Skocz do zawartości

Samochód pancerny Garford-Putilov "Dziadek" CSM 1:35


baragiles

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Na Forum jestem już jakiś czas i jak do tej pory ograniczałem się jedynie do przeglądania i czytania .

Jest to więc moja pierwsza relacja z budowy.

Trochę opisu modelu - Garford-Putilov to rosyjski samochód pancerny na podwoziu pięciotonowego samochodu ciężarowego Garford.  Produkcję prowadzono w latach 1915–1916 i jak na swoje czasy był jednym z lepiej opancerzonych i uzbrojonych pojazdów. Armia polska posiadała 3 takie pojazdy , które zostały nazwane  „Zagłoba” , „Dziadek” i  „Generał Szeptycki” .

image.jpeg.9934f546705e660dc196eb828da487d5.jpeg

image.jpeg.cb2bf88010c95b26eec27057b71c5c1a.jpeg

 

Tyle z opisu zapraszam do relacji z budowy:

image.thumb.jpeg.a38ef2fb9150f573689c458f348275f5.jpeg

image.thumb.jpeg.fbe5adca790554b79322d7d02d88bbe9.jpeg

image.thumb.jpeg.2d2174fcd06137337a62adf9cdee952b.jpeg

Zestaw  firmy CSM nie zawiera zbyt wielu części , ale oferuje za to dużo opcji malowania , w tym dwie polskie ,  ja wybrałem malowanie "Dziadek"

Sam model zrobię raczej pierwszy raz od bardzo dawna "prosto z pudła" bo na rynku nie ma  zbyt wielu dodatków a jakość modelu jest na prawdę bardzo dobra

ewentualnie dodam kilka poprawek/elementów od siebie .

Tyle na wstępie zabieram się do budowy.

  • Like 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 15.05.2024 o 18:23, rhinoceros napisał:

Jestem ciekaw, jak to się składa- mówią, że z modelu na model CSM jest coraz bardziej przyjazny modelarzom...

  Póki co skleja się go  bez większych problemów , części dobrze do siebie pasują  i nie wymagają  jakiś większych obróbek. Jak z innymi modelami z CSM niestety nie wiem bo jest to mój pierwszy model z tej firmy.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kadłub sklejony i pomalowany , malowałem farbami Tamiya. Dół to XF-67 Nato Green z XF-71 Cockpit Green , a ściany to wiadomo XF- 2 Flat White.

 Obicia zrobiłem za pomocą farby Vallejo Dark Rust. Do brudzenia użyłem washa MIG  Stone Grey.  Dajcie znać co myślicie

Pozdrawiam

 

image.thumb.jpeg.a645b3b987ec66b0b89e74e6e7d79eee.jpegimage.thumb.jpeg.11873d7f7bffc72a9f0743c1ced65376.jpegimage.thumb.jpeg.359c7f9c97e88edead4d2598f2c7317f.jpegimage.thumb.jpeg.7776e784898eba2bb1d0e30c1b2d1968.jpegimage.thumb.jpeg.1d3f10a3fc6ae51d9813371e829ccb44.jpeg

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 18.05.2024 o 17:05, AchtungCancer napisał:

Hej

Te "drzwi" za kierowcą to tak na prawdę skórzana (albo płócienna) płachta. Możesz rozważyć, czy nie wypadałoby jej dać w innym kolorze nić ściany (choćby innym odcieniu białego), żeby to zaznaczyć.

Dzięki za podpowiedz  przyznam , że jeśli chodzi o wnętrze to nie udało mi się znaleźć zbyt wiele informacji na temat malowania i jedyne co zostaje to wzorowanie się instrukcją pojazdu.

Jeśli chodzi o te drzwi/płachtę to były one obszyte materiałem ? no i jaki wtedy kolor najlepiej wybrać ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Drzwi" użyłem tylko jako pewne przybliżenie, bo CSM oddał ten element tak, że od przodu nie różni się od ścian i przypomina coś solidnego. Jeżeli spojrzysz z drugiej strony, zobaczysz, że  to podwójna zasłona na relingu. Czy czymś obszywali skórę nie mam pojęcia. Co do koloru, to nie ma właściwej odpowiedzi. W przypadku pierwszowojennych pojazdów, gdzie każdy pewnie był jakoś unikalny, jest spore pole manewru zwłaszcza przy tak łatwo wymienialnych elmentach. Jedyne co mogę podpowiedzieć, to, że białe wnętrze miało generalnie zwiększać widoczność, więc poszedłbym w coś bardziej jasnego niż ciemnego. Sądzę, że ważniejsze jest zaimitowanie faktury skóry i zużycia, żeby odróżnić od metalu. 

 

P2210481.jpg

 

 

 

Jedyne zdjęcie jakie widziałem pokazujące tę przesłonkę, to ten bardzo wczesny Garford. Jak widzisz różni się od tego co dał CSM, bo się różniło w poszczególnych pojazdach, zwłaszcza tych wczesnych, w których pierwotnie nic tam nie było (o ile się nie mylę, dodali to po testach albo już po pierwszych doświadczeniach na froncie). Jasne, czy to obszyta skóra czy jakaś tkanina może w wypełnieniem nie wiem.

 

asdfgh.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.