Skocz do zawartości

JAS39 Gripen (reanimacja) / revell 1:72


ememes

Rekomendowane odpowiedzi

Dorobiłem dzisiaj to cięgno od katapulty, pewnie nie trzyma skali, ale wygląda fajnie /15 minut roboty, to co na fotce, posmarowane wcześnej CA, zawinąć w 'oczko', przyciąć i wkleić w odpowiednie miejsce, nie udało mi się zrobić dobrego zdjęcia fotela... może jutro w dziennym świetle/

7cc595250c550f4bmed.jpg

dodałem też wiązkę przewodów za zagłówkiem fotela, żeby i tam coś się działo (fotka jutro).

Powoli przymierzam się do dyszy... wszelkie sugestie mile widziane!

pozdrawiam, Marcin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj popracowałem nad dyszą, szkoda mi było wklejać cały silnik (jeden z miłych akcentów w tym zestawie, może się przyda do jakiejś dioramy), więc spróbowałem odtworzyć ten fragment modelu przy pomocy takich oto zbędnych drobiazgów (pierwszy z prawej to oczywiście element z zestawu, lekko wzbogacony, pozostałe to 'złom')

bd529ce52d02e6c0med.jpg

po wmontowaniu w kadłub, sytuacja przedstawia się następująco:

29a848ae7e6f999bmed.jpg

do tego dochodzi oczywiście zestawowa dysza...

ec005ed8bbd823ccmed.jpg

i tak to będzie wyglądać

pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dawno nic tu nie pisałem, najwyższy czas na jakąś aktualizację. Dziś popracowałem nad wyrzutniami rakiet, które zamontowane są na końcach skrzydeł. Oryginalne wyrzutnie, z zestawu revell'a są za krótkie, do tego patrząc z boku, mają kształt elipsy... a tak w ogóle, to tworzą jeden element z końcówką skrzydła, bo wg producenta sloty i lotki kończą się w jednej linii, co nie jest prawdą. Odciąłem więc same wyrzutnie i zastąpiłem je własną produkcją /nie są już tak ładne, ale trochę bardziej przypominają oryginał/

03b30242a5b09510.jpg

narazie to tyle, może w nocy przyjdzie wena i zaszpachluję 90% linii podziału blach na tym modelu, które najwyraźniej zaczerpnięto 'z sufitu' bo nijak nie pokrywają się z rysunkami i zdjęciami, którymi dysponuję... :/

pozdrawiam, Marcin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety czeka Cię przynajmniej jeszcze jedna pomniejsza samoróbka. Producent nie przewidział tutaj świateł. Niby nic takiego, ale skoro tyle pracy jest wkładane w model, to czemu miało by ich niebyć. Nie powinno to stanowić dla Ciebie problemu. Przedstawiam fotki żeby uplastycznić o co mi chodzi :

Saab_JAS_39_Gripen_Canard.jpg

a zestaw:

IMG_1591.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie tak szukam różnych brakujących drobiazgów, np. zastanawiają mnie te powierzchnie:

statx.jpg

na 99.9% zdjęć są, ale mam też ze 3 fotki (pierwszych egzemplarzy, bodajże nr 4 albo 5, w tym malowaniu co zaproponował revell) gdzie ich nie widać. Fakt, że zdjęcia nie są ostre, więc w sumie to tylko moje domysły. Może Ty wiesz coś więcej? Albo inni forumowicze?

Nie ma też belki pod prawym wlotem powietrza

belka.jpg

no i napewno dorobię 3 anteny (1 za i 2 pod kabiną)

A na koniec taki smaczek:

tigerv.jpg

 

pzdr Marcin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak właśnie maznąłem coś takiego na swoim modelu:

imgp6784-czech-air-force-gripen-tig.jpg

ale musiałem zamalować, bo...

Właśnie tak szukam różnych brakujących drobiazgów, np. zastanawiają mnie te powierzchnie

No cóż fajnie by było jakby wypowiedział się ktoś kto ma większą wiedzę na temat tego samolotu. Wydaję mi się jednak, że pierwsze wersje jednak tego nie miały(a taką jest chyba ten model). Revell zaproponował takie oto malowanie:

jas-gripen.jpg

Ja tam nic takiego nie widzę. Tutaj np. chyba też nie ma

gripen-probe.jpg

Nic to, może ktoś jednak nas oświeci bo sam już nie wiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W poście powyżej, zdjęcie nr 2 przedstawia prototyp, z tej racji ma prawo pozbawionym być części anten i docelowego dla produkcji seryjnej podzespołów, na ostatnim zdjęciu z kolei pokazany jest, o ile dobrze pamiętam, egzemplarz testowy do prób instalacji tankowania w locie, sprzed dobrych 5 lat.

 

Co do pozostałych zdjęć, zarówno samolotów szwedzkich jak i czeskich, są to samoloty produkowane w okresach późniejszych, niż te dwa, z omówionych zdjęć, więc powierzchnie, o których mowa (zaznaczone strzałką na zdjęciu przez Kolegę emenes), jeśli miałbym zgadywać, mogą być albo antenami systemów awionicznych dodanych na płatowiec w późniejszym etapie produkcyjnym, albo też płytami ustateczniającymi przepływ, choć ja osobiście skłaniałbym się do pierwszej opcji.

 

Jeśli natomiast mowa o elemencie pokazanym na czeskim n/b 9820 z postu Kolegi Observer to jest to ewidentnie światło pozycyjne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na ostatnim zdjęciu z kolei pokazany jest, o ile dobrze pamiętam, egzemplarz testowy do prób instalacji tankowania w locie

Tak w ogóle, to chyba 'lustrzane odbicie' zdjęcia, bo ta sonda do tankowania jest po lewej stronie, no chyba że prototyp tak miał

Kolega Observer zamieścił fotkę prototypu, bo zestaw revell'a to właśnie miniatura maszyny nr 1, egzemplarz demostracyjny (z resztą to chyba pierwszy model gripena, na instrukcji jest data 1989!).

Pytam o te dodatkowe elementy, bo wolałbym upodobnić swój model do wersji A lub C, na moje amatorskie oko, to tylko kwestia dodatkowych anten, ale może się mylę :| Te wersje dają spore pole do popisu jeśli chodzi o kalki, a jeszcze nie zdecydowałem się na jakieś konkretne malowanie (a dokładniej oznaczenia, bo kamuflaż jest w zasadzie taki sam), kusi mnie też otwarta sonda do tankowania, narazie zrobiłem coś takiego:

sonda.jpg

jutro dokupię jeszcze jedną grubszą igłę i jeśli będzie w miarę ok to zamontuję całą tą 'instalację'

pzdr, Marcin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na ostatnim zdjęciu z kolei pokazany jest, o ile dobrze pamiętam, egzemplarz testowy do prób instalacji tankowania w locie

Tak w ogóle, to chyba 'lustrzane odbicie' zdjęcia, bo ta sonda do tankowania jest po lewej stronie, no chyba że prototyp tak miał

 

Nie przypomnę sobie teraz, w którym konkretnie numerze, bodaj Nowej Techniki Wojskowej, widziałem to zdjęcie ("niestety" jestem wzrokowcem, co rzutuje na pamięć "cyfrową" ;) ), jednak pamiętam, że to zdjęcie umieszczone było właśnie tak, przedstawiając stałą sondę na prawej burcie. Jak wiadomo, seryjnie Gripen ma sondę chowaną z lewej burty, więc jest prawdopodobne, że owo zdjęcie powyżej to "wizja artystyczna". ;) (Przemawia za tym choćby fakt braku jakichkolwiek oznaczeń czy numerów na kadłubie)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dopowiem tylko tyle, że sam zestaw osobiście kupiłem 8 lat temu. Kolega Ememes z tego co pamiętam 10 lat temu. Wykonawca więc sam musi zdecydować czy robi to co chciał przedstawić Revell

Kolega Observer zamieścił fotkę prototypu, bo zestaw revell'a to właśnie miniatura maszyny nr
, czy już seryjną maszynę.

Liczę natomiast na to, że kolega Mikele wspomoże radami i podzieli się dalej wiedzą. Mnie się to już nie przyda pzry modelu (skończony), ale dowiem się z chęcią czegoś więcej o samolocie (może kiedyś kupię jakiś nowy zestaw). Nie czarujmy się, kolega Ememes ma (wg mnie) z tym zestawem sporo roboty i istnieje sporo wątpliwości wymagających wyjaśnienia.

To tyle pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

te powierzchnie zaznaczone na zdjęciu wklejonym przez kolegę ememesa to generatory wirów

To przynajmniej jedna zagadka rozwiązana dzięki Wroblowaty

A na froncie robót, sytuacja wygląda tak, że wkomponowałem sondę do tankowania w powietrzu w płatowiec i nawet mi się podoba, więc chyba już tam zostanie, a co za tym idzie, model napewno dostanie nowe kalki (pudełkowe, jak już pisałem wyżej, są z egzemplarza demonstracyjnego, który takowej instalacji nie posiadał). W sumie to chyba mógłbym zamknąć kadłub i pomalować model podkładem, jedyną trudnością byłoby wtedy nałożenie kalkomanii na boczne panele wanny pilota...zadanie trudne, ale wykonanalne).

gripen1.jpg

Co do podkładu, to przyznam szczerze, że nigdy wcześniej go nie używałem, ale że chciałbym trochę poeksperymentować, a model ma wyraźne ślady po papierze ściernym, z tego co wyczytałem na innych warsztatach, najodpowiedniejszy będzie mr surfacer 500, chyba że macie inne propozycje?

Liczę na Wasze podpowiedzi, pozdrawiam, Marcin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sam surfacer niewiele pomoże,chyba że dasz kilka warstw,ale wtedy zaleją się linie.Radziłbym papier wodny,ja używam 2000,ale 1200,1500 też będzie ok,i wtedy podkład lekkie przetarcie i gotowe.ewentualnie tam gdzie efekt jest niezadowalający prysnąć raz jeszcze.

poza tym podoba mi się Twoje podejście do tematu,ja jestem już zepsuty przez producentów dodatków:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sam surfacer niewiele pomoże

Tak coś właśnie czułem, że za łatwo idzie ;)

 

ja jestem już zepsuty przez producentów dodatkówSmile

Kupiłem niedawno pierwszy w życiu żywiczny kokpit no i wcale Ci się nie dziwię, ładne cacko, aż żal go napoczynać, bo jak to z pierwszymi próbami, raczej nie spodziewam się rewelacji...

W każdym razie dzięki za uwagi

pzdr!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Ostatnia aktualizacja przed świętami, mam nadzieję, że nie ostatnia w tym roku

Próbuję troszkę podrasować podwozie, to z zestawu tylko z grubsza przypomina oryginał, na poważniejsze przeróbki nie mam umiejętności i cierpliwości... :| tym bardziej, że nie zamierzam dotykać się do wnęk podwozia (kto widział ten wie, a kto nie widział niech pilnie śledzi relację, fotka napewno się pojawi w stosownym czasie ;) ) Dodałem więc kilka drobiazgów do tego, co zaoferował revell i po kilku roboczogodzinach efekt wygląda tak:

45981958.jpg

 

29241890.jpg

 

Co do całości to kadłub jest już wyszlifowany, więc chyba nie pozostaje nic innego jak tylko położyć podkład... ale to już raczej po 27.12

Korzystając z okazji , życzę wszystkim Wesołych Świąt!

pozdrawiam, Marcin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...

Witam w nowym roku

Sporo czasu minęło od ostatniej aktualizacji, a postępy niewielkie :|

Kadłub zamknięty, sloty i belki wklejone na swoje miejsce, dodałem kilka anten i mam nadzieję że jutro uda mi się położyć podkład.

Wygląda to tak:

bepr.jpg

Tak sobie myślę, że gdy już pojawi się farba na modelu, to do końca pracy będzie naprawdę blisko

pozdrawiam, Marcin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...
  • 4 weeks later...

Sporo wody w Wiśle upłynęło od mojego ostatniego posta, ale że wróciłem do pracy po kontuzji to i czasu mniej na gripena :|

Sytuacja wygląda następująco: spróbowałem zrobić coś a'la preshading, narazie na dolnej powierzchni, jak dla mnie, jak na pierwszy raz, to jest nawet do przyjęcia, więc chyba na górnej spróbuję zrobić to samo (chyba, że stanowczo odradzacie?).

prefp.jpg

(wnęki podwozia zalepione maskolem)

Jak dobrze pójdzie to do wakacji go skończę

Marcin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wg mnie z tego co widać jest ok. Tyle tylko, że na tym zdjęciu jest bardzo jasno i wydaje mi się, że odbiór może być trochę przkłamany(ale nie musi). Nie jestem specjalistą od preshadingu, ale podoba mi się. Rozumiem, że to taki schemat malowania, że góra będzie ciemniejsza?

Szczerze mówiąc już myślałem, że Ci się odechciało czy coś. Na szczęście jedziesz dalej, nie spiesząc się, byle do przodu. Ładnie Ci idzie, a ilość przeróbek (samoróbek) robi na mnie wrażenie. Nie ukrywam, że z ciekawością patrzę na tą pracę, ponieważ sam zrobiłem ten model. Poszedłem jednak na skróty i wykonałem go tak jak to przewidział producent (model treningowy), dlatego też bardzo chciałbym sobie go porównać z tym co można z niego naprawdę wycisnąć (z twoim modelem).

Powodzenia, maluj sobie spokojnie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ze zdjęcia to i ja zadowolony nie jestem... dziś dla odmiany zrobiłem na ciemnym tle, przy dziennym świetle i też niewiele widać, no ale w realu jest tak w sam raz, tzn. moim zdaniem

pre2m.jpg

 

myślałem, że Ci się odechciało

nie odpuszczam! tyle, że mało czasu teraz, a przybyło trochę obowiązków w pracy :|

A znalazłem wczoraj Twój warsztat w 3zkm, no to szacuneczek! szczególnie tablica przyrządów mi się podoba. Sam mam phantoma w 72, także jak skończę gripena to pewnie wezmę się za f4s.

A tymczasem znikam popracować, pzdr, Marcin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.