o wyrażenie opinii. Zanim pojawią się zdjęcia pudła i mały inbox, mam jeszcze takie pytanko. Czy usuwanie, oryginalnego, fabrycznego "chromu", z elementów takich jak felgi itp, to sprawa konieczna? Będę zobowiązany, w przypadku wszelkich porad i podpowiedzi. Teraz już zdjęcia tego, co zamierzam zbudować. 

IMG_20231223_224816667~2.jpg

IMG_20231223_225327802~2.jpg

IMG_20231223_225828667.jpg

Pozdrawiam

Edytowane przez Grzegorz Grabowski
  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Pierwsze koty za płoty. Rozpoczynam od chyba najtrudniejszego elementu, czyli ramy. Na zdjęciu widać, to co zrobiłem w około 2.5 godziny. 2.5 godziny prostowania, ustawiania i sprawdzania kątów, a i tak nie mam pewności, czy wyszło prosto. No cóż, Humvee to, to nie jest i raczej spacerkiem po parku tego nie nazwę. Nie mniej jednak, brnę dalej. 

2023-12-29-22-02-55-605.jpg

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Witam. Coś nie coś się pomalowało. Inspirując się filmikiem na YT, psiknąłem ramę  farbą Vallejo 71.097 Medium Guship Gray. Według mnie ten kolor jest za jasny i zastanawiam się nad przemalowaniem ramy na półbłyszczący czarny. Oprócz ramy pomalowałem też tylne nadkola. Tak jak zapowiadałem we wstępie, kolor widoczny na zdjęciach uzyskałem poprzez użycie farby złotej, na którą potem, natrysnąłem kilka warstw przezroczystej czerwonej. Z efektu jestem nawet zadowolony. Kilka zdjęć. 

IMG_20240113_225014712~2.jpg

IMG_20240113_225221248~2.jpg

IMG_20240113_225424738~3.jpg

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Monologu ciąg dalszy. Tylne nadkola mogę uznać za zrobione. Zostały tylko klosze reflektorów, ale to później. Chromowane dodatki na miejscu. Zdecydowałem, że rama pozostanie w takim kolorze, jakim jest i wszystkie jej przyległości będą  też tego koloru, z wyjątkiem oczywiście tych, które mają być aluminiowe (farbka aluminiowa w drodze). Czekam też na farbki by pomalować silnik. Nie chciałem robić go w kolorze metalicznej czerwieni, bo było by zbyt nudno. Blok silnika, wraz ze skrzynią biegów, będzie w kolorze żołtym ( ależ mi się podoba to, że mogę sobie kolorować ten model jak chcę 😁😁). Kilka zdjęć. 

IMG_20240115_072704813~2.jpg

IMG_20240115_072639795~2.jpg

IMG_20240115_072621870~2.jpg

IMG_20240115_072548471~2.jpg

IMG_20240115_072521179~2.jpg

IMG_20240115_073052929~2.jpg

  • Like 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisano (edytowane)
1 godzinę temu, jo napisał:

Uciekłeś tutaj Grzesiu ,a Rydwana 2 D skończysz ?

Jarek, Ty tutaj 🙂? Być może skończę wszystko co wojskowe, z naciskiem na BYĆ MOŻE. Na tę chwilę, bardzo podoba mi się ta swoboda chociażby w doborze kolorów, która panuje w "cywilach" 🙂

Edytowane przez Grzegorz Grabowski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, Grzegorz Grabowski napisał:

Na tę chwilę, bardzo podoba mi się ta swoboda chociażby w doborze kolorów, która panuje w "cywilach" 🙂

I to jest piękne👍😀

Modelarstwo ma różne oblicza, od szukania odpowiedniego odcieniu szarości, przez doktoryzowanie się nad kolorami na podstawie czarno-białego zdjęcia z epoki aż po zupełną dowolność w doborze kolorów.  Zabawa najważniejsza w tym hobby 😀

Fajna ta ciężarówka czy też bardziej fachowa nazwa ciągnik siodłowy 👍

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisano (edytowane)
Godzinę temu, burzatg napisał:

I to jest piękne👍😀

Modelarstwo ma różne oblicza, od szukania odpowiedniego odcieniu szarości, przez doktoryzowanie się nad kolorami na podstawie czarno-białego zdjęcia z epoki aż po zupełną dowolność w doborze kolorów.  Zabawa najważniejsza w tym hobby 😀

Fajna ta ciężarówka czy też bardziej fachowa nazwa ciągnik siodłowy 👍

Dlatego planuję zostać tu na dłużej 😁😁. Actros MP4 Gigaspace, będzie ładnie wyglądał koło Scani 😉. A tymczasem... Początki kabiny. Duperele typu wszelkie zbiorniki, silnik itp, w weekend znajdą się na swoim miejscu, bo farbki dopiero jadą. 

IMG_20240117_100448089~2.jpg

Edytowane przez Grzegorz Grabowski
  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisano (edytowane)

Taka układanka na sucho 🙂. Rozmiar modelu zrobił na mnie duże wrażenie 🙂

IMG_20240119_032221393~2.jpg

Nie byłbym sobą, gdybym nie robił jakie planów modelarskich na przyszłość. To już postanowione, będzie druga Scania 😁😁

Screenshot_20240118-220445-929.png

Edytowane przez Grzegorz Grabowski
  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisano (edytowane)

Witam. Choć komentarzy i wskazówek od widzów niewiele, ja wciąż walczę z modelem Scani. Patrzyłem, patrzyłem tak sobie na ten żółty silnik i przestał mi się podobać, więc wrzuciłem go do kąpieli w płynie VMS Clean Slate Remover i pomalowałem od nowa. Sam blok stał się pomarańczowy, zaś skrzynia biegów szara, pod kolor ramy. Aby urozmaicić i podrasować nieco kolorystykę silnika, dojdzie jeszcze troszkę chromu (zakupiłem marker Molotow). Oprócz silnika jeszcze jedna kwestia nie daje mi spokoju. Mianowicie "okablowanie" ramy. Mam na myśli wszelkiego rodzaju przewody hamulcowe, przewody elektryczne itp. Chciałbym takie coś zaimplementować do modelu Scani, ale kompletnie nie mam pojęcia co i jak. Dla pojazdów wojskowych jest Prime Portal, gdzie wybrany pojazd, można zobaczyć praktycznie z każdej strony, ale czy istnieje podobna strona z ciężarówkami? Jak ktoś coś wie, to uprzejmie proszę o wskazówki na ten temat.

IMG_20240128_082318320~2.jpg

IMG_20240128_082521867~2.jpg

Edytowane przez Grzegorz Grabowski
  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 28.01.2024 o 11:51, Grzegorz Grabowski napisał:

ale czy istnieje podobna strona z ciężarówkami?

Nie znam. Ja wpisał bym po prostu do wujka Gógla - "Scania R730 engine i poszukiwał grafik...." wyszło masę fajnych fotek z kabelkami i pierdoletami :) . Teraz faktycznie lepiej wygląda silnik.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odzew. Szukałem już pod różnymi hasłami, ale dokumentacja zdjęciowa, nie jest tak bogata, jak w przypadku wojskowych pojazdów. Szperam też w wątkach zawartych tutaj. Coś tam widać, ale z pojazdów wojskowych została mi mania doszukiwania się najdrobniejszych szczegółów. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Walka trwa. Nie mając kompletnie pojęcia o kablach w silnikach, pracuję nadal nad kolorystyką silnika. Żeby wyglądał fajniej, wymyśliłem chromowane części. Chrom, to marker Molotow. Bardzo mi przypadł do gustu ten produkt 👍

IMG_20240201_125827447.jpg

IMG_20240201_125946870.jpg

IMG_20240201_130014697.jpg

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisano (edytowane)

Silnik będzie widać po uniesieniu kabiny, gdyż taką opcję przewidział producent. 🙂. Zmieniła mi się też nieco koncepcja ozdobienia ciężarówki. Zamiast tytułowej "Cosentino Group", prawdopodobnie będzie motyw taki, jak na pojeździe poniżej (zdjęcie z internetu), ale to z naciskiem na "prawdopodobnie". 

Screenshot_20240206-145055-992.png

Edytowane przez Grzegorz Grabowski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Grzegorz Grabowski changed the title to Scania R730 Streamline 4x2 , Projekt "Ghost Rider" Italeri 1/24

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.