Skocz do zawartości

[HUMVEE]M998UN"Flammable Hummer"Italeri+scrath1:35


Qdłaty

Rekomendowane odpowiedzi

W tej chwili nie mam przy sobie zbiorów swoich zdjęć, ale jestem prawie pewien, że środkowy pałąk ma przekrój prostokątny. Prawie jednak robi różnicę, więc bez upewnienia nie będę się upierał.

Tylny pałąk faktycznie mógłby być trochę węższy.

Pośrednie pałąki na pewno mają okrągły przekrój, płaskowniki są mocowane do brezentu.

 

EDIT:

Na pewno prostokątny:

B-pillar.jpg

Zdjęcie z TEJ galerii. Porównaj zresztą pałąk z modelu M998 Academy.

Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 79
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Witam

Jeśli chodzi o profil to chyba występują obydwa - okrągły i prostokątny - i na dodatek w wersji samodzielnej i wzmocnionej od spodu płaskownikiem. I ja raczej zrobiłbym otwarty tył - buda jednak zakryje trochę a jest cool

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Jeśli chodzi o profil to chyba występują obydwa - okrągły i prostokątny - i na dodatek w wersji samodzielnej i wzmocnionej od spodu płaskownikiem. I ja raczej zrobiłbym otwarty tył - buda jednak zakryje trochę a jest cool

Humvee jest pojazdem częściowo modułowym - wiele elementów można montować/demontować uzyskując kilka różnych modyfikacji wariantu M998 Cargo/Troop Carrier. Cały stelaż brezentowego dachu to zestaw takich samych dla każdego pojazdu seryjnych elementów - czyli przednie okno (A-pillar), środkowy (B-pillar) i tylny (C-pillar) pałąk. No i te pałąki pośrednie i poprzeczki usztywniające brezentowy dach nad drzwiami. Plus oczywiście sam brezent. Dlatego też nie ma tu możliwości albo-albo. Pamięć ludzka płata figle, więc przez chwilę sam miałem wątpliwości, który pałąk ma jaki przekrój, teraz już wątpliwości nie mam.

TUTAJ jest in-box i recenzja wspomnianego zestawu Calibre 35, widać tam co ma jaki przekrój.

 

EDIT: wygląda na to (patrz in-box Calibre 35), że te płaskowniki to jednak są do tych pałąków pomocniczych przytwierdzone, nie do brezentu. I to by miało większy sens, no bo jak ładnie złożyć brezent z takimi kawałkami blachy? Czyli warto jednak dobrze się zastanowić, zanim się coś napisze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę, że dyskusja rozgorzała na dobre. Trzeba przyznać, że wspomniana przez kubisza modułowość pozwala na wymianę elementów.

W swojej obronie wstawiam zdjęcie, na podstawie którego składam ten dach:

hummer043.jpg

Widać tu wyraźnie, że pałąk środkowy jak i pośrednie są okrągłe, za to mają płaskowniki od góry. Po przejrzeniu kilkukrotnym zdjęć z tej książki, stwierdzam, że boczne wzmocnienia, te nad drzwiami, rzeczywiście mają przekrój kwadratowy. natomiast płaskownik środkowego pałąka "nachodzi" na słupki boczne. To ten najcieńszy, najbardziej zewnętrzny pasek. Ponadto okrągły pałąk środkowy, przymocowany do słupków bocznych jest po bokach osłonięty trapezowymi płaskownikami. jest to wyprofilowane tak, że razem z zakrzywieniem pałąka zakręcają te trapezy. a pod kątem do słupka jest mocowana belka naddrzwiowa, jednocześnie mocowana pod płaskownikiem. Płaskowniki pałąków pośrednich kończą się na belce nad drzwiami.

Chyba troszkę zamotałem. Jesli kto ma książkę M998 HMMWV niech przejrzy zdjęcia, a jeśli nie, proszę dać znać to wstawię odpowiednie zdjęcia.

 

EDIT:

Zarówno kwadratowe jak i okrągłe pałąki są poprawne, zdecyduję się na pozostanie przy wersji z książki, gdyż okrągłe (w moich warunkach) są łatwiejsze do wykonania.

 

EDIT2:

Chyba jednak ten warsztat potrwa dłużej niż myślałem. Stwierdziłem właśnie, że obecna konstrukcja dachu odbiega w detalach od oryginalnej, co znacznie utrudni dalsze prace nad nim. Co za tym idzie, odrywam to co do tej pory zrobiłem i zaczynam konstrukcję dachu od początku. Troszke to potrwa, więc w między czasie jeszcze pokażę skończone graty do przedziału ładunkowego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Maciek - racja. Niepotrzebnie wydawałem osądy na podstawie tylko własnej pamięci, która jak wspomniałem bywa zawodna. Po raz kolejny się okazało, że co jeden Humvee, to inaczej

Dobrze, że rozpracowałeś temat, model będzie tym bardziej udany. Powodzenia przy zmianie konstrukcji dachu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za wsparcie. Przyda się. Zwłaszcza przy tylnym pałąku. ma on prostokątny przekrój, ale płytka plastikowa 0.75mm jest za cienka, natomiast 1mm nie da się wygiąć i się łamie. Podpowiedzcie z czego zrobić tylny pałąk

 

EDIT:

Jeszcze jedno pytanie. Czy macie może wzory tych wszystkich tabliczek co są w hummerach? Chodzi mi o te kolorowe przy tablicy, pod drzwiami i w paru innych miejscach pojazdu. Jak już tak dłubię, to fajnie byłoby je wydrukować i nakleić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 mm wyginam po kąpieli (zamaczaniu miejsca do gięcia) w gorącej (nie gotującej) wodzie albo oleju - lepszy olej ale trzeba odtłuszczać. Temperatura - na oko , łuk profiluję najczęściej na wiertłach bo mam od 0,2 do 32 albo kopytko z jakiś odpadów.

Z tym że w 72 najchętniej używam plastików z kart tramwajowych (stare zapasy - nowe niestety są z doładowaniem) giętych na zimno - ale to za cieńkie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomyślałem też, żeby klejem rozmiękczyć, zagiąć i poczekać aż zaschnie. Pewnie długo to potrwa, więc najpierw skorzystam z rozgrzewania.

Póki co wyjąłem siedzenia, wyciąłem słupki i zrobiłem nowe do wysokości zagięcia i mocowania pałąka. Zewnętrzną beleczkę przykleiłem całą, gdyż pomoże mi pozycjonować i przyklejać c-owniki reszty słupka. Otworki nawiercone są pod instalację pałąka. Gdybym się uparł, to i śruby bym jakoś zaznaczył, ale już dzisiaj mi się nie chce. Te słupki zajęły mi 5 godzin z przerwą na obiad.

 

28128236.jpg

48327863.jpg

 

Nie wiem co mi odbiło, żeby takiego scratch'a robić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...

Dawno mnie tu nie było ale już się poprawiam.

Troszkę do przodu z tym całym rusztowaniem. Wciąż jest to uproszczenie, ale takie z którego jestem już zadowolony. Teraz pora na tył.

 

p1220549.jpg

 

p1220550.jpg

 

p1220551.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to jedziemy dalej z wnętrzem.;] Kilka szybkich fotek z warsztatu.

Zamontowałem radio z (chyba poprawnym) okablowaniem, kabelek do koguta, kilka pasków mocujących i kanister. Pozostałe elementy na razie luźno leżące. Ponadto przetarłem krawędzie srebrna kredką. Z ogólnego efektu jestem zadowolony. Teraz trzeba się chyba zabrać za rusztowanie z tyłu. A może zostawić bez? Co sadzicie? No i najważniejsze: Co jeszcze powinienem tu zrobić, poza kurzeniem?

 

p1220608n.jpg

 

p1220609.jpg

 

p1220610j.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Maciek - coraz bardziej mi się Twoje dzieło podoba. Jeżeli nie zamierzasz go przykrywać dachem - zostaw tak jak jest, ewentualnie możesz zrobić te ukośne pałąki podtrzymujące dach nad budą jako złożone. Ale tak jak jest wygląda rasowo. Tak jak piszesz - przykurz, ale lekko. I wystarczy.

Gratulacje, szykuje się piękny model

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za dobre słowo. Miło, że się podoba.

Tak więc zostawię konstrukcję jak jest.

Natomiast co do zabiegów malarskich, to biorąc pod uwagę brak drzwi, oznaczenie "UN" zrobię na masce. Poza tym korekty malowania i kurz.

Tylko jeszcze nie mogłem się dopatrzeć gdzie się radio podłącza do zasilania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piękna replika się zapowiada, naprawdę bardzo mi się podoba. Czy zegary pochodzą równiez z zestawu Eduarda? Jak je wklejałeś, że wyszły bardzo poprawne ranty poszczególnych zegarów? Wkrótce czeka mnie podobne zadanie...Klatka i osłona wyszły bardzo fajnie, gratulacje za umiejętność gięcia drucików...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy zegary pochodzą równiez z zestawu Eduarda?

Tak. Zestaw zawiera film, lub wydruk zegarów. Są one "instalowane" pod blaszką frontu zegarów. Dobry efekt otrzymuje się, malując najpierw całość bez przyklejonego frontu z zegarami, oraz samą blaszkę. Potem model, zegary i front montujemy do kupy. Dobry myk to pomalować zegary na koniec jakimś błyszczącym clearem, o czym sam chyba zapomniałem.

 

Model po poprawkach i kurzeniu. Wkrótce galeria.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 months later...

Mała niespodzianka. Wracam na trochę do tego modelu. doszedłem do wniosku, że tutaj poeksperymentuję z załogą (:piwo: dla Kuby za figurki).

 

Zacząłem od zmontowania korpusu, nóg i rąk, a następnie wstępne malowanie na leśno. Jednak coś mi tu nie pasuje. Co o tym sądzicie? Co tu poprawić? Mam swoją koncepcję, ale nie chcę sugerować. Oczywiście nie chodzi mi o cieniowanie, bo suchy pędzel będzie później. Łapki tez nie sa pomalowane.

 

P1230851.jpg

 

A tak widzę ich w pojeździe:

 

P1230856.jpg

P1230854.jpg

 

Błękitne hełmy będą później.

 

Jeszcze jedno pytanie: Jak żołnierze montują podręczną broń tam przy burtach z przodu? Tam przy tablicy zegarów, tak na pionowo?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobry pomysł z tymi figurkami. Fajnie ustawiłeś tego gościa z tyłu

Jednak coś mi tu nie pasuje. Co o tym sądzicie? Co tu poprawić? Mam swoją koncepcję, ale nie chcę sugerować.

Wydaje mi się, że plamy w woodlandzie powinny być drobniejsze:

Klik

 

Jeszcze jedno pytanie: Jak żołnierze montują podręczną broń tam przy burtach z przodu? Tam przy tablicy zegarów, tak na pionowo?

Niżej masz przykład z polskiego Humvee. Z przodu przy drzwiach są te zielone "szczypce" na lufę. Czy coś na kolbę jest na dole - nie wiem, na trzecim zdjęciu nie widać, ale może po prostu burta zakrywa. Na czwartym zdjęciu masz uchwyt na kolbę, z kolei nie wiem, jak wygląda góny uchwyt na lufę.

th_wnetrze_13.jpg th_wnetrze_18.jpg th_drzwi_02.jpg th_tylnyfotel_03-1.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za zdjęcia uchwytów. Podejrzewam, ze z przodu może po prostu nie być uchwytu na kolbę.

Co do plam, to właśnie tak mi się wydawało, że za duże, zwłaszcza piaskowe. Chociaż ja się wzorowałem na mundurze z TEJ stronki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Woodland woodlandowi nie równy, musisz się wzorować na konkretnym mundurze konkretnej armii. Za duzo piasku, dodaj parę plamek inncy h kolorów, powtarzaj sesje żeby nie było widać ze to właśnie piaskowy czy zielony był kładziony jako ostatni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.