Skocz do zawartości

Su-34 Kitty Hawk 1:48


Sasini

Rekomendowane odpowiedzi

image.thumb.jpeg.5e3fa5595f12d73b5ce2d5d75f4446b5.jpeg

 

Witam na moim długo wyczekiwanym warsztacie przy Su 34. Jakkolwiek by to nie był trafny wybór pod względem działań na świecie, mówi się "trudno". Marzyłam o zbudowaniu tego egzemplarza bardzo długo i wreszcie nadszedł ten czas, by po roku od zakupu skupić na nim pełną uwagę. Z dodatków mamy tutaj skromnie co na załączonym wyżej zdjęciu. Rozważam zakup dyszy, gdyż te zestawowe niby są "ok" ale oczekiwałoby się czegoś lepszego w tej skali. Jeżeli macie coś do polecenia to chętnie przygarnę każdą sugestię. 
Wybór kamuflażu był raczej oczywisty, czyli bakłażan. Wystarczy mi jedno niebiesko-łaciate Su w gablocie... póki co. Plan jest na odkrycie niektórych paneli i pobawienie się zawartością tego zestawu. Zobaczymy co przyniesie inwencja twórcza w trakcie budowy.... która raczej zapowiada się na dość długą. 

 

Progres z budowy póki co szału nie robi ale prezentuje się w następujący sposób

image.thumb.jpeg.de67f8c9d119fdca13acbb2d16cdbff9.jpegimage.thumb.jpeg.4ae6b77325a25af14e082df016ec51f8.jpeg

image.thumb.jpeg.e4f9cd8330870ed80a3f8952fd4b2fa6.jpeg

 

 

 

  • Like 11
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No pięknie proszę Pani. Pięknie. Będziemy pilnie podglądać. A działaniami na świecie to się Alu nie przejmuj. To jest zajęcie dla poltyków a nie dla modelarek/modelarzy. Spore bydlę z tego będzie. Kiedy go pokażesz w Świdnicy?

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że jak już będzie coś więcej niż za załączonym wyżej obrazku 😅 Na pewno przy najbliższej okazji pojawię się z  F-16D, które w sumie już na ukończeniu, tyle że się tutaj wątku nie doczekało 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 minut temu, Sasini napisał:

image.thumb.jpeg.5e3fa5595f12d73b5ce2d5d75f4446b5.jpeg

Jakkolwiek by to nie był trafny wybór pod względem działań na świecie, mówi się "trudno"

Nie bardzo rozumiem, chcesz zbudować model pięknego samolotu i tego się trzymaj, chętnie popatrzę. 

P. S. Podobno któryś model Su34 miał skopany kształt nosa, ale nie pamiętam teraz, którego producenta, więc możesz poszukać info o tym. 

Edytowane przez giberes
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

35 minut temu, giberes napisał:

Nie bardzo rozumiem, chcesz zbudować model pięknego samolotu i tego się trzymaj, chętnie popatrzę. 

P. S. Podobno któryś model Su34 miał skopany kształt nosa, ale nie pamiętam teraz, którego producenta, więc możesz poszukać info o tym. 

Habibos miał ten problem.

  • Like 1
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 18.01.2024 o 15:48, Sasini napisał:

 

Rozważam zakup dyszy, gdyż te zestawowe niby są "ok" ale oczekiwałoby się czegoś lepszego w tej skali. Jeżeli macie coś do polecenia to chętnie przygarnę każdą sugestię. 
 

 

Co do nowych dysz to za dużego wyboru nie ma - chyba tylko MetallicDetails.

 

https://www.mojehobby.pl/products/Sukhoi-Su-34-jet-nozzles-designed-to-be-used-with-Kitty-Hawk-Model-kits.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zestawowe to chyba żywica, nie?

Ja zestawowych zamkniętych użyłem na Su-30MK z HB, porównywałem i wymiarowo pasowały z tymi od HB. Zdaje się więc, że można użyć typowych dysz od Su-27/30

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, zenek_65 napisał:

 

Co do nowych dysz to za dużego wyboru nie ma - chyba tylko MetallicDetails.

 

https://www.mojehobby.pl/products/Sukhoi-Su-34-jet-nozzles-designed-to-be-used-with-Kitty-Hawk-Model-kits.html

Właśnie te oglądałam i wydają mi się lepszej jakości niż te zestawowe.

 

 

9 minut temu, Tap-chan napisał:

Zestawowe to chyba żywica, nie?

Ja zestawowych zamkniętych użyłem na Su-30MK z HB, porównywałem i wymiarowo pasowały z tymi od HB. Zdaje się więc, że można użyć typowych dysz od Su-27/30

To jest druk 3D i moim zdaniem wygląda słabo, szczególnie wewnątrz. Mają za grube krawędzie i w tej skali wolałabym mieć coś lepszego. Skłaniam się ku zakupie tych z MetallicDetails ale nie spieszę się z decyzją. 

image.thumb.jpeg.4ac4f0d328bf9a3a048904e4db8f9ef3.jpegimage.thumb.jpeg.69dbc71cd85f7287150cdedb5e050899.jpeg

image.thumb.jpeg.788b1da714304b2f30859e25490ad7bc.jpeg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dysze są ok. Popełniłem ten model X czasu temu. Jakie malowanie planujesz?? Ogólnie model bardzo przyjemnie się składał. Kitty nos  ma prawidłowy. Co do nitowania,  niestety ale nie jest. Ja swojego nitowalem. Jak chcesz jakaś dokumentację pisz mam tego sporo.

 

 

Co do mojego malowania, hataka dała kolorystykę do malowania prototypowego. Ciemnozielona to farba MRP

 

Edytowane przez smialus
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hm ciekawe jak jest z tymi nitami, bo u mnie na modelu istnieją ale jak się będą zachowywać pod wpływem podkładu i czy są wszędzie tam gdzie powinny… to będę jeszcze poddawać obserwacji. Jeśli zajdzie potrzeba to je dorobie i tyle. 


Co do dokumentacji mam tego sporo, plus książka, gdyż jest to jedna z moich ulubionych maszyn. Ale przyjmę w każdej ilości zdjęcia i referencje.

 

Malowany będzie w bakłażana, bardzo mi się podoba. Zwłaszcza, że chce się pobawić w różnego rodzaju zacieki, brudzenia i wypalenia. No i nie miałam okazji pracować na takim ciemniejszym kolorze, więc będzie to dla mnie nowe wyzwanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to ciekawie się zapowiada. To proponowałbym jeszcze kupić z palety MRP ten kolor. Nitów nie ma na tym modelu. Tobie pewnie chodzi o luki inspekcyjne...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

44 minuty temu, smialus napisał:

No to ciekawie się zapowiada. To proponowałbym jeszcze kupić z palety MRP ten kolor. Nitów nie ma na tym modelu. Tobie pewnie chodzi o luki inspekcyjne...

Przemyślę zagadnienie co do tego koloru. Mam ten zestaw Hataka, zobaczę w trakcie jak to wyjdzie.

 

Co do nitów… zatem to co jest za zdjęciu Twoim zdaniem nie jest nitami? 

 

IMG_0145.jpeg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, smialus napisał:

No niestety nie są to nity. Nity są na całej powierzchni. To masz śruby zabezpieczające do łuków inspekcyjnych.

 

W tym przypadku prawda leży gdzieś pośrodku. Żaden samolot nie ma tylu luków inspekcyjnych, więc większa część tych kropek na modelu to miały być nity a nie śruby. Problem w tym, że o tyle o ile śruby mocujące są dość dobrze widoczne to nity są słabiej widoczne bo praktycznie zawsze są pod warstwą lakieru. Projektanci jak zwykle zastosowali uproszczenia. Niestety nie poradzę Ci co zrobić żeby było dobrze. Może koledzy coś podpowiedzą.

Chciałem się natomiast odnieść do tych luków inspekcyjnych. Nie ma chyba oficjalnej definicji ale w polskiej nomenklaturze inżynieryjno-lotniczej dotyczącej statków powietrznych post-sowieckich lukiem inspekcyjnym nazywano te pokrywy, które były wyposażone w specjalne zamki lub specjalne zapinki – dżusy takie jak np. na poniższym zdjęciu.

 

image.jpeg.93c99417687b36df540cc8995a02d3cb.jpegimage.jpeg.c8c7a28c76339a47a86d80e98673c5c0.jpeg

image.jpeg.64003501a9cd651b609423bf542e9d61.jpeg

 

Dżusy i specjalne zamki otwierało się bardzo szybko poprzez przekręcenie wkrętaka o kąt 90 stopni i stanowiły z pokrywą integralną całość. Było to o tyle ważne, że nie było żadnej możliwości zgubienia jakiejś śruby, która po upadku na płytę lotniska mogła być zassana przez silnik. Luki inspekcyjne były używane praktycznie tylko podczas obsług bieżących i podczas obsługi lotów. Dżusów było kilka rodzajów.  Taki luk inspekcyjny z dżusami znajduje się na poniższym zdjęciu po prawej stronie na dole ten z żółtym kółkiem.

 

IMG_0153.jpeg

 

Na pokrywach zawsze było namalowane kreski określające właściwe położenie dżusa po zamknięciu. Wszystkie pozostałe pokrywy to po prostu pokrywy i były one przykręcane zwykłymi śrubami mocującymi, które zwykle odkręcało się podczas obsług okresowych (np. rocznych) w hangarze eskadry technicznej. Kilka takich pokryw widać również na tym zdjęciu.  Mam nadzieję Alu, że nie zaśmieciłem Ci wątku za bardzo a może komuś ta wiedza przyda się do czegoś.

  • Like 5
  • Thanks 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dziękuję za takie wartościowe informacje. Nie miałam pojęcia, że tak to wygląda. W żadnym wypadku nie jest to zaśmiecanie wątku, bo dzięki temu czegoś więcej się dowiem (no chyba nie tylko ja).

 

W dalszym ciągu to nie rozwiązuje mojego problemu ale sprawia, że skłania mnie ku temu by tych „nitów” nie odtwarzać. Jedne zdjęcia pokazują jakby one nie istniały, na innych są delikatnie widoczne. Co nadal na logikę, jeżeli są pod lakierem, nie będą widoczne tak żeby je odtwarzać linia po linii. Moja ogólna, subiektywna ocena do zawalania całego modelu liniami nitów jest też taka, że mi się to zwyczajnie nie podoba. 

Nie podjęłam jeszcze ostatecznej decyzji jak i czy w ogóle to robić. Może istnieje jakieś rozwiązanie, żeby to pokazać subtelniej, mniej mechanicznie. Zależy mi na tym, żeby odtworzyć każdy detal ale nie kosztem odbioru całości. Pomyślę, poszukam, może ktoś ma na to jakiś sposób…

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...

Tak to jest jak się ciągnie dwa projekty jednocześnie, a trzeci się w sumie jeszcze kończy. Niebawem pojawi się aktualizacja, proszę się nie martwić :D 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.