Skocz do zawartości

Niszczyciele typu Gleaves_Benson


donalyah00

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 155
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Łaciate niszczyciele typu Gleaves z Guadalcanalu 1942:

 

USS Monssen (DD-436)

0543607.jpg

 

USS Aaron Ward (DD-483)

0548303.jpg

Bezpośredni bliźniak Buchanana (DD-484), przetrwał bitwę pod Guadalcanalem, aby zatonąć 5 miesięcy póżniej.

Tutaj są niezłe zbliżenia na detale Aarona w 1942 r.:

http://www.destroyerhistory.org/benson-gleavesclass/ussaaronward/index.html

 

Pozdrawiam,

Marek

Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tako by dorzucić materiałów:

USS Gwin - także spory bagaż doświadczeń, w skrócie:

Eskortował CV USS Enterprise podczas rajdu na Tokio

Brał udział w bitwie o Midway (min. pomagał ratować USS Yorktown)

Wziął też udział w bitwie o Guadalcanal która przetrwał by później zostać zniszczony przez japońskie torpedy w bitwie o Kolobangra

Troche materiałów jest tu

http://www.destroyerhistory.org/benson-gleavesclass/ussgwin/index.html

i tu

http://www.navsource.org/archives/05/433.htm

Jak na razie mój faworyt w kwestii wyboru okrętu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

USS Gwin -

...

Jak na razie mój faworyt w kwestii wyboru okrętu.

10 rur torpedowych. Wygląda na to, że będziesz potrzebował zestawu Livermore - jako jedyny ma dwie podstawy wyrzutni torpedowych. Pozostałe zestawy mają co prawda zapasowe rury, ale druga podstawa wymaga odtworzenia.

 

Które malowanie wybierasz 1942 czy 43?

 

Pozdrawiam,

Marek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Super Moderator

No to ja przy okazji zarzucę pytankiem, bo na chwilę obecną mam wątpliwości: fotki Aarona (maj 1942) i Monsena ukazują je w kamuflażu - jaki to MS ?

 

I drugie pytanie - zgodnie z http://www.shipcamouflage.com/benson_class.htm - powyższe okręty w roku 1942 miały kamo MS 12 mod (czyli taki, jak Buchanan 1942), ale nigdzie nie doszukałem się takich fotek.

 

Ktoś jest w stanie rozwiać te wątpliwości i stwierdzić, w jakim kamo powyższe oba okręty występowały w listopadzie 1942 pod Guadalcanalem ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marcinie, z tego dokumentu zrozumiałem, że wszystkie powyższe okręty były malowane w 1942 r. wg schematu kolorów MS12. Rozkład plam był dowolny i zależał (chyba) od gustu malującego.

 

... No exact form of spots can be specified. ...

Pl. Nie można określić dokładnego kształtu plam.

 

Każdy okręt miał różny rozkład plam. Do Livermore'a a'la 1942 użyję tych samych kolorów co Ty do swojego modelu z Guadalcanalu datowanego na rok 1942. Fotki, które zamieściłem w poście powyżej powinny być OK.

 

Pozdrawiam,

Marek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Super Moderator
Fotki, które zamieściłem w poście powyżej powinny być OK.
Powyższych fotek to jestem pewien, jednak zastanawiałem się, czy może pomiędzy majem a listopadem 1942 nie nastąpiło jakieś przemalowanie, ale "No exact form of spots can be specified" tłumaczyłoby, dlaczego tak ciężko (lub niemożliwe) jest znalezienie dwóch różnych niszczycieli w takim samym malowaniu MS 12 mod.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to ja to rozumiem w nast. sposób:

Przedstawione przez donalyah00 fotky Aarona i Monsena ukazuja je w kamuflażu MS 12 Mod czyli w takim jak według shipcamuflage.com miały w roku 42 więc są w takim samym MS jak przedstawiony jako przykład Buchanan 1942.

Fakt że rozmieszczenie plam nie jest identyczne ja na Buchanan nie znaczy że to inny wzór kamuflażu. Wydaje mi się że okręty nie były malowane według wzorów i szablonów stricte określających każdą linię jak to jest w przypadku wozów bojowych czy samolotów a jedynie stosowano ogólne wskazówki co do barw.

"Surfaces and corners of surfaces useful in estimating course angles may be broken-up by means of large splotches of paint. These should not be smaller than the resolving power of the eye at the ranges at which it is desired to create confusion. The resolving power of the human eye by day is about two to three minutes of arc depending on the color contrast. Very small blotches are ineffective. The total area covered by the pattern should not be more than about 1/3 of the area of the surface in question. The splotches may be regular or irregular. The color of the splotch should be chosen from the three Blue Gray colors if Plate 12 to contrast with the color of the surface. Thus if the surface is Sea Blue the splotches are Haze Gray, and vice versa; if the surface is Ocean Gray the splotches are Sea Blue. the edges of the splotches may either be left sharp, or blurred into the surface color, or partially sharp and partially blurred. No exact form of spots can be specified. Some examples are given in Plate 19. It is probable that almost any spot pattern devised at random, within the above restrictions of size, relative area, and color contrast, will on the average be as effective as any other pattern."

"The camouflage painting need not be exact or carried into corners."

A więc wygląda na to że każdy okręt w kamuflażu MS12 mod wygladał inaczej

 

To czy podczas bitwy o Guadalcanal wybrane okręty były w Ms12 mod czy już w MS22 trzeba by wyszperać.

 

To stawia mojego USS Gwin pod dużym znakiem zapytania ponieważ bardzo chciałem pobawić się w MS 12 mod ale jak na razie nie znalazłem zdjęcia ukazującego wyraźnie obie burty tego okrętu. A zmyślać w tym projekcie nie mam zamiaru..

 

Za to odnalazłem spory pokład informacji na tym forum:

http://www.shipmodels.info/mws_forum/viewtopic.php?f=49&p=255822

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powyższych fotek to jestem pewien, jednak zastanawiałem się, czy może pomiędzy majem a listopadem 1942 nie nastąpiło jakieś przemalowanie

Hmm... Czytając historie obu okrętów nie zauważyłem ich wizyt w stoczni w tym okresie. Może to jednak być mylne podejście do sprawy, ponieważ czasami przemalowywano okręty w bazach "frontowych".

Trochę bardziej śliskim argumentem będzie autorytet panów Snydera i Shorta (www.shipcamouflage.com) - zajmują się zagadnieniem kamuflażu okrętow już spory kawałek czasu i osobiście byłbym skłonny wierzyć ich tabeli. Ale bez odpowiednio datowanych zdjęć jest to oczywiście dyskusyjna kwestia.

 

Jakimś pomysłem (bardzo czasochłonnym jednak) może być poczytanie wspomnień weteranów z tamtego okresu - być może zapamiętali czy okręt, z którym mieli styczność był łaciaty czy też nie.

 

vought, faktycznie sekcja Calling all USS Benson/Gleaves class (DD) fans to kopalnia świetnych fotek detali, dzięki.

 

Pozdrawiam,

Marek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Super Moderator
USS Gwin -

...

Jak na razie mój faworyt w kwestii wyboru okrętu.

10 rur torpedowych. Wygląda na to, że będziesz potrzebował zestawu Livermore - jako jedyny ma dwie podstawy wyrzutni torpedowych. Pozostałe zestawy mają co prawda zapasowe rury, ale druga podstawa wymaga odtworzenia.

Pomocne w budowaniu drugiej wyrzutni mogą być poniższe szkice podstawy:

 

001_torpedo.jpg

002_torpedo.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja osobiście nie mam jeszcze modelu w rękach więc nie jestem w stanie nic konstruktywnego powiedzieć w tym temacie. Narazie.... ;-)
sądząc po przygotowaniach to bez ulepszeń się nie obejdzie generalnie świetny temat na projekt, bo niszczycieli, podobnie jak lotniskowców Ci u nas niedostatek

...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie obiecuję ale jeśli znajdę czas na zrobienie fotek to spróbuję wrzucić w ciągu tygodnia in-boxy wspominanej przeze mnie trójeczki (Buchanan, Laffey, Livermore)

 

Jędrek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Super Moderator
nie obiecuję ale jeśli znajdę czas na zrobienie fotek to spróbuję wrzucić w ciągu tygodnia in-boxy wspominanej przeze mnie trójeczki (Buchanan, Laffey, Livermore)

 

Jędrek

Bez stresu, Jędrek Nie ma co się zarzynać Jak się już pojawią in-boxy, będziemy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak różowo z modelami Dragona chyba nie będzie, robiąc in-boxa USS Buchanan rzuciło mi się w oczy, że kadłub ma bulaje a box-art ich nie prezentuje, obejrzałem kilka zdjęć i sprawa jest jeszcze ciekawsza

 

przy wodowaniu bulaje były

th_PBGA001.jpg th_PBGA002.jpg

 

w okresie, który mnie interesuje nie widać ich na zdjęciach, kadłub sprawia wrażenie gładkiego

th_PBGA003.jpg th_PBGA004.jpg

 

a pod koniec wojny pojawiają się 4 na burcie (na drugiej fotce lepiej widoczne)

th_PBGA005.jpg th_PBGA006.jpg

 

 

Jędrek

ps. /zdj. głównie z history.navy.mil/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Super Moderator

Podobne wątpliwości mam w kwestii zbliżającego się mojego projektu SF 1942 - różne rysunki podają różne ilości bulaji, na zdjęciach czasami je widać a czasami nie widać i w sumie do końca nie wiem jak to wygląda.

 

Widać, że bulaje to jakiś grubszy temat w zakresie USN. Jedno ze zdjęć SF CA-38 z 1942 przedstawia coś takiego:

1.jpg

 

Może to będzie jakąś sugestią dla rozpracowania dokładnej ilości bulaji dla Benson / Gleaves...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... All bright or shiny objects, no matter how insignificant, shall be painted, covered, or removed.

Glass windows shall be covered or removed, especially during the day in sunny weather, and at night when anticipating searchlight discovery. ...

Pl. ... Wszystkie jasne i lśniące obiekty, bez względu jak drobne by nie były, powinny być zamalowane, zakryte lub usunięte.

Szklane okna powinny być zakryte lub usunięte, zwłaszcza w dzień podczas słonecznej pogody oraz w nocy gdy obowiązuje zaciemnienie na okręcie. ...

Wydaje mi się, że w zależności od stosowanego kamuflażu zaspawywano bulaje na poszczególnych jednostkach podczas ich wizyt w stoczni (dokonywano również wówczas zmiany i przemalowania kamuflażu). Tak teraz skojarzyłem – dokładnie to samo robiono po drugiej stronie Pacyfiku, nakładając stalowe zaślepki na bulaje.

 

Na poniższym zdjęciu Aarona Warda z marca 1942 r. wyraźnie widać zaspawane bulaje. Monsen z tego samego okresu (fotka w pierwszej części wątku) ma dla odmiany komplet bulajów - ich zaspawywanie chyba nie było ściśle przestrzegane... Swoją drogą fajny smaczek w modelu.

 

AaronWardHullCloseup-19Mar42.jpg

www.modelwarships.com

 

Pozdrawiam,

Marek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzięki podejrzewałem, że tak było

Swoją drogą fajny smaczek w modelu

taaa... tylko w tej skali to zastanawiam się po prostu nad użyciem szpachli, na zdjęciach ciężko dostrzeć ten detal (na równi z podziałem poszycia)

 

Jędrek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.