Skocz do zawartości

Festung Posen -PAK 43 Neuntoter


adam juszczak

Rekomendowane odpowiedzi

Jakiś czas temu wpadły mi zdjęcia z walk w Poznaniu,a że akurat na stanie posiadałem model firmy ACE z którym nie wiedziałem co robić , zrobiłem taką dioramę,przedstawiającą w/w działo w obrębie Starego Miasta w Poznaniu.Model firmy ACE(koszmar)w skali 1/72.Figurki Preiser,gruzy moje własne.

Copy1ofIMG_0003.jpg

IMG_0005-4.jpg

IMG_0007-3.jpg

IMG_0008-1.jpg

IMG_0023.jpg

IMG_0025.jpg

IMG_0029-1.jpg

IMG_0033.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz + za "bliski sercu memu", lokalno-patriotyczny temat (jak na warunki poznańskie, gdzie gruz sypał się mocno, to armatka jakaś za czysta...). Tak gwoli ścisłości "to to" stało przy obecnym CK Zamek, w miejscu, gdzie obecnie jest droga oddzielająca plac Trzech Krzyży od Zamku (tak to wygląda na fotce z knigi "Festung Posen", działo z rozwaloną prawą częścią osłony).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz + za "bliski sercu memu", lokalno-patriotyczny temat (jak na warunki poznańskie, gdzie gruz sypał się mocno, to armatka jakaś za czysta...). Tak gwoli ścisłości "to to" stało przy obecnym CK Zamek, w miejscu, gdzie obecnie jest droga oddzielająca plac Trzech Krzyży od Zamku (tak to wygląda na fotce z knigi "Festung Posen", działo z rozwaloną prawą częścią osłony).

 

Swój chłopak

Adamie nie wiem jak to było z tym działem, ale skierowane było w stronę dzisiejszego ronda Kaponiera, a tam stało kilka wypunktowanych rusków T34 albo JS. Może jednak żniwko było, chociaż i tak Tygrys na cytadeli nakosił więcej ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

moje serce Poznaniaka raduje się! piekny obrazek, aż prosi się o tabliczkę jakąś z podpisem. wyjątkowo ładne gruzy i ścianki chociaż działo faktycznie ciut zbyt czyste

 

a tak przy okazji (to do Kazia) - wyprowadziłem się z Poznania 13 lat temu, ale nie pamiętam, żeby tam był jakis "plac Trzech Krzyży". popracuj nad topografią swojego miasta. teraz nazywa się ono Poznań. Nazwy Festung Posen używali okupanci.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Andrzeju - Festung Posen nawiązuje do krwawego, choć ciekawego okresu historii naszego miasta, dlatego jest tak, a nie po prostu Poznań. Zresztą na innych forach użytkownicy mają też "Posen" czy "Breslau" w podpisie i nikt ich za to nie goni ... A co do "Festung" w nazwie miasta, to ona się pojawiła niedługo przed przybyciem Krasnoj Armii. Przez okres wojny było samo Posen.

 

Jendrass - tak, plac A.M. z dwoma krzyżami + obelisk po prawej (potocznie dla mnie "trzeci krzyż").

 

P.S. Na tej fotce z rozwalonym PAK-iem 43 jest on zwrócony w stronę byłej Akademii Rolniczej (to tak gwoli ścisłości, choć w stronę Kaponiery pewnie też działo "grzało").

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tam stało kilka wypunktowanych rusków T34 albo JS. Może jednak żniwko było, chociaż i tak Tygrys na cytadeli nakosił więcej ;)

_________________

prawdopodobnie 2 T-34

 

Na tej fotce z rozwalonym PAK-iem 43 jest on zwrócony w stronę byłej Akademii Rolniczej (to tak gwoli ścisłości, choć w stronę Kaponiery pewnie też działo "grzało").

_________________

poznan.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No no fajna scenka! Mnie też się łezka w oku zakręciła, gdyż jestem Pyra ale niestety musiałem z Poznania wyemigrować do warsiawki naście lat temu.

Wracając do wątku i fotki działa, to w magazynie MILITARIA był artykuł na temat walk w Poznaniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Dokładnie o tą fotkę mi chodziło, chociaż kołacze mi się po głowie jeszcze jedna gdzieś, może w muzeum na Cytadeli ?!

W każdym razie super i dzięki za informację o tych dwóch T 34 Adamie !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.