Skocz do zawartości

M1A1 Abrams FEP, 1WBPanc , Hobby 2000 , 1/35


Grzegorz Grabowski

Rekomendowane odpowiedzi

Napisano (edytowane)

Witam. Równocześnie z JLTV, zakupiłem sobie model  tytułowego czołgu. Miniatura ma przedstawiać pojazd 1 Warszawskiej Brygady Pancernej z Wesołej. Bez zbędnego gadania. Model Hobby 2000, a właściwie to chyba Rye Field Model, tylko, że w polskim pudełku.  Do zbudowania poprawnej miniatury polskiego wozu, będzie potrzebnych kilka gadżetów od Scale23, na które czekam z niecierpliwością. 

IMG_20240719_231315390.jpg

IMG_20240719_231506918.jpg

IMG_20240719_231721887.jpg

IMG_20240719_231857935.jpg

Edytowane przez Grzegorz Grabowski
  • Like 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisano (edytowane)
3 godziny temu, mandrivecs napisał:

Grzegorz podgląd - będzie merytoryczny (ale bez zbędnego przekombinowania) materiał referencyjny do budowy!

Wielkie dzięki Mariusz, ale bez przesady. Zbyt wielu kombinacji tu nie będzie. Poza AIDATS, szeklami od Leoparda i przedłużonymi podstawami anten, ten model jest dobrą bazą do budowy FEP-a z Wesołej. Taka ciekawostka. Model Hooby2K/RFM w wersji pudełkowej, świetnie nadaje się do stworzenia innej wersji Abramsa, mianowicie M1A1 SA, która używana jest w wojnie na Ukrainie. Trzeba do niej dodać tylko kilka rzeczy z innego modelu RFM, M1A2 TUSK. Jakie są różnice między FEP a SA dowiedzieć się można tutaj...

 

https://tech.wp.pl/jak-odroznic-abramsy-polskie-od-ukrainskich-stop-dezinformacji,6968810592263040a

 

A dla tych, którym nie chce się czytać linków? Podstawowe różnice między obiema wersjami.

SA, to nie zmodyfikowane stanowisko dowódcy SCWS, gdzie wciąż jest zamontowany optyczny celownik. Taki, jaki mamy w pudełku H2K/RFM. 

Druga sprawa, to wyrzutnie granatów dymnych. SA, to standardowe, sześciolufowe wyrzutnie, stosowane przez armię lądową USA. Te wyrzutnie również znajdziemy w pudełku H2K/RFM

Wozy w wersji SA, jeżdżące po Ukrainie, możemy też spotkać z dodanymi elementami pakietu TUSK, a mianowicie charakterystyczna tarcza balistyczną na stanowisku, działonowego, choć akurat wątpię, i pewny nie jestem, tej tarczy nie ma na "ukraińskich" wozach, oraz, co udokumentowane jest zdjęciami, elementy pancerza reaktywnego na fartuchach przeciwkumulacyjnych. Na temat polskiego FEP-a, rozpisywał się nie będę, bo jest osobny dział poświęcony tematowi. Konkludując do naszego FEP-a, potrzebujemy nowego SCWS, nad którym pracuje kolega Skin3r.

2024-07-20-12-28-42-472.jpg

Screenshot_20240720-121826-995.png

Screenshot_20240720-122004-903.png

Screenshot_20240720-122651-360.png

Edytowane przez Grzegorz Grabowski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kombinacja ukraińska o której piszesz została już zapowiedziana przez RFM - mają ramki praktycznie do wszystkich wersji, mogą żenić że sobą co potrzeba ...

1-35-m1a1-abrams-tank-ukraine-update-version-with-workable-tracks-military-model-kit-p23047-110479_image.thumb.jpg.3957783d68389a53d950715405a253a7.jpg

 

Wystarczy chwilę zaczekać, nie trzeba rozdrapywać pudełek, będzie wszystko co potrzeba.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, mandrivecs napisał:

Kombinacja ukraińska o której piszesz została już zapowiedziana przez RFM - mają ramki praktycznie do wszystkich wersji, mogą żenić że sobą co potrzeba ...

1-35-m1a1-abrams-tank-ukraine-update-version-with-workable-tracks-military-model-kit-p23047-110479_image.thumb.jpg.3957783d68389a53d950715405a253a7.jpg

 

Wystarczy chwilę zaczekać, nie trzeba rozdrapywać pudełek, będzie wszystko co potrzeba.

No i super. Właśnie wjechał na moją listę "must have"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisano (edytowane)

Na tej grafice dobrze widać różnice pomiędzy naszym FEP-em a ukraińskim SA. Dla chcących budować wersję ukaińską wystarczy kupić  zestaw RM-5106. 
Aktualnie jestem na podobnym etapie co Grzegorz, więc będę podglądał.
 

image.png

Edytowane przez grzesioc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisano (edytowane)
Godzinę temu, grzesioc napisał:

Na tej grafice dobrze widać różnice pomiędzy naszym FEP-em a ukraińskim SA. Dla chcących budować wersję ukaińską wystarczy kupić  zestaw RM-5106. 
Aktualnie jestem na podobnym etapie co Grzegorz, więc będę podglądał.
 

image.png

Zgadza się.ten model nada się do wersji ukraińskiej.  W nowym modelu RFM, będą też dodatkowo elementy pakietu TUSK, co, tak jak wspomniał Mariusz, wyeliminuje potrzebę kupowania dwóch modeli. Ta grafika pokazuje też jednak i to, RFM dał starszy typ SCWS, z celownikiem optycznym, co jest typowe dla SA, a nie zmodyfikowane z kamerą, typowym dla naszych FEP-ów. Na górze FEP, na dole SA.

 

 

 

 

Screenshot_20240720-122423-655.png

2024-07-20-14-30-55-236.jpg

Edytowane przez Grzegorz Grabowski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, mandrivecs napisał:

Fajnie wyszło! Na kiedy będziesz miał dodatkowe elementy?

Eryk pisał, że może w przyszłym tygodniu, cały komplet będzie gotowy. Teraz tak myślę, czy nie zaliczyłem wpadki z panelami BLOWOFF. Z rozpędu przykleiłem standardowe dla M1A1, czyli te z kapslami. Gdzieś widziałem foto, na którym stoi jak byk, że te panele powinny być jednak bez kapsli. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, SnajperTBG napisał:

To jakie dodatki zamówiłeś ?

Przedłużone podstawy anten, szekle z Leoparda, no i podstawa, prawidłowy AIDATS, czyli kamerę na kaemie dowódcy, zamiast celownika optycznego, który jest w pudle. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te kapsle w klapach wyglądają  tak

 

image.jpeg.286b466088386fb41d309568ef0738f6.jpeg

 

więc ja wstawiłem takie jak Ty i dla mnie są OK

PS

Też stanąłem w tym samym momencie co Ty ... ale ja jescze wyciąłem i skleiłem prawie 1000 elementów gąsienicy i trysnąłem NATO Green. Dostawa się opóźnia, ale nie specjalnie mi się śpieszy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, Grzegorz Grabowski napisał:

Eryk pisał, że może w przyszłym tygodniu, cały komplet będzie gotowy. Teraz tak myślę, czy nie zaliczyłem wpadki z panelami BLOWOFF. Z rozpędu przykleiłem standardowe dla M1A1, czyli te z kapslami. Gdzieś widziałem foto, na którym stoi jak byk, że te panele powinny być jednak bez kapsli. 

Na dwóch pierwszych fotkach widać dach z tymi panelami, wystarczy skopiować i powiększyć

(fot. PAP/Jakub Kaczmarczyk)

Photos - Polish Armed Forces | Page 154 | A Military Photo & Video Website

 

(fot. PAP/Jakub Kaczmarczyk)

 

Edytowane przez bulik58
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

32 minuty temu, bulik58 napisał:

 

 

do tego potrzebne są jeszcze anteny , opisane jako ,, ulepszone, trójpasmowe, sztywne anteny RF-3143,,  Polish M1A1 FEP Abrams (upgraded RF-3143 tri-band rigid antennas)

O tym też wspomniałem, że czekam na drukowane anteny i nie tylko od Skinn3ra

Edytowane przez Grzegorz Grabowski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Grzegorz Grabowski napisał:

O tym też wspomniałem, że czekam na drukowane anteny i nie tylko od Skinn3ra

Przepraszam cię za to iż nie dostrzegłem tej informacji. wrzuciłem ci fotki tych paneli jakie mają być a pozostałe fotki dołączyłem nie czytając całości. Zachowałem się nie odpowiednio czego się bardzo wstydzę , jeśli są one problemem to je wykasuję. Dziękuję za twoje wskazówki , zawsze je bardzo cenię.

P.S.

,, Tak jak pisałem, zaliczyłem wpadkę, i będę się starał to naprawić. ,, 

,, Teraz tak myślę , czy nie zaliczyłem wpadki z panelami BLOWOFF. Z rozpędu przykleiłem standardowe dla M1A1, czyli te z kapslami. 

 

Edytowane przez bulik58
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, Grzegorz Grabowski napisał:

Przedłużone podstawy anten, szekle z Leoparda, no i podstawa, prawidłowy AIDATS, czyli kamerę na kaemie dowódcy, zamiast celownika optycznego, który jest w pudle. 

Czy mógłbyś podzielić się linkiem albo linkami gdzie można kupić te elementy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, bulik58 napisał:

Przepraszam cię za to iż nie dostrzegłem tej informacji. wrzuciłem ci fotki tych paneli jakie mają być a pozostałe fotki dołączyłem nie czytając całości. Zachowałem się nie odpowiednio czego się bardzo wstydzę , jeśli są one problemem to je wykasuję. Dziękuję za twoje wskazówki , zawsze je bardzo cenię.

P.S.

,, Tak jak pisałem, zaliczyłem wpadkę, i będę się starał to naprawić. ,, 

,, Teraz tak myślę , czy nie zaliczyłem wpadki z panelami BLOWOFF. Z rozpędu przykleiłem standardowe dla M1A1, czyli te z kapslami. 

 

Przepraszam. Sam żyje ostatnio w ogromnym napięciu  i może czasem reaguję nieadekwatnie do sytuacji. Mea culpa. 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 minuty temu, JanuszF napisał:

Jak sklejalność tego modelu? Czeka jako następny u mnie w kolejce.

Nie  narzekam. To już trzeci Abrams od tak naprawdę RFM,  jaki buduję i jak na razie najlepiej mi się go sklejało. 

Edytowane przez Grzegorz Grabowski
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.