Skocz do zawartości

Beriev KOR1 na katapulcie - Amodel, Neomega, MicroWorld 1/72


Marudek

Rekomendowane odpowiedzi

Beriev KOR-1 Amodel, Neomega, MicroWorld i katapulta od podstaw 1/72

(Pelen tytul nie zmiescil sie w naglowku.)

 

Witam!

 

Juz od dawna patrze na swietne modele, ktore powstaja w tej edycji Zimowego Konkursu Modelwork. Podziwiam i zazdroszcze wszystkim, ktorzy juz wystartowali. Ja sam czekalem az dotad ze startem, bo chcialem zaczac od porzadnego in-boxu. Ale niestety wciaz nie mam modelu konkursowego (na ebayu zrobili mnie w balona). Minie troche czasu zanim kupie nastepny (szykuje sie powazna przeprowadzka w stylu: "zegnaj Nibylandio").

 

Czas jednak najwyzszy zebym zaczal cos robic, bo nie zdaze do konca konkursu. Dlatego pozwolcie, ze zaczne od katapulty budowanej od podstaw, a potem wstawie in-box modelu i dodatkow do niego.

Dzieki pomocy Okonka i Jedrka mam swietne zdjecia i rysunki rosyjskich katapult, lsobota dal mi skan japonskiej (z ktorej skopiuje niektore elementy - np. wozek) - za co jeszcze raz Wam dziekuje. Torche pogooglalem i znalazlem plany samego Berieva z podzialka. Na tej podstawie obliczylem rozmiary samolotu, potem obliczylem skale w jakiej jest rysunek tegoz razem z katapulta. Majac zwymiarowany rysunek moge zabrac sie za budowe.

 

DSC01215.jpg

 

Na zdjeciu troche materialow: styren roznej grubosci, siatka od kineskopu itd.

 

Wszystkim uczestnikom konkursu zycze milej zabawy. Zapraszam do sledzenia i komentowania mojej relacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 84
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Witam,

 

Nie spodziewalem sie, ze przyciagne Wasza uwage tak marnym wstepem. Wlasciwie powinienem zaczac od wyjasnienia co mi po glowie biega. Otoz wiele razy podziwialem modele samolotow pokladowych wyeksponowanych na katapultach. Nietety byly to w wiekszosci Jankeskie produkcje - raz tylko widzialem Arado 196 na katapulcie Bismarka. Tak zrodzil sie pomysl, by zbudowac model rosyjskiej konstrukcji - Beriev KOR-1 na katapulcie. Ponizej ogolna koncepcja malowania i calosci modelu z katapulta. Nie wiem jeszcze, czy zrobic model ze zlozonymi skrzydlami, czy w gotowosci bojowej.

 

be2-c11.jpg

Katapulta.jpg

 

Wczoraj wycialem tylko czesci najwiekszej bryly i podstawy. Z kubka od sprayu wycialem sciane podstawy. Wzmocnie ja tymi kolkami wycietymi ze styrenu. Na krawedzi bedzie zebatka (taka jak ta wskazana na zdjeciu)zrobiona z paska zatrzaskowego. Musze znalezc jakis cienszy - ten na zdjeciu jest za szeroki.

 

th_DSC01229.jpg th_DSC01216.jpg th_DSC01217.jpg

 

Zdjecie katapulty:

kat2.jpg

 

Siatka od kineskopu? A cóż to za wynalazek?

 

Moze nie wyrazilem sie precyzyjnie. Chodzi mi o siatke wewnatrz telewizora (niekoniecznie jest to czesc kineskopu). Mozna z niej zrobic lufy Kmow - ja zrobilem taka w swoim zeszlorocznym modelu konkursowym BMW R75 w 1/72. Tym razem siatka posluzy mi do zrobienia podestow po bokach katapulty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

 

Prace powoli ida naprzod. udalo mi sie powycinac otwory w bocznych scianach katapulty i skleic conieco. Mysle, ze powklejam w srodek jeszcze kilka scianek zanim zamkne calosc. Zalezy mi na tym, zeby usztywnic bryle, zeby sie nie wyginala przy szpachlowaniu/szlifowaniu. Na razie tyle:

 

th_DSC01261.jpg th_DSC01262.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

 

Udalo mi sie wzmocnic nieco glowna bryle, dokleic gorna scianke i zaszpachlowac. Dolna czesc szpachlowalem Milliputem, ale jest duzo twardszy niz plastik z ktorego wycialem scianki. Na gornej czesci uzylem czegos nowego. Juz jakis czas temu wyprobowalem puder akrylowy do przedluzania paznokci jako szpachlowke. Na katapulcie sprawdzil sie swietnie. Bardzo latwo sie go naklada i szlifuje. Na pewno (ku niezadowoleniu mojej lepszej polowy) znajdzie szersze zastosowanie w moim hobby.

 

Nastepnie calosc prysnalem szarym sprayem, zeby zniwelowac ewentualne babole. Potem z przycietych paskow cienkiego styrenu wykonalem detal na dolnej krawedzi bryly:

 

th_DSC01277.jpg th_DSC01291.jpg th_DSC01294.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej!

 

Teraz robi sie ciekawie. Z siatki od telewizora wycialem podesty i katapulta nabiera ksztaltow. Nie jestem do konca pewien z jakiego materialu byly one wykonane w oryginale. Mogla to byc blacha ryflowana, ale rownie dobrze moglo to byc cos w rodzaju dziurkowanej blachy, albo nawet siatki. Podesty obramowalem paskami styrenu i dodalem ozebrowanie “dla wzmocnienia”. Po lewej stronie katapulty – na podescie z okraglym wystepem bedzie cos w rodzaju panelu sterowania (widac to na rysunku w moim drugim poscie). Tak wygladaly kolejne etapy prac:

 

th_DSC01297.jpg th_DSC01298.jpg th_DSC01302.jpg th_DSC01303.jpg

th_DSC01304.jpg th_DSC01305.jpg

 

Bardzo mi zalezalo na tym efekcie:

DSC01299.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nawet jak nie dorwiesz samolotu to i tak będzie coś

 

Nie ma takiej opcji Mam juz dodatki do samolotu, wiec musze go zdobyc. Zreszta moj projekt zaklada, ze katapulta to tylko efektowna podstawka dla udanego samolotu. Bez niego to tylko podstawka...

 

Zgadzam sie z tym, ze konkurs jest na bardzo wysokim poziomie. Nie wystarczy juz wypakowac modelu zywica i blachami. Wielu zdecydowalo sie na waloryzacje scratch'em i za to Wszystkim nalezy sie wielkie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zacny temat. Szacun, bo czeka nas kolejny arcyciekawy model w Twoim wykonaniu.

 

kwiatku, sorry za być może agresję, ale potrafisz czytać? Marudek już pisał co to za siatka, a jak chcesz wiedzieć więcej, to sprecyzuj pytanie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

 

erkamo dzieki za linka do Wikipedii. Sam do konca nie wiedzialem jak to sie nazywa. Teraz wiem nawet jak to dziala . Patent dal mi Jarek - kolega z pracy w Toruniu (aktywny czlonek klubu Hercules i bardzo dobry modelarz). Wiec kiedy tylko nadarzyla sie okazja - rozbebeszylem stary telewizor. Sietke trzeba bylo wyjac i troche rozwalkowac. Teraz mam zapas na lata (chyba, ze zachce mi sie wiecej podestow w 1/72 - na to poszedl spory kawalek)...

 

Ja zadam głupie pytanie ten samolot co go robisz ma coś wspólnego z czajką ?

Niestety nie wiem. Jestem pewien, ze to calkowicie sowiecka produkcja. Silnik wzieto od I-16, zreszta od niego tez skopiowano charakterystyczny, tepy dziob. Pozniej dziob zmodyfikowano, bo silnik sie przegrzewal...

 

Skonczylem podest w tylnej czesci katapulty, gdzie jest maly stopien i koncowa czesc podestu jest nieco wyzej. Widac to na zdjeciu, ktore wkleilem na poprzedniej stronie. Zalozylem, ze podesty w tej czesci katapulty sa symetryczne wzgledem osi i maja taki sam wznios. Dzieki pomocy Okonka okazalo sie, ze moje zalozenie bylo mylne - podesty w tylnej czesci nie sa symetryczne. Mysle teraz jak to poprawic... Na wspomnianym zdjeciu widac tez, ze podest jest podparty czyms w rodzaju zastrzalow (chyba z katownika). Ciekawe, ze na rysunku tego nie ma - bycmoze dlatego, ze jest on bardzo uproszczony.

 

Chce zrobic takie same podpory z katownika 1x1 mm. Namierzylem kilka sklepow ze styrenowymi profilami, ale ceny sa oszalamiajace. Myslalem tez o Polskich sklepach (o ktore co chwile ktos pyta na forum), ale bede tam szybciej niz by mi to przyslali tu... Pomyslalem wiec, ze samemu zrobie takie katowniki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

 

Wciąż na walizkach, ale już z dostępem do internetu - prezentuję kolejny odcinek relacji z budowy (i to z Polskimi znakami ). Na początek poprawki, które wprowadziłem dzięki pomocy Okonka. Usunąłem tylną częsć pomostu po lewej stronie i wstawiłem nowy o poprawionym kształcie.

 

29bce7db02c24cc1m.jpg 1c26ab0176172b5bm.jpg

 

Tak to wyglądało jeszcze kilka dni temu:

 

23d2ab6fda1b085fm.jpg 25144ff1cd9058a5m.jpg 25144ff1cd9058a5m.jpg b931ef899ba66d91m.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.