Skocz do zawartości

Statenjacht Utrecht 1/72 HisModel


laskonogi

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć i czołem 

Jako że dawno nic oficjalnie nie popsułem, ruszam z nowym tematem. 

 

// chwila nostalgii// od zawsze chciałem sobie zrobić jakiś żaglowiec, jakieś próby były, a wiec podejście kolejne czas start !

 

bohater: jacht typu holenderskiego z XVII/XVIIIw podstawą jest model HisModel. Model jest wzorowany na zrekonstruowanym jachcie z 1746r 

film: 

 

 

Zestaw zawiera dodatkowy pokład, toczone lufy, bloczki, blachy, żywiczne zdobienia. Generalnie wszystko czego trzeba co by za bardzo sie nie rozglądać za dodatkami.

Statenjacht_Utrecht_1_72_0.jpg

 

O zestawie: pierwsze wrażenie robi piorunujące wrażenie bo faktycznie jest tego dużo i jak na plastikowy model żaglowca naprawdę bogato w dodatki bachowo, żywiczno, drewniane...

Wiec z werwą zacząłem działać no i tu już trochę dziegciu 

 

Boki kadłuba nie mają pinów równających wiec sklejenie równo nie jest zadaniem dla nowicjuszy => podobnie  z montażem pokładu (wklejałem podpórki etc). Ale trzeba uważać co do wysokości bo do wklejenie mamy jeszcze wewnętrzne burty i spasowanie tego w przestrzeni nie jest proste. Generalnie dojście do sklejonej prawidłowo bryły to niezła ekwilibrystyka, a że mi sie w zestawie trafiła jedna połówka lekko zwichrowana to ilość @$#@^%^ niewątpliwie była godna ilości  potu aby to skleić.

Naprawdę nie kumam czemu nie ma w przypadku kadłuba i pokładów wskaźników ... znacząco by to ułatwiło działanie, no ale po co jesteśmy modelarzami :) aby takie pierdoły nas zatrzymały ... 

 

Koniec końców jednak wyszło bardzo fajnie i w miarę równo. 

 

Statenjacht_Utrecht_1_72.jpg

 

 

Statenjacht_Utrecht_1_72_2.jpg

 

Statenjacht_Utrecht_1_72_10.jpg

 

 

pokład w zestawie jest drewniany do samodzielnego przyklejenia - musiałem go delikatnie dociąć w 2/3 msc aby było idealnie. Szkoda ze cięty kontowo i w pewnych kątach światła widać delikatne rysy piły 

Statenjacht_Utrecht_1_72_5.jpg

 

Statenjacht_Utrecht_1_72_4.jpg

 

Statenjacht_Utrecht_1_72_3.jpg

 

powalczyłem z częścią drobnicy - która wymaga dużo szpachli ... 

 

Statenjacht_Utrecht_1_72_6.jpg

 

pewne odlewy sa słabe idealnym przykładem rufa która główną powierzchnię ma bardzo ładnie odlaną ale dolna cześć obła to juz ... słabo

 

Statenjacht_Utrecht_1_72_8.jpg

 

jako że w tego typu jachtach // była kajuta rufowa z dość dużymi oknami postanowiłem iż musze zrobić cos z wnętrzem które będzie widoczne przez okna. 

Tu mała dygresja //  jako ze bawię się z drukarką 3d zrobiłem sobie panele meblowe i z pomocą hipsu powstaje kajuta dla notabli VOC którzy takim jachtem pływali. 

 

Statenjacht_Utrecht_1_72_12.jpg

 

Statenjacht_Utrecht_1_72_17.jpg

 

Statenjacht_Utrecht_1_72_13.jpg

 

no i stan obecny 

 

Statenjacht_Utrecht_1_72_18.jpg

 

no to tyle pzdr

 

Edytowane przez laskonogi
  • Like 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, M.A.V. napisał:

że jakościowo wygląda to bardzo dobrze

tak jest naprawdę fajnie, taki prawdziwie nowo zaprojektowany i przemyślany. Oczywiście można mnożyć błędy ale generalna opinia jest + 99 do zadowolenia z zestawu  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Ein Gruß aus Münster (Deutschland). Ich baue seit Anfang des Jahres dasselbe Modell und bin auf ganz ähnliche Probleme gestoßen.
Mein Baubericht befindet sich hier: 

https://www.wettringer-modellbauforum.de/forum/index.php?page=Thread&postID=947831#post947831
Ich bin sehr gespannt auf die Fortsetzung des Bauberichtes an dieser Stelle.
Schmidt

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 28.01.2024 o 18:16, Schmidt napisał:

Ich baue seit Anfang des Jahres dasselbe Modell und bin auf ganz ähnliche Probleme gestoßen.

Danke für die netten Worte, ich werde einen Blick darauf werfen 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dobra, dokończyłem środek w podstawowym wyglądzie brakuje mi jeszcze kandelabrów i obrazów - nie mogę znaleźć fajnych "ram" do tej skali. 

Ale aby wychwycić wszystkie niedociągnięcia przygotowuje sie do pierwszej warstwy podkładu

 

Statenjacht_Utrecht_1_72_2.jpg

 

na razie poszło pryskanie tylko do kajuty 

Statenjacht_Utrecht_1_72_3.jpg

 

Statenjacht_Utrecht_1_72_5.jpg

 

wyprzedzając pytania tak podłoga w kajucie jest specjalnie tryśnięta bo będzie malowana zgodnie z okresem na jasny kolor // jakaś olcha etc 

 

zmalowałem także kilka pokładowych pierdułek, a wśród nich KOMINY i to dwa :_)

 

Statenjacht_Utrecht_1_72_4.jpg

 

no i stanąłem chwilowo a dlatego że tego tam mam problem z kolorystyką ...

 

producent mówi tak // nie chodzi o intensywność tylko kolory :)))

57608_1701946656232.thumb.jpg.ce7288670e9c69e4eb2810888cf2b87e.jpg

 

kolory na "rekonstrukcji" zblizone 

 

 image.jpeg.40fad20f4856e4963e0cc5bc00ccaa85.jpeg

 

a ja szukam czegoś innego i mam taki sztych z epoki gdzie ja widzę zielenie i złoto i czarny ... choć chyba bardziej okres koniec XVII w // ale to połączenie mnie bardzo kusi 

wewnętrznie nadal zachować czerwień na burtach etc 

447964589_Beztytuu.png.429f143498b461a6a0636518942ba027.png

 

jest tez takie cos // tu błekity 

bosboom-johannes-statenjacht-aan-een-kade-voor-een-kerk-e1468399808118.thumb.jpg.84a55ff76aa6450cfbe89ba7e6cd28e0.jpg

 

 

 

 ale tu juz jakies zielenie sa :)

 

 image.thumb.jpeg.36f9253231cbccd98eea5b27be6bfab0.jpeg

 

 

no a jak zielenie to czy srodek dwac tak jak obecnie jest w rekonstrukcji niebieskimi czy juz iść w butelkowe zielone ... sczeznę ze zgryzoty jak ten ziomek 

images.jpg.e417aeaf4bb4cdcbd894dbb8824255aa.jpg

hawg

 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym poszedł w pierwszą opcję zieleń,złoto czarny. Te jaskrawoniebieskie jakoś nie leżą i za bardzo przypominają kolory z rekonstrukcji Hermione, które też są strasznie oczyebne

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, CH123 napisał:

Te jaskrawoniebieskie jakoś nie leżą i za bardzo przypominają kolory z rekonstrukcji Hermione,

zgadzam sie ale ja chce zastosować / wypróbować technikę która zakłada 

kadłub cały na drewno a na to półprzezroczyste warstwy danego koloru=> co by to dawało taki toche wytarto wyblakło starawy klimat ... na razie tak sobie to koncypuje w głowie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no to jedziemy dalej 

 

przeszedłem proces poszukiwania palety kolorystyczne 

Statenjacht_Utrecht_1_72_10.jpg

 

i rozpocząłem malunki 

najpierw jakie cienie 

Statenjacht_Utrecht_1_72.jpg

 

ptem suchy pedzel i jakies washe 

 

Statenjacht_Utrecht_1_72_6.jpg

 

Statenjacht_Utrecht_1_72_7.jpg

 

 

Statenjacht_Utrecht_1_72_8.jpg

 

potem przyszedł tapicer i zaczął brać miary na poduszki co by notablom było wygodnie :_

 

Statenjacht_Utrecht_1_72_3.jpg

 

trochę popracowalismy nad odcieniami 

 

Statenjacht_Utrecht_1_72_5.jpg

 

i ostatecznie wyszło jakoś tak 

 

Statenjacht_Utrecht_1_72_9.jpg

 

 

a i rozwiązałem temat ram do obrazów które zgodnie ze źródłami / jakie mam/ tam sie znajdowały :) // ramy jako takie to druk 3d z jakiegoś darmowego pliku z net/

Statenjacht_Utrecht_1_72_2.jpg

 

 

Statenjacht_Utrecht_1_72_11.jpg

 

 

zdecydowałem się na zakup portretu "admirała de Ruytera" oraz olej ze szkoły malarstwa niderlandzkiego  a także grafikę marynistyczną / ołówek na kartonie :)) 

 

Statenjacht_Utrecht_1_72_12.jpg

no to tyle 

hawg  

 

 

 

 

 

 

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w właściwie to jakoś to poskładałem //no cóż zakłądałem ze bedzie lepiej :)wyszło jak wyszło 

 

Statenjacht_Utrecht_1_72.jpg

 

Statenjacht_Utrecht_1_72_3.jpg

 

 

Statenjacht_Utrecht_1_72_2.jpg

 

Statenjacht_Utrecht_1_72_4.jpg

 

Statenjacht_Utrecht_1_72_5.jpg

 

 

 

Statenjacht_Utrecht_1_72_6.jpg

 

 

 

 

 

 

 

jak założę pokład górny to nic nie widać :)))wiec już nie będę się nad tym jakoś więcej głowił za bradzo, jakies poprawki lakiery etc i zamykam temat. Szkutnika się wkurza ze zamiast masztów i kominów to jakimiś poduszkami sie zajmuje :)

 

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, Szydercza Gała napisał:

Ciemno tam jak w du... , dobrze że nic nie będzie widać :haha:

i to jest merytoryczny komentarz, ale co ja mogę jak te barokowe wnętrza tak mają ale dzięki temu ... nic nie będzie widać ;)) 

 

18 minut temu, Szydercza Gała napisał:

Mam nadzieję że pomogłem :wink:

jak zawsze a jak rozumiem fakt ze będą 2 kominy od kominków :)dodatkowo cie mobilizuje do opiniowania, jeszcze cie na drewno przekabacę ... :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
Napisano (edytowane)
2 godziny temu, Schmidt napisał:

Und leider besser als meine Inneneinrichtung.

In der Bildhauerei kann sich niemand mit dir messen, und du kannst nicht ins Innere sehen :) - Deine gefällt mir sehr gut! und Sie haben einen zusätzlichen Bilderrahmen

Edytowane przez laskonogi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.