Skocz do zawartości

P-51 Mustang - Tunezja- Italeri - 1:72


Madnessr

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich!

 

Jest to mój pierwszy wątek warsztatowy. Jestem początkującym modelarzem (ten model to trzeci który będę sklejać) dlatego nie należy się spodziewać jakiegoś dzieła o wielkim kunszcie artystycznym. Postanowiłem jednak rozpocząć ten wątek ponieważ liczę na waszą pomoc i rady.

 

Będę sklejać model Italeri P-51 Mustang w skali 1:72.

 

P-51%20Mustang.jpg

 

Postanowiłem złożyć ten samolot w wersji U.S. Army Air Force, 154th Recon Sqdn. – Tunezja 1943.

 

P-51%20Mustang%20Tunezja.jpg

 

Zdobyłem następującą literaturę:

 

1.jpg 2.jpg

3.jpg 4.jpg

5.jpg cover1.jpg

 

Na razie przejrzałem ja bardzo powierzchownie i niestety na razie nie znalazłem dokładniejszych informacji o wyglądzie samolotu z tej kampanii. Jednak niedługo rozpocznę normalną lekturę tych książek, dlatego myślę, że coś tam powinno być ;)

 

Moim celem jest złożyć ten model poprawnie i ładnie, a może nawet dodać jakieś szczegóły (jeśli starczy mi umiejętności). Wkrótce zamieszczę pierwsze efekty moje pracy.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawie ciekawie, kibicuje

 

To tak:

Jesteś początkujący, ale patrząc na Twoją P-7 to powiem że jest ok, obawiałem się że jak początkujący to zaraz tona farby na 1 cm2 :P

Myślę, że wiesz o kładzeniu kilku cienkich warstw a nie jednej grubej więc git.

A u Ciebie ładnie położona, więc jak jeszcze posłuchasz naszych rad to może Ci wyjść bardzo ładny model

 

Zaopatrzyłeś się w szpachle? Bo tu może być trochę potrzebna.

 

W P-7 chyba nie używałeś taśmy maskującej (choć mogę się mylić), tu będzie raczej konieczna (polecam taśmę Tamiyi)

 

 

Na WINGS PALETTE znalazłem taki oto boczek tego samolotu:

http://wp.scn.ru/en/ww2/f/165/3/0/191

 

Trafiłem na 1 model tego Mustanga, dwa zdjęcia ale zawsze coś:

http://www.hsgalleries.com/gallery04/p51ph_1.htm

 

Fajnie, że myślisz o jakieś walorce

Sam nie wiem co tu by można dodać/zmienić w tym modelu, ale na pewno inni wiedzą i powiedzą :P

 

No to tyle ode mnie, czekam na postępy

Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawie ciekawie, kibicuje

 

Zaopatrzyłeś się w szpachle? Bo tu może być trochę potrzebna.

 

W P-7 chyba nie używałeś taśmy maskującej (choć mogę się mylić), tu będzie raczej konieczna (polecam taśmę Tamiyi)

 

Zaopatrzyłem się już w szpachlę Revell Plasto i taśmę Tamiyi

 

Link z WINGS PALETTE niestety nie działa :( Możesz sprawdzić go jeszcze raz?

 

Znalazłem jeszcze jedną grafikę przedstawiającą ten samolot i krótki opis:

 

mustang.jpg

 

"P-51 (41-37322), "Mah Sweet Eva Lee" z 154. Observation Squadron, Maroko, 1943 r. Zwraca uwagę amerykańska flaga namalowana na usterzeniu pionowym - element szybkiej identyfikacji stosowany w czasie lądowania w Afryce Północnej".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prace powoli ruszyły. Na razie kabiny pilota nie ruszam, bo jeszcze nie otrzymałem farb potrzebnych do jej pomalowania.

 

Wyciąłem kadłub i z drugiej strony usunąłem widoczne ślady po wypychaczach:

 

czesc1.jpg

 

Pierwszy raz pomalowałem koła i śmigło. Na żywo wygląda lepiej ;) Na razie trochę nierówno koła, ale później kołpaki będą malowane na srebrno.

 

opony.jpg

 

Skleiłem skrzydła i bomby. Nierówności które widać to szpachla (czekam, aż wyschnie by ją wyrównać).

 

skrzydla.jpg

 

Malowałem również, elementy zasłaniające śmigło. Jak to się nazywa fachowo? Nie wiem czy farba nie jest za gęsta, bo na zdjęciu widać bąbelki (które jednak znikły gdy wyschło).

 

smiglo.jpg

 

Zastanawiam się co zrobić by były widoczne linie podziału po malowaniu na kadłubie i skrzydłach? Czytałem o jakiejś metodzie z flamastrem do płyt CD i denaturatem. Działa to? Flamaster musi mieć jakieś specjalne właściwości? Może są inne sposoby?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do linii podziału to wash najlepiej:

viewtopic.php?t=6669

Możesz kupić gotowca Miga, całkiem dobrze się z nim pracuje.

 

Przydało by się żeby foty były lepsze. Nie wiem czy, a jak nie to użyj funkcji makro i daj lepsze światło, plus fotografuj na jednolitym tle.

Czym fotografujesz?

 

A i jeszcze, na śmigłach zdecydowanie za dużo farby, do tego mogę dojrzeć, że jest strasznie chropowata, maluj delikatnie, a nie raz a (nie)dobrze.

 

Pracuj dalej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A i jeszcze, na śmigłach zdecydowanie za dużo farby, do tego mogę dojrzeć, że jest strasznie chropowata

Jak Tyś to dojrzał na tym zdjęciu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do linii podziału to wash najlepiej:

 

Czym fotografujesz?

 

Canon Power Shot A570 IS. Nie jest to zły aparat, pewnie przez światło słabe tak rozmazane. Następne zdjęcia poniżej (myślę, że jest już lepsze).

 

Śmigło jeszcze nie skończone (pracuje nad poprawieniem żółtych końcówek). Kupiłem w sklepie plastycznym zestaw farb akrylowych, ale ciężko mi się z nimi pracuje, ponieważ są strasznie gęste. Rozcieńczam je wodą, ale nie mam jeszcze wprawy i raz są za gęste, a raz za rzadkie. Muszę kupić wódkę, tym rozcieńczanie chyba lepiej będzie szło

 

smiglo2.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodzi pewnie o kołpak

 

Dokładnie

 

No teraz i fotka i kołpak wyglądają lepiej.

Gładko pomalowane śmigło - ja tego malować niecierpie bo mi się często smugi robią :/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jutro dostanę farby i rozpocznę prace nad wnętrzem samolotu. krzychu-onisk widziałem w twoich warsztatach ładnie pomalowane kokpit i te malutkie zegarki na nim. Jak ty to zrobiłeś? Da się osiągnąć taki efekt pędzlem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I-16011.jpg

 

Jeśli chodzi o takie to po prostu najpierw pomalowałem całą tablice na szary (w tym przypadku) potem wykałaczką zapełniałem zegary a następnie suchy pędzel srebrnym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przyszły zakupy Trochę w nie zainwestowałem, ale myślę, że będą służyć długo.

 

zakupy.jpg

 

zukupy2.jpg

 

Dziś zaczynam się brać za wnętrze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
  • 4 weeks later...

Prace ruszyły dalej. Miałem mały zastój ponieważ piszę pracę magisterską i niestety sklejam model w mieszkaniu studenckim ;)

 

Szpachlowanie:

 

mustangdalej.jpg

mustangdalej2.jpg

 

Farby - wszystkich nie trzeba kupować. Najbardziej mnie wkurzyła farba Olive Drab (jest strasznie ciemna, a kupiłem taką jaką zalecał Italeri), a jest przecież najważniejsza, bo najwięcej samolotu pokrywa. Może dodam do niej żółtego i będzie jaśniejsza?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lepiej białego. Żółty może zmienić odcień zieleni, a ty chcesz tylko rozjaśnić kolor.

Czy nie lepiej byłoby wkleić kołpak i śmigła po pomalowaniu całego modelu? (chyba że nie było wyboru ze względu na kręcące się śmigiełko - wtedy ok, tylko uważaj przy malowaniu ;) )

 

pzdr.

 

P.S.: Spróbuj pobawić się balansem bieli w aparacie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Śmigło przykleiłem według instrukcji ;) Jakoś zamaskuje je taśma by nie ubrudzić w czasie malowania.

 

Mam pytanie do linii podziału - czy da się je jakoś zrobić za pomocą pędzla? Chciałbym by były ładne czarne. Aerografem ludzie malują je czarnym przed malowaniem, można tak samo zrobić pędzlem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co to się z ogonem stało? Taki poszarpany...

Co do linni to raczej zrób WASHa.

 

A co do Olive Drab, używałem go nie raz, tak wygląda na RAH-66:

Comanche002.jpg

A tu na moim starym Migu-3:

Mig-3013.jpg

Oba różnią się jednak jest to wina oświetlenia, prawdę bardziej pokazuje fota Miga.

 

To co pokazuje Italeri na pudełku jest stanowczo za jasne i w niczym nie przypomina Olive Drab.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prace idą do przodu.

 

6.jpg

 

7.jpg

 

8.jpg

 

Sam już nie wiem co z tym Olive Drab. Ten samolot na ilustracjach wyglądał na jaśniejszy niż ta farba co polecał producent.

 

Czy to prawda, że smarując pastą do zębów rysy będą bardziej wygładzone?

 

Czym zmywać klej? Zmywaczem do paznokci?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Odnośnie Olive Drab, to aktualnie jest jedna farba, która odcieniem przypomina, kolor używany na samolotach amerykańskich podczas II wojny. Jest to Tamiya XF-62. Inne Olive Draby są zbyt jasne lub mają zbyt dużo zielonego pigmentu,a zbyt mało brązowego. Należy również pamiętać, że wykonując przebarwienia i wash kolor stanie się nieco ciemniejszy.

Mam pytanie odnośnie tablicy. Czy zostawiłeś ją w szarym kolorze? Kto poddał Ci pomysł pomalowania jej na szaro ?

 

Pozdrawiam

Kornik

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.