Skocz do zawartości

[galeria] Steam Tank, czyli steampunkowy czołg parowy


klaymen

Rekomendowane odpowiedzi

Przedstawiam model nad którym pracowałem od dłuższego czasu. Model powstał w większości z arkuszy polistylenu róźnej grubości, wykorzystałem też części modelu KV (głównie koła i gąsienice). Niektóre części (np. wieżyczki od Vickersa) pochodzą z innych modeli. Śruby to wycinane laserem elementy firmy Draf Model.

 

th_SteamTank054.jpgth_SteamTank055.jpgth_SteamTank053.jpgth_SteamTank052.jpg

th_SteamTank059.jpgth_SteamTank057.jpgth_SteamTank056.jpg

th_SteamTank019.jpgth_SteamTank061.jpgth_SteamTank067.jpgth_SteamTank069.jpgth_SteamTank062.jpg

 

Skala modelu to 1:35. Nie myślałem dokładnie nad tłem historycznym i przynależnością, dlatego nie ma żadnych oznaczeń. Figurka wygląda jak Napoleon, ale to alternatywna historia gdzie takie czapki mogły być modne dużo później . Czołg po ciężkich walkach wjechał do zdobytego miasta (może armia rosyjska po stłumieniu powstania listopadowego zajmuje Warszawę ?), z tej okazji dowódca tak się wystroił .

To szare otwarte z tyłu to kocioł parowy -jak widać część izolacji jest zdjęta, kocioł był na szybko łatany po przestrzeleniu i izolacji oraz klap nie założono. Po drugiej stronie pod klapami niby jest drugi kocioł (w "rzeczywistości", bo w modelu go nie ma).

Z przodu wyszła mi trochę duża przerwa między kołem napinającym a ostatnim na dole, ale nie miałem pasujących kół żeby tam dołożyć.

 

p.s. Czy ma ktoś może jakiś patent na wykonanie flagi z wydruku z drukarki? Chciałbym mu dołożyć sztandar z jakimś herbem, ale nie mam pomysłu z czego go zrobić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo fajny patent

Mi najbardziej do gustu przypadają te 'gatlingi' z "okresu westernowego " i 'węglarka' z tyłu pojazdu.

A co figurki to tak sobie myślę: ten 'tank comander' ma zupełnie odjechany gust

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Akurat jestem przy lekturze "Pierwszej brygady" Takie patenty to tam codzienność . A model rewelacyjny i na dodatek od podstaw fantastyczna sprawa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rewelacyjny!!!

 

No, normalnie -

 

Bardzo fajna sprawa. Ciekawie i całkiem logicznie obmyślana koncepcja, ogólna bryła, konstrukcja i uzbrojenie "zgrane" ze sobą i z epoką, którą mogłyby odzwierciedlać (mnie to bardziej pasuje pod drugą połowę XIXw., np. po 1870-80 roku ).

 

Jedyne, do czego mógłbym się przyczepić, to stosunek długości oporowej gąsienicy do szerokości pojazdu - przy takim, jak w twoim modelu, to wóz miałby spore problemy z utrzymaniem się w linii prostej w czasie jazdy i manewrowaniem - powinien być dłuższy o jedno koło jezdne, lub węższy - tak o średnicę jednego z tych kominów. Choć, oczywiście, mógł być to błąd projektantów, który "wyszedł" dopiero przy próbach prototypu, który właśnie oglądamy (może on przecież przechodzić próby na froncie ).

Za blisko są też te gąski względem boków kadłuba - prawie szorują o nie, a śladów żadnych na pancerzu nie ma, choć byłoby to nieuniknione.

 

Tyle czepiania się, jak powiedziałem, BARDZO MI SIĘ PODOBA, zwłaszcza, że mam olbrzymi sentyment do pomysłów w stylu "what-if" z użyciem techniki z końca XIX i początków XX wieku.

 

[edit]

artoor_k, a czytałeś "Sierżanta"? Tam też "występują" czołgi o napędzie parowym i ręczne kartaczownice-gatlingi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ożeż...no dla mię - rewelacyja!!!! I to od podstaw! Kurczę, zamieść chłopie koniecznie jakiś "Post-warsztat" , przyda się młodym [stażem] akolitom lepienia niestworzonych rzeczy

Nie chciałbym co prawda być gościem, który "wungla" podczas walki musiałby dosypać ...

Odkąd istnieje wyodrębniony dział SF , nastąpił istny wysyp fajnych modeli! Gratuluję, klaymen!!!

A panowie czytelnicy możeby podali autorów wymienianych książek, bo tytuły to niewiele dają

Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli kręcą Was klimaty steampunkowe, to powinniście sięgnąć po klasykę gatunku - "Maszynę różnicową" napisaną w duecie przez Williama Gibsona (guru cyberpunka) i Bruce'a Sterlinga (kolejne wielkie nazwisko w cyberpunku).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Sierżanta" nie czytałem ale jak dorwę to z chęcią nadrobię zaległości Korci mnie zakupienie "Zadry" Krzysztofa Piskorskiego ale póki co funduszy brak...sorry za kolejnego offtopa Co do sztandaru...nie trzeba z papieru...gdzieś na forum był tutorial wykonywania dywanu na materiale...(teraz za grzyba znaleźć nie mogę) a tutaj coś o flagach z papieru :

 

http://modelarstwo2008.eu.interia.pl/menu%20podrozdialy/warsztat/flaga/flaga.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cieszę się że model się podoba

Dzięki za patenty na flagę, coś pokombinuję.

Znalazłem jedno zdjęcie modelu w budowie:

 

th_KV.jpg

 

Przy następnym modelu postaram się zrobić relację z budowy.

 

Co do literatury steampunkowej polecam trylogię P.Pullman'a "Mroczne materie". Na podstawie pierwszej części powstał film "Złoty kompas", ale książka jest znacznie lepsza (i mniej poprawna politycznie ;) ).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 months later...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.