Skocz do zawartości

Revell 1:24 '56 CHEVY BEL AIR CUSTOM


PPP

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich.

Jakiś czas temu zacząłem model na, którym chcę zebrać trochę doświadczeń w modelach cywilnych.

Doszedłem do momentu gdzie sprawy poszły mocno nie tak i za bardzo nie rozumiem dlaczego.

Ale po kolej.

Najpierw podkład MRP i lekkie wygładzenie gąbką 3000 od Tamiya.

Potem kilka warstw bazy: ZP.

1.jpeg

2.jpeg

Następni 2 sesje z GX (1:2-3). W każdej sesji po 3 warstwy: lekka, cięższa. trochę cięższa.

3.jpeg

4.jpeg

Naklejki..

5.jpeg

i na to z 4 sesje z GX jak powyżej.

 

6.jpeg

7.jpeg

Około tygodnia przerwy.

 

Następne zmatowienie (zacząłem od pokrywy bagażnika.), żeby pozbyć się nierówności i paprochów. I tu zaczął się dramat. Najpierw gąbka Tamiya 2000 i następnie 3000 (wszystko na mokro).

Niestety po tym etapie zostały rysy.

Późniejsza polerka 3 pastami i szmatkami Tamiya tylko to uwypukliła.

Efekt ostateczny raczej denny. Widać to na zdjęciach.

8.jpeg

Próbowałem jeszcze dach ze zmatowieniem i efekt dokładnie taki sam...

 

9.jpeg

9b.jpeg

Poradzicie jak z tego wybrnąć i co zrobiłem nie tak?

Edytowane przez PPP
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie znam się, a więc chętnie się wypowiem 🙂

Moim zdaniem trzeba by wszystko ładnie umyć, żeby pozbyć się pozostałości pasty polerskiej, może jeszcze raz wszystko lekko zmatowić i na to dać znowu lakier bezbarwny. To powinno załatwić sprawę rys. No a potem przy polerowaniu lakieru bezbarwnego odpuścić najgrubszy materiał ścierny, widać zostawia zbyt głębokie rysy.

Pozdrawiam i życzę powodzenia

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2000 i 3000 to za mało. Jeszcze z 5000 oraz 8000 by się przydało. 
Jeszcze jest możliwość, że słaba parta GX-a i nie wysechł dobrze, przez co gąbka 2000 zostawiła głębokie rysy. 

U mnie etap wytrącania wygląda tak:
2000/3000 gąbka tamiya na mokro, aż będzie ładna matowa powierzchnia
5000
8000

Potem polerka mechaniczna pastą Menzerna. Oczywiście trzeba zwracać uwagę co się robi, by nie przetrzeć lakieru. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisano (edytowane)

No tak jak pisałem, ja też użyłem gąbkę Tamiya 2000 i 3000... efekt jak widać.

Rozumiem, że Twoja sugestia użycia 5000 i 8000 to na kolejną sesję, przy takich rysach drobniejsza gradacja raczej nie pomoże, dobrze myślę?

 

I od razu pytanie, jakie gąbki byś polecił?

Myślałem o Mr. Laplos (Polishing cloth) 2400,4000 (GT61) i Mr. Laplos (Polishing cloth) 6000,8000 (GT62)

czy może Tamiya Lapping Film 2000/4000/8000 ?

 

Twoja sugestia o wadliwym GX100 trochę mnie zbiła z tropu, mam jeszcze X-22 czy może od razu zmienić na jakiś 2K np na Zero Paints Diamond Finish - 2 Pack?

 

5 godzin temu, toled napisał:

2000 i 3000 to za mało. Jeszcze z 5000 oraz 8000 by się przydało. 
Jeszcze jest możliwość, że słaba parta GX-a i nie wysechł dobrze, przez co gąbka 2000 zostawiła głębokie rysy. 

U mnie etap wytrącania wygląda tak:
2000/3000 gąbka tamiya na mokro, aż będzie ładna matowa powierzchnia
5000
8000

Potem polerka mechaniczna pastą Menzerna. Oczywiście trzeba zwracać uwagę co się robi, by nie przetrzeć lakieru. 

 

Edytowane przez PPP
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja używam krążków ściernych Trizact 3M o gradacji 6000 i 8000.  Możliwości takich rys jest wiele od zbyt miękkiego lakieru po zbyt krótkie matowienie następną gradacją. Oczywiście przy matowieniu trzeba zachować ostrożność i zdrowy rozsądek.  Za krótko- zostaną rysy, za długo - przetrzesz lakier. Jeżeli wtrąceń w lakierze nie masz zbyt dużo,  to możesz zacząć od Tamiyi 3000, potem Trizact 6000 i 8000. 

 

Możesz też iść nawet wyżej i robić do 12000. 

 

Wadliwy GX100 zdarza się rzadko, mi na 100 słoiczków może z 4 miały problem ze schnięciem. 

 

X22 nie tykaj, szkoda nerwów potrafi schnąć wieczność..

 

Jeżeli masz finanse i chce Ci się trochę więcej bawić w proporcje, schnięciem pod przykryciem (2K schnie od 10 do 24h) to 2K jest najlepszym rozwiązaniem. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.