Skocz do zawartości

Hansa Brandenburtg D.I Eduard 1/48


xmald

Rekomendowane odpowiedzi

Wobec słabości własnego przemysłu lotniczego Austro-Węgry wyposażały swoje lotnictwo wojskowe w samoloty zaprojektowane w niemieckiej firmie Hansa und Brandenburgische Flugzeug-Werke. W 1916 roku zamówiono w niej nowy typ dwupłatowego, jednomiejscowego myśliwca. Konstruktorem maszyny która otrzymała fabryczne oznaczenie KD był Ernst Heinkel. Samoloty o wojskowej desygnacie D.I były produkowane przez zakłady Hansa-Brandenburg, oraz na licencji przez austriacką firmę Phönix. Ogółem powstało 95 myśliwców Hansa-Brandenburg D.I. (źródło jedyne słuszne ;o) - Wikipedia)

Model przedstawia samolot serii 28 ( z kilkoma zmianami konstrukcyjnymi - produkowany przez Phonix), o numerze 28.11, którym latał Karl Kaszala odniósł on na Froncie wschodnim 8 zwycięstw.

Model to stary Edkowy zestaw, który oprócz zastrzałów składało się zdecydowanie przyjemnie. Po raz pierwszy robiłem imitację sklejki na taką skalę olejami artystycznymi. Teraz zróżnicowałbym nieco bardziej odcienie poszczególnych jej arkuszy ale cóż może następnym razem wyjdzie lepiej. Moje poprawki ograniczyły się do nadania elementom z blaszki 3 wymiarów (były płaskie). Otworzyłem również pokrywę silnika i dodałem żywiczny silnik Austro Daimler, którego i tak niewiele widać. Dodałem również drewniane śmigło. Na słabo oświetlonych fotach (niestety brak słońca) można się dopatrzeć prześwitujących krzyży na górnym płacie. Z tego efektu jestem dość zadowolony... Zapraszam do oglądania i komentowania.

Link do warsztatu: http://www.pwm.org.pl/viewtopic.php?f=12&t=36695

fe855ff1-3061-486d-979d-0af8745d528c_zps8fbed2e0.jpg

hansa1_zpsec21c7f0.jpg

hansa2_zps87f4e9ef.jpg

hansa3_zps0618000e.jpg

Hansa4_zpse816bb42.jpg

Hansa6copy_zps841b3313.jpg

Hansa7_zps99363eaa.jpg

Hansa8_zpsc684afda.jpg

Hansa10_zpsb089dbd2.jpg

Hansa12_zps5ba49ead.jpg

Hansa13_zpscc9a4ac0.jpg

Hansa14_zpsf87243dc.jpg

Hansa15_zps68b6309b.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ten Francuz to z jakiej bajki?

Francuz miał udawać C.iK. pilota - w czerni i bieli nie widać, że ma błękitny mundur za to w kolorze już owszem

Cieszę się, że się podoba.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gratulacje! Szybko poszło:)

W technicznej sprawie: Poszycie aluminiowe z lat PWS było raczej matowe. Ówczesne stopy były niezbyt czyste, raczej wyglądały jak stare garnki aluminiowe, a nie jak alclady z lat późniejszych.

Zalecam matowić, nawet z szarym mieszać, a nie błyszczące metalizery używać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo mi się podoba ten C.K. model. Co do aluminium, to widać próbę uzyskania specyficznej faktury blach z I wś. Efekt niknie nieco na zdjęciach przez niedoświetlenie lub prześwietlenie. Z podobnych unikatów marzy mi się także Lloyd C.V z SH - niestety, obecnie chyba nie do dostania.

Gratulacje!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gratulacje! Szybko poszło:)

W technicznej sprawie: Poszycie aluminiowe z lat PWS było raczej matowe. Ówczesne stopy były niezbyt czyste, raczej wyglądały jak stare garnki aluminiowe, a nie jak alclady z lat późniejszych.

Zalecam matowić, nawet z szarym mieszać, a nie błyszczące metalizery używać.

W rzeczywistości, blachy na modelu prawie się nie błyszczą ale na pewno zastosuję się do zaleceń w moich przyszłych ulepkach

 

Z podobnych unikatów marzy mi się także Lloyd C.V z SH - niestety, obecnie chyba nie do dostania.

Lloyda SH ma cały czas w zapowiedziach, pewnie reedycja. Posiadam w szafie częściowo złożony już model tego właśnie LLoyda (tak go kupiłem) i mam w planie go rozebrać i poskładać "po swojemu" mimo to cały czas poluję na aledrogo i ibeju na ten model... Kocham ten samolot podobnie jak Brandenburg - taki brzydki, że aż piękny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.