Skocz do zawartości

Pojazdy Wojska Polskiego NATO 1:72


kartoniak

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie, po bardzo długiej przerwie w modelarstwie kartonowym postanowiłem powrócić do modelarstwa plastikowego. Zacząłem od KUBUSia w 1:35, aż po kilka innych ciekawych pozycji. Pewnego dnia postanowiłem zacząć sklejanie modeli plastikowych wszelakich pojazdów kołowych jak i gąsienicowych używanych w Wojsku Polskim w skali 1:72. Prace rozpocząłem od Leopard-a 2A5 z firmy Revell wykonany w barwach 34 Brygady Kawalerii Pancernej z Żagania, który przedstawia się następująco: (Wszystkie modele są wykonywane bez brudzenia oraz śladów eksploatacyjnych, może przy kolejnych się pokuszę, ale czas pokaże)

 

(Odrazu na wstępie przepraszam za jakość i ilość foto ale zdjęcia robione sa telefonem i nawet nie mam zbytnio jak uchwycić detali itp)

 

IMAG0155_zpstuainuic.jpg

IMAG0156_zps13wg18nx.jpg

IMAG0157_zpsowvreje5.jpg

IMAG0158_zps2d0vnkcj.jpg

 

Kolejny popełniony model to KTO Rosomak z Autolocomotiv w wersji MEDEVAC ISAF (dokładnie ta wersja produkowana jest tylko na potrzeby PKW Afganistan)

 

IMAG0151_zpssia8qups.jpg

IMAG0153_zpsmnatd5sf.jpg

IMAG0154_zpsdtnwizr8.jpg

IMAG0152_zpsd2hpphq3.jpg

 

Na warsztacie jest obecnie BM-21 GRAD z ICM następnie HMMWV w dwóch wersjach z Revella oraz niestety model gotowy metalowy ale ze zmienionym malowaniem i detalami SKODA Octavia w wersji ŻW.

Modele malowane pędzlami farbami z firmy Valejo Model Color i Pactra, kalkomanie Toro Model

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam....bardzo fajny temat. Leo ładnie sklejony. Jakich farb uzywaleś do kamuflażu NATO? Czekam na modele z washem i pigmentami.

Do kolekcji polskich współczesnych pojazdów polecam między innymi. .BWP i BRDM z firmy S-Model... T72 z Revella lub Modelcollect...Elefanta z Revella....M113 z Trumpetera..może uda Ci się jeszcze kupić Leoparda 2 A4 z Dragona.

 

Jeszcze raz..BARDZO ciekawy temat.

 

Pozdrawiam Mariusz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki wielkie, Do leoparda użyłem kolory z palety Pactry A 46, A34, A51 (lecz tych dwóch ostatnich 34 i 51 nie jestem pewien, gdyż ze słoiczków starły mi się napisy i próbowałem kolory teraz sprawdzić na palecie). Po sklejeniu w/w modeli zapieram się za BWP i PT91 Twardy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

BM-21 Grad z ICM na podwoziu Ural-a ukończony. Malowanie pędzlem, farby Vallejo i Pactra, kalomanie Toro Model. Model na zdjęciach wyszedł w bardzo przekłamanych kolorach, na żywo jest dużo ciemniejszy, sklejało się go dosyć sympatycznie bez większych problemów. Obecnie na warsztacie jest Skoda Octavia w malowaniu Żandarmerii Wojskowej.

IMAG0170_zpsf6mpij3f.jpg

IMAG0171_zpsuqarb2h1.jpg

IMAG0172_zpspgeqe4ap.jpg

IMAG0173_zpsev6yxp9a.jpg

IMAG0169_zpsj7asacl4.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pięknie kolejny model w mojej ulubionej skali. Wydaje mi się że przednie kola mają odwrotnie opony. Chodzi mi o bieżnik. .tą jodełkę. Tylnie są prawidłowo. Do jakich pojazdów są kalki w zestawie z Toro??

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, niestety przykleiłem odwrotnie ale nie dało rady już odkleić, odchodziło z całym zawieszeniem. Z zestawu toro jest kilka wersji kalek praktycznie do kazdego pojazdu WP. Są dosyć dokładnie wykonane i szczegółowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolejny gotowy. Jest to metalowy (cały) model pojazdu SKODA Octavia z firmy ABREX w malowaniu Sekcji Ruchu Drogowego Żandarmerii Wojskowej. Model był całościowo rozebrany, malowany i wyposażony w detale oraz kalkomanie Toro. Malowany pędzlem farby to mieszanka Vallejo 100 Black Green i 171 Silver.

IMAG0176_zpsyzq7nwyl.jpg

IMAG0177_zpsjaaj9d9s.jpg

IMAG0178_zpsavmgg0am.jpg

IMAG0179_zpsjlfhixnv.jpg

Pod nożyk idzie teraz HMMWV M1097A2 Cargo Tumak-2, M1043A2 Tumak-3

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Po dłuższej przerwie (obowiązki służbowe jak i rodzinne ) HMMWV M1043A2 (Tumak-3) Revell gotowy, model sympatyczny chociaż trochę mało szczegółowy. Koło zapasowe robione od podstaw, niestety brak w zestawie. Model malowany pędzlem farby Vallejo Model Color, mieszanka 034 BURNT RED / 169 BLACK / 100 BLACK GREEN (proporcje tzw. "na oko"(tak, tak, wiem na oko to w szpitalu chłop umarł) dobierałem stopniowo by uzyskać zadowalający efekt). Model w malowaniu 6 Brygady Powietrznodesantowej, kalkomanie standard ToroModel. Przedstawiam poniżej kolka fotek gotowego modelu, dodam iż na stół wjechał BMP-1 (BWP1) z S-Model.

Zapraszam do komentowania

IMAG0199_zpszg4evdbb.jpg

IMAG0202_zpsdb5ayzpp.jpg

IMAG0203_zpsx50y0n2h.jpg

IMAG0204_zpsykkegj5z.jpg

IMAG0205_zpstslpffhh.jpg

IMAG0206_zpssepusktt.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Plus za całkiem sporo i całkiem niezłych przeróbek Potrafisz już ładnie pomalować, teraz pora na spróbowanie zrobienia modeli z zabawek.

 

Co do Humvee - to jest M1025A2, nie M1043A2 (ta wersja miałaby płaskie drzwi - z dodatkowym opancerzeniem). Podjąłeś fajną próbę wykonania elementów wyróżniających polskiego Tumaka, ale nie przerobiłeś dwóch ważnych elementów "fabrycznych" - obrotnicy i lusterek. No i trochę błędów jest w malowaniu (np. zły kolor wszystkiego co pod spodem - silnika, ramy, zawieszenia i zbiornika paliwa).

 

Najlepsza z tego stadka jest Octavia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz z BWP będę eksperymentować z brudzeniem. Tylko proszę o radę jakiego specyfiku ajlepiej użyć, od razu mówię nie chce by model wyglądał jak 4 miesiące na poligonie w ciężkim błocie:) co do HMMWV fakt dopiero teraz zobaczyłem te detale na foto. Podwozie pierw pomalowalem złożyłem i już było trochę za późno na zmianę koloru, przy następnym HMMWV na pewno poprawię.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze i drugie - brawo za skalę i tematykę - 100% moje upodobania

Po trzecie - brawo za dostrzeżenie potencjału w dostępnych na rynku gotowcach. Dają naprawdę dużą możliwość rozbudowania kolekcji o pojazdy, które z pewnością nie doczekają się realizacji jako modele 1:72.

Trochę tam się boczny pasek skrzywił, ale ogólnie wygląda dobrze.

 

No i jak napisał kubisz spróbuj przejść do etapu lekkiego brudzenia swoich modeli,

Nabiorą realizmu i efektowniejszego wyglądu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Witam ponownie, po dosyć długiej przerwie. Kolejnym modelem który ukończyłem jest BWP1 z S-Model w skali 1:72. Model dosyć prosty w konstrukcji, ale dosyć szczegółowy w zestawie z blaszkami fototrawionymi. Wóz jest wykonany w malowaniu 10BKPanc, standardowo kalki z Toro. Malowanie pędzlem farbami Vallejo Model Color, brudzenie mieszkanka farb Vallejo z wodą i suche pastele. Nie jest to wykonane profesjonalnie, ale fakt model wygląda zupełnie inaczej niż jego poprzednicy. W kolejce staje prawdopodobnie Tumak2 (chyba że wcześniej dojdzie coś z wojsk inzynieryjnych tzn Przeprawa "Biber" na podwoziu Leoparda z Revell-a.

Przepraszam za jakość foto, ale raz że na szybko robione, a dwa że trochę eksperymentowałem z telefonem. Czekam na wszelaką krytykę, ale również mile widziane rady.

 

IMAG0244_zpsqzjsn45y.jpg

IMAG0245_zpseq5xdemi.jpg

IMAG0246_zpspjocannq.jpg

IMAG0247_zpssbqozwtb.jpg

IMAG0248_zpsib19kqvn.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Kolejnym modelem z projektu jest M1097A2 HMMWV Cargo-Troop Carrier o Polskim kryptonimie "Tumak-4" z serii Revell. Model sklejało się dosyć sympatycznie, oczywiście wymagał zmian do Polskiej wersji. Malowanie w standardzie pędzel farbami Vallejo Model Color i kalkomanie dedykowane do w/w pojazdu z Toro Model, pojazd w barwach 18 Batalionu Powietrzno-Desantowego. Pojazd troszkę brudzony pastelami suchymi i akrylami. Kolejnym modelem który zaprezentuję to będzie prawdopodobnie Most czołgowy Biber (bóbr) z Revell-a, chyba że macie jakiś inny ciekawszy pomysł. Jak zawsze jestem otwarty na wszelkie słowa krytyki i opinie oraz rady (chociaż mało ich tu). Pozdrawiam

IMAG0263_zpsmu0h3yci.jpgIMAG0264_zpsh4my8qdp.jpg

IMAG0265_zpspmm5enho.jpg

IMAG0266_zpsjmsvfqhp.jpg

IMAG0267_zpsgbeubdg4.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Model na pewno lepszy, niż poprzedni Tumak. Mocowanie koła zapasowego... przemilczę Ale mimo to po raz kolejny brawo za przeróbki

 

 

18-ty nie maluje na swoich HMMWV oznaczenia jednostki, czyli spadochronu z orłem (jak cała 6 BPD) z tłem w kolorze batalionowym czyli jasno brązowym?

Rzadko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z mocowaniem miałem problem by znaleźć Naszego HMMWV bez koła zapasowego i lekko improwizowalem. A co do malowania oznaczenia jednostki. Rzadko jest to stosowane na Tumak-ach, a na tej wersji może być to spowodowane tym że drzwi są "miękkie" i na plandece farba czy okleina mogła by tracić właściwości. Lubisz, jeśli masz jakieś foto mocowania to był bym wdzięczny przyda się do kolejnych wersji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Klikaj w banner w moim podpisie i rejestruj się na forum Humvee. Tam w dziale "1:1" (dostępnym tylko dla zarejestrowanych) znajdziesz pierdyliard zdjęć Tumaków, w tym trochę bez koła zapasowego i kilka w takiej wersji z oznaczeniami jednostek na zaślepkach tylnych drzwi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czołem, mam problem i potrzebuje Waszej pomocy. Z poczekaniu mam model Mostu Czolgowego "Biber" (Bóbr) na podwoziu Leopard 1. Trafił on do Polski z czolgami Leopard 2. Chodzi mi mianowicie o wersję malowania w/w pojazdu oraz o ewentualne oznaczenia taktyczne i numery rejestracyjne. Mam jedno foto ale poza kamo nie jest do rozszyfrowania nr . taktyczny i nr. rejestracyjny

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czołem, mam problem i potrzebuje Waszej pomocy. Z poczekaniu mam model Mostu Czolgowego "Biber" (Bóbr) na podwoziu Leopard 1. Trafił on do Polski z czolgami Leopard 2. Chodzi mi mianowicie o wersję malowania w/w pojazdu oraz o ewentualne oznaczenia taktyczne i numery rejestracyjne. Mam jedno foto ale poza kamo nie jest do rozszyfrowania nr . taktyczny i nr. rejestracyjny

 

Oj leniuszkuje się co?

http://10bkpanc.wp.mil.pl/pl/33_232.html

 

Reszte galerii przeszukaj sam PS. rozkład kamo taki jak w niemieckich wersjach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za link, szukałem u nich ale widocznie za słabo. Znalazłem wcześniej w sieci ale duża rozbieżność była bo widziałem w kamuflażu same podwozia, na inny.most i podwozie w kamuflażu a jeszcze na innym cały w kolorze khaki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.