Skocz do zawartości

PZL P 11 c. 1: 48 Mirage Hobby


GEM

Rekomendowane odpowiedzi

Myślę, że jest dzisiaj taki dzień, kiedy biało-czerwonych barw nigdy nie jest za wiele. Postanowiłem zaprezentować model samolotu, który wykonałem jakiś czas temu.

Model PZL P 11 c. W barwach 121 eskadry. 2 Pułk Lotniczy w Krakowie. Numer podskrzydłowy 39-K.

Model jest wzbogacony blachami Parta.

Jest to jeden z pierwszych moich modeli przy budowie, którego uczyłem się nowych dla mnie technik. Wiem, że jest w nim kilka niedociągnięć, ale każdy przecież kiedyś się uczył. Oponki już są poprawione i już się tak nie świecą, więc nie zwracajcie na to uwagi. Jeśli ktoś zechce spojrzeć na fotki to zapraszam do oglądania.

Kolor w rzeczywistości jest ciemniejszy. Słońce jakoś dziwnie go rozjaśniło.

78962661.png

43960424.png

81853825.png

80477523.png

84549756.png

67566417.png

 

a to parę zdjęć z lampą

 

42502662.png

21196108.png

43226275.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może masz jeszcze jakieś polskie maszyny w zanadrzu?

 

Mam Karasia. Ale tam zrobiłem takiego, „babola” że wstyd go pokazywać

Wcale niewykluczone, że zrobię do Karasia jeszcze jedno podejście, bo z tych moich "wrześniowców" Karaś, jako samolot najbardziej mi się podoba.

65260432.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Karaś to jeden z najbardziej udanych polskich samolotów bojowych;) Uniwersalny, wytrzymały, dobrze uzbrojony - świetnie zdał egzamin na polu bitwy w 1939 roku. Aż dziw bierze, że w wielu "fachowych" publikacjach, ciągle panuje pogląd (wbrew faktom), że to samolot przestarzały itd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o zasięg to nie masz racji. Przede wszystkim nie był to bombowiec dalekiego zasięgu, a i tak jego zasięg wynosił 1260 km. Dla porównania, maksymalny zasięg jego pokrewieństwa w Luftwaffe - Ju 87 Stuka wynosił zaledwie 790 km.

Co do prędkości, również musisz wziąć pewną poprawkę. Maksymalna prędkość Karasia wynosiła 320 km/h, a np. Ju 87 - 380 km/h. Czy jest to aż taka duża różnica?? Nie można oceniać maksymalnej prędkości samolotu bombowo-liniowego przez pryzmat samolotów myśliwskich, np. Bf-109.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o zasięg to nie masz racji. Przede wszystkim nie był to bombowiec dalekiego zasięgu, a i tak jego zasięg wynosił 1260 km. Dla porównania, maksymalny zasięg jego pokrewieństwa w Luftwaffe - Ju 87 Stuka wynosił zaledwie 790 km.

Co do prędkości, również musisz wziąć pewną poprawkę. Maksymalna prędkość Karasia wynosiła 320 km/h, a np. Ju 87 - 380 km/h. Czy jest to aż taka duża różnica?? Nie można oceniać maksymalnej prędkości samolotu bombowo-liniowego przez pryzmat samolotów myśliwskich, np. Bf-109.

 

White chciałem napisać to samo

Madnessr - polecam książkę "Na uśpionych lotniskach" Marka Sołomina, warto przeczytać mimo braku bezpośrednich odniesień do Karasi, ale za to do "ultranowoczesnych" Ju 87, He 111 itp

 

 

GEM - modele samolotów to dla mnie czarna magia ale Twoja 11 jest moim skromnym zdaniem eleganckim samolocikiem. Wyszło jak trzeba, gratuluję.

 

ozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koledzy ale chyba troszeczkę odbiegacie w swojej - na pewno słusznej dyskusji, od sedna tego forum. Ja pisząc że Karaś jako samolot najbardziej mi się podoba, miałem raczej na myśli możliwości jakie daje modelarzowi budowa tego modelu. Przecież kabina Karasia to prawdziwa szklarnia, w której można posadzić piękne „kwiatki”. Tam modelarz może wykazać się swoją cierpliwością i umiejętnościami.

Wszystkim kolegom którzy zechcieli wyrazić swoje opinie o wykonanej przeze mnie „11” bardzo dziękuję.

Z modelarskim pozdrowieniem GEM

Nerwowo czekam na zamówione przesyłki i niebawem zgłoszę się do konkursu zimowego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

GEM - może masz rację

Ale z drugiej strony nie da się wykonywać modeli historycznych samolotów w oderwaniu od historii A już na pewno trzeba się liczyć, że nie obejdzie się bez choćby krótkiej dyskusji na temat samego oryginału

Temu zresztą m.in służą modele - przywołaniu "duchów" historii

A Twój Karaś na pierwszy rzut oka wygląda całkiem, całkiem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Twoja 11-tka jest wykonana poprawnie i całkiem schludnie. Jedyne co mi nie pasuje to nieco plastikowy wygląd płata od spodu i brak washa na wewnętrznej stronie otwartych paneli. Dośc intensywny wash wpuszczony w powierzchnię kadłuba i górne powierzchnie skrzydeł trochę za mocno z nimi kontrastuje.

 

Poza tym wszystko jest ok.

 

Pozdrawiam

Kornik

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 months later...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.