Skocz do zawartości

Focke-Wulf Ta 152 H-1, Zoukei-Mura, 1:48


rod190

Rekomendowane odpowiedzi

Napisano (edytowane)


Dzień dobry,

po dwóch modelach „współczesnych” samolotów przyszedł czas na mój ulubiony samolot II Wojny Światowej czyli Fw 190. W szafie leżą dwa pudełka Ta 152 H-1 od ZM i Fw190 A-7 od Eduarda (ten zostawiam na deser). 
Ten model czeka już dość długo na swoją kolej u mnie ponieważ nie miałem pomysłu na niego. 
Po namyśle postanowiłem że ten model zrobię „zamknięty” jak wszystkie moje pozostałe Fw, pomimo iż model umożliwia pokazanie np. silnika.

IMG_1761.jpeg.f678c6ccf9e7c197bbd48609a6e471bd.jpeg

 

Posiadam jakąś bibliografię nt. Ta 152.

W fizycznej postaci 

IMG_1760.thumb.jpeg.077f16283df451793119c4132aa277b0.jpeg
 

jako pdf.

IMG_1754.jpeg.86d13668d22ae0155f83bc36802965c3.jpeg

 

IMG_1765.jpeg.02df88b5ddac51ef10f0d997bf1105d0.jpeg

 

IMG_1769.jpeg.c2e561e8d05ecdeca06c58942e7107af.jpeg

 

IMG_1772.jpeg.63df55e8b89009b2d7fcf68909febfda.jpeg

 

IMG_1773.jpeg.3858604f6733f70d91e34c8ba78589ca.jpeg

 

IMG_1771.jpeg.692ebd050f5adfd7970f42fe411ad0f1.jpeg

 

Ale i tak będę liczył na Waszą pomoc.

 

Model będzie malowany:

głównie Hataka Orange Line

miejscami Gunze 

„sreberka” Gunze, Alclad

 

Wersja malowania zielona dziewiątka, chyba że …

IMG_1762.jpeg.e21d022200f39b3e6fe073ad494441b8.jpeg


takie malowanie ponieważ znalazłem taki schemat

 

IMG_1766.jpeg.9f7a370796b2d89914a4c239e8abda99.jpeg

Edytowane przez rod190
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 minuty temu, barszczo napisał:

O, coś dla mnie. Zasiadam i oglądam, ciekawe jak ci pójdzie walka z tą poszatkowaną materią wink4.

Nie ma siedzenia ja naprawdę liczę na pomoc. Mam tak mało informacji a tyle pytań że nie ma siedzenia😜

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisano (edytowane)
40 minut temu, BRAVO112 napisał:

naliczylem 7 ( siedem ) 

40 minut temu, BRAVO112 napisał:

naliczylem 7 ( siedem ) ksiazek...

… tak ale w każdej to samo. 
Ok .

Ten samolot pojawił się pod koniec działań wojennych  dlatego ilość zdjęć i inform jest ograniczona.

 

Edytowane przez rod190
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tych książkach jest sporo materiału ale nie ma jednej rzeczy, aktualnych informacji o odcieniach (RLM) 81, 82, 83, 76. Polecam zapoznanie się z ofertą AK Real Colors i zakup (chyba, że znasz i masz).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisano (edytowane)
18 godzin temu, RogerM napisał:

W tych książkach jest sporo materiału ale nie ma jednej rzeczy, aktualnych informacji o odcieniach (RLM) 81, 82, 83, 76. Polecam zapoznanie się z ofertą AK Real Colors i zakup (chyba, że znasz i masz).

Tej pozycji nie posiadam i jeżeli jest dostępna to może zakupię.
Z Twojej wypowiedzi wnioskuję (być może mylnie) że autorzy tej publikacji po badaniach i analizach doszli do wniosku że do tej pory źle były interpretowane odcienie RLM przez producentów farb i ich produkty nie oddają prawidłowych kolorów?

Edytowane przez rod190
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisano (edytowane)
5 godzin temu, rod190 napisał:

Tej pozycji nie posiadam i jeżeli jest dostępna to może zakupię.

Pomyślałeś o książce, a ja pisałem o stosunkowo nowej serii farb, między innymi do samolotów Luftwaffe. Tam są m.in. 3 odcienie 81, 3 odcienie 76 i zupełnie inny bo ciemnoniebieski odcień 83.

 

5 godzin temu, rod190 napisał:

do tej pory źle były interpretowane odcienie RLM przez producentów farb i ich produkty nie oddają prawidłowych kolorów

No właśnie coś w ten, nomen omen, deseń 😉 Np. kolor opisywany jako 83 (ciemnozielony) to najprawdopodobniej jeden z odcieni 81, a 83, jak wspomniałem to zupełnie inna farba do samolotów morskich... Jedną z osób pracujących nad tymi farbami jest Polak, niestety nie pamiętam nazwiska.

Przy czym wprowadzenie w Luftwaffe nowych farb serii 8x nie wpłynęło automatycznie na wycofanie farb serii 7x i normalnym zjawiskiem jest występowanie samolotów wyprodukowanych pod koniec wojny pomalowanych kolorami 74/75 lub mieszanie starszych farb z nowymi, i kadłub może być pomalowany 74/75 a płat 81/82. Oczywiście lista wariacji kolorystycznych jest o wiele dłuższa i bardziej złożona.

Edytowane przez RogerM
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, RogerM napisał:

 

5 godzin temu, rod190 napisał:

Tej pozycji nie posiadam i jeżeli jest dostępna to może zakupię.

Pomyślałeś o książce, a ja pisałem o stosunkowo nowej serii farb, między innymi do samolotów Luftwaffe. Tam są m.in. 3 odcienie 81, 3 odcienie 76 i zupełnie inny bo ciemnoniebieski odcień 83

 

Co do kolorów to znalazłem taki wzornik:

IMG_1777.jpeg.1ce4f9f085cd1182e6e75df697a32a3b.jpeg

 

W tej samej publikacji jest rycina samolotu który chcę zrobić 

 

IMG_1779.thumb.jpeg.8ea1f9c9dcb543cbc2d84c5b2e3189d1.jpeg
 

a to zdjęcie potwierdzające kolory na samolocie 

 

IMG_1778.jpeg.0c6971037177f2c56bcb9bbbecab3cf6.jpeg
 

Co do produktów marki AK to mam złe doświadczenia. Próbowałem trzech, czterech różnych ich produktów i ani razu się z nimi nie dogadałem, dlatego te farby odpadają.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisano (edytowane)
6 minut temu, rod190 napisał:

Co do produktów marki AK to mam złe doświadczenia. Próbowałem trzech, czterech różnych ich produktów i ani razu się z nimi nie dogadałem, dlatego te farby odpadają.

Szkoda, bo odcienie (w większości) bardzo dobrze oddają to co ostatnio ustalono i dość dobrze pasują do tych z Twojej tabelki. Inni producenci nie mają w ofercie kilku odmian tej samej farby. Wiem, że AK to nie Gunze ale można je ogarnąć.

Aha, nie wiem czy ster kierunku samolotu ze zdjęcia nie był pomalowany innym odcieniem 76 lub szarobiałą podkładówką bo jak dla mnie odcina się od statecznika.

Edytowane przez RogerM
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolega rod190: czy twoje złe doświadczenia z AK dotyczą również serii Real Colors?

 

https://www.mojehobby.pl/products/Luftwaffe-Late-WW2-Colors-SET.html

 

One są formalnie bardzo podobne do akryli Tamiya i wydają mi się jednymi z najmniej kłopotliwych farb.

No i tak jak kolega RogerM napisał te odcienie do mnie też przemawiają 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Tomek1124 napisał:

czy twoje złe doświadczenia z AK dotyczą również serii Real Colors?

Nie, tych farb nie używałem, ale jestem taki uparty osioł że jeżeli ktoś mnie do siebie kila razy zrazi to potem ciężko mnie namówić na zmianę zdania na jego temat, a tak jest w przypadku marki AK.

Po drugie to musiałbym trochę poćwiczy malowanie tymi farbami i ustalić proporcje rozcieńczalnik/farba jakie mi najbardziej odpowiada, a to może trochę potrwać aby efekt mnie zadawał.

Obecnie używam Hataka Orange Line i jestem bardzo zadowolony z efektów, trochę MRP i Gunze (ale je już trochę rozumiem).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.